Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Koniec lewicy jaką znamy

Komentarze

Dodaj komentarz

zmartwychwstanie lewicy

Zmartwychwstanie lewicy nastąpi, gdy nastąpi odejście od dogmatu parlamentarnego. W tej chwili potrzebne są również autokratyczne rozwiązania, by kryzys ten przezwyciężyć. W tej chwili ludność jest tak samo daleko od postrzeganych jako lewicowe rozwiązań, jak i elity intelektualno-polityczne. Znaczna część elektoratu ludowo-robotniczego to obecnie elektorat faszystowski (jak w latach 30.). Podobieństwa z latami 30. są oczywiste. Oprócz kryzysu gospodarczego w Europie, do władzy dochodzą partie lub poglądy (przechwytywane częściowo przez bardziej centrowych polityków) nacjonalistyczne i nawiązujące do faszyzmu.
Władze należy zdobywać nie tylko w wyborach, ale również na ulicy, w strajkach, w demonstracjach i w ... internecie.
W internecie rozmaici politycy czy młodzieżowi pożyteczni idioci walą w lewicę, ile wlezie (choć czasami słusznie), na stadionach króluje totalitarne podejście antylewicowe. Co na to lewica ? Daje się uderzać w oba policzki ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2015-08-11 14:24:38, suma postów tego autora: 1252

@

"Na naszych oczach kończy się socjaldemokratyczny projekt".

Ten projekt skończył się dawno, 1 sierpnia 1914, a tzw. państwo dobrobytu to był tylko krótki epizod dla zamydlenia oczu przed parszywą naturą kapitalizmu.

autor: lemski, data nadania: 2015-08-11 14:37:25, suma postów tego autora: 344

Bo to, co nazywa się lewicą, po prostu nią nie jest.

Wszak lewica nie powinna żebrać lecz tworzyć i dzieli. Żeby to robić musi zarządzać środkami produkcji, musi zatem walczyć o ich uspołecznienie. Bez tego zawsze będzie tylko klęczeć przed kapitałem i oszukiwać masy. Przykład grecki dobrze to poświadcza. Znów Marks wykazał, że wcale nie jest taki stary i że ci, którzy kładą go do grobu, zwyczajnie się ośmieszają. Zanim zatem podejmie się decyzję o udziale w głosowaniu warto sprawdzić kto chce uspołeczniać środki produkcji a kto chce je nadal prywatyzować. Beza takiego rozeznania lewicowiec nie powinien nawet ziewnąć, jeżeli nie chce być nadal tylko podnóżkiem kapitału. I w tym znaczeni z wnioskami autora w pełni się zgadzam.

autor: steff, data nadania: 2015-08-11 20:48:34, suma postów tego autora: 6626

tomasz_rysz, lemski i steff

Wasze posty zawierają
przemyślenia naiwnych socjalistów...

Pozdrawiam
Ps. Też kiedyś byłym naiwnym...

autor: jacekx, data nadania: 2015-08-12 23:05:26, suma postów tego autora: 3081

steff

Tyle, że Marksa należy uprościć i wydać w postaci popularnonaukowej. Mam tu na myśli zwłaszcza "Kapitał", którego rola spadła w dyskursie publiczno-intelektualnym, ponieważ jakaś niemoc Marksa w przejrzystym pisaniu i kompilacje cudzych osiągnięć włączone do "Kapitału" sprawiły, iż była to lektura nieciekawa, z wyjątkiem mistyków-dogmatyków, którzy zaczęli mieszać i wchodzić w zupełne bzdury. Pomieszano to w końcu z Freudem tworząc postmodernistyczny post-marksizm. Aby to odkręcić, potrzebny jest jasny przekaz. Przekaz marksizmu wprawdzie znamy, ale bez pomocy w postaci rozprzestrzeniania go w prasie, broszurach czy książkach, nie zagrzeje on ponownie długo żywota ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2015-08-12 23:54:43, suma postów tego autora: 1252

jacekx

I jesteś nadal, chyba że z wyboru wolisz być podnóżkiem kapitału ale wtedy nie powołuj się na lewicowość. I będzie OK.

autor: steff, data nadania: 2015-08-13 10:58:04, suma postów tego autora: 6626

@Tomasz rysz

światłe teorie Marksa zweryfikowała rzeczywistość. Te cenne mysli najlepiej niech zostaną tam gdzie ich miejsce- na śmietniku historii.

autor: Dobrodziej Pracodawca, data nadania: 2015-08-14 14:18:18, suma postów tego autora: 2714

steff...

Lubię twe posty, bo jest w nich troska o bliżniego, obywatela i człowieka.

Lubię Twoje posty, ale naiwność nic nie daje zwykłym ludziom w realnym świecie i dlatego ja przynajmniej mógłbym być i podnóżkiem kapitału, ale pod warunkiem, że...
mój Świat, Kraj rosłyby w siłę a ludzie żyli dostatniej.

Uważam też, że można też żyć w królestwie mądrego i sprawiedliwego króla...czy w obszarze sprawiedliwego państwa, ale czy poza królem Salomonem i Państwem Jezuitów były jeszcze takie ?

Ja komuch, ale też chrześcijanin i wyznacznikiem moich działań, myśli, przekonań jest miłość bliźniego czy też jego dobro...
Myślę też, że pierwsi chrześcijanie tęsknili i byli w drodze do Edenu...Naiwni socjaliści też myślę tęsknili i byli w drodze do Edenu z taką różnicą, że tu na Ziemi.

Pozdrawiam

Ps. To nie słowa i szaty tworzą człowieka a czyny... choć na początku było i jest słowo określające drogę do dobrych celów...

autor: JJC, data nadania: 2015-08-14 15:03:29, suma postów tego autora: 1577

errata i ...

steff...
Lubię Twe posty, bo jest w nich troska o bliźniego, obywatela i człowieka.

autor: JJC, data nadania: 2015-08-14 18:11:05, suma postów tego autora: 1577

Tylko KPP i Zmiana

"Zanim zatem podejmie się decyzję o udziale w głosowaniu warto sprawdzić kto chce uspołeczniać środki produkcji a kto chce je nadal prywatyzować."

Nacjonalizacje proponuje tylko KPP i Zmiana. Reszta uznaje dogmat o nienaruszalności własności prywatnej.

Steff ma rację. Linię podziału na klasy burżuazji i proletariatu wyznacza stosunek do środków produkcji. Właściciele kontra nieposiadający. Kapitał kontra praca. To pierwszy i najważniejszy, zasadniczy podział. Kto jest za nacjonalizacją i uspołecznieniem ten stoi po stronie proletariatu. Kto jest przeciw - ten po stronie burżuazji.
To wszystko się zgadza tylko, że sam proletariat stracił zainteresowanie nacjonalizacją i uspołecznieniem. Nie przejawia ochoty do gospodarowania. Domaga się tylko dobrego traktowania (płaca, socjal) jako najemny niewolnik. Prywatna własność środków produkcji i wymiany jest dziś bezpieczna. Wyzyskiwacze mogą spać spokojnie. Proletariat nie czyha na ich własność z nożem w zębach.

autor: Bartek, data nadania: 2015-08-19 10:54:20, suma postów tego autora: 2550

Bartku ...Zaskoczę Cię ale problem Własności

zajmuje też SLDucha JJC
kieruję Cię do mego bloga...

Artykuł: Własność a...służba
http://lewica.pl/blog/cyganski/30167/
przeczytaj i powiedz czy nie mam racji...?

cytuję fragment mego artykułu

~~~~~~~~~~ początek cytatu

Powinniśmy odrzucić traktowanie własności prywatnej, jako świętości, czyli traktowania własności prywatnej jako swoistego złotego cielca.

Nie jestem wrogiem własności także tej prywatnej ( sam jestem właścicielem pewnych dóbr), ale jestem chrześcijaninem i w Biblii a szczególnie w Nowym Testamencie nie znajduję uświęcenia własności.

Własność ma i może służyć człowiekowi - obywatelowi a nie powinna być zwrócona przeciw niemu.
Własność ma przecież różny charakter i tak wyróżniam:
a) własność prywatną
b) własność publiczną - państwową czy gminną
c) własność spółdzielczą
Moim zdaniem należałoby racjonalnie traktować te typy własności, jako typy równoprawne z pewnymi wyjątkami które określę poniżej w tekście artykułu.

Rozum powinien decydować o obszarach gdzie dany rodzaj własności powinien dominować i rozum a także ekonomia określać granice między rodzajami własności.

W moim kraju zburzono granice między rodzajami własności, bo wszystko tu ma być prywatne...
a tak się nie da, bo nie wszędzie własność prywatna jest racjonalną i ekonomiczną.
Szczególnie dotyczy to biednych państw na tzw. dorobku...
~~~~~~~~~~ konie cytatu

Pozdrawiam

JJC

autor: JJC, data nadania: 2015-08-24 23:31:25, suma postów tego autora: 1577

Dodaj komentarz