Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Historia alternatywna ideologią podszyta

Komentarze

Dodaj komentarz

...

Mysle, ze prof. ma racje. Przede wszystkim po I wojnie swiatowej nie bylo jeszcze obozu pilsudczykowskiego, ktory znokautowal w duzej mierze endecje, a po drugiej analogicznie - w Europie Zachodniej partie lewicowe mialy nieporownywalnie lepsze rezultaty wyborcze wlasnie po II wojnie swiatowej a nie zaraz po I w.s.w czy w miedzywojniuw ogole. No i ostatnia rzecz - nawet jakby zwyciezyla endecja, tragedii by nie bylo. Nawet oni prowadziliby polityke keynesowska, nawet oni znacjonalizowaliby strategiczne galezie przemyslu (bo nie byly polskie).

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-15 15:24:48, suma postów tego autora: 4863

Przede wszystkim

bzdurna jest opinia, że po I wojnie światowej nastroje społeczne były bardziej lewicowe niż po II wojnie światowej. Owszem, były takie, ale tylko na poziomie elit inteligenckich oraz niewielkich liczebnie środowisk robotniczych i najbardziej upolitycznionych warstw w łonie chłopstwa - natomiast ogół społeczeństwa (wyborcy) wcale nie był po I wojnie jakoś szczególnie lewicowo zrewoltowany. I stąd się wziął wyborczy triumf endecji, a także z jej znacznego zakorzenienia społecznego (endecja miała duże wpływy w tajnym szkolnictwie polskim, w kółkach rolniczych, w organizacjach drobnego rzemiosła i kupiectwa) oraz z atrakcyjności haseł jedności narodowej po zrzuceniu zaborczego jarzma.

autor: Durango 95, data nadania: 2008-08-15 16:08:19, suma postów tego autora: 3848

To nie jest historia alternatywna, tylko czysta fantastyka

Zaczynając od wolnych wyborów w Polsce "zachodniej" (ach, ta naiwna wiara w polskie tradycje demokratyczne) aż po szybszy niż w realu rozwój Polski w latach 40-tych i 50-tych.

autor: west, data nadania: 2008-08-15 18:21:15, suma postów tego autora: 6641

Dodaj komentarz