nie jest demokratyczna, bo jest pańsatwem wyznaniowym. Głowa państwa jest tam też głową Kościoła. Szwedów trzeba wyemancypować od obskuranckiej dyktatury.
WOLNO-MYŚLICIEL
Bronić jakiegoś monidła częstochowskiego? Mielibyśmy teraz "szwecję" w Polsce, a nie Bułgarię z Rumunią u wrót i za opłotkami...
"Ojczyzna demokracji", USA całkiem nisko (co mnie jakoś nie dziwi), w czołówce tradycyjnie Skandynawia.
Mylisz się
Rozdział Kościoła i państwa w Szwecji nastąpił faktycznie nie dawno czyli dopiero w 2000 r. Kościół dostaje nadal ogromne dotacje państwowe, bo opiekuje się dorobkiem narodowym, tysiącami świątyń, ale nie ma już żadnych przywilejów. Wciąż jest jednak bardzo upolityczniony. To parafia zatrudnia pastora. Zarząd parafii pochodzi z lokalnych wyborów, w których startują wszystkie partie, łącznie z komunistami, którzy są ateistami, ale uważają, że to obywatelskie prawo decydować, kto jest pastorem. Pastora nie można wyrzucić ze względów politycznych - tu obowiązuje władza biskupów - ale rada ma pełnię władzy, jeśli chodzi o zatrudnianie. W efekcie niemal wszyscy biskupi szwedzcy są członkami partii politycznych - inaczej nie sposób zostać biskupem. Pod tym względem Szwecja jest unikatem na skalę światową.
Można śmiało powiedzieć, że Kościół w Szwecji został zneutralizowany :)
po co bylo walczyc z Niemcami, moze ogladalibysmy teraz u nas Bundeslige...
kto rzadzi w holandii? zgadzacie sie z tym, ze prawica na Zachodzie jest pod wzgledem swiatopogladowym bardziej liberaqlna i postepowa (prosze sie nie oburzac na to okreselnie) niz Pol. lewica, a Zach. lewica w porownaniu z nasza to radykałowie?
moskwa
mają w sobie ci Skandynawowie, że przodują we wszystkich chlubnych statystykach? Czy to geny?
Jeśli tak to rasizm miałby sens :)
i muszę stwierdzić, że jestem rozczarowany jego zawartością.
Po pierwsze, gdy zrobiłem na podstawie dostępnych danych indeks dla Polski to wyszedł 4,27 a nie 7,30. Dla Białorusi z kolei indeks wyszedł 4,65, a jest pokazany 3,34, wślad za krajami na których terenie toczy się wojna. Indeks więc ma niestety charakter polityczny a nie analityczno-naukowy.
Druga sprawa, to zakres kryteriów jakie wzięto pod uwagę.
Oto przykłady:
pyt. 52 - wpływ rządu na sądy, czyli niezawisłość sądów.
cecha ważna, ale powinna być uzupełniona o inną; wpływ ciał przedstawicielskich na działalność sądów; w Polsce sądy nagminnie orzekają przeciwko pracownikom (np. okradanie pracowników z ich wynagrodzeń to znikoma społecznie szkodliwość czynu), przeciwko im prawom i naród czy też ogół obywateli nie może nic zrobić w tej sprawie nawet przy pomocy parlamentu.
pyt. 55 - stopień poczucia bezpieczeństwa; tylko uwzględniono przestępstwa kryminalne; całkowicie i totalnie olano sprawę ochrony zdrowia i życia, a więc system zabezpieczenia utraty życia z powodów ekonomicznych
prawa pracownicze w tym opracowaniu nie istnieją, nie są częścią demokracji, ale za to prawa kapitalistów są uwzględnione w dwóch pytaniach!
pyt. 56 - stopień przestrzegania własności prywatnej,
brak totalny pytania o przestrzeganie własności zbiorowej i publicznej
pyt. 58 - stopień przestrzegania PODSTAWOWYCH praw człowieka; należą do nich tylko bezpieczeństwo kultu religijnego, wolność od rasizmu i wolności polityczne; nie zalicza się do nich wolności ekonomicznych (zabezpieczeń socjalnych i pracowniczych)
pyt. 59 - pytanie o dyskryminację rasową, wyznaniową lecz uwagi jak wyżej; brak pytania o dyskryminację ekonomiczną w realizacji podstawowych podtrzeb biologicznych (ochrona przed zamarnięciem, chorobą, uciskiem przez pracodawcę, brak pracy z powodów politycznych etc)
Cały dział II, czyli funkcjonowanie rządu w najmniejszych stopniu nie uwzględnia NACZELNEJ zasady demokracji, tj. przekładania się woli społecznej na kształt państwa i funkcjowanie jego organów. W szczególnym wypadku nie ma ani wzmianki o bezpieczeństwie ekonomicznym, a przecież wolność od głodu i wyniszczenia (sprawiedliwy podział) to prawa pierwotne względem praw politycznych i pozostałych praw. Bowiem prawa wyborcze, prawa do wyznawiania religii dotyczą ludzi żywych a nie zdechłych z powodu tego, że pan przedsiębiorca nie raczył zapłacić godziwej płacy, wystarczającej chociaż na zakup żywności, opału i ubrania....
zauważcie pozycję Kolumbii. 67 miejsce - grupa "w demokracji z skazami". Pluralizm mediów i proces wyborczy - 9,17 na 10 możliwych hahahaha, wolności obywatelskie (w tym wolność zerzeszania się w związkach zawodowych, niezależne sprawiedliwe sądy, brak dyrkyminacji rasowej, politycznej, religijnej, wolne pluralistyczne media) 9,12 hahahahaha
Przecież to jest stek zbdur. Większość tyrańskich krajów ameryki łacińskiej ma niewiele gorsze wyniki od Polski czy innych krajów europejskich.
na ten raport. Wynika z tego, że nawet wobec raportów "poważnych" czasopism należy być powściągliwym.
"The Economist" nie brał być może pod uwagę bezpieczeństwa ekonomicznego, bo to sytego społeczeństwa nie dotyczy? Tak jak próchnica i gruźlica, która u nich znana jest już jedynie z podręczników? (*_*)
Przecież Kolumbia jest demokracją, tylko że z trwającą wojną domową oczywiści to automatycznie rzutuje na jej wyniki, ale gdzie jest ta tyrania rządu?
zobacz sobie tutaj:
http://lewica.pl/index.php?id=14321
http://lewica.pl/index.php?id=14451
mordy działaczy związkowych, obozy pracy, rząd, który nie broni własnych obywateli przed bandyckimi zagraniami zagranicznych koncernów etc. To nie jest twoim zdaniem terror?