Nowy numer "Bez Dogmatu": Wyroby demokratyczne

[2016-01-15 22:15:08]

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym (106.) numerem kwartalnika kulturalno-politycznego "Bez Dogmatu". Tym razem zawiera on trzy bloki tematyczne.

Blok pierwszy ("Wyroby demokratyczne") poświęcony jest bieżącym wydarzeniom politycznym. W trzech tekstach otwierających numer Piotr Szumlewicz, Michał Kozłowski oraz Piotr Rymarczyk szukają przyczyn porażki lewicy w październikowych wyborach parlamentarnych. W dalszej części Wiktor Rusin opisuje fenomen "zamulania światopoglądowego" – zjawiska polegającego na prowadzeniu debaty publicznej w sposób zacierający klasyczne podziały polityczne. Aktualnej sytuacji w Polsce poświęcony jest również tekst Złe wychowanie Anny Małyszko, w którym ukazane zostają związki między polskim systemem edukacji a preferencjami wyborczymi społeczeństwa. Do obecnych dyskusji politycznych w Polsce nawiązuje także artykuł Sądy arbitrażowe. Ciemna strona TTIP, CETA i innych porozumień handlowych Bogumiła Kolmasiaka, w którym autor opisuje niebezpieczeństwa związane z Transatlantyckim Partnerstwem w dziedzinie Handlu. W ostatnim tekście pierwszego bloku Michał Kozłowski omawia rzekome związki między terroryzmem i imigracją oraz zauważa, że muzułmanie – jako grupa społecznie i ekonomicznie słabsza, a dziś szczególnie zagrożona – powinni stać się przedmiotem szczególnej troski ze strony lewicy.

Blok drugi ("Proletariat") poświęcony jest tematyce związków zawodowych i sytuacji materialnej polskich pracowników. W tekście Polska klasa pracownicza – ekonomiczne warunki życia Dawid Kański przedstawia sytuację na polskim rynku pracy i przekonuje, że znacznie odbiega ona od obrazów prezentowanych przez polityków i media głównego nurtu. W dalszej części Piotr Szumlewicz kwestionuje niektóre mity dotyczące związków zawodowych, zaś Teofil Szpara opisuje warunki pracy w Centrum dystrybucji firmy Amazon w Sadach pod Poznaniem.

Blok trzeci ("Dzieje grzechu") otwiera obszerny wywiad Michała Siermińskiego z Janem Tomaszem Grossem. Rozmowa dotyczy przede wszystkim awantury związanej z niedawnymi słowami historyka, że "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców". Autor Złotych żniw nie tylko uzasadnia swoją tezę i komentuje szereg zarzutów, które pojawiły się po publikacji jego wypowiedzi w niemieckich mediach, lecz także przekonuje, że obecne postawy polskiego społeczeństwa wobec uchodźców są związane z Holocaustem. W kolejnym tekście Dariusz Łukasiewicz krytycznie przedstawia współczesną polską historiografię sarmatyzmu i szuka jej związków z neoliberalizmem. W ostatnim artykule numeru Dominika Sitnicka pokazuje, że seksbiznes – nawet jeśli wiąże się z bajońskimi sumami płaconymi przez uprzywilejowanych bogaczy – zawsze idzie w parze ze stosunkami dominacji. Prowadzi to autorkę do tezy, że prowadzące luksusowe życie prostytutki nie powinny stawać się przedmiotem klasowego gniewu.

"Bez Dogmatu" do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie "Książka i Prasa" (e-mail: redakcja@iwkip.org). Gorąco polecamy!

Michał Siermiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku