Indie: Zabito lidera militarnego skrzydła maoistów

[2011-11-27 16:15:17]

24 listopada indyjskie służby bezpieczeństwa zabiły w dżungli w stanie Bengal Zachodni na wschodzie kraju, po blisko 30-minutowej wymianie ognia, Mallojula Koteshwara Rao (na zdjęciu), znanego jako Kishenji, członka Biura Politycznego Komunistycznej Partii Indii (Maoistowskiej) (Communist Party of India (Maoist) i lidera militarnego skrzydła ugrupowania. Indyjskie władze obwiniały go o śmierć wielu funkcjonariuszy policji. Poza nim mieli zginąć także m.in. inni liderzy maoistów - Jayanto i Ramkrishna.

Po tym jak oficjalnie potwierdzono jego śmierć wielu działaczy indyjskiej lewicy, a wśród nich pisarz (używający języka telugu) Varavara Rao, rzecznik prasowy CPI(M) Akash, a także liderzy Komunistycznej Partii Indii (Communist Party of India) Gurudas Dasgupta, Komunistycznej Partii Indii (Marksistowsko-Leninowskiej) (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Raj Kumar Singh i Krishna Adhikari oraz Partii Samajwadi (Samajwadi Party) Mohan Singh, oskarżyło władze, że Kishenji nie zginął podczas wymiany ognia, a został zabity po zatrzymaniu.

Kishenji urodził się w bramińskiej (Bramini to członkowie kasty kapłańskiej) rodzinie w stanie Andhra Pradesh. Na początku swojej działalności politycznej angażował się w Unię Radykalnych Studentów (Radical Students Union). W 1974 roku zaangażował się w działalność Komunistycznej Partii Indii (Marksistowsko-Leninowskiej) Wojna Ludowa (Communist Party of India (Marxist-Leninist) People's War) znanej też jako Grupa Wojny Ludowej (People's War Group). W 1977 roku stanął na czele ruchu chłopskiego do którego włączyło się blisko 60 tysięcy osób. W 1990 roku gdy był sekretarzem stanowym partii CPI(M-L)PW nakazało mu przeniesienie się do Dandakaranya, potem do Zachodniego Bengalu i w końcu Jharkhand. Związał się ze zbrojnym ruchem maoistowskim i m.in. dzięki jego staraniom w 2004 roku doszło do połączenia Grupy Wojny Ludowej z Maoistowskim Centrum Komunistycznym Indii (Maoist Communist Centre of India).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Militaryzacja w Europie
Wrocław, ul. Kołłątaja 31
23 lutego (sobota), godz. 16.00-19.30
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

17 lutego:

1600 - W Rzymie spalono na stosie Giordano Bruno.

1856 - W Paryżu zmarł Heinrich Heine, poeta niemiecki, przyjaciel Karola Marksa, autor m.in. "Pieśni śląskich tkaczy".

1935 - W Warszawie odbyła się narada partii robotniczych zwołana przez Radę Naczelną PPS z udziałem KPP i Bundu; wysunięto postulat walki o 6-godzinny dzień pracy.

2013 - Rafael Correa zwyciężył w I turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze, zdobywając 57 proc. głosów.


 
Lewica.pl na Facebooku