Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Cioch: Od początku

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Czyli zdaniem towarzysza, naród nie dorósł

Brecht radził w takim przypadku zmienić naród :-)

autor: west, data nadania: 2007-12-04 10:36:47, suma postów tego autora: 6717

Teleranek

Współpracy i wzajemnej życzliwości doskonale uczyły takie programy, jak Niewidzialna ręka oraz talk-show polskiego Indianina, Sat-Okha.

autor: ABCD, data nadania: 2007-12-04 10:44:37, suma postów tego autora: 20871

Dyzurne komentarze...

... i w dodatku nie bardzo na temat. Nie mam pojecia jakie sa nawet polityczne zapatrywania autora, poniewaz, z jego w sumie dosyc wywazonego tekstu, bez rewolucyjnych odkryc, a zaledwie z pozycji obserwatora, mozna wysnuc nieomal dowolny wniosek.
Nie mam pojecia czemu sluzylyby uszczypliwosci w rodzaju Teleranka czy Niewidzialnej Reki (nota bene to byla swietna zabawa i jakies poczucie sekretnej misji dla dziecka jakim bylem w tym czsie, bez najmniejszego politycznego odcienia). Nie doszukiwalbym sie zrodel biernosci wylacznie PRL-u, ale daleko wczesniej. Byc moze zycie malego w sumie kraju wcisnietego pomiedzy mocarstwa a zatem w ich cieniu pozbawilo nas woli do pracy organicznej i u podstaw. Wychowani w znacznym stopniu na martyrologii oraz mitach wielkich zrywow, wszystko inne co mogloby zapewnic narodowe przetrwanie uwazalismy za niegodne Polaka albo kolaboracje. Przejscie ze systemu centralnej wladzy skupionej wokol panstwa i jednej partii (nie bylo zadnego komunizmu w Polsce)do tzw demokracji bez solidnie sprecyzowanych i przedyskutowanych planow na przyszlosc (mamy wylacznie hasla i wybory to pojedynki na hasla o dusze) tylko poglebilo to wrazenie. "Jezeli teraz, kiedy jestesmy wolni nie mozna nic zrobic, to znaczy, ze taki jest juz ten swiat". Wygodnie wtedy przyczepic etykietke i stwierdzic ,ze "post-komunisci" (co to za stwor?), "system" albo "sluzby" dalej dzierza wladze...
Role jedynej slusznej partii chce przejac i w znacznym stopniu przejal kk co wiaze sie z poglebiajaca sie manipulacja wyborcza, odcinaniem sie od czegokolwiek co ma lewicowosc dolaczona do programu (slowo socjalny kojarzy sie ze socjalizmem i wszystkimi diablami). "Politycy" u wladzy, media i kk robia wszystko aby zwolnic z trudu myslenia oraz zadawania pytan przez obywateli, natomiast, jak dawnie podaje do konsumpcji poprawna politycznie kielbaske. Do wladzy sa potrzebni tytani i wybrancy, reszta moze ich tylko poprzec. Kazdy oddolny ruch prospoleczny, stanowi przynajmniej teoretycznie, zagrozenie dla monopolu we wszechwladzy dusz i srodkow materialnych totez jest dosyc niezauwazalnie odciaga sie uwage wyborcow/owieczek od tak niebezpiecznych idei.

autor: zielmik, data nadania: 2007-12-05 07:28:18, suma postów tego autora: 60

Nie przepadam za Faktami i Mitami...

I nie wiem, czy akurat ich czytelnicy są najbardziej podatnym targetem na takie przypuszczenia. I nie wiem, czy akurat ich idee z mojego punktu widzenia powinny być tymi, które najbardziej ludzi integrują.

No i tekst jest w sumie dość mało odkrywczy....

Tyle tylko, że banały należy uporczywie powtarzać, a wtedy być może wywołają pewien efekt.

Co do kształcących wolę współpracy filmów lub lektur dla dzieci - mnie się, np. kojarzy cała Astrid Lindgren, zwłaszcza Dzieci z Bullerbyn, Pippi Pończoszanka i Bracia Lwie Serce. CZASAMI bywa też pomocny Detektyw Blomkvist. No i np. Opowieści z Narnii C. S. Lewisa. Albo Ania z Zielonego Wzgórza... Bardzo przydatne książki na odstresowanie.

autor: front_ludowy, data nadania: 2007-12-05 11:24:32, suma postów tego autora: 626

Dodaj komentarz