Konwencje przedwyborcze czołowych partii politycznych

[2023-06-27 20:33:15]

Konwencja posłanek Klubu Lewicy w Warszawie

Konwencja poruszyła szeroko rozumiany temat praw kobiet. Poruszono, wielokrotnie wcześniej już zapowiadane postulaty w zakresie bezpłatnej i awaryjnej antykoncepcji oraz refundowanego programu in vitro. Postawiono w niej także na przeznaczenie wyższych środków na wysokie standardy opieki okołoporodowej oraz wprowadzenie badań prenatalnych.
Kolejne postulaty Lewicy, to zmiana definicji gwałtu, walka z przemocą wobec kobiet, urlop menstruacyjny i dostępność środków higieny menstruacyjnej w instytucjach, a przede wszystkim szkołach.
Podkreślono ponadto dążenie do równości płac kobiet i mężczyzn. Pojawił się również pomysł alimentów natychmiastowych oraz zniesienie karania za aborcję oraz zniesienie klauzuli sumienia. Podkreślono również konieczność legalizacji aborcji, która powinna być dostępna, bezpłatna i legalna w sytuacji gwałtu, wad letalnych oraz powikłań płodu.
W tym samym dniu odbyła się również konwencja Prawa i Sprawiedliwości, która miała miejsce w m. Bogatynia (woj. dolnośląskie). Głównymi jej hasłami była obrona kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bogatyni-Turowie, dalsza konieczność rozbudowy armii, krytyka instytucji i polityki ekologicznej Unii Europejskiej oraz obrona miejsc pracy w Polsce.
Konwencja Koalicji Obywatelskiej odbyła się we Wrocławiu. Donald Tusk i inni politycy tej partii podkreślili konieczność pokonania PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych i ponownego dołączenia do świata Zachodu zamiast krzątania się po meandrach autorytaryzmu w stylu Rosji, Białorusi czy Węgier. Wspomniał również o aferach związanych z dolnośląskimi strukturami partii rządzącej.
Konwencja Trzeciej Drogi - koalicji PSL i Polski 2050 - odbyła się w Grodzisku Mazowieckim. Naczelnym jej tematem były łączenie nowoczesności z tradycją oraz Unii Europejskiej i polskiego patriotyzmu. Przedstawiono również 6 gwarancji w ramach programu Polski Gospodarnej przeciwstawionej Polsce Marnotrawnej, którymi mają być: docenienie przedsiębiorców, docenienie rodziny, zmiany w ochronie zdrowia, większa pomoc dla niepełnosprawnych, przeznaczenie rosnących zysków firm energetycznych na zieloną energię (podatek ekologiczny) oraz reformy w polskiej oświacie.
Konwencja Konfederacji w Warszawie zatytułowana "tak chcemy żyć" odbyła się pod hasłami rozbicia duopolu PO-PiS, zachowania suwerenności Polski, dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne, ostrożności wobec Niemiec, UE, Ukrainy, społeczności żydowskiej i LGBT.

Tomasz Ryszdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


29 lutego:

1964 - Ogłoszono tzw. plan Gomułki będący memorandum w sprawie wstrzymania zbrojeń jądrowych w Europie Środkowej.


?
Lewica.pl na Facebooku