Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Szwedzki model ma się nieco gorzej

Komentarze

Dodaj komentarz

Socjaldemokracja wszędzie upada!

Więc i w skandynawi musi powoli upaść(choc wg mnie i tak sie długo utrzymała).
co do antyislamistów to trzeba się pogodzic z tym ze islamistów poza politycznie poprawna lewica nikt nie lubi i tyle w tym temacie!

autor: Antyliberał, data nadania: 2010-09-24 12:05:54, suma postów tego autora: 1302

Antyliberał,

nie byłbym aż takim pesymistą. Nie zapominajmy, ze socjaldemokraci są wciąż największą partią w szwedzkim parlamencie ( i nie są to socjaldemokraci tylko z nazwy). Poza tym z przytoczonych przeze mnie kometatorów i naukowców szwedzkich wcale nie wynika, że model szwedzki się sypie, a część z nich nie uważa nawet, że zaszły ostatnio jakieś fundamentalne dla systemu zmiany. Za wcześnie więc by wieścić koniec szwedzkiej socjaldemokracji. Choć istotnie nie jest to moment jej szczególnej świetności.

Co do islamskich imigrantów, a mówiąc ściśle ich inkuzji kulturowej i społecznej inkluzji, to oczywiście jest problem i zgadzam się, ze niezbyt odpowiedzialne jest tanuizowanie tej kwestii i mówienie, że to skrajna prawica stworzyła ten problem w ramach backlashu. Ale zaznaczam, chodzi o to by stworzyć mechanizmy większej inkluzji islamskich przybyszy a nie jak chcą Szwedzcy Demokraci - ich wykluczenia.
pozdrawiam

autor: raff, data nadania: 2010-09-24 21:00:13, suma postów tego autora: 183

Raff

co do Szwedzkich Socjaldemokratów nie zapominaj że Szwecja jest w UE i to jest duzy problem aby utrzymac nadal model socjalny
zobacz w jka strone idzie obecnie UE?
Ona idzie w strone neoliberalnej dyktatury i może wymusić(a może juz wymusza)powolne likwidowanie państwa dobrobytu!
Oczywiście bedzie to się odbywac stopniowo i powoli tak ze społeczeństwo odrazu tego niezauwazy np.powolna prywatyzacja energetyki lub poczty itp.
Duzym plusem Szwecji jest wg mnie to że niechce wejśc do unii walutowej dzięki temu może sobie pozwolić na pewna niezależnośc choc widac gołym okiem że UE sie to nie podoba!

Co do emigrantó islamskich tu sprawa jest oczywista tylko że lewica niechce o tym mówic za to skrajna prawica mówi o tym bardzo głosno tzn.chodzi oto że muzułmanie niechca sie asymilowac z miejscowa ludnościa przyjechali np do Szwecji i zyja w swoich dzielnicach gettach często niepracując pobierając wysokie zasiłki czyli korzystając bezpośrednio z państwa dobrobytu!
Również pozdrawiam

autor: Antyliberał, data nadania: 2010-09-25 12:03:54, suma postów tego autora: 1302

Dodaj komentarz