Cypr: Turcy chcą równego traktowania

[2014-11-14 13:29:44]

Cypryjscy Turcy cierpią z powodu podziału wyspy. Twierdzą, że ich apele o przysługujące im prawa są ignorowane przez międzynarodową społeczność. Negocjacje w sprawie zjednoczenia podzielonej od 40 lat wyspy nie przyniosły dotychczas rezultatu.

Wyspę zajmują dwie społeczności - cypryjscy Grecy, będący członkami Unii Europejskiej i Federacyjne Państwo Tureckiego Cypru, uznawane jedynie przez Ankarę. Nikozja jest obecnie jedyną stolicą, którą dzieli granica. Od chwili przyjęcia cypryjskich Greków do Unii, turecka część wyspy pozostaje w tyle. Nieuznawana przez społeczność międzynarodową, nie może bezpośrednio eksportować swoich produktów, ani uzyskiwać koniecznych certyfikatów.

Jak powiedział dziennikarzom przewodniczący Izby Handlowej tureckiego Cypru Fikri Toros, Grecy niemal całkowicie zamknęli rynek dla towarów strony tureckiej. Nawet drobne sprawy, które rozwiązać można natychmiast, są blokowane. O braku woli porozumienia świadczy - jego zdaniem - choćby fakt niezałatwienia do tej pory kwestii telefonicznego roamingu. Telefony komórkowe cypryjskich Turków przestają działać po stronie greckiej. W opinii Torosa przerwanie tej "dyskryminującej sytuacji" byłoby krokiem do pojednania i równego traktowania.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku