Międzynarodowy Dzień Migranta

[2014-12-18 14:01:54]

18 grudnia w Międzynarodowym Dniu Migranta organizacje zajmujące się uciekinierami z krajów objętych konfliktami zbrojnymi alarmują, że konieczne jest poszanowanie i ochrona dla tych którzy, a wszelką cenę poszukują lepszego życia. Liczba osób, która ginie w trakcie swojej drogi migracyjnej podwoiła się. W tym roku zginęło 4860 osób z czego ponad 3 tys. utonęło w Morzu Śródziemnym. Konieczne są natychmiastowe działania ratujące tych ludzi, bo oni nie przestaną uciekać z krajów ogarniętych wojną - powiedziała Anna Rostocka, dyrektor warszawskiego biura Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji,.

W Polsce najwięcej jest imigrantów z Ukrainy, statystyki pokazują, że rocznie jest ich do 200 tysięcy. Ukrainki i Ukraińcy mają ułatwienia na rynku pracy. Od kilku lat działa system oświadczeń. Pracodawca wystawia konkretnej osobie oświadczenie o chęci zatrudnienia, do tego bliskość kulturowa i geograficzna sprzyja temu, że wielu Ukraińców decyduje się na przyjazd do Polski – wyjaśniła IAR Rostocka.

Sporą grupę imigrantów do Polski stanowią także osoby z krajów azjatyckich, głównie z Wietnamu, Chin, Indii i z Filipin.

W Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Migranta zorganizowano konferencję krajową pod hasłem "Wielokulturowość miasta - migracja częścią społeczności lokalnych".

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku