Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Irlandia Płn.: Republikańska Sinn Féin przeciw polskim policjantom

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

popieram

Maja racje.

autor: Marek, data nadania: 2007-01-23 20:11:13, suma postów tego autora: 1715

tzw. korba

jak w temacie

autor: Kautsky, data nadania: 2007-01-23 20:18:20, suma postów tego autora: 420

kurde

dochodzicie do perfekcji tak to napisaliście że prawie nie zauważyłem że mówimy o organizacji terrorystycznej. ostrzegającej obywateli polskich przed planowanym ich zabójstwem. podczas ataku na legalną władzę

autor: J H W H, data nadania: 2007-01-23 22:40:11, suma postów tego autora: 530

.

zgadzam sie z JHWH. Grozby terrorystow sa skandaliczne. Mysle ze warto, by redakcja zamiescila komentarz. Polacy sa tam nie dlatego, zeby postrzelac sobie do katolikow czy protestantow, tylko dlatego, ze Polska nie zaoferowala im chleba!

autor: Bratpit, data nadania: 2007-01-23 23:17:55, suma postów tego autora: 123

Bratpit

Kilka spraw do wyjaśnienia. RSF jest związane z Continuity IRA, jest to jednak legalna partia polityczna, w wyborach samorządowych odnosiła nawet małe sukcesy. Po drugie konfliktu unionistów i republikanów nie sprowadzał bym wyłącznie do konfliktu religijnego, bo to tylko część prawdy. Mamy przecież Irlandzką Republikańską Partię socjalistyczną, popierającą zjednoczenie z Irlandią w której działają zarówno katolicy i protestanci. Mamy Sojusz Kobiet czy Partię Pracy, również skupiające obie grupy, do tego nie narzucającej swoim członkom ani lojalistycznych, ani proniepodległościowych poglądów. Mamy nawet takie dziwo jak Naród Ulsterski, zwizany z brytyjską Trzecią Drogą, który domaga się niepodległości dla Ulsteru, przeciwstawiając się zarówno tendencjom probrytyjskim, jak i proirlandzkim. Zresztą tak samo jest z poglądami politycznymi mieszkańców Irlandii Północnej. O ile społeczność katolicka jest faktycznie zdominowana przez lewicę, o tyle wśród z reguły prawicowych protestantów mamy też lewicową Postępową Partię Ulsteru, popieraną głównie przez protestanckich robotników z Belfastu i opowiadającą się za przynależnością ich prowincji do Wielkiej Brytanii. Partia ta ma również lojalistyczną bojówkę Ulsterskie Siły Ochotnicze, które walczyły z IRA. Jest jeszcze problem różnych mniejszych społeczności (muzułmańskiej, żydowskiej, ateistycznej), którzy najczęściej też opowiadają się po którejś ze stron tego konfliktu.

Piszę o tym bo warto zrozumieć jak skomplikowana sytuacja czeka Polaków akurat w tym miejscu. Partie republikańskie z reguły nie są przeciwne imigranckim pracownikom, natomiast takie zjawisko jest dosyć powszechne wśród unionistów. Zdarzało się już wielokrotnie ataki na społecznośc polską, tu powodem był oczywiście głównie katyolicyzm większości naszych rodaków. Natomiast nie tylko katolików atakują probrytyjscy lojaliści, a innych imigrantów również.

Polacy będą w północnoirlandziej policji nie będą zaliczani ani do katolików, ani do protestantów tylko do kategorii "inni". Co jeszcze bardziej komplikuje sytuacje. Mogą być bowiem obiektem ataków zarówno ze strony części środowisk republikańskich, które nie odrzuciły działań zbrojnych, jako kolaboranci, ale również wciąż silnie działających unionistycznych bojówek, które będą ich obecność postrzegały jako wprowadzenie do policji, tylnymi drzmiami, większej ilości katolików.

autor: SzymonM, data nadania: 2007-01-24 08:58:10, suma postów tego autora: 915

wstępujac do policji

stają po stronie lojalistów. Ja po psach płakać nie bedę. W końcu mogli sobie znaleźć uczciwszą pracę.

autor: Cisza_, data nadania: 2007-01-24 09:25:40, suma postów tego autora: 2083

Żaden skandal

Sinn Féin i IRA nie są organizacjami terrorystycznymi, ale partyzantkami walczącymi o niepodległość. Tak samo jak Partia Pracujący Kurdystan czy Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny atakują siły rządowe, a policja to przecież najwierniejsze PSYjaciele władz.

autor: RRRadykał, data nadania: 2007-01-24 10:59:20, suma postów tego autora: 1084

No proszę, proszę - do czego to doszło...

Racje mają, że ostrzegają przed wstąpywaniem w szeregi gestapo - ale nie słusznie atakują polskich emigrantów. Przecież niecały 1000 ta pikuś w porównaniu z tymi kilkusettysiącami polaków w Irlandii. Być może przyszła pora, aby Irlandczycy przekonali się, że polska wiara stanowczo i nieubłaganie stoi na stanowisku CHWDP ;-)

autor: Mephisto666, data nadania: 2007-01-24 14:26:32, suma postów tego autora: 115

Wszystkim zwolennikom IRA

Wszystkim zwolennikom IRA przypominam, ze organizacja ta w czasie II wojny światowej kolaborowała z Niemcami. Osobiście mnie to nie dziwi, gdyż socjalistów do socjalistów ciągnie.

autor: kwak, data nadania: 2007-01-24 16:45:14, suma postów tego autora: 1207

ho ho

Kwaczku a mam ci podac liste amerykanskich wolnosciowych firm ktore wspolpracowaly z rzesza nr 3? Kapitalista widac nawet mordowac bedzie, jesli tylko mu sie to oplacalo. Bandycki system.

autor: Marek, data nadania: 2007-01-24 19:15:59, suma postów tego autora: 1715

Lewica w służbie imperium

Walka naszych lewicowców o prawo polskich imigrantów do służby w aparacie represji państwa burżuazyjnego to zaiste komiczne zjawisko.

autor: Angka Leu, data nadania: 2007-01-24 21:03:51, suma postów tego autora: 3102

Marku

A jaki związek ma twoja lista z kolaboracja IRA? Moim zdaniem żaden. A argument typu: a u was murzynów biją, nie najlepiej o Tobie świadczy. POzdrawiam.

autor: kwak, data nadania: 2007-01-24 21:26:53, suma postów tego autora: 1207

.

SzymonM- Baskijskie Batasuna i Euskal Herritarok tez bywaly legalnymi partiami politycznymi. I co z tego?

Poza tym co wedlug Ciebie ma oznaczac "ostrzezenie" przed wstepowaniem do policji w ustach terrorystow (czy- jak wolisz- legalnej partii powiazanej z terrorystami?) To jest oczywista grozba.

Cisza- Jestes zalosny.

autor: Bratpit, data nadania: 2007-01-24 13:20:27, suma postów tego autora: 123

"moga sobie znalezc lepsza prace"

ho ho bo bezrobocia w ogole nie ma, poza tym jak wiadomo nawiazanie stosunku pracy to zaden przymus, kazdy moze sobie wybrac co mu sie podoba.

autor: wojtas, data nadania: 2007-01-25 22:26:23, suma postów tego autora: 4863

Bratpit

a czy tak samo jak "groźby" Sinn Féin nie oburzają Cię groźby nieżyjącej już (na szczęście) Oriany Fallaci? Ta rasistka napisała niegdyś, że wysadzi w powietrze meczet, który ma powstać we Włoszech.

autor: RRRadykał, data nadania: 2007-01-26 14:43:27, suma postów tego autora: 1084

do RRRadykała

Nie wiem, jak Bratpita - mnie jak najbardziej oburzają.(Niezależnie od tego, że pisanie "na szczęście" o śmierci kogoś, kogo wykończył rak, też mnie mierzi). Ale skoro domagasz się symetrii, RRRadykale, to czemu jedne groźby wziąłeś w cudzysłów, a drugich nie? Czy to aby nie ty sam uprawiasz dwójmyślenie?

autor: kilpikonna, data nadania: 2007-01-26 15:41:53, suma postów tego autora: 139

różności

Bradpit: Ale ja nie mam nic do Batasuny i Euskal Herritarok i analogia jest oczywiście jak najbardziej na miejscu. Zarówno baskijski, jak i północnoirlandzki ruch niepodległościowy zasługuje na poparcie.

kwak: Owszem IRA była czasie wojny zafascynowana III Rzeszą. Tyle, że jej socjalistyczny zwrot zaczął się, o ile mi wiadomo, po wojnie. Wcześniej był to zwykłych ruch nacjonalistyczny inspirowany głównie katolicyzmem, podobne zresztą są korzenie baskijskiej ETA.

autor: SzymonM, data nadania: 2007-01-26 19:09:17, suma postów tego autora: 915

co do faszyzmu irlandzkiej katoprawicy

to faszystowsko-klerykalna grupa ultraprawicy O'Duffiego z tzw.Brygady Irlandzkiej walczyła po stronie Franco,miała kontakty z hitlerowską SD i SS,ci z IRA i KPI walczyli w brygadach międzynarodowych a IRA miała kontakty tylko z Abwehrą bo z SD i SS nie chcieli mieć kontaktów

autor: czewony, data nadania: 2007-02-18 17:03:36, suma postów tego autora: 350

Dodaj komentarz