Włochy: Strajk generalny

[2008-12-12 22:29:19]

Dziesiątki tysięcy włoskich związkowców, robotników i pracowników sfery budżetowej wzięło udział w antyrządowych manifestacjach.
Wiece i demonstracje w całym kraju były związane ze strajkiem generalnym ogłoszonym 12 grudnia przez lewicową centralę związkową Cgil.

Strajk zorganizowany został pod hasłem: "Więcej pracy, zarobków, emerytur i praw", a także na znak protestu przeciwko niewystarczającym działaniom rządu Silvio Berlusconiego na rzecz złagodzenia skutków kryzysu.

Największa demonstracja miała miejsce w Mediolanie, gdzie na ulice wyległo około 100 tysięcy osób. Ponad 30 tysięcy ludzi manifestowało w Rzymie i Neapolu.

W wielu miastach demonstranci, trzymający flagi okryte kirem, oddali minutą ciszy hołd wszystkim ofiarom wypadków w pracy, do których codziennie dochodzi w tym kraju. 11 grudnia Włochami wstrząsnęła śmierć polskiego robotnika pracującego przy remoncie pieca hutniczego w Tarencie.

Szacuje się, że w strajku wzięło udział około 50-70 proc. pracowników urzędów pocztowych, banków, transportu, urzędów, wielkich zakładów pracy i sektora rolno-spożywczego.

Ponadto w Palermo i Ankonie przed greckimi konsulatami zorganizowano pikiety na znak protestu przeciwko śmierci 15-latka zastrzelonego przez policję w Atenach.

Był to już drugi od 6 lat strajk generalny zorganizowany przez największą włoską centralę CGIL. Dwie pozostałe - CISL i UIL - odcięły się od protestu. Ich liderzy uznali, że organizowanie strajku - jak to ujęli - przeciwko kryzysowi na nic się nie zda.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1920 - Urodził się Siergiej Bondarczuk, radziecki reżyser pochodzenia ukraińskiego, scenarzysta filmowy i aktor.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego USA.

1996 - W Irlandii zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2005 - W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 26,99% (155 mandatów), PO - 24,14% (133), Samoobrona - 11,41% (56), SLD - 11,31% (55).

2008 - RPA: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku