Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

PBS: Polacy o systemie emerytalnym

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Zlikwidowac przymusowe państwowe emerytury!

Dlaczego? Ano z dwóch oczywistych, ekonomicznych powodów:
1. Dzięki temu ludzie zaczną więcej oszczędzac, a wyższe oszczędności = więcej inwestycji
2. Radykalnie obniżą się koszty pracy, dzięki czemu szara strefa praktycznie przestanie istniec, co w konsekwencji doprowadzi do większych wpływów z podatków

Naprawdę nie rozumiem, jak można popierac państwowe emerytury...

autor: Abaddon, data nadania: 2006-12-21 18:14:10, suma postów tego autora: 66

Do Abaddona

Pewnie jesteś bardzo młody i do emerytury masz jeszcze daaaleko. Ja jestem na emeryturze, i co teraz według ciebie powinno się mi zabrać emeryturę? A ja na nią pracowałem ponad 35 lat i co, teraz za nurka do śmietników miałbym iść? IV RP budować?
Być może w pewnym stopniu to trzeba reformować, a koszty pracy powinno się zmniejszać lecz nie kosztem tych co na swój byt zapracowali.
Pozdrawiam.

autor: kaktusnadłoni, data nadania: 2006-12-21 19:25:19, suma postów tego autora: 441

taaa

a może brak emerytur = większe oszczędności u niektórych z których można finansować, prawie polski wynalazek, kredyty konsumpcyjne?

Uwielbiam przyłożenie pierwszego rozdziału podręcznika do ekonomii do rzeczywistości i pchanie, pchanie żeby się tylko zgadzało.

autor: tomek, data nadania: 2006-12-21 19:34:48, suma postów tego autora: 18

Do Kaktusnadłoni.

Oczywiście, że nie należy zabierac emerytur tym, co na nie już zapracowali. Byłbym zwykłym bandytą, gdybym to postulował. Miałem na myśli przyszłe pokolenia - IMO należy stopniowo rezygnowac z państwowego systemu emerytalnego i przechodzic na dobrowolny. Pozdrawiam

autor: Abaddon, data nadania: 2006-12-21 19:39:24, suma postów tego autora: 66

Abaddon

To co postulujesz istnieje między innymi w USA i jak każde radyklane rozwiązanie ma swoje wady. Jestem za systemem mieszanym.

autor: J.K, data nadania: 2006-12-21 20:28:26, suma postów tego autora: 948

Do Abaddona.

Zgadzam się z Panem.

autor: kaktusnadłoni, data nadania: 2006-12-21 20:42:32, suma postów tego autora: 441

J.K

Nie, w USA nie ma w pełni dobrowolnego systemu emerytalnego - istnieje Social Security (http://en.wikipedia.org/wiki/Social_Security_%28United_States%29), z którym jest coraz więcej problemów. Pozdr.

autor: Abaddon, data nadania: 2006-12-22 19:02:22, suma postów tego autora: 66

Dodaj komentarz