Niemcy: Wzrosła liczba przestępstw popełnianych przez skrajną prawicę

[2015-06-30 23:38:14]

Liczba przestępstw popełnionych przez skrajną prawicę w 2014 roku wzrosła o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformował szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Władze zaniepokojone są atakami na ośrodki dla uchodźców, bo ich liczba uległa potrojeniu.

Z przedstawionego we wtorek raportu Urzędu Ochrony Konstytucji wynika, że liczba osób należących do skrajnie prawicowych organizacji wykazuje lekką tendencję spadkową: obecnie jest ich zdaniem policji ok. 21 tysięcy. Jak jednak podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych, ci ekstremiści, którzy kontynuują działalność, ulegają coraz częściej dalszej radykalizacji. Co druga osoba z tego środowiska jest gotowa do stosowania przemocy wobec przeciwników - powiedział de Maiziere dziennikarzom w Berlinie.

W 2014 roku skrajna prawica dopuściła się 990 przestępstw - o 24 proc. więcej niż w roku 2013.

Niemieckie władze są szczególnie zaniepokojone lawinowo rosnącą liczbą ataków na ośrodki dla uchodźców. W 2014 roku policja odnotowała 175 takich incydentów wobec 55 w roku 2013. Jak powiedział de Maiziere, w tym roku należy spodziewać się dalszego wzrostu tego rodzaju przestępstw. Od początku roku doszło do 150 zamachów na placówki przeznaczone dla azylantów i uchodźców.

Sprawcy tych ataków usiłują zastraszyć lokalne władze i mieszkańców - powiedział minister dodając, że "liczby są zatrważające". Jak dodał, nie wolno tolerować przemocy przeciwko obcokrajowcom. Każdy atak [na azylantów] jest atakiem na państwo prawa - stwierdził. Dodał, że władze będą szybciej rozpatrywały wnioski o azyl, a osoby, które nie uzyskają azylu, będą odsyłane do krajów pochodzenia.

W minionych miesiącach w Niemczech doszło do serii ataków na ośrodki dla uchodźców. W poniedziałek w Lubece nieznani sprawcy podpalili znajdujące się w budowie schronisko dla azylantów. Dzięki szybkiej akcji straży pożarnej ogień udało się ugasić. Zaledwie dzień wcześniej ogień uszkodził budynek przeznaczony na schronisko dla uchodźców w Miśni, w kraju związkowym Saksonia na wschodzie Niemiec. Podpalacze włamali się do czteropiętrowego budynku i w dwóch miejscach podłożyli ogień. Całkowitemu zniszczeniu uległy dwa mieszkania przygotowane do przyjęcia lokatorów. Nikt nie odniósł obrażeń, ponieważ ośrodek był jeszcze niezamieszkany. Władze Miśni planowały zakwaterowanie w tym miejscu 35 azylantów. Centrum Operacyjne Policji (OAZ) zakłada, że za podpaleniem stoją środowiska skrajnie prawicowe. Do podpaleń doszło wcześniej w kilku innych częściach Niemiec.

Od zeszłego roku w Niemczech odbywają się demonstracje przeciwko napływowi obcokrajowców, szczególnie z krajów arabskich. Jednym z bastionów sił pragnących ograniczyć liczbę cudzoziemców jest Saksonia. W stolicy tego landu, Dreźnie, powstała Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) - ruch społeczny organizujący od jesieni 2014 roku cotygodniowe demonstracje. Głoszone na nich hasła skierowane są przeciwko nadmiernym ich zdaniem wpływom muzułmanów na życie społeczne w Niemczech i rzekomemu tolerowaniu przez władze tego zjawiska. Na początku roku w demonstracjach Pegidy uczestniczyło co tydzień kilkadziesiąt tysięcy osób.

Napływ uciekinierów wzbudza duże emocje wśród mieszkańców Niemiec. W zeszłym roku o azyl w Niemczech wystąpiło ponad 200 tys. obcokrajowców, a w 2015 roku ich liczba ma się zwiększyć do 300 tysięcy. Lokalne władze nie zawsze radzą sobie z zakwaterowaniem przybyszów i zapewnieniem im godziwych warunków. Powszechnie krytykowany jest brak wcześniejszej informacji o planach przyjęcia azylantów i brak dialogu z mieszkańcami.

De Maiziere zastrzegł, że Pegidy nie można uznać za organizację skrajnie prawicową. Przyznał jednak, że środowiska neonazistowskie i skrajnie prawicowe próbowały przeniknąć do struktur ruchu, aby wykorzystać go do własnych celów.

Od 1990 roku w Niemczech doszło według niemieckiego rządu do co najmniej 64 zabójstw popełnionych przez prawicowych ekstremistów z pobudek rasistowskich. Organizacje pozarządowe szacują liczbę ofiar śmiertelnych od 152 do 184.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


18 kwietnia:

1904 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.

1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policją i wojskiem przez łódzkich robotników.

1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.

1955 - W Princeton zmarł Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.

1970 - W Warszawie zmarł Michał Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, członek rzeczywisty PAN.

1973 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.


?
Lewica.pl na Facebooku