Oświadczenie partii Razem nt. sytuacji w Palestynie.

[2023-10-29 11:11:52]

Mijają trzy tygodnie, odkąd Hamas przeprowadził terrorystyczne ataki, zabijając ponad 1400 obywateli Izraela, w tym dzieci i osoby starsze. Izrael w akcie zemsty dokonuje odwetu na bezbronnej palestyńskiej ludności cywilnej zamieszkującej Strefę Gazy. Eskalacja przemocy każdego dnia przynosi kolejne ofiary wśród ludności cywilnej.
Nic nie usprawiedliwia celowego zabijania, ranienia i porywania cywilów. Terroryzm należy jednoznacznie potępić.

Atak terrorystyczny z 7 października nie wydarzył się w politycznej próżni. Izrael od 56 lat okupuje tereny palestyńskie. Państwo stosuje politykę apartheidu, odmawiając Palestyńczykom podstawowych praw, dokonuje masowych wysiedleń i codziennych aktów przemocy, które nasiliły się w ciągu tego roku zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu.

Działania Hamasu, niezależnie od ich brutalności, nie mogą służyć jako usprawiedliwienie izraelskich ataków na palestyńską ludność cywilną. Zasada odpowiedzialności zbiorowej zawsze zasługuje na potępienie.
Obecnie ponad 2 miliony ludzi są uwięzione w Strefie Gazy bez dostępu do wody, żywności, leków i paliwa. Trwają nieustanne bombardowania, w których zginęło już ponad 6500 osób. To zbrodnia wojenna.

Bomby spadające na Gazę nakręcają spiralę przemocy i oddalają pokój na Bliskim Wschodzie. Domagamy się potępienia i rozliczenia zbrodni, niezależnie od tego, która strona się ich dopuściła. Przyłączamy się do Organizacji Narodów Zjednoczonych w wezwaniu do natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni. Do Strefy Gazy jak najszybciej musi dotrzeć pomoc humanitarna, w tym woda, paliwo i leki. Stawką jest ludzkie życie.

Zarząd Krajowy partii Lewica Razem

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


5 grudnia:

1907 - W Hłuszkach urodziła się Alina Centkiewicz, pisarka, 1946-50 wiceprzewodnicząca Ligi Kobiet, członkini TPD. W 1958 jako szósta kobieta na świecie stanęła na Antarktydzie.

1915 - Powstało Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie", lewicowa partia chłopska.

1929 - Powołano Centrolew.

1972 - Gough Whitlam z Australijskiej Partii Pracy został premierem Australii.

2005 - W Wielkiej Brytanii wszedł w życie Civil Partnership Act i zarejestrowano pierwszy związek partnerski pary homoseksualnej.

2012 - Zmarł Oscar Niemeyer, brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, komunista.

2013 - Zmarł Nelson Mandela, wybitny południowoafrykański polityk, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, laureat pokojowej Nagrody Nobla.


?
Lewica.pl na Facebooku