Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Euro: nie później, tylko inaczej

Komentarze

Dodaj komentarz

Brawo - pierwszy rozsądny wpis w lewicowej blogosferze

Chociaż na Autorze już dawno postawiłem kreskę bo czego można się spodziewać po człowieku, który z uśmiechem na ustach siedzi po między 2 największymi zbrodniarzami XX wieku (Marks i Engels).

Ale była to kreska (nie ta gruba postawiona w celu umożliwienia się uwłaszczeniu post komunistycznej nomenklatury) przedwczesna.

Artykuł bardzo dobry i merytoryczny.

autor: Cud2, data nadania: 2013-03-26 10:05:55, suma postów tego autora: 3206

Cud2

Ani Marks, ani Engels nie dożyli XX w. Ale czego się można spodziewać po kimś, kto uważa tych wybitnych ludzi za zbrodniarzy?

autor: V.C., data nadania: 2013-03-26 12:59:44, suma postów tego autora: 966

Europejski tygrysek

Tak dobrze żarł a teraz ciężko chory, bez reanimacji nie da rady.
A jeszcze niedawno neoliberalna propaganda przedstawiała nam Cypr jako europejskiego tygryska. Teraz tygrysek ciężko chory, musiał się nażreć czegoś toksycznego :).

autor: Adrem63, data nadania: 2013-03-26 13:26:42, suma postów tego autora: 2129

Wszystko we właściwym czasie

Nad wejściem do strefy euro można się zastanawiać wtedy gdy UE zaproponuje taki system finansowy, który nie będzie permanentnym kryzysem finansów jak jest obecnie.
Kreacja pieniędzy i pompowanie w banki odbije się wkrótce bańką spekulacyjną na wszelkich możliwych rynkach.

*****
*4,5 biliona Euro wniosły kraje UE od października 2008 do października 2011 dla ratowania zagrożonych upadkiem banków.*

Jednocześnie rządom zaleca się drastyczne działania ograniczające wydatki budżetowe.
Jednocześnie spadają realne dochody i sytuacja życiowa mniej zamożnej części ludności.

autor: Adrem63, data nadania: 2013-03-26 13:33:49, suma postów tego autora: 2129

!

Tekst słabiutki: widać, że autor niespecjalnie ma pojęcie o czym pisze.

A co ma - dotyczące wydatków jednostek na dobra podstawowe - prawo Engla do możliwości płatniczych krajów? To chyba już tylko sam autor raczy wiedzieć...

Ciekawa analiza pojawiła się natomiast ostatnio tutaj:
http://www.monde-diplomatique.pl/index.php?id=1_4

autor: zielonka, data nadania: 2013-03-26 19:28:18, suma postów tego autora: 82

Powtarzanie kłamstwa

dotyczącego rzekomego obowiązku przystąpienia każdego kraju-członka UE do strefy euro, to w obecnej jej sytuacji włączenie się do neoliberalnej propagandy i namawianie Polaków do dobrowolnego oddania reszty swojej wolności i majątku międzynarodówce banksterskiej.
Poza strefą euro są i nie zamierzają do niej przystąpić Wlk Brytania, Dania i Szwecja.
Kraje niebiedne i nie zagrożone upadkiem jak te "tygrysy" ze strefy euro: Irlandia, Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Słowenia i Słowacja.
Już o "Pribałtyce" nie wspominając.

autor: cetes, data nadania: 2013-03-27 16:28:25, suma postów tego autora: 633

Zielonko,

święta racja, prawo Engla wywodzi się z mikroekonomii, ale mimo tego, najlepiej tłumaczy głupotę neoliberalnej ekonomii, pozwalając zrozumieć również zjawiska w skali makro. Prawdą jest, że w poważnych opracowaniach nie powinno się tego mieszać, ale bądźmy szczerzy, to jest jednak forma blogowa.

Przyznając Ci rację, przypominam, że chodzi tylko o wskazanie tego absurdalnego wymogu w kryteriach kopenhaskich, jakim jest jednolity próg PKB, niezależny od zdolności płatniczych państw, których nie da się wyliczyć za pomocą prostego mnożenia w zależności od wartości PKB. Dla małego państwa 60% to istotnie sporo, ale dla takiej Wielkiej Brytanii czy Niemiec, już śmiesznie mało.

autor: czerwony łunio, data nadania: 2013-03-28 01:43:19, suma postów tego autora: 164

I jeszcze jedno,

dziękuję za ciepłe słowo, chociaż nie podzielam uwagi o Marksie i Engelsie. Tyle, że tam gdzie siedzę... nie ma głowy Engelsa:)

autor: czerwony łunio, data nadania: 2013-03-28 10:15:35, suma postów tego autora: 164

Kilka uwag do tekstu

O co chodzi z tą Europą dwóch prędkości? Jeżeli o tempo rozwoju gospodarczego, to należy zauważyć, że kraje nieposiadające EURO rozwijają się szybciej. Jeżeli chodzi o wpływ na dzielenie "tortu" (jak przyjął autor), to też się z tym trudno zgodzić, gdyż najwięcej do powiedzenia mają kraje najsilniejsze gospodarczo, tj. Niemcy, Francja i Wielka Brytanie, przy czym posiadanie EURO jako waluty nie ma nic do rzeczy. Polska z EURO czy bez dalej będzie krajem słabym gospodarczo, z której głosem nikt nie będzie się liczył.
Wszystkich kryteriów konwergencji Polska nie spełniała nigdy. To znaczy wg polskich statystyk spełniała, ale w UE przyjmuje się trochę inne metody badawcze (np. zadłużenie, wg polskich statystyk mamy teraz niecałe 55% względem PKB, a wg unijnych blisko 60%, podobnie było wówczas, jeżeli mnie pamięć nie myli chodziło o deficyt budżetowy).

autor: samson_miodek, data nadania: 2013-03-28 16:20:43, suma postów tego autora: 288

Dodaj komentarz