Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Krzyże precz ze szkół!

Komentarze

Dodaj komentarz

a co komu przeszkadza krzyż?

czy jakiś inny symbol religijny? Jestem za państwem świeckim ale żeby się czepiać krzyża w szkole lub innego symbolu religijnego jest bezsensu,poodbnie jak polskie władze chcą walczyć z koszulkami Che itp a Kaczyński jest daremny gada o krzyżach w dniu niepodległości

autor: Fred_BB, data nadania: 2009-11-12 15:38:57, suma postów tego autora: 676

Niech rodzice decydują

Czy krzyż ma wisieć czy nie, precz z totalizmem!

autor: socjalpatriota, data nadania: 2009-11-12 18:05:33, suma postów tego autora: 471

?

Bartolik, a gdzie wyście wyczytali tą "zasadę państwa świeckiego". W konstytucji PRL? Bo w obowiązującej konstytucji z 1997 r. czegoś takiego nie ma. :)

autor: Angka Leu, data nadania: 2009-11-12 16:23:34, suma postów tego autora: 3102

Angka Leu

hmm ja tam nie wiem ale czy w konstytucji nie ma czegś takiego jak rozdział państwa od kościoła lub coś podobnego;)

autor: Fred_BB, data nadania: 2009-11-12 19:44:21, suma postów tego autora: 676

W Polsce

istnieje obowiązek uczęszczania do szkoły do ukończenia 18 roku życia.
Czy zatem zmuszanie do chodzenia do klasy-kaplicy / bo są nimi wszystkie pomieszczenia, gdzie wiszą symbole religijne i odbywają się zbiorowe modlitwy/ nie jest przypadkiem zmuszaniem ludzi do udziału w obrzędach religijnych?

autor: cetes, data nadania: 2009-11-13 11:34:21, suma postów tego autora: 633

a ja jestem za

ba domagam się dyrektywy unijnej, która zobowiąże państwa członkowskie do wywieszania w szkołach i urzędach publicznych symboli wszystkich religii, które mają choćby jednego wyznawcę w danym kraju!

autor: defetysta, data nadania: 2009-11-13 12:01:49, suma postów tego autora: 243

Jestem Europejczykiem!

Z woli Prezydenta RP tylko parafianinem nie jestem i nie będę. Dlatego w całości solidaryzuję się z tezami komentowanego artykułu. I jeszcze takie spostrzeżenie: ta część Europy, która wyzwoliła się spod dominacji krzyża, żyje lepiej i budzi nasz podziw i zazdrość. Prezydent swoim fanatyzmem chce nam przeszkadzać w upodabnianiu się do tych, którzy żyją od nas lepiej. Powinniśmy o tym w czasie wyborów pamiętać.

autor: steff, data nadania: 2009-11-13 12:54:54, suma postów tego autora: 6626

defetysta

ale było by kolorowo:) i tak multikulturalnie, prawdziwie nowoczesna lewica powinna poprzeć taki projekt. czekam na taka propozycję SLD albo sdpl

autor: yoda, data nadania: 2009-11-13 12:59:17, suma postów tego autora: 141

Widzę że lewica skrajna i pisiaki mają podobne problemy

Tylko że jednym przeszkadza symbolika religijna, a drugim peerelowska.
A może by tak przestać przywiązywać taką wagę do symboli?

autor: west, data nadania: 2009-11-13 16:27:22, suma postów tego autora: 6654

Widzę inaczej

Widzę ten problem całkowicie odmiennie.

Nie przeszkadz mi, kiedy KONKRETNA OSOBA umieszcze symbol religijny w swoim otoczeniu, nawet jeśli nie jest to przestrzeń prywatna. Jeśli religijny lekarz wierzy w to, że z Bożą pomocą jest w stanie lepiej pomóc bliźniemu, to jego sprawa i taką deklarację przyjmuję z uznaniem. Podobnie chętnie zaakceptuję krzyżyk u adwokata, jeśli przypomina mu o istnieniu innego wymiaru sprawiedliwości, albo o artysty - jeśli potrzebuje przypomnienia, że są wartości bardziej uniwersalne niż kasa czy rozgłos.

Przeszkadza mi, kiedy symbole religijne, albo inne ideologiczne gadżety pojawiają się w przestrzeni publicznej umieszczone przez anonimowego sprawcę.

autor: Andrzej_B, data nadania: 2009-11-13 17:36:33, suma postów tego autora: 145

Odwrócone krzyże

Naawet tu roi się od klerykałów/ich popleczników. Najlepszy był ktoś, kto porównuje wieszanie krzyży w szkołach/przestrzeni publicznej do noszenia koszulek Che Guevary przez jedmostki. Tylko pogratulować jasności umysłu.
Krzyże mogą sobie wieszać w domu (ewentualnie na sobie-najlepiej taki dwumetrowy), a nie w miejscach publicznych!

autor: Intellector, data nadania: 2009-11-14 00:41:29, suma postów tego autora: 234

Brak

Brak krzyża jest jednym z symboli ateizmu. Tak więc, won z takimi symbolami.

Ciekawe, czy sądy europejskie pójdą dalej i każą zburzyć wszystkie świątynie. Przecież idącemu ulicą ateiście też będą one przeszkadzać.

Ja jestem zdrowy na ciele, nie jestem na szczęście niepełnosprawnym i nie przeszkadzają mi ułatwienia dla ludzi, którzy mają problem z poruszaniem się. Są wśród nas tacy, którzy potrzebują tych ułatwień i O.K niech będą. Podobnie z krzyże. Są wśród nas tacy, co go potrzebują i nich go mają. Nie widzę nic w tym złego, dopóki nikt nie będzie zmuszał innego człowieka do praktyk religijnych. A sama obecność krzyża na ścianie nie zmusza nikogo do odbywania praktyk religijnych. Podobnie jak winda dla niepełnosprawnych nie zmusza innych do korzystania z niej.

autor: kwak, data nadania: 2009-11-14 12:52:54, suma postów tego autora: 1207

Nie jest to dla mnie szczególny problem, ba, w sumie żaden

problem to mają natomiast chrześcijanie, a może raczej "hszeszcijanie" którzy za symbol swoich *) religii przyjęli narzędzie zabójstwa nie tylko założyciela tego nurtu, wielkiego proroka żydowskiego Jeszouy, ale i tysięcy innych często niewinnych ludzi zamieszkujących podówczesne Imperium Romanum. Już ktoś ironicznie zauważył, że gdyby Jeszoua żył w XVIII w. zamiat krzyża czczono by gilotynę, a w XX w. - krzesło elektryczne.

*) Chrześcijaństwo już od dawna nie jest religią jednolitą podobnie jak buddyzm czy hinduizm, są w nim zresztą nurty odrzucające symbol krzyża jak np. jehowityzm.

autor: szczupak, data nadania: 2009-11-15 10:43:15, suma postów tego autora: 3747

Intellector

w czym Ci przeszkadza krzyż lub inny symbol regilijny? Ja również jestem za państwem świeckim,uważam że polski kościół to złodzieje itp ale żeby dawać sprawę do sądu bo krzyż wisi? A gdzie tolerancja tej arabki? W europie powstają meczety. Również uważam że lepiej by było gdyby w szkołach,urzędach itp nie było żadnych symboli religijnych,ale żeby sprawę dawac do trybunału? Uważam jednak że decyzja trybunału jest słuszna,ale ja napewno bym się nie czepiał gdyby np w mojej szkole wisiał krzyż czy jakiś inny symbol religijny bo mi to wogule nie przeszkadza i staram się być tolerancyjny

autor: Fred_BB, data nadania: 2009-11-15 19:20:23, suma postów tego autora: 676

przyznaję Nagrodę Dnia

...za porównanie katolików do niepełnosprawnych:))))))))

autor: o., data nadania: 2009-11-16 00:59:57, suma postów tego autora: 78

List dostałam

Witam, Podobno jak człowiek nastawiony jest optymistycznie to wiedzie mu się lepiej a przynajmniej tak to odczuwa /szklanka do połowy pełna a nie od połowy pusta/ Tylko wydaje mi się, że karzą nam rządzący być optymistami a oni zaklinają rzeczywistość i udają optymistów a nic sensownego nie robią. Przy takim ich rządzących optymiźmie ja zaczynam się ich bać i staję się pesymistką.
Zresztą po ostatniej wypowiedzi Lecha Wałęsy ,nie będę go już tytułować byłym prezydentem, powinnam jako osoba z mniejszości religijnej znać swoje miejsce w kraju "powiedział, że skoro stanowię 1% to i mój krzyż powieszony np w szkole powinien być jeżeli chodzi o wielkość w odpowiedniej proporcji do wielkości krzyża katolickiego jako większości. Pomijając czy ja jestem za tym żeby krzyże wieszać w szkołąch, urzędach itp. To ja mam ochotę tego "mędrca UE zapytać to ja może podatki też w proporcji do tak pojętych przez niego moich praw w RP.
I on jest autorytetem PO. To ja już wiem dlaczego PO wyrzuca ludzi ze stanowisk z tak zwanych mniejszości. Pozdrawim i przepraszam za przydługą refleksję osobistą. PT (inicjały imienia i nazwiska zmienione na życzenie nadawcy)

________________________
PS. Polecam:
- http://kontrowersje.net/tresc/jesli_jakikolwiek_trybunal_zabroni_katolikom_wieszac_krzyz_zapraszam_na_swoje_6_ha_poganskiej_

- http://lewysierpowy.blox.pl/2009/11/Bedzie-sie-dzialo.html

autor: Teresa Stachurska, data nadania: 2009-11-16 19:05:29, suma postów tego autora: 1169

A ja powiem inaczej

Zróbmy nazłość Brukseli i masowo zacznijmy wieszać krzyże

autor: Antyliberał, data nadania: 2009-11-17 18:17:42, suma postów tego autora: 1302

Polecam Państwu

http://pansiemyli.racjonalista.pl/index.php

Są pierwsze odpowiedzi i można je przeczytać na stronie http://pansiemyli.racjonalista.pl/parl/poslowie.php

autor: Teresa Stachurska, data nadania: 2009-11-20 15:20:32, suma postów tego autora: 1169

Dodaj komentarz