Referendum strajkowe w EPWiK ważne: frekwencja 62%, 95,8% głosujących za strajkiem

[2024-05-02 13:41:18]

Referendum strajkowe w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji jest ważne! 30 kwietnia komisja referendalna ogłosiła, że frekwencja wyniosła 62,27%. Za strajkiem zagłosowało 95,77% pracowników, przeciwko – 4,23%! Innymi słowy większość załogi opowiedziała się za akcją strajkową! W najbliższych dniach związkowcy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług zrzeszeni w Związkowej Alternatywie zaproponują spotkanie z nowym prezydentem Elbląga, Michałem Missanem. Związek liczy, że nowo wybrany prezydent nie będzie kontynuował antypracowniczej polityki poprzednika i wyjdzie naprzeciwko postulatom pracowników EMPiK.

Jednocześnie, w swoim stanowisku, Związkowa Alternatywa krytycznie odnosi się do kolejnych deklaracji prezesa EPWiK, Marka Misztala, który straszy pracowników zwolnieniami grupowymi i przerzuca odpowiedzialność za złą kondycję kierowanej przez niego firmy na związkowców. Związek wskazuje, że za sytuację finansową firmy odpowiada pracodawca. Jeśli sytuacja ta jest zła, to znaczy, że prezes źle kieruje firmą. Związkowcy podkreślają, że groźby zwolnień są niedorzeczne, bo sam prezes w sprawozdaniu z działania przedsiębiorstwa wyrażał niepokój z powodu możliwości odpływu wykwalifikowanych pracowników. Związkowa Alternatywa argumentuje też, że miasto Elbląg może wesprzeć firmę, ponieważ jest jej właścicielem, tylko obecny prezes o takie wsparcie nigdy się nie starał. W konkluzjach związkowcy piszą, że jeśli dojdzie do strajku, to pełną odpowiedzialność za wszelkie niedogodności dla mieszkańców będzie ponosił Marek Misztal.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku