Gdańsk: Platforma Oburzonych domaga się referendów

[2013-03-17 10:29:50]

16 marca w historycznej sali BHP w spotkaniu zorganizowanym przez NSZZ "Solidarność" wzięło udział około 350 przedstawicieli prawie stu organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych z całego kraju. „Platforma Oburzonych” przedstawia się jako ruch powstały z inicjatywy „różnych środowisk, stowarzyszeń i inicjatyw obywatelskich, których aktywność została zignorowana przez polityków. Wśród organizacji pojawiły się m.in. takie jak: OPZZ, Zmieleni.pl (założyciel – Paweł Kukiz), Forum Związków Zawodowych, Nie dla ACTA, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy czy Dzielny Tata.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zapowiedział zwrócenie się do prezydenta RP z wnioskiem o zmianę w konstytucji przepisów dotyczących referendów. Nasz kraj to nie „zielona wyspa”, tu dzieje się krzywda, a rządzący tego nie zauważają. Dialog społeczny leży w gruzach . W 2012 roku obywatele uzbierali w sumie niemal 5 mln podpisów i nic, rządzący wiedzą lepiej, co dla nas będzie lepsze. (…) My dążymy do dialogu w Polsce, a nie do konfrontacji, ale jeżeli nie ma przy stole negocjacji drugiej strony do dialogu, to trzeba sobie tę drugą stronę poszukać, albo zmienić i do tego musimy dążyć – powiedział Duda. Podkreślił, że ze spotkania powinno wyjść przesłanie do prezydenta o zainicjowanie jak najszybciej zmiany konstytucji w sprawie zmiany ustawy o referendach, gdyż jest ona głównym celem, który nam otworzy drogę do demokracji bezpośredniej. Jego zdaniem po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów, obywatele powinni móc wypowiedzieć się w ważnych sprawach.

Duda zwrócił też uwagę na takie problemy, jak umowy śmieciowe i niekorzystne dla zatrudnionych zmiany w kodeksie pracy.

Paweł Kukiz, muzyk, w swoim wystąpieniu stwierdził, że po spotkaniu w Gdańsku oczekuje przede wszystkim tego, że będzie głośno słyszalny postulat o konieczności przywrócenia obywatelom podmiotowości, większego udziału obywateli we władzy.

Przed wystąpieniami Dudy i Kukiza przez prawie cztery godziny prezentowały się organizacje, stowarzyszenia i związki zawodowe uczestniczące w spotkaniu. Przemówił m.in. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, który opowiedział się za jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Kiedy Tomasz Pietruszka ze Stowarzyszenia Przeciw ACTA zapytał, kto na sali nie jest zadowolony z demokracji w Polsce, niemal wszyscy podnieśli ręce.

Podczas wystąpień padały bardzo ostre, emocjonalne i agresywne wypowiedzi. Mówiono m.in., że: żyjemy w państwie fałszu, bezprawia, partyjniackiego złodziejstwa, mamy do czynienia z eksterminacją narodu, jesienią nastąpi kolejny rozbiór Polski, trzeba odsunąć od władzy szkodników i "rozbetonować" polską scenę polityczną.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku