Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Zjazd Związku Syndykalistów Polski

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Ilu

konkretnie uczestników miał ten zjazd osób z ośmiu miast i osób nieuzwiązkowionych?

autor: ABCD, data nadania: 2007-12-12 10:57:13, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Może jeszcze podać ci nazwiska i adresy? Wszystkie istotne informacje są zawarte w newsie.

autor: XaViER, data nadania: 2007-12-12 11:22:41, suma postów tego autora: 352

Xavier,

liczba uczestników pokazałaby skalę poparcia, jaką cieszy się związek.

autor: ABCD, data nadania: 2007-12-12 11:35:28, suma postów tego autora: 20871

no no

kapitalizm zadrzal w posadach.

autor: wojtas, data nadania: 2007-12-12 11:43:41, suma postów tego autora: 4863

Gdzie

można zaopatrzyć się w pismo Zapłata?

autor: ABCD, data nadania: 2007-12-12 12:12:19, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Tam gdzie zwykle nie bywasz: pod zakładami pracy i na demonstracjach pracowniczych.

wojtas: być może kapitalizm nie zadrżał od tego zjazdu w posadach, ale bez wątpienia zadrżał ze śmiechu od twoich komentarzy

autor: XaViER, data nadania: 2007-12-12 15:07:34, suma postów tego autora: 352

Xavier,

konkretnie: pod jaki zakład pracy w Warszawie mogę jutro pójść, żeby zakupić świeży numer Zapłaty?

autor: ABCD, data nadania: 2007-12-12 21:02:41, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Nie jestem rzecznikiem rodzimego ruchu anarchistycznego ale nie pojmuje po co się nabijać z ludzi go tworzących i ich inicjatyw mogących mieć "zbożny" charakter.
Jeżeli te osoby w jakiś sposób by się skompromitowały to rozumiem krytykę pod ich adresem.

Ja jako sympatyk raczej Marksa niż....Bakunina lub Kropotkina uważam że anarchiści i komuniści mają w gruncie rzeczy te same cele a różnicę pomiędzy nami wynikają z pewnych zaszłości historycznych od których w dobie "nowych czasów" tak "zglobalizowanych" w sensie negatywnym, powinniśmy się starać odcinać.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-12-12 21:52:02, suma postów tego autora: 1000

Kapitalizm...

Kapitalizm zadrżał w posadach podczas ostatnich wyborów. Kapitaliści musieli być naprawdę przerażeni kiedy zobaczyli wynik PPP.

autor: Krause, data nadania: 2007-12-12 22:15:03, suma postów tego autora: 1

Krause

Cieszmy się że prawica lub centroprawica, wliczając $LD ma prawie 90% poparcia.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-12-12 22:38:24, suma postów tego autora: 1000

CHErwony,

Mało co tak szkodzi ruchowi społecznemu, jak brak realizmu w ocenie własnych możliwości i samochwalstwo u jego liderów. Z tymi przywarami walczę bronią satyry.

autor: ABCD, data nadania: 2007-12-12 23:11:51, suma postów tego autora: 20871

CHErwony

Akurat nikt w ZSP jakoś specjalnie nie brzydzi się Marksem. Choć oczywiście zapewne inaczej odczytujemy u niego pewne kwestie i nie odnosimy się do tego ortodoksyjnie, co niektórym może przeszkadzać, ale uważam że w tym leży siła, bo czasy się zmieniają i mamy pewne doświadczenia 150 lat za sobą z których trzeba jakieś wnioski wyciągnąć. Niestety niektórzy marksiści podchodzą do tego quasi-religijnie: Marks napisał to, Engels tamto i to ma być ostatecznym rozstrzygnięciem o rzeczywistości, co w moim przekonaniu jest wbrew intencjom samego Marksa. Dziś okazuje się że wiele uwag Bakunina miało sens i vice-versa.

W każdym razie wyobraź sobie u mnie stoi na półce Bakunin obok Marksa i jakoś się nie pozagryzali jeszcze :-D.

autor: XaViER, data nadania: 2007-12-12 23:19:06, suma postów tego autora: 352

Brawo ZSP!!!

Popieram i cieszę się że ZSP się rozwija! Mam nadzieje że dojdzie do szerokiej konsolidacji ruchu i współpracy z Ceklą i OZZ IP.

autor: syndykalista, data nadania: 2007-12-13 01:04:53, suma postów tego autora: 181

...

Ile mozna czekac, az mnie obalicie?


KAPITALIZM

autor: wojtas, data nadania: 2007-12-13 08:46:11, suma postów tego autora: 4863

Niech działają

Zupełnie nie rozumiem jak można kwestionować sens walki politycznej, jak to robią syndykaliści, ale niech działają, bo podnoszą świadomość klasową i zorganizowanie pracujących.

a co do inspiracji Marks kontra Bakunin to w ogóle nie ma porównania. Marks wielka klasa. Bakunin...a kto to jest?

autor: Bartek, data nadania: 2007-12-13 11:44:15, suma postów tego autora: 2550

Bartek

Bakunin to ten, na którego "tron" uczynił z siebie ponoć kandydatem niejaki Lenin, ogłaszając hasło "Cała władza w ręce rad" jak pisał Goldenberg ;-) Goldenberg jeszcze nie mógł wiedzieć, że Lenin wykorzysta to hasło czysto propagandowo i nie ma zamiaru realizować w praktyce tego, jakże Bakuninowskiego, postulatu. Ale to inna historia.

Ktoś kto pyta kto to był Bakunin (nawet jeśli to tylko prowokacja), nie jest w stanie zrozumieć rozwoju myśli rewolucyjnej. I tyle. Marks na zawsze pozostanie dla niego Bogiem, nawet jeśli samego Marksa by taka rola obrzydziła. Bo Marks "wielkim był" i mylić w niczym się nie mógł. I basta!

autor: XaViER, data nadania: 2007-12-13 12:16:23, suma postów tego autora: 352

kim był Bakunin?



Bakunin był przede wszystkim praktykiem( w odróżnieniu od marksa) + bardzo bystrym krytykiem taktyki proponwanej przez marksa (co do joty sprawdziło sie to co wywróżył co sie stanie z partia robotniczą po przejęciu władzy w państwie)

autor: adv, data nadania: 2007-12-13 12:23:05, suma postów tego autora: 194

bartek

ten kontra tamten? wielka klasa? szkoda, że jeszcze nie zacząłeś pisać o przygotowaniu kondycyjnym, czy testach wydolnościowych. człowieku, chyba ci się teoria i krytyka społeczna z boksem zawodowym pomyliła!

autor: rote_fahne, data nadania: 2007-12-13 12:35:27, suma postów tego autora: 1805

adv

Co takiego przepowiedzial Bakunin? Ja mam dokladnie odwrotna odczucia, zgodne chociazby ze stanoiskiem J. Kucharzewskiego.
Bolszewicy w znacznie wiekszym stopniu w kwestii organizacyjnej i przejecie wladzy blizsi byli Bakuninowi, niz Marksowi, czy tez narodnictwu rosyjskiemu (awlasciwie narodowolstwu), niz marksizmowi klasycznemu. Widac to wyraznie po postawach takich osob jak Plechanow, czy Martow.

A propos Bakunina czytales moze jego koncepcje w wydawanym w Szwajcarii "Słowie ludu"? Jak dla mnie zupelnie niczym sie to nie rozni od wizji bolszewickich. Odgorne narzucenie ludziom jakiejs chorej utopii + zamordyzm. nie bez powodu Marks krytykowal bakunina za "komunizm koszarowy".

autor: wojtas, data nadania: 2007-12-14 07:41:13, suma postów tego autora: 4863

e tam jakiś Bakunin!

jego wypociny to zwykła zupka żebracza.
jak komuś imponuje to świadczy tylko o jego niedojrzałości ideologicznej, bo takie właśnie były poglądy Bakunina.
Eklektyczne z przypadłością woluntaryzmu.
przepadł bez wieści. A Marks wszedł na trwałe do historii i odrodzenie jego myśli jest kwestią czasu, gdy opadnie fala rekcji, która zalała świat po rozpadzie ZSRR.

autor: Bartek, data nadania: 2007-12-14 14:41:35, suma postów tego autora: 2550

Dodaj komentarz