Birma: Zdecydowane zwycięstwo wyborcze opozycji

[2012-04-04 04:00:42]

Według podanych do wiadomości 3 kwietnia oficjalnych wyników w wyborach uzupełniających, które odbyły się 1 kwietnia w Birmie, miażdżące zwycięstwo odniosła opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), kierowana przez laureatkę pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi (na zdjęciu). Liga zdobyła 43 spośród 45 będących do obsadzenia mandatów w wyborach uzupełniających do obu izb parlamentu krajowego oraz parlamentów stanowych i regionalnych – wszystkie 37 miejsc w Izbie Reprezentantów, 4 w Izbie Narodowości i 2 w parlamentach regionalnych. Aung San Suu Kyi uzyskała 85 proc. w swoim okręgu wyborczym w stolicy kraju – Rangunie.

Związana ze sprawującą władzę armią Związkowa Partia Solidarności Rozwoju (USDP) uzyskała 1 mandat w Izbie Narodowości, podobnie jak reprezentująca grupę etniczną Szan – Narodowa Demokratyczna Partia Szan, znana również jako Partia Białego Tygrysa. W wyborach wzięło udział 189 kandydatów reprezentujących 17 partii politycznych i jeden kandydat niezależny. Przy wyborach asystowało ponad 150 obserwatorów zagranicznych z azjatyckiego ugrupowania ASEAN, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Wybory z 1 kwietnia były wyborami uzupełniającymi mającym na celu obsadzenie wakujących miejsc w organach wybieralnych różnych szczebli. Zgodnie z konstytucją osoby, które objęły posady rządowe musiały zrezygnować z mandatów w parlamencie i wybieralnych organach lokalnych. Dopuszczenie do wyborów opozycji, zwłaszcza tej skupionej wokół Aung San Suu Kyi, było najpoważniejszą decyzją polityczną birmańskich władz, realizujących politykę stopniowych reform politycznych i demokratyzacji. Ponieważ jednak w pierwszych od 20 lat wyborach z listopada 2010 r., zbojkotowanych przez NLD, znakomita większość mandatów przypadła USDP, to partia ta nadal dysponuje większością 80 proc.miejsc w parlamencie.

Tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów Aung San Suu Kyi wezwała wszystkie partie polityczne do włączenia się w proces narodowej konsolidacji. Obiecała również ochronę praw mniejszości narodowych.

Bolesław K. Jaszczuk


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

26 maja:

1911 - Powstanie Brytyjskiej Partii Socjalistycznej.

1918 - Powstała Demokratyczna Republika Gruzji, rządzona przez mienszewików.

1969 - John Lennon i Yoko Ono w Montrealu rozpoczęli drugą akcję Bed-In for Peace.

2010 - Kamla Persad-Bissessar z centrolewicowej partii UNC została pierwszą kobietą-premierem Trynidadu i Tobago.


 
Lewica.pl na Facebooku