Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Polska krajem wyznaniowym?

Komentarze

Dodaj komentarz

konstytucja

Panie Mamrot, byłby pan łaskaw przytoczyć ten artykuł konstytucji, który rzekomo gwarantuje rozdział Kościoła od Państwa? Bo coś mam wrażenie, że nie zna pan konstytucji, na którą się pan powołuje.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-01-29 19:18:47, suma postów tego autora: 3102

O religii i innych demonach :)

"Czy nasz kraj jest krajem wyznaniowym?" - jest, bo w tym kraju olbrzymia większość ludzi jest wierząca :P

"Konstytucja gwarantuje rozdział państwa od kościoła" - państwo to nie wyabstrahowany podmiot polityki, sieć wyalienowanych instytucji politycznych, lecz przede wszystkim szczególny typ organizacji SPOłECZNEJ, której celem jest realizacja dobra wspólnego, jeśli większość ludzi życzy sobie pewnej obecności religii w życiu publicznym, to dlaczego im tego odmawiać? w końcu to oni te państwo tworzą...no chyba, że Kolega ma ciągoty autorytarne i uważa, że polityka państwa nie powinna być zbieżna z wolą obywateli

"Według najpierw rządów Prawa i Sprawiedliwości, a teraz Platformy Obywatelskiej pojęcia katolicyzm i polskość są ze sobą nierozerwalnie połączone" - jest w tym pewna racja historyczna, ponieważ religia odgrywała i odgrywa nadal dużą rolę w kształtowaniu narodowej tożsamości różnych zbiorowości etnicznych, np. judaizm u Żydów, katolicyzm u Basków, islam u Albańczyków

Jeszcze jedna uwaga. Ludzie lewicy mają szczególną manierę dostrzegania zagrożeń dla liberalnych praw i wolności obywatelskich i politycznych tkwiących w państwie wyznaniowym lub religii jako takiej. Ciekawe, dlaczego to religia, a nie np. ideologia marksistowska jest największym zagrożeniem dla demokracji, dlaczego przywódcy religijni a nie rewolucyjni ideolodzy wychowani na "czerwonych książeczkach" są uosobieniem zła i ciemnoty, dlaczego wreszcie Kolega Markot tak chętnie powołuje się na konstytucję w kwestii rozdziału państwa od religii a nie zauważa, że zabrania ona również działania partiom odwołującym się do ideologii komunistycznej, tymczasem w Polsce w najlepsze działa KPP, może Kolega mi wytłumaczy jak to jest możliwe ?

autor: Pappenheim1614, data nadania: 2008-01-30 19:22:28, suma postów tego autora: 24

...

Wam liberałom wszystko trzeba tłumaczyć po kilkanaście razy.

Przeczytaj dokładnie konstytucje. W artykule 13 nie ma żadnego zapisu który zakazywałby komunizmu. Jest tylko zakaz istnienia partii "odwołujących się do totalitarnych praktyk komunizmu". KPP jest zarejestrowana przez sąd, który jak widać nie dopatrzył się propagowania treści totalitarnych przez tę partię.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-01-31 14:40:09, suma postów tego autora: 915

to jest wolny kraj

Ja nie muszę się podpierać konstytucją. Chcecie wolności? Tak, każdy, niezależnie od wyznania, chce wolności. A więc Kościół katolicki, np. w Polsce (a może szczególnie w Polsce?), narzuca ludziom swe zakazy i nakazy. W ten sposób ogranicza wolność narodu.

autor: whiskaz, data nadania: 2008-02-08 00:12:34, suma postów tego autora: 1

Dodaj komentarz