Piotr Gadzinowski: Jak zab³ysn±æ w mediach

[2013-01-07 11:01:34]

M³odzie¿ lewicowa p³ci obojga czêsto mnie pyta: „Co zrobiæ, by odtworzyæ w naszym kraju lewicowe dziennikarstwo?”. Zwykle pytanie to pada w czasie powracaj±cych, pe³nych gorzkich ¿ali, debat pod has³em „Dlaczego lewica nie mo¿e przebiæ siê w mediach?”.

Moim zdaniem odpowiedzi na te pytania mo¿e byæ wiele.

Lewica jest leniwa, zadufana w sobie i ob³udna – to jedna z odpowiedzi na zadane we wstêpie pytania. Kiedy lewica by³a u w³adzy, pos³usznie przyjê³a werdykt publicystów „Gazety Wyborczej”, ¿e SLD mniej wolno, i radowa³a siê z ka¿dej drobnej pochwa³y zamieszczonej na ³amach GW. Jeszcze bardziej zadowala³a siê ówczesnym lizusostwem mediów komercyjnych, zw³aszcza telewizji TVN i Polsat. Nie wykorzysta³a czasu, kiedy mia³a wp³yw na media publiczne, czyli TVP i Polskie Radio. Kierowa³a tam przede wszystkim mened¿erów, specjalistów od zarz±dzania mediami. Nie stworzy³a silnego lewicowego ¶rodowiska dziennikarskiego, które mo¿e produkowaæ lewicowe programy. Nie wykreowa³a gwiazd lewicowej publicystyki, przys³owiowego „lewicowego Pospieszalskiego”. Tak jak to uczyni³ PiS. W efekcie w czasie koalicyjnego zarz±dzania mediami publicznymi mened¿erowie oddelegowani przez lewicê pracowicie dbali o dobr± kondycjê finansow± mediów publicznych, aby prawicowi publicy¶ci mogli propagowaæ swoje pogl±dy za bardzo przyzwoite honoraria. Kiedy lewica straci³a w³adzê, media komercyjne przesta³y j± kochaæ. A zdominowane przez prawicowców media publiczne nadal opluskwia³y wszystko, co lewicowe, dziêki warunkom, jakie im stworzyli nadani przez lewicê spece od marketingu i zarz±dzania.

Byæ mo¿e lewica nie mo¿e siê przebiæ w mediach, bo w Polsce parlamentarna lewica nie mówi³a lewicowym, lecz przede wszystkim pragmatycznym jêzykiem. Jak s³usznie zauwa¿y³ Micha³ Syska, postkomunistyczna SdRP, a potem SLD na prze³omie wieków akcentowa³y przede wszystkim swoj± propañstwowo¶æ, pro-NATO-wsko¶æ, pro-Unio-Europejsko¶æ, a dopiero potem lewicowo¶æ. Zw³aszcza, ¿e ówczesn± polityczn± poprawno¶ci± by³ Balcerowiczowski neoliberalizm, skompromitowany obecnie przez kryzys finansowy. Wtedy ka¿d± lewicowo¶æ w gospodarce og³upia³e media traktowa³y jak wezwanie do recydywy bolszewizmu. A lewica wej¶æ w debatê nie chcia³a. Skoro parlamentarna lewica nie mówi³a lewicowym jêzykiem, tylko podobnie jak wszyscy inni, to po co tak± lewicê zapraszaæ do mediów? Media preferuj± tych, którzy maj± okre¶lone, wrêcz wyraziste pogl±dy. No i co¶ do powiedzenia. Chórzy¶ci nie s± preferowani. Dodatkowo lewica zaakceptowa³a stopniow± marginalizacjê i likwidacjê swojej lewicowej gazety „Trybuna”. Rolê dziennikarskiego g³osu lewicy zaczêli pe³niæ publicy¶ci „Gazety Wyborczej”.

To nieprawda, ¿e politycy lewicy nie mog± siê przebiæ w mediach. Codziennie mo¿emy us³yszeæ: Millera, Kalisza, Czarzastego, Gawkowskiego, Joñskiego. W weekendy Olejniczaka, Iwiñskiego, czasem Senyszyn, Balta. Warunek jest jeden. Trzeba mieæ co¶ interesuj±cego do powiedzenia i mówiæ wyrazistym, lewicowym jêzykiem. Problem nie w tym, ¿e siê lewica nie przebija, tylko w tym, ¿e jest za ma³a jej reprezentacja. A kobiet jak na lekarstwo.

Aby mieæ co¶ do powiedzenia, trzeba, jak pisa³ Lenin – ulubiony autor ministra Gowina – „czytaæ, czytaæ, czytaæ”. Najlepiej autorów lewicowych. Najlepiej w mediach lewicowych. Aby co¶ sensownego zgrabnie powiedzieæ, warto „pisaæ, pisaæ, pisaæ”. Bo pisanie porz±dkuje my¶li. Aby pisaæ sensownie i u¿ytecznie, trzeba media lewicowe wspieraæ. Nie tylko dobrym s³owem, co czêsto s³yszê na lewicy, ale te¿ finansowo. Co rzadko dostrzegam.

Paradoksalnie ludzie lewicy podkre¶laj± swój materialistyczny ¶wiatopogl±d, a w praktyce ¿yciowej uwa¿aj±, ¿e media w Polsce ¿ywi± siê tradycyjnym „Bóg zap³aæ”. Nie trafia do nich, ¿e kupowanie lewicowych ksi±¿ek, pism, wspieranie finansowe stron internetowych to po¿yteczna, pozytywistyczna praca na rzecz wzbogacania zbiorowej m±dro¶ci lewicy. Bez wsparcia finansowego my¶l lewicowa bêdzie ubo¿sza.

I je¶li dzi¶ nie odpowiemy na postawione na wstêpie pytania, to niebawem znów bêdziemy mogli us³yszeæ: „Dlaczego lewica nie przebija siê w mediach, co uczyniæ, by odtworzyæ w naszym kraju lewicowe dziennikarstwo?”.

Piotr Gadzinowski



Tekst pochodzi z gazety "Socjaldemokraci".

drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów d¼wiêku do wspólnego projektu.
wszêdzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu ksiê¿y

Wiêcej og³oszeñ...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawi³ siê czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczê³a siê narada dzia³aczy socjalistycznych, przyjêta pó¼niej jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodzi³ siê Giorgio Napolitano, dzia³acz W³oskiej Partii Komunistycznej (PCI), nastêpnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent W³och.

1930 - W Krakowie obradowa³ zwo³any przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolno¶ci Ludu; po jego zakoñczeniu odby³ siê na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysiêcy robotników i ch³opów.

1945 - Urodzi³a siê Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Bra³a udzia³ w rewolcie studenckiej w Pary¿u w 1968. W 1984 zak³ada³a marksistowsk± Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanis³aw Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodnicz±cym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Miêdzynarodowej Organizacji Pracy przyjê³a Konwencjê w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mê¿czyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygra³a wybory prezydenckie na Islandii, zostaj±c pierwsz± demokratycznie wybran± kobiet±-prezydentem na ¶wiecie.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracuj±cych Kurdystanu, zosta³ skazany przez turecki s±d na karê ¶mierci.

2006 - Kuwejt: Kobiety poraz pierwszy mog³y wzi±æ udzia³ w wyborach parlamentarnych. 28 kobiet znalaz³o siê na listach kandydatów.

2017 - Ana Brnabiæ jako pierwsza kobieta zosta³a premierem Serbii.


?
Lewica.pl na Facebooku