Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Czy warto było ?

Komentarze

Dodaj komentarz

jejku Kolego Radosławie

Były kolego z Blogu Lewica.pl... o co ci tu chodzi ?

Artykuly tu na Lewica.pl nie tylko czytają intelektualiści :(

taką mam czasami nadzieję :(.

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-07 23:35:51, suma postów tego autora: 3042

hmmm.....

...jeszcze jedna gorąca dyskusja na jedynym już właściwie lewicowym forum... na który lewo-prawicowy p.tarak i wypośrodkowany prawicowy Adrem dyskutują sami ze sobą i to coraz obszerniej z coraz mniejszym odzewem .

autor: bambosz0, data nadania: 2017-12-07 23:41:28, suma postów tego autora: 1450

Wróciła

pani Bambosz0 na to forum na którym już coraz mniej dyskusji w coraz mniejszym gronie, a sympatyków tego portalu trzymają tutaj niektóre świetne teksty z zewnątrz i takież recenzje, na przykład p. Agnieszki Mrozik (vide *Melancholia lewicy* nomen omen).

Pani Bambosz z właściwą dzisiejszej lewicy melancholią zauważa fakt uwiądu dyskusji na forum tego portalu opatrując mnie i p. taraka etykietkami. Na mojej stoi *wypośrodkowany prawicowy Adrem*. Pal licho prawicowy, ale nie bardzo wiem co znaczy *wypośrodkowany*, pewnie coś złego, (Pusty w środku? W środku prawicy?) :) p. Bambosz0 bowiem ustawia się politycznie po lewej stronie.

Co do mnie, ja czuję u siebie w środku wyrażnie rdzeń lewoskrętny (genetyka) i on taki pozostaje niezależnie od tego czy piszę krytykując lewicę czy chwaląc prawicę za działania, które winny być domeną lewicy, a nie były. Przydzielać etykietki powinno się według rdzenia, chociaż niełatwo go zidentyfikować, przyznaję.

Doprawdy, w dzisiejszej *płynnej rzeczywistości * wszystko się zmienia, ale są byty odporne na zmiany. Do takich należeli marksiści na tym forum, także zniknęli. Może jednak ulegli zmianie? Choroba melancholijna niezwykłe spustoszenia czyni w sferze naszej...

Droga Pani bambosz0, witam znów w domenie naszej i pozdrawiam.

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-08 09:10:14, suma postów tego autora: 1728

Szanowna pani bamboszO

Moja pozorna prawicowość wynika z faktu, że rozumiem skąd się biorą pieniądze i że najpierw trzeba je w pocie czoła wypracować a dopiero później dzielić.
I to bynajmniej nie każdemu" po równo", bo w krótkim czasie ten strumyczek wyschnie, o czym wielokrotnie na tym forum tłumaczyłem i tłumaczyłem też z jakich powodów.
Kto chce niech czyta wyciągnie z tego wnioski.

Poza tym zwalczałem poglądy marksistowskie na gospodarkę i filozofię, bo są fałszywe i przez to szczególnie szkodliwe dla ruchu robotniczego, prowadząc do anomii środowiska lewicowe.

I tu też - kto chce niech czyta i wyciąga wnioski.

Poza tym głosuję zawsze na lewicę, więc chyba jestem "lewicowy".

autor: tarak, data nadania: 2017-12-08 23:51:32, suma postów tego autora: 2600

ciekawe co dalej z tą dyskusją

?

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-09 22:36:59, suma postów tego autora: 3042

Kto z komentujących ma rację ?

?

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-09 22:38:16, suma postów tego autora: 3042

p.jacku czyje to przekleństwo" obyś cudze dzieci uczył"?

nasza pospolita bieda (niska płaca za wydajną pracę)jest wynikiem egoistycznej polityki sprzedajnych przedstawicieli otumanionego suwerena (nie mylić z z byłą walutą) kupowanych hurtem co 3-4 lata przez także rodzimych "przedsiębiorców" .Co jakiś czas umęczeni nadmiarem środków płatniczych "zarobieni pracobiorcy" lub potomkowie oligarchów mają problemy np. ze sprzedażą luksusowych chatek gdzieś na bezludziu albo inne lamusy do przechowywania staroci muzealnych kombinując za ile ze to policzyć odciążając obywateli z tego destrukcyjnego przegrzewania zwojów mózgowych ci z wdzięczności rezygnują dobrowolnie z godziwej płacy bo oczywiście są od nich gorsi ( nie mają pomysłu jak oskubać robola i państwo)i w dodatku leniwi bo tyrając po 12-16 godzin nie przysparzają majątku w tempie oczekiwanym przez jaśnie nowego pana. Czyli jeśli nie stać cie na luksusy za minimum 10 000 000 000 *( zł,$,E)od sztuki to tylko twoja wina bo źle pracujesz......

autor: bambosz0, data nadania: 2017-12-10 00:11:20, suma postów tego autora: 1450

By dyskusja pod mało zrozumiałym

artykułem Kolegi Radosława dla przeciętnego czytającego rozgorzała to
napiszę prowokacyjnie tak:

a) Adrem68, którego szczególnie szanuję za uczciwość historyczną w jego postach, z którym więcej mnie łączy niż dzieli a często też myślimy podobnie o Świecie i RP...
To dla mnie Komuch o odchyleniach prawicowych

b) Kolega Tarak czy jak niektórzy go ochrzcili tu na tym portalu ( nie ja to zrobiłem) Pan Tarak
To dla mnie Mieńszewik czy Narodowiec o odchyleniach lewicowych taki piłsudczyk, co wysiadł z czerwonego tramwaju na przystanku III RP.

Dla mnie są to antagoniści szczególnie w spojrzeniu na Marksizm i jego obecną oraz przyszłą rolę w Historii Świata.

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-10 00:51:51, suma postów tego autora: 3042

jacekx: o co tu chodzi ?

Jacku x,
moim zdaniem twój były kolega z blogu próbuje tutaj manipulować antypisowsko, wpisując się tym samym na listę totalnej opozycji.
Jego teksty są nieco zagmatwane, bo tworzy dozowaną mieszankę prawdy z kłamstwami, przekręca znaczenie niektórych wydarzeń, a niekorzystne dla totalnych fakty owija w bawełnę niedomówień, cytatów postaci ze starożytności i wierszyków.

Treścią tego tekstu jest nieadekwatne do oczekiwań totalnej opozycji zachowanie I Prezes Sądu Najwyższego p. Małgorzaty Gersdorf w temacie planowanej reformy sądownictwa. Autor przypomina tutaj propisowskich dziennikarzy (pistoleros) strzelających do Prezydenta PR zatrutymi pociskami zdrady gdy ten zawetował pisowskie ustawy o SN i KRS.

A ja posłużę się cytatem z czasów słusznie minionych :)
Śmiej się pan z tego. (Wiech)

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-10 10:08:59, suma postów tego autora: 1728

Komuch o odchyleniach prawicowych,

tak mnie określa jacekx, którego cenię za wytrwałość i umiarkowany ton wypowiedzi na tym forum, a także za trafność niektórych spostrzeżeń.
Niestety, ta ostatnia etykietka dla mnie nie jest chyba trafna. *Komuch* to dość pojemne określenie, także pejoratywne. W moim rozumieniu komuch to przede wszystkim były aparatczyk, etatowy pracownik aparatu partyjnego. To mnie nie dotyczy, ale są pewnie inne znaczenia tego słowa.
Gdybyś spróbował to jakoś sprecyzować, co rozumiesz pod słowem komuch to moglibyśmy podyskutować, a tak to...

Odniosę się tylko do *odchyleń prawicowych*.
Tu chyba także nie masz racji, po prostu niektóre działania na prawicy i lewicy mogą być w pewnych warunkach zbieżne. Kiedyś na portalu Krytyki Politycznej w dyskusji z pewnym prawicowcem napisałem dekalog przykazań dla lewicy. Otóż mój adwersarz po przeczytaniu go zarzucał mi, że kradnę im (prawicy) niektóre ich własne dążenia. Ten dekalog powtórzyłem kiedyś też na tym forum. Jeśli prawica wchodzi w lewicowe buty, jak powiadam i realizuje sztandarowe lewicowe postulaty (Pracy i chleba), co mnie się podoba, to trudno mi przypisywać odchylenia prawicowe to raczej prawica odchyliła się do mnie :).

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-11 08:55:52, suma postów tego autora: 1728

gdzie jest ta praca i chleb...to jest Public Relations

...bo ja miałem i mam bezrobotnych w rodzinie a są to osoby wykształcone
po studiach z ocenami bardzo dobrymi po Uniwersytetach i Politechnikach i to nie tych ostatnich.
Komuch inaczej lewicowiec z krwi i kości z przekonania.
Apartczyka nigdy nie nazwę komuchem jak i stalinowca nie nazwę komuchem.

Pozdrawiam Homo sovieticus sierota po PRL - Komuch czyli obywatel przyznający się do PRL jako Ojczyzny.

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-11 21:08:00, suma postów tego autora: 3042

Adrem63 przyjacielu z Lewica.pl

Apartczyka nigdy nie nazwę komuchem jak i stalinowca nie nazwę komuchem.


skąd ten 68 mi po łbie łazi ...tak przy okazji dlaczego odwołujesz się do 63

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-11 21:19:35, suma postów tego autora: 3042

Adrem68 przyjacielu z Lewica.pl

Apartczyka nigdy nie nazwę komuchem jak i stalinowca nie nazwę komuchem.

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-11 21:12:57, suma postów tego autora: 3042

Chyba to jednak więcej niż PR.

>gdzie jest ta praca i chleb...to jest Public Relations<
W wyniku likwidacji przemysłu w Polsce nastąpiło masowe bezrobocie, które zaowocowało najpierw wysypem grzybiarzy i sprzedawców krasnali przy drogach w kierunku Niemiec oraz masowym exodusem ludzi za granicę po *pracę i chleb*.
Żeby poprawić statystyki wypchnięto tysiące ludzi na wcześniejsze emerytury.
Rozwijano szkolnictwo wyższe co było jedną z form ukrywania bezrobocia. Ale kiedyś człowiek skończy studia i nie ma pieniędzy na dalsze studia na innym fakultecie. Nie ma pracy i błąka się w poszukiwaniu jakiegoś zajęcia to w kraju to za granicą. U mnie w rodzinie dalszej mam też podobny przykład.

Dzisiaj PIS, wydaje się, próbuje rozruszać gospodarkę, rozwinąć przemysł, ale to są działania, które nie dają natychmiastowych wyników. Statystyka GUS określa bezrobocie w gospodarce w październiku 2017 na 6,6% według metodologii Eurostatu jest to 4,7%. Tendencja spadkowa to dobry prognostyk.

>Komuch inaczej lewicowiec z krwi i kości z przekonania.<
Taką wersję można także przyjąć, z tym że lewicowiec dla mnie to osoba, która aktywnie uczestniczy w ruchu lewicowym, a ja jestem tylko osobą o poglądach lewicowych. Myślę więc, że na zaszczytny tytuł Komucha nie zasłużyłem, pomimo iż PRL była także moją ojczyzną.
Pozdrawiam również.

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-12 09:15:01, suma postów tego autora: 1728

mi się nie wydaje


Ja wiem, że działania Rządzącej obecnie Prawicy w życiu Społeczno-gospodarczym to działania pozorne...Nastawione głównie na sukces wyborczy.


Np. pseudo działania w Edukacji tzw. pseudo reforma likwidująca gimnazja, która powiększyła bezrobocie wśród nauczycieli a także zaburzyła działania edukacyjne.
Brak innowacji w kształceniu na rzecz odejścia od systemu testowego szybko segregującego uczniów na ścieżki edukacyjne a niektóre zamykają możliwość dalszego kształcenia.
Brak prób odejścia od kształcenia zawodowego na dziś, czyli tania i wąska wiedza zawodowa oraz umiejętności - odejście od uczenia ogólnego a skupienie się na uczeniu Elementów Przedmiotów Zawodowych na tym polega wdrażana reforma.
Fachowcy - szybko, tanio i na teraz oraz przerzucenie kształcenia zawodowego w system kursów i prywatnych firm kształcących odpłatnie kosztem szkół zawodowych.
Reforma została tak skonstruowana by utworzyć rynek dla szkolnictwa prywatnego i kształcenia kursowego taki jest mój ogląd nauczyciela przedmiotów zawodowych...
Po prostu zmałpowano zawodowe publiczne kształcenie anglosaskie, które to w konfrontacji z polskimi szkołami zawodowymi przegrywało.

Myślę, że polskim twórcom reformy szkolnictwa zawodowego chodziło
a...Maksymę Wielkiej Margaret chcesz zdobyć wykształcenie w tym przypadku zawodowe to zapłać.
Polski fachowiec specjalista emigrujący np. z PRL, ale i początków III RP po zdobyciu umiejętności językowych był bardziej kreatywny.

Pozostaje się też przy opcji lokowania w Polsce w przemysły materiałochłonne oraz prace mało skomplikowane.
Polska w dużej mierze to montownia, bądź magazyny czy biurowce wielu firm...
Zaczyna się zaniedbywać rolnictwo a w leśnictwie pojawiają się sygnały o rabunkowej gospodarce zasobami... Czytaj Puszcza Białowieska.
W rolnictwie nie dostrzegam istotnych inwestycji a także inwestycji w przemysł przetwórczy... Niepokoi mnie istotny dla średnich gospodarstw wysoki koszt produkcji np. bardzo drogie narzędzia do produkcji rolnej a także środki produkcji taki mam przekazy od rodziny na wsi.
Zmarnotrawiono i utrudniono dostęp Polskiej żywności do rynku Wschodniego
poprzez polityczny atak na Rosję...Stworzenie warunki do rosnącej Rusofobii.
Zamknięcie ruchu przygranicznego i handlu przygranicznego z Rosją.

Zapomniano o tym, co już B. Prus pisał w swoich powieściach...
Z Rosja należy handlować w dzisiejszych czasach np. żywnością a nie bezsensownie atakować czy walczyć w imię wyimaginowanej Wielkiej RP patrz
PiS-owska antyrosyjskość.
Rezygnacja z tańszej ropy i gazu na rzecz gazu łupkowego z Ameryki. Bzdurna tzw. dywersyfikacja dostaw ropy i gazu, której np. przeciwstawiają się Węgry czy Słowacja.

Żywność Polska mogłaby stać się naszą "ropą naftową" tu zaś kłaniają się inwestycje w przechowalnictwo.
Mimo potęgi Polski w mleczarstwie i przetwórstwie mleka niezrozumiałe jest dla mnie "bankructwo" sztandarowej spółdzielni Wojew. Pomorskiego Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy...
https://biznes.trojmiasto.pl/Koniec-Spoldzielni-Mleczarskiej-Mackowy-Zaklad-w-likwidacji-n116297.html

Dlaczego...? Czy nie jest to sygnał o kłopotach całego mleczarstwa w Polsce...

Ja już wymiotuję od propagandy sukcesu obecnego rządu...
Według Premiera Morawieckiego sytuacja gospodarcza RP w tym roku jest najlepszą sytuacją gospodarczą tego rejonu Europy od rozbiorów...

autor: JJC, data nadania: 2017-12-13 00:27:02, suma postów tego autora: 618

ciekawe przecież od 1.10.2017 obniża się wiek emerytalny

co z ty malejącym bezrobociem ?
http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,22451935,obnizenie-wieku-emerytalnego-stalo-sie-faktem-polacy-zalali.html

autor: JJC, data nadania: 2017-12-13 00:41:31, suma postów tego autora: 618

jacekx

>mi się nie wydaje Ja wiem,<
Wow! Brzmi jak wyznanie wiary :).
Jakież to dalekie od sokratesowskiego *Wiem, że nic nie wiem*.
No tak, ale Sokrates tym samym ogłaszał, że poszukuje prawdy, bo nie dowierza wiedzy, którą posiada. A czy ty zadałeś sobie pytanie czy to co wiesz jest prawdą ?
Wielu bowiem dyskutantów przedstawia swoją wiarę jako prawdę. Są też tacy którzy starają się *prawdę* wykreować i ustanowić narracją. Jeszcze inni uważają, że prawda jest bez znaczenia ważne żeby *nasze* poglądy dominowały tworząc odpowiedni mainstream.

>że działania Rządzącej obecnie Prawicy w życiu Społeczno-gospodarczym to działania pozorne...Nastawione głównie na sukces wyborczy.
Nie rozumiem, działania o których mówisz to działanie pozorne? Ja widzę, że jak najbardziej realne i skuteczne.
Ma to przynieść sukces wyborczy? To znaczy, że jest to działanie zgodne z oczekiwaniami społecznymi. Z tym startował PIS do wyborów i to realizuje wbrew temu co piszą ich przeciwnicy polityczni odsunięci tym samym od władzy tudzież ich akolici i beneficjenci. Czy to źle?
A jeśli działania te spełniają oczekiwania społeczne to czy ludzie je wdrażający nie zasługują na powtórny wybór?

Pomimo, że z ludźmi którzy *wiedzą* w zasadzie wszelka dyskusja jest bezsensowna to jednak spróbuję ją pociągnąć. Chciałbym się odnieść także do pozostałych kwestii twojego tekstu, ale na razie z braku czasu muszę spasować.

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-13 16:33:45, suma postów tego autora: 1728

Ty chłop w x pokoleniu o ile wiem gdzieś to padło w dyskusji

Adrem 63 Ty wierzysz choć by w dobre intencje Panów i Plebanów?
... poza jasne Papą Franciszkiem.

Bo Pis to spadkobiercy Panów.
Pzecież u "Dwóch Braci" wisiały na ścianie szable szlacheckie tak chyba gdzieś wspominał Prezes Telepatrzydła.

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-13 21:05:04, suma postów tego autora: 3042

Wiem jako spadkobierca chłopów...

białych niewolników w I Rzeczypospolitej.

I Rzeczypospolita była jasne Rzeczypospolitą Szlachecką.

Panom i Chłopom nie po drodsze jest i było zawsze.
Pan i Chłop to bliźni z różnych Planet.

autor: jacekx, data nadania: 2017-12-13 21:13:16, suma postów tego autora: 3042

jacekx

Reforma edukacji
Można zrozumieć ludzi którzy nie chcieli tej reformy (środowiska nauczycielskie), bo reforma to zawsze zamieszanie organizacyjne i pewne niedogodności okresu przejściowego (Min Zalewska oferuje nauczycielom podwyżki płac jako rekompensatę). Można zrozumieć także obawy ludzi którzy mają dzieci w wieku edukacyjnym, które to obawy znikną po wdrożeniu zmian i ew. korekt do zmian. Nie rozumiem jednak jak możesz formułować podobne zarzuty:
>Np. pseudo działania w Edukacji tzw. pseudo reforma likwidująca gimnazja, która powiększyła bezrobocie wśród nauczycieli a także zaburzyła działania edukacyjne.<
Jaka pseudo? Jakie bezrobocie? Czy nie mylisz przypadkiem znaczenia słów?
Reforma jest zasadnicza i kompleksowa, a według mnie przywracająca w dużym stopniu strukturę systemu edukacyjnego w PRL. Jakoś mam dość ugruntowane zaufanie do tamtego systemu, pomimo pewnych mankamentów.
Również z bezrobociem to propagandowa bujda na resorach totalnej opozycji. Dlaczego PIS, który odnotowuje spadek bezrobocia miałby działać przeciwnie, bo co, znudziło im się rządzenie ?
Może wystapić w okresie przejściowym chwilowe zjawisko utraty pracy lub części pracy w niektórych miejscach, ale przecież nowy system nie zmniejsza ilości dzieci, ani nie skraca liczby lat nauki. Przedłuża nawet lata szkolenia zawodowego.

>Brak innowacji w kształceniu na rzecz odejścia od systemu testowego szybko segregującego uczniów na ścieżki edukacyjne a niektóre zamykają możliwość dalszego kształcenia.<
Myślę, że innowacje w kształceniu powinny być wprowadzane metodą prób i doświadczeń na wyznaczonych podmiotach edukacyjnych i to zapewne będzie się działo, wprowadzanie innowacji w kształceniu w całym systemie to zbyt duże ryzyko.

>Brak prób odejścia od kształcenia zawodowego na dziś, czyli tania i wąska wiedza zawodowa oraz umiejętności - odejście od uczenia ogólnego a skupienie się na uczeniu Elementów Przedmiotów Zawodowych na tym polega wdrażana reforma.<
To odwieczny dylemat edukacyjny, jedni uważają, że zawodówka powinna uczyć zawodu, a inni, że podstaw zawodu, a uczeń potem sam w pracy nauczy się zawodu. Nie wiem co lepsze, chyba złoty środek.

>Fachowcy - szybko, tanio i na teraz oraz przerzucenie kształcenia zawodowego w system kursów i prywatnych firm kształcących odpłatnie kosztem szkół zawodowych. Reforma została tak skonstruowana by utworzyć rynek dla szkolnictwa prywatnego i kształcenia kursowego taki jest mój ogląd nauczyciela przedmiotów zawodowych...<
Nie widzę takiego zagrożenia, ale chętnie przeczytam konkretne argumenty na potwierdzenie takiej tezy.
Reforma w zakresie szkolnictwa zawodowego przewiduje dwustopniowy system szkół branżowych I stopnia (3lata) i II stopnia (2lata). Kursy to inna sprawa. Taki podział wydaje się rozsądny.

>Polski fachowiec specjalista emigrujący np. z PRL, ale i początków III RP po zdobyciu umiejętności językowych był bardziej kreatywny.<
No właśnie, ciągle myślisz o systemie w PRL, używasz słowa *bardziej*, ale nie odnosisz od czego bardziej, przecież system według omawianej reformy dopiero się wdraża, więc nie ma jeszcze tych fachowców specjalistów.
W PRL były trzyletnie zawodówki, a specjalistyczną wiedzę trzeba było zdobyć na odpowiednich kursach. Według tej reformy mają być dwie szkoły I i II stopnia w sumie pięć lat nauki, a koszty będą prawdopodobnie podzielone pomiędzy budżet a firmy korzystające z kwalifikacji pracowników.

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-14 09:24:51, suma postów tego autora: 1728

...Adrem.

trocę mnie zdziwiła pana lewicowa deklaracja... lewicowiec z odchyłem prawicowym ? wg mnie jest to raczej socjalizm bardzo prawicowy. Kaczyński jest bardzo dobrym manipulatorem. Począwszy od brata pod którego solidarnościowe zasługi bez zażenowania się podpina wykorzystując przy okazji niesmaczne żonglowanie jego tragiczną śmiercią. Prezes partii "Prawo i Sprawiedliwość " która podeptała zarówno prawo jak i sprawiedliwość ma ( podobno ) najwyższe społeczne poparcie sam nie biorąc ŻADNEJ odpowiedzialności za za swe wyczyny jest cynikiem który stosując prymitywną metodę skłócania społeczeństwa wprowadza PRL owskie metody i środki nie bacz ac na przyszłe skutki. prezes ma jeden cel a ten cel to absolutna władza. Kupowanie za pożyczone a nie wypracowane ( zadłużenie roście nam wraz z wielkimi procentami)przez niepracujących lub nisko opłacanych "suwerenów" nie orientujących sie w zawiłościach gospodarczych Polskiej rzeczywistości daje poparcie przy urnach. Nie do końca jednak prezes jest pewny tego elektoratu jeśli manipuluje już bez ograniczeń w prawie wyborczym dopuszczając nawet kryminogenne scenariusze to co nas jeszcze czeka ? Wbrew ogłupiającej propagandzie reżim stalinowski nie trwał długo bo Od 1956 tzw. odwilż zmieniła wiele . Dzisiaj mamy niepracujące kobiety ktore będa na" naszym garnuszku" juz do końca życia nie dlatego że nie ma dla nich pracy ale z powodu bylejakości pomocy rodzinom z dziećmi. Że nawet spijający miód z ust prezesa wykonawcy jego woli zaczynaja dostrzegać ten bubel ekonomiczny ( wiem 500+ szał zakupów wszelakich) który trudno będzie zdyscyplinować nie pozbywając sie "elektoratu". Wszystko co Pan uważa za dobre w tej PIS owskiej polityce ma swoje złe strony bo są obarczone fałszywą ideologia nastawioną wyłącznie na doraźne cele "wodza" a nie na cel nadrzędny nad tą prywata czyli PANSTWO Prawa i Sprawiedliwości społecznej. Sprzyjająca koniunktura gospodarcza w UE zaciemnia obraz tej nonszalancji "wadzy" ale jak to z ekonomią bywa po klęsce urodzaju zawsze jest klęska głodu a Polska na tę ostatnią jest zupełnie nie przygotowana ( długi zawsze trzeba oddawać i to z nawiązką).... bo po nas to choćby potop.... Ale czy nasze dzieci to przeżyją?

autor: bambosz0, data nadania: 2017-12-15 11:26:23, suma postów tego autora: 1450

Gospodarka ma szanse

wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju.
>Pozostaje się też przy opcji lokowania w Polsce w przemysły materiałochłonne oraz prace mało skomplikowane. Polska w dużej mierze to montownia, bądź magazyny czy biurowce wielu firm...<
*Wiśta wio, łatwo powiedzieć*.
Wiemy to i od bardzo wielu lat nic z tym się nie udało zrobić. Nawet w PRL, albo utrącano ciekawe projekty i innowacje technologiczne, bo nasi przyjaciele z krajów ościennych mieli rzekomo lepsze rozwiązania, albo naukowcy przenosili się na zachód (pewnie z dorobkiem) żeby żyć jak człowiek. Po transformacji to już tylko wielki zjazd.
PIS po objęciu władzy w jesieni 2015 otrzymał w spadku po poprzednikach ponad sto Instytutów Naukowo Badawczych z mizerniutkim dorobkiem naukowym, z niewielkim poziomem finansowania ze sprzedaży dorobku naukowo technicznego, utrzymujących się głównie z dotacji budżetowych i działalności komercyjnej pozanaukowej. Dno.
Żeby to rozruszać trzeba chyba cudu, ale na pewno sporo czasu i inwencji twórczej. Potrzeba większej współpracy z przemysłem i firmami, ale i tutaj nie brak przeszkód, raczej brak polskiego przemysłu. Morawiecki chce pomóc małym i średnim przedsiębiorcom, a widząc, że rząd realizuje obietnice to można to potraktować jako zapowiedź korzystnych zmian.

>Zaczyna się zaniedbywać rolnictwo a w leśnictwie pojawiają się sygnały o rabunkowej gospodarce zasobami... Czytaj Puszcza Białowieska.<
Od kiedy *zaczyna się* bo ja dość mocno związany z rolnictwem wiem, że rolnictwo zostało pozostawione samemu sobie po transformacji ustrojowej, a właściwie zaczęło się to już pod koniec dekady Gierka.
Puszcza Białowieska nie ma nic wspólnego z rabunkową gospodarką leśną.
*Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,5 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze wynosi 9,2 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.*
Kompleks leśny nazywany Puszczą Białowieską liczy ok 150tys ha, z czego Białowieski Park Narodowy ma niecałe 10 tys ha lasu, a teren ściśle chroniony 5700ha.
Gdyby chodziło o rabunkową eksploatację drewna to nie musiano by czynić tego akurat w tej znikomej części lasów państwowych, podlegającej ochronie.

>W rolnictwie nie dostrzegam istotnych inwestycji a także inwestycji w przemysł przetwórczy..<
Jak widzę nie przestajesz myśleć kategoriami PRL,
ale *to se ne vrati* tu trzeba zakładać własne inwestycje oparte na własnym kapitale, kredycie i ciężkiej pracy, łaczyć się w spółki kapitałowe, stworzyć rolnikom dogodne warunki rozwoju. Ja doprawdy nie wiem co robi ten pieprzony PSL oprócz zajmowania i rozdawania ciepłych posadek i czemu ich jeszcze wybrali do Sejmu i kto ich wybrał, bo chyba nie sami rolnicy.

>Niepokoi mnie istotny dla średnich gospodarstw wysoki koszt produkcji np. bardzo drogie narzędzia do produkcji rolnej a także środki produkcji taki mam przekazy od rodziny na wsi.<
Ja natomiast mam przekaz od przyjaciół ze wsi, że są okradani przez różnych kombinatorów, pośredników i odbiorców za pomocą odpowiednich umów i kombinacji. Jeden ze znajomych ma dużą fermę świń, sprzedaje ponad 2000 szt rocznie, produkcja jest opłacalna i nie narzeka. Naturalnie na wysokie ceny tego co sami kupują narzekają wszyscy, ale jakoś sobie poradzą, przynajmniej ci bardziej przedsiębiorczy.

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-15 21:53:35, suma postów tego autora: 1728

Racja , pani bamboszO

Pan Adrem63 zszedł nam na manowce.
I nie przyjmuje tego do wiadomości.
Zrozumie to niezawodnie wtedy, gdy PiS przejdzie do fazy manipulacji wyborami żeby utrzymać władzę.
Niestety - poniewczasie!

autor: tarak, data nadania: 2017-12-15 23:14:09, suma postów tego autora: 2600

Rosja i batiuszka Putin. Jacekx pisze:

>Zmarnotrawiono i utrudniono dostęp Polskiej żywności do rynku Wschodniego poprzez polityczny atak na Rosję...<
No ale czy to nie jest tak, że pozostawanie w rosyjskiej strefie wpływów kosztuje Polskę dużo więcej? Tutaj bardziej widzę skutki rosyjskiej geopolityki z jednej strony i ugruntowaną nieufność (nie mylić z rusofobią) oraz wolę przeciwstawienia się ze strony polskiej. Po widocznych *zalotach* Merkel i Putina (Niemcy jakoś łatwiej dogadują się z Rosją niż Polska, może Polacy mają lepszą pamięć, no i są w bezpośrednim sąsiedztwie) Polska ma prawo czuć się zdradzona (Choćby rurociągi Nord Stream ).
Nie mówmy więc o politycznym ataku na Rosję (chyba, że chcemy pożartować :), bo to raczej Rosja stara się wdeptać Polskę w błoto zależności i g... poddaństwa, co *zaowocowało* m.in. paskudną umową na dostawy gazu podpisaną przez Pawlaka.

>Stworzenie warunki do rosnącej Rusofobii.<
Te warunki najlepiej stwarza sama Rosja. Nie jestem rusofobem, chciałbym szerokiej współpracy z Rosją na polu gospodarczym, ale doprawdy sam nie wiem czy w obecnych warunkach politycznych jest to możliwe. Dużo musiałoby się zmienić, ale nic nie jest wieczne.

>Zamknięcie ruchu przygranicznego i handlu przygranicznego z Rosją.
Zemsta Putina i nie tylko to.

>Zapomniano o tym, co już B. Prus pisał w swoich powieściach...<
Prus pisał w swoich czasach (Lalka była napisana w XIXw), nie potrafił antycypować. Po jego czasie dużo się działo.

>Z Rosja należy handlować w dzisiejszych czasach np. żywnością a nie bezsensownie atakować czy walczyć w imię wyimaginowanej Wielkiej RP patrz PiS-owska antyrosyjskość.(...) Żywność Polska mogłaby stać się naszą "ropą naftową" <
Pobożne życzenia, można to zrobić, ale zapytaj Putina jakim kosztem :).

>Rezygnacja z tańszej ropy i gazu na rzecz gazu łupkowego z Ameryki. Bzdurna tzw. dywersyfikacja dostaw ropy i gazu, której np. przeciwstawiają się Węgry czy Słowacja.<
Za gaz płacimy Rosji DUŻO więcej niż inni, ale z ropą jest inaczej. Warto czytać wiadomości gospodarcze, żeby nie być zacofanym w poglądach.
http://www.newsweek.pl/biznes/pkn-orlen-rosnieft-umowa-energetyka-polska-rosja-ropa-,artykuly,376729,1.html

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-16 09:35:33, suma postów tego autora: 1728

Odruchy wymiotne. jacekx pisze:

>Ja już wymiotuję od propagandy sukcesu obecnego rządu...<
To chyba błędna diagnoza :).
Tobie raczej dopiero zbiera się na wymioty nie z powodu propagandy sukcesu tego rządu, ale właśnie z powodu sukcesów tego rządu. Prawdopodobnie najadłeś się propagandowych klusek z dodatkiem toksycznym np. bluszczu pospolitego kłamstwa, pichconych przez totalnych kucharzy do których masz zaufanie. Po przyjęciu porcji informacji np. GUSowskich co do świetnych wyników gospodarczych Polski zaczyna się ferment żołądkowo jelitowy dający takie objawy jak u ciebie.
Zalecam środki przeczyszczające :) i dużo pij, ale wody, nie alkoholu, najwyżej trochę wina (in vino veritas :), wtedy twoja dolegliwość skończy się tylko totalną (nomen omen) sraczką.
Na te dolegliwości skarży się sporo ludzi zainteresowanych polityką, na tym portalu także, to oczywiście zbiorowe zatrucie :).

>Według Premiera Morawieckiego sytuacja gospodarcza RP w tym roku jest najlepszą sytuacją gospodarczą tego rejonu Europy od rozbiorów...<
Od rozbiorów mówisz ? Chętnie bym to zobaczył, możesz podać link do tej wypowiedzi ?

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-16 17:24:24, suma postów tego autora: 1728

...Adrem.

radzę zawczasu zgromadzić większą ilość papieru czyli jak to kiedyś z nazwał pewien pan " wieloczynnościową taśmę turystyczną" bo może być potrzebna o wiele szybciej niż Pan przewiduje i to nie z powodu pana przewidywań a z powodu przebudzenia się i ubrudzonej ręki... Jako dziecię słuchałam "stalinowskiej propagandy" która też była nachalna i prostacka ale ówczesne społeczeństwo Polskie było w większości mało wykształcone, przedwojenne3-klasowe szkoły nie dawały wiedzy ogólnej na dzisiejszym nawet poziomie a większość mieszkańców terenów wiejskich była analfabetami dlatego dzisiaj sposób urabiania "suwerena" jest powszechnie nieakceptowany i wyśmiewany o wiele częściej i dosadniej niż wtedy. Niestety wracamy do tamtych czasów nie dlatego że nie mamy warunków do dobrego przekazu,uczciwej dyskusji i prawdy o naszej gospodarce ale dlatego że znowu " TV kłamie" a oglądalność i "słuchalność " pada na mordkę ale za to ministerstwa puchną ,nepotyzm kwitnie a niekompetencja i przypadkowość na "stołkach" sięga Himalajów.... a to Polska właśnie ... która coraz bardziej traci na wizerunku Demokratycznego Państwa Prawa i lojalnego członka UE do którego to właśnie PRAWICA przebierała z niecierpliwością nóżkami by się dostać do tego słoja z konfiturkami a teraz koniecznie chce go stłuc myśląc naiwnie że pożre jego
zawartość sama i bez płacenia.....bo zapłacą jak zwykle ci co naiwnie postawili X albo cokolwiek co policzyla komisja ... z naddatkiem.!

autor: bambosz0, data nadania: 2017-12-17 01:09:53, suma postów tego autora: 1450

bambosz0

>trochę mnie zdziwiła pana lewicowa deklaracja... lewicowiec z odchyłem prawicowym ? wg mnie jest to raczej socjalizm bardzo prawicowy.<
Lewicowiec z odchyłem prawicowym to nie moja deklaracja tylko etykietka od jackax, który zadeklarował mnie nie bez racji jako swojego przyjaciela. Ale rzeczywiście mój socjalizm jest dość uniwersalny, może być także prawicowy. Ja w ogóle niewiele robię sobie z etykietek jakie ludzie przylepiają sobie i innym.

>Kaczyński jest bardzo dobrym manipulatorem.<
Nie wiem dlaczego przywołuje pani Kaczyńskiego akurat w tym wątku, ale domyślam się, każdy ma swojego *konika*.
Rzeczywiście można tak powiedzieć, biorąc pod uwagę, że ludzie idą za nim, że mają do niego zaufanie, głosują na jego partię, ale z zastrzeżeniem, że słowo manipulator należy do wyrażeń pejoratywnych. Można by powiedzieć także inaczej, że jest bardzo dobrym szefem partii, ma zdolności kierownicze, strategiczne, wodzowskie. Dla mnie jest dobrym szachistą, przewiduje działania przeciwnika na kilka ruchów do przodu, podczas gdy jego przeciwnicy potrafią tylko jeden czy najwyżej dwa ruchy przewidzieć.

Przeczytałem resztę pani tekstu skierowanego do mnie, ale pomyliła się pani z adresem, ja bowiem nie spożywam propagandowych klusek antypisizmu z toksycznymi dodatkami, potrafię je zidentyfikować i odrzucić. Może inni to łykną, zdaje się, że znalazł się już jeden amator ;).
Może pani odpisze, że to nie jest propaganda tylko prawda.
Jeśli to nie jest propaganda to jest to wiara, a z wiarą nie ma dyskusji i jest ona zwykle daleko od prawdy. Pisze pani o Kaczyńskim, że:
>prezes ma jeden cel a ten cel to absolutna władza.<
Ciekawe skąd pani to wie przecież nie jest pani jego spowiednikiem. To klasyczna insynuacja.

No i tak dalej, itp. może kogoś tego typu argumenty przekonają, ale chyba tylko tych już przekonanych (zmanipulowanych), bo jak widać, poparcie Kaczyńskiego rośnie, a jego obsmarowywaczom maleje.
Nie tędy zatem droga, to właśnie między innymi te nieszczęsne manowce ugrupowania które ma lewicę w nazwie.

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-17 12:24:34, suma postów tego autora: 1728

...Adrem

..tak to prawda Kaczyński się u mnie nie spowiada... dlaczego wiadomo ale dlaczego ma to być argumentem na moją niewiedzę o nim ? ... załóżmy że w prasie podano wiadomość o osobniku który włamał się do sklepu monopolowego wypił część alkoholu i sporo wyniósł za to skazano go na karę adekwatną don czynu .. Jego koledzy za to ogłosili że to bezprawie bo on nie pije a poza tym to oni nie widzieli jak on się włamuje i coś wynosi a na dodatek ci co im nie wierzą też tego nie widzieli ale mówią o nim źle..... jedyna prawda to to że osobiście nie znam Kaczyńskiego i co gorsza tego nie żałuję ...

autor: bambosz0, data nadania: 2017-12-17 23:02:52, suma postów tego autora: 1450

bambosz0

>tak to prawda Kaczyński się u mnie nie spowiada...<
Domyślałem się tego, ale dziękuję za potwierdzenie.
W sprawie włamania do sklepu monopolowego to nie potwierdzam, bo nie widziałem, a informacje od świadków *przeświadczonych*, których jest bardzo wielu niewiele są warte :).
Posłużyłem się kategorią spowiedzi, bo napisała pani
>prezes ma jeden cel a ten cel to absolutna władza.<
Prezes nie ogłaszał publicznie, że ma tylko jeden cel *absolutna władza* i nie spowiada się u pani więc nie mając tej wiedzy raczyła pani sięgnąć do fantazji, bo nie sądzę żeby była pani jasnowidzem, może najwyżej prorokiem jak pan Żakowski, który przewidywał szybki koniec PIS. Ale te proroctwa się nie spełniają, ale proroków nie brakuje, można powiedziec: Co krok to prorok :).

Mówiąc poważnie, to nie proroctwa tylko myślenie życzeniowe niektórych przedstawicieli polskich elit, które poczuły się zagrożone, że staną się byłymi elitami, a ich miejsce zajmą nowi hołdujący nieco innym wartościom.

To co obecnie się rozgrywa to wojna ideologiczna pomiędzy demoliberalną indywidualistyczną koncepcją społeczeństwa, a solidarnościowo patriotyczną koncepcją społeczeństwa państwa.
Siły są nierówne, bo w świecie państw rozwiniętych dominuje jeszcze kontekst demokracji liberalnej, ale ktoś musi zacząć. Polska z Węgrami zaczęła obalać system sowiecki, a teraz podobnie się zaczyna.
To ciekawy temat i chyba warto o tym rozmawiać zamiast uprawiać antypisizm spełniając grzecznie zalecenia pana Schetyny. Proszę to przemyśleć.

autor: Adrem63, data nadania: 2017-12-18 09:03:55, suma postów tego autora: 1728

Dodaj komentarz