Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Znów rekordowe dywidendy spółek skarbu państwa?

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Wypłaty dywidendy na poziomie 80-90%

oznaczają w praktyce zero inwestycji a nawet przejadanie kapitału. Długo ten wzrost nie będzie

autor: Thor, data nadania: 2007-03-28 11:54:16, suma postów tego autora: 990

what ?

dividendum - rzecz do podziału) - dochód akcjonariusza spółki giełdowej z posiadanych przez niego akcji wyliczany na podstawie rocznego zysku spółki akcyjnej. Występuje również w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. O terminie i wysokości dywidendy decyduje walne zgromadzenie. Dywidenda to zysk przeznaczony do wypłaty. Dywidenda może byc wypłacana z: zysku netto, kapitału zapasowego, zysków niepodzielonych. Dywidenda ma zwykle formę pieniężną, ale może być wypłacana w formie akcji.


czyli jak do diabła państwo czerpie zyski ze sprywatyzowanych spółek, albo ma jakieś udziały albo ich nie ma, jak ma chociaż jedną akcję to firma nie jest w pełni prywatna.

wbijcie to sobie do swoich zlewaczonych głów to może zrozumiecie czemu piszecie bzdury

autor: J H W H, data nadania: 2007-03-28 15:45:37, suma postów tego autora: 530

oooooo

podzielilibyśta się z ciemnym ludem.

autor: minorka, data nadania: 2007-03-28 16:19:16, suma postów tego autora: 108

J H W H

Piłeś - nie pisz.

autor: Panek, data nadania: 2007-03-28 16:43:45, suma postów tego autora: 896

Thor, nie do końca masz rację

Spółka może wypłacać dywidendę, i dalej inwestować- finansując inwestycje kredytem, leasingiem, emisją papierów dłużnych, itp... Mamy wtedy do czynienia z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

autor: Luke, data nadania: 2007-03-28 19:46:39, suma postów tego autora: 1782

Jedna uwaga dot zysków

zyski, z którym potem są wypłacane dywidendy, biorą się często z wykorzystywania monopolistycznej pozycji firmy. Dobrym przykładem jest PGNiG- państwo pozwala na podwyżki cen gazu, bo dzięki temu rośnie zysk PGNiG i przez to dywidenda. Zapłacą za to oczywiście klienci, czyli społeczeństwo. Tak więc nie w każdym przypadku wysoka dywidenda musi nas cieszyć.

autor: Luke, data nadania: 2007-03-28 19:48:45, suma postów tego autora: 1782

panek

dziękuje za rzeczową dyskusję twoje argumenty znów okazały się miażdżące

autor: J H W H, data nadania: 2007-03-28 20:18:01, suma postów tego autora: 530

Bozia, skoro umiesz przeklejac definicje

z internetowych encyklopedii, sprawdz w tych samych zrodlach, co to takiego:
jednoosobowa spolka skarbu panstwa. Dziekuje.

autor: _Michal_, data nadania: 2007-03-29 16:23:36, suma postów tego autora: 4409

masz


Jednoosobowa spółka skarbu państwa, spółka utworzona w ,,wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego; jej udziały bądź akcje zostają udostępnione na rynku publicznym w 80%. Pozostałe 20% zostaje sprzedane pracownikom zakładu po preferencyjnych cenach (zwykle około 50% ceny rzeczywistej).

Tworzenie jednoosobowych spółek skarbu państwa jest etapem przejściowym w procesie prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego,,

więc o ile nie żyje w matrixie i rozumiem ten język ( zaczynam wątpić czy ty rozumiesz, ja się nie nabijam ja mówię poważnie mam wrażenie że nie znasz sensu słów których używasz)to jest to bardzo krótki etap między posiadaniem firmy przez państwo a prywatnego właściciela ( pomijam już walernsteina i jego dywagacje co to znaczy własność gdy są akcje)

kiedy pisałem wyżej ( sprawdz) ( nie się czepiasz bez sensu) miałem na myśli to że w artykule jest napisane czarne na białym że państwo czerpie dywidende ze spółek prywatnych ( nie , nie jedno osobowych skarbu państwa) co jest całkowicie bez sensu

autor: J H W H, data nadania: 2007-03-29 20:22:02, suma postów tego autora: 530

Dodaj komentarz