Ahmed Ben Bella nie żyje

[2012-04-12 21:01:53]

11 kwietnia 2012 roku zmarł Ahmed Ben Bella, działacz rewolucyjny i pierwszy prezydent wyzwolonej Algierii. Ben Bella urodził się 25 grudnia 1918 roku w miejscowości Magnia w zachodniej Algierii. W 1936 roku wstąpił do francuskiej armii, jednej z niewielu instytucji dających perspektywę rozwoju zawodowego dostępnego dla Algierczyków żyjących pod francuską dyktaturą kolonialną.

Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej został oznaczony medalem przez Charlesa De Gaullea za zasługi na polu walki. Odbywającemu w Marsylii służbę wojskową Ben Belli zaproponowano wtedy awans oficerski. Ben Bella odrzucił propozycję awansu po tym, jak dowiedział się o tym, że francuskie wojska dokonały masakry ludności algierskiej w czasie buntu w miejcowości Setif w maju 1945 roku. Francuscy żołnierze wymordowali wówczas tysiące ludzi.

Ben Bella wrócił do kraju i zmienił nastawienie do okupanta. Zajął się działalnością polityczną, zostając radnym w miejscowości Marnia. Szybko zaangażował się w rewolucyjną działalność podziemną, walcząc o niepodległość Algierii. Francuzi aresztowali Ben Bellę w 1951 roku i skazali na więzienie. Udało mu się jednak zbiec i przedostać do Egiptu, gdzie w nastroju rodzącego się arabskiego nacjonalizmu i przy pomocy Gamala Abdela Nassera koordynował działalność Frontu Wyzwolenia Narodowego.

W czasie gdy w 1954 roku w Algierii rozpoczęła się wojna przeciwko okupantowi, Ben Bella był jednym z koordynatorów Rewolucyjnego Komitetu Jedności i Działania, czyli władz FJN. W 1956 roku Francuzom udało sie porwać i uwięzić Ben Bellę. We francuskim więzieniu siedział do 1962 roku. W tym czasie uczył się języka arabskiego, który uważał za język mas. Ben Bella choć był Arabem, znał tylko język okupantów. W czasie gdy przebywał w więzieniu został też wybrany wice-premierem tymczasowego rządu Algierii.

Po wywalczeniu niepodległości przez Algierię w 1962 roku, Ben Bella został uwolniony przez Francuzów a jego popularność dodatkowo wzrosła. W tym samym roku przejął władzę we Froncie Wyzwolenia Narodowego i w kraju. W czasie wystąpienia na forum ONZ zapowiedział, że celem niepodległej Algierii będzie walka o całkowite zniesienie kolonializmu na świecie. 8 października 1962 roku Algieria została 109 członkiem ONZ.

W 1963 roku Ahmed Ben Bella został wybrany prezydentem. Nowy prezydent nie był marksistą, ale określał się jako rewolucjonista i używał socjalistycznej retoryki. Przeprowadził w kraju serię ważnych reform ułatwiających życie najbiedniejszym mieszkańcom. Najważniejszą z nich była reforma rolna. Ben Bella zasłynął wówczas polityką "Samorządności" (Autogestion) ułatwiającej i propomującej zajmowanie ziem francuskich obszarników przez bezrolnych chłopów. W 1964 roku Związek Radziecki przyznał Ben Belli Order Bohatera.

W 1965 roku na skutek wojskowego zamachu stanu, Ben Bella został pozbawiony władzy i osadzony w areszcie domowym, w którym przebywał przez kolejne 15 lat. W tym czasie władze kraju dokładały wszelkich starań, aby ograniczyć jego wpływ na politykę a nawet wymazać jego nazwisko z historii. W 1980 roku umożliwiono mu opuszczenie kraju. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie spędził kolejne 10 lat. Do Algierii pozwolono mu powrócić w 1990 roku

Ahmed Ben Bella w ostatnich latach swego życia żywo związał sie z ruchem alterglobalistycznym i antywojennym. Pozostał też wpływowym aktywistą antyimperialistycznym. Wybrany został przewodniczacym Konferencji Kairskiej zrzeszajacej międzynarodowych działaczy antywojennych i antyimperialistycznych. Odgrywał ważną rolę w komisjach Unii Afrykańskiej, gdzie poświęcał się działaniom na rzecz zapobiegania konfliktom na kontynencie afrykańskim. Uczestniczył w ważnych wydarzeniach ruchu antywojennego, takich jak historyczna demonstracja antywojenna w Londynie w lutym 2003 roku, w czasie której przemawiał. W czasie jednego ze spotkań zorganizowanych w Londynie, Ahmed Ben bella powiedział: "Wtedy była walka o wyzwolenie Algierii od Francuzów. Teraz jest walka o wyzwolenie świata od globalizacji".

Ahmed Ben Bella zmarł w swoim rodzinnym mieście jako symbol oporu i arabskiej jedności przeciwko imperializmowi.

Na zdjęciu Ahmed Ben Bella w towarzystwie Ernesto Che Guevary

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


9 sierpnia:

1930 - Urodził się Jacques Parizeau, kanadyjski ekonomista i polityk, zwolennik interwencjonizmu, nacjonalizacji i niepodległości Quebecu. Premier Quebecu w latach 1994-96.

1943 - Koło wsi Borów (pow. kraśnicki) oddział NSZ rozstrzelał 26-28 partyzantów Gwardii Ludowej i 4 mieszkańców pobliskich wsi.

1945 - Japonia: Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki, zabijając ok. 75 tys. ludzi.

1963 - Zmarł Jan Gronkiewicz, działacz związkowy i polityczny, radny miasta Częstochowy, poseł do KRN i Sejmu Ustawodawczego, przeciwnik zjednoczenia PPS i PPR.


?
Lewica.pl na Facebooku