Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Warszawa: Konferencja "Socjaliści z Solidarności"

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

...

Impreza zapowiada się ciekawie, ale informacja jest chyba ciut nieaktualna, bo dziś dowiedziałem się, że Józef Pinior nie weźmie w niej udziału.

autor: Durango 95, data nadania: 2007-11-16 23:45:24, suma postów tego autora: 3848

OM PPS

Lepiej byłoby zorganizować konferencje pt. "Co się stało z OM PPS" i zadać następujące pytanie, czemu spora grupa członków tej młodzieżówki dziś sympatyzuje z $LD, tudzież z demokratami.pl.
Ciekawi mnie również czemu Ikonowicz w latach 90-tych, gdy miał okazje "obalać" kapitalizm przez parlament nie prezentował tak otwarcie radykalnych lewicowych poglądów które reprezentował w latach 2001-2006.
Już jedno podobne spotkanie o "socjalistach z panny "S"" miało miejsce. Organizowała je KP.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-11-17 00:37:33, suma postów tego autora: 1000

CHErwony

Odpowiedź jest prosta. OM PPS prowadził bardzo słaba pracę polityczną/edukacyjną nad swoimi członkami (wiem bo sam należałem). Organizacja ta była do bólu pluralistyczna. Normalnie jest to raczej zaleta, ale jeśli grupa nie wypracuje podstaw to taki pluralizm prowadzi do chaosu (no bo jak pogodzić socjaldemokratów czy lewicę patriotyczną z eurokomunistami, trockistami, a nawet sympatykami anarchizmu nie mając choćby zarysu programu grupy, czy planu działań). W wielu przypadkach lewicowość ograniczała sie zresztą do symboli, czyli Che na koszulce i czerwonego sztandaru.
Dlaczego część ludzi uwierzyła w $LD? Akurat niewielka, ale tutaj ma znaczenie mentalność tych, którzy muszą mieć silną strukturę i czuć się częścią większej grupy. Tacy ludzie raczej nie maja własnej inwencji, a wolą robić za wykonywaczy poleceń. $LD kusi natomiast mitycznym "wpływem na rzeczywistość" więc różne sieroty się do niego garną. O tym żeby b. członkowie OM PPS sympatyzowali z Demokratami nie słyszałem.
Co do Ikonowicza - nie robił radykalnie lewicowej polityki, bo też nie ustalił sobie priorytetów. Miotał się między różnymi koncepcjami - lewicową socjaldemokracją, sojuszem socjalistyczno - chłopskim, eurokomunizmem i wreszcie antykapitalizmem. Jego antykapitalizm nie był w przeszłości wcale tak wyraźny jak jest teraz. Wyróżniał się raczej na tle pozostałej "lewicy", a nie ze względu na faktyczny radykalizm.

autor: Cisza_, data nadania: 2007-11-17 02:06:38, suma postów tego autora: 2083

A materiały wideo z konferencji

będą na video.google lub youtube?

autor: Thor, data nadania: 2007-11-17 10:25:12, suma postów tego autora: 990

Cisza

Macie rację Cisza. Te przykłady takiego swoistego nawrócenia OM PPS-owców na demokratów.pl czy $LD podałem na przykładzie własnego regionu. W skali kraju może te transfery polityczne nie przeczę inaczej się odbywały.
Zgadzam się również w zupełności z waszą opinią na temat Ikonowicza.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-11-17 11:40:30, suma postów tego autora: 1000

krótka piłka

"które z ówczesnych projektów dotyczących rzeczywistości społecznej i politycznej zostały zrealizowane?"

oj to będzie gadania na godziny miesiące lata... ehh :(

autor: Moshe, data nadania: 2007-11-17 18:17:38, suma postów tego autora: 106

Dodaj komentarz