Nowy numer "Bez Dogmatu": Polskie obozy koncentracyjne

[2015-06-21 21:58:37]

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym (104.) numerem kwartalnika kulturalno-politycznego „Bez Dogmatu”. Tym razem pismo składa się z dwóch działów – pierwszy poświęcony jest szeroko rozumianej „polityce historycznej”, zaś drugi dotyczy zjawiska tworzenia i (nad)używania „społecznego autorytetu” rozmaitych (para)nauk.

W dziale pierwszym Michał Kozłowski tłumaczy, czemu i komu służy ściganie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, Anna Artwińska krytycznie recenzuje Małą Zagładę Anny Janko, zaś Michał Siermiński wytyka błędy i uproszczenia, których Jan Sowa dopuścił się w swojej najnowszej książce pt. Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Czytelnicy znajdą również artykuły Anny Zawadzkiej na temat Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Piotra Rymarczyka o „patriotycznym” zwrocie, który dokonał się w życiu Lecha Janerki, a także krytyczny przegląd najważniejszych wydarzeń i dyskusji toczących się ostatnio w Polsce autorstwa Piotra Szumlewicza. W pierwszej części numeru znajduje się również obszerny artykuł Michała Siermińskiego poświęcony mało znanej sprawie obozu internowania utworzonego dla Żydów w polskim Zbąszyniu w latach 1938-1939.

W dziale drugim Anna Małyszko analizuje kulturowe zjawisko „wszczepiania” kobietom „tykającego zegara”, zaś Maciej Duda demaskuje mechanizmy służące „unaukowieniu” katolickiej krytyki „ideologii gender”. Dodatkowo Andrzej Nowak wprowadza czytelników w tajniki posthumanizmu, a Mikołaj Ratajczak tłumaczy, skąd neoliberalny dyskurs czerpie swoją hegemoniczną siłę. W piśmie znajduje się też artykuł Sophie Wahnich poświęcony historiograficznym impasom, które wiążą się z Wielką Rewolucją Francuską.

„Bez Dogmatu” do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie „Książka i Prasa” (e-mail: kip@medianet.pl). Gorąco polecamy!

Michał Siermiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


3 listopada:

1793 - Abolicjonistka, feministka i dramatopisarka Olimpia de Gouges została zgilotynowana na Placu Rewolucji w Paryżu.

1858 - W Awinionie zmarła Harriet Taylor Mill, filozofka i feministka tzw. "pierwszej fali". Była współpracowniczką, a od 1851 żoną filozofa J.S. Milla, który gł. pod jej wpływem zaczął popierać postulaty feminizmu.

1901 - Urodził się André Malraux, francuski pisarz. Działał w międzynarodowym ruchu antyfaszystowskim. Walczył w wojnie domowej w Hiszpanii, był współorganizatowem republikańskiego lotnictwa.

1918 - Bunt marynarzy floty wojennej zapoczątkował w Niemczech rewolucję listopadową.

1923 - CKW PPS i KCZZ proklamowały strajk generalny.

1933 - Urodził się Amartya Sen, ekonomista indyjski, laureat Nagrody Nobla 1998.

1938 - W Łodzi zmarła Władysława Bytomska, działaczka komunistyczna. Przyczyną jej śmierci były liczne poparzenia skóry doznane w wyniku zamachu (została oblana benzyną i podpalona na ulicy).

1970 - Socjalista Salvador Allende został zaprzysiężony jako prezydent Chile.

1979 - Masakra w Greensboro w Północnej Karolinie. Pięciu członków Komunistycznej Partii Robotniczej zostało zabitych przez zwolenników amerykańskiej skrajnej prawicy.

1986 - Wybuchła afera Iran-Contras, w którą zamieszany był prezydent Ronald Reagan.


?
Lewica.pl na Facebooku