Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Wójcik: Partia Alterglobalistów

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Alterglobalizm = alterimperializm.

Moja opinia jest dokładnie odwrotna niż autora. Ruch antyglobalistyczny miał w 1999 r. ogromny potencjał bo potrafił złączyć w konkretnej sprawie bardzo różne sektory społeczeństwa. Niestety, został zawłaszczony przez jedną frakcję, która wprowadziła go w koleiny "lewicowego" wariantu ideologii TINA (There Is No Alternative) - właśnie w alterglobalizm. Samozwańczy przywódcy ruchu mówią dziś: OK, jasne, nie ma alternatywy dla globalizacji, zróbmy to jednak trochę inaczej, tak żeby mniej bolało. A Żiżek i Wójcik powtarzają to samo, tyle że w bardziej radykalnej wersji.
Antyimperializm = antyglobalizm.

autor: Angka Leu, data nadania: 2007-05-03 22:41:29, suma postów tego autora: 3102

Moja uwaga co do artykułu:

Wójcik pisze, że potrzebna jest nam partia, czy też międzynarodówka alterglobalistyczna. Proszę mi jednak powiedzieć, kto zrobił więcej: włoska partia Rifondazione Communista, czołowy przedstawiciel ruchu alterglobalizacyjnego wśród partii politycznych, czy nieufni wobec jakichkolwiek partii Zapatyści? Ci pierwsi siedzą w liberalnym rządzie Prodiego (czasami buntując się przeciwko najgorszym reformom), ci drudzy stworzyli prawdziwe samorządy pracownicze, dosłownie, a nie tylko na papierze oddali władzę w rękę ludu i zrobili wiele innych pożytecznych rzeczy. Wniosek nasuwa się sam.

autor: RRRadykał, data nadania: 2007-05-04 12:14:47, suma postów tego autora: 1084

Alterglobalizm dzis?

Jakkolwiek poglady Žižka i postulowanie przez niego utworzenia jednolitej "partii anty/alter globalistow" wydaja mi sie dosc nierealne (zarowno jesli sie wezmie pod uwage charakter samego ruchu, jak i obiektywna sytuacje), artykul dosc ciekawy.
Wydaje mi sie jednak, ze tego typu rozwazania bylyby na miejscu jakies 3-4 lata temu. Dzis juz niemal kazde dziecko wie, ze antyglobalizm jako podstawa dla utworzenia masowego ruchu nie wypalil. Nie zgadzam sie z Wojcikiem, ze impas zrodzil sie juz po Seattle - ten karanawal protestu trwal jednak troche dluzej. Tym niemniej juz w dobie protestow przeciwko walce w Iraku ruch alterglobalistyczny dogasal. Dobrze jest wracac do doswiadczen z tamtego okresu, analizowac przyczyny tej porazki. Alterglobalizm jest jednak w tej chwili juz w wiekszej mierze martwy i nie widze sensu dla rozwazan, co powinno sie na jego fundamentach wybudowac. Mozna jedynie uczyc sie na bledach i myslec, co zrobic by nie popelnic ich, gdy przyjdzie czas na jakis nowy ruch kontestacyjny.

autor: ve-lo, data nadania: 2007-05-04 14:34:52, suma postów tego autora: 63

Końcem ruchu

było europejskie forum społeczne w Paryżu. Pisałem o tym tutaj:
http://lewica.pl/index.php?id=9608 a tu postawiłem krzyzyk na alterglobalizmie w dotychczasowym kształcie: http://lewica.pl/index.php?id=9657

autor: Cisza_, data nadania: 2007-05-04 19:44:33, suma postów tego autora: 2083

Ameryka już odkryta.

Artykuł na poziomie gorzej niż przedszkolnym. Trochę pokory wobec dyskusji, która się już na te tematy, również w Polsce, od kilku lat toczy (wcale nie tylko w wątkach podanych powyżej), by się przydało. Ogólna rada: najpierw dużo czytać, potem (EWENTUALNIE) mało pisać, nigdy odwrotnie.

autor: pneumokoki, data nadania: 2007-05-05 00:02:46, suma postów tego autora: 118

Pneumokoki,

A za czytanie dają granty? Nie słyszałem o fundacji, która by to robiła.

autor: ABCD, data nadania: 2007-05-05 07:39:44, suma postów tego autora: 20871

fajnie

Artykuł ciekawy, chociaż wpisuje się, niestety, w kanon "przekonywania przekonanych". Doradziłbym zwiększenie w tekście elementów typowo publicystycznych i pisanie mniej hermetycznym jeżykiem, żeby pan Józio, który nie miał szczęścia przeczytać Zizka, "skumał" cały przekaz

autor: Allal Dawidow, data nadania: 2007-05-05 12:13:39, suma postów tego autora: 33

Święte słowa Allal Dawidow

Do cholery mniej o tej heterogeniczności, a więcej życia!

autor: RRRadykał, data nadania: 2007-05-05 12:46:25, suma postów tego autora: 1084

Dodaj komentarz