Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Arnold: Polacy, Żydzi i... strach

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

...

W bardzo piekny sposob broni sie tu wolnosci slowa. Dlaczego prokuratura ma sie wtracac w kwestie ktorymi powinni sie zamowac historycy. Ciekawi mnie jednakze, czy pani Arnold uwaza to samo na temat sprawcow klamstwa oswiecimskiego? Bo najpierw broni prawa do wypowiedzi Grossa, po czym kaze zajac sie ksiazka starego Giertycha, ktory pisze jedynie o KULTUROWYCH roznicach pomiedzy Europejczykami a Zydami (moze i jest glupia, ale co z tego?).

Chcialbym tez zapytac co to takiego "antysemickie wezwanie do niesinia pomocy Zydom" a takze od kiedy to antysemityzm jest "ideologia"?

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-27 12:01:16, suma postów tego autora: 4863

Grosshagen

Gross zdaje się mieć ambicje bycia polskim Goldhagenem. Przypomnę, że Goldhagen to historyk, który wysunął teorię wedle której za Holocaust nie jest odpowiedzialny faszyzm, kapitalizm, modernizacja czy cokolwiek innego, a tylko niemiecki charakter narodowy, niemiecka kultura. Ta rasistowska w gruncie rzeczy teza zyskała sobie zaskakującą popularność wśród części niemieckiej lewicy, stając się teoretyczną podbudową ruchu "antinationale" (antideutsche). Teoria Goldhagena ma przy tym wyraźne implikacje polityczne: jeśli winny Holocaustu jest naród niemiecki jako taki, wszyscy Niemcy bez wyjątku, to dopóki Niemcy istnieć będą, dopóty stale i wciąż muszą odkupywać swą winę i udowadniać, że już nie są antysemitami. Na przykład wspierając bez zastrzeżeń politykę Izraela.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-01-27 13:59:54, suma postów tego autora: 3102

antysemityzm jest produktem ubocznym kapitalizmu...

Właściwiej można byłoby rzec iż zjawisko antysemityzmu jest czymś dla kapitalistów pożytecznym gdyż umacnia owe przekonanie że to nie mechanizmy gospodarki wolnorynkowej zawodzą a Żydzi przysparzają kłopotów np. polskim kapitalistom czy też mają wpływ na politykę danego rządu która jest zazwyczaj pochodną ale wywierania nacisku przez burżuazję.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-27 14:49:52, suma postów tego autora: 333

aha...

i marzec 1968, czy proces lekarzy moskiewskich to tez jest efekt kapitalizmu?

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-27 14:59:18, suma postów tego autora: 4863

Klan Giertychów....i ich hasło "Polacy narodem właścicieli"

Maciej jako znany sympatyk generała Franco, i innych reżimów faszystowskich w latach 30-tych przyjacielsko nastawionych do Adolfa, jego syn, skarżący się na lud który tak nikczemnie zatruł innego Romana antysemityzmem, Kamiński, Wołek, Jurek jeżdżący do Pinocheta z ryngrafem, poczynania pseudolewicy przejawiające się we wsłuchiwaniu inteligencji uchodzącej w niektórych kręgach prawicowych za "żydowską" a jednocześnie liberalną, kontynuacja polityki prokapitalistycznej przez każde kolejne rządy od roku 1989 ( często pokrywające się z mocarstwowymi interesami Izraela i USA), antykomunistyczna propaganda, wyższość intelektualistów, elit nad proletariatem, rozpasany kler, wszakże imający się filantropii, w końcu Gross analizujący z własnej perspektywy narodowej przejawy antysemityzmu po wojnie, wyłączając w ogóle problem klasowości, poza nawias a w zasadzie podkreślając rolę rzekomego "antysemityzmu" lewicy wyrażającego się w nacjonalizacji własności m.in. Żydów, dolewają oliwy do ognia, wywołują w społeczeństwie uprzedzenia i tworzą ciąg podstaw będących przyczyną wyalienowania większości ludzi od problemów społeczno-ekonomicznych.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-27 15:38:11, suma postów tego autora: 333

Proces lekarzy moskiewskich

jest dowodem na urojenia jakie miał Stalin a nie wynika z istoty socjalizmu i komunizmu.
Marzec 1968 roku był sprawą złożoną.
Po pierwsze miał miejsce konflikt pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi dążącymi do niezależności.
Byłbym daleki od przypisywania Gomułce poglądów antysemickich. Jego żona była z pochodzenia Żydówką.
Chociaż zdaje sobie sprawę że Gomułka popełnił błędy chociażby pozwalając Jaruzelskiemu na czystki w armii, skierowane przeciwko ludziom mającym pochodzenie żydowskie.
Przez działanie grupy narodowej w PZPR, wielu komunistów, wierzących w internacjonalizm musiało odejść z partii.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-27 16:06:21, suma postów tego autora: 333

Skoro Moczar podobno był antysemitą

to dlaczego w 1946 roku nakazał stworzyć żydowską samoobrone i wspierał jej dozbrajanie.Marzec 68 był bardziej skomplikowany niż nam się mówi dzisiaj.

autor: czerwony93, data nadania: 2008-01-27 17:00:41, suma postów tego autora: 2712

czerwony93

Też fakt. Dlatego sprawa zdaje się być bardziej złożona jak już pisałem.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-27 17:47:36, suma postów tego autora: 333

.

Właściwie...... to my Polacy, poprzez wzgląd na swoją godność narodową, powinniśmy w ogóle nie podejmować polemiki z takimi paszkwilanckimi prowokacjami.

autor: Bury, data nadania: 2008-01-27 17:56:57, suma postów tego autora: 5751

jak czytam "my Polacy" na lewicowym portalu

... to mi się robi slabo. W sumie zgadzam się z A. Arnold. Powiada, że po przeczytaniu tej książki zrobiło się jej straszno i spodziewa się eskalacji emocji oraz wtórnego antysemityzmu. Wspomina też o histerycznej kampanii GW. No i proszę bardzo, już jest "my Polacy" na lewicowym portalu. W takim razie, skoro my Zydzi mamy miec zbiorową odpowiedzialność za Grossa, to Wy Polacy weźcie sobie Michnika, nie tylko ze względu na to, że Zyda w nim mniej niż Polaka, ale też ze względu na to, z kim się kumpluje.

Polecam takie zestawienie 2 filmow:

1. Piosenka kata. Czyli jak prawa reka Moczara zdobywała władzę w państwie po nieudanej grze wstępnej za czasow Gomułki:
http://pl.youtube.com/watch?v=hBIGWquFZb8

2. A tu Michnik o Grossie, ktorego porownuje do Chruszczowa oraz spoglądaniu w głąb własnej historii i świadomości.
http://wideo.gazeta.pl/wideo/44,76003,4868492.html


Najlepsze, ze w Teatrze Narodowym 30 stycznia jest spektakl "Dziadow" z okazji 40 rocznicy wypadkow Marca. Na widowni bede siedziec ja i (zapewne) rzeczony najlepszy przyjaciel prawej ręki Moczara. A GW juz pisze, ze to on osobiscie Marzec wywolal. Pewnie razaem do spolki ze swoim najlepszym kolega. Tak, ze wy, Polacy, wezcie go sobie. On sie bedzie mniej meczyc, jego najlepszy kolega sie bedzie mniej meczyc, i ja sie bede mniej meczyc. A wszyscy bedziemy mieli wieksza swobode w zagladaniu w głąb własnej historii i świadomości.

autor: boguty, data nadania: 2008-01-27 19:02:38, suma postów tego autora: 1

...

ta arnold to niezła krętacz....najpier coś chrzani o wolności słowa kiedy się obraża Polaków i siezarazem domaga zwalczania giertycha za to że napisał parę triuzmów
....a co do przyczyn niechęci Polaków (a zwłaszcza niższych warstw) do żydów to wszystk owyjaśnia ten cytat:

"Żydzi utracili, zwłaszcza w życiu gospodarczym – w handlu hurtowym i w przemyśle, swe dominujące stanowisko, i społeczeństwo polskie nie pogodzi się z tym, by te utracone placówki mieli odzyskać z powrotem"

....skoro mniejszość dominuje to chyba oczywiscie że musi wybuchnąć konflikt..jak z tych samych powodów na kresach ukraińcy zabili 50 tys ludzi to jakoś arnold pamięta że przed wojną Polacy dominowali tam w wielu sferach nieproporcjonalnie do liczby populacji....a jak chodzi o żydów to jakoś juz nie dostzrega tego problemu


generalnie po raz kolejny pokazała swoją hipokryzje i brak obiektywizmu

i tylko proszę nie piszcie że żydzi w II RP byli "dyskryminowani" skoro stanowili 60-70% lekarzy i prawników przy 10% populacji...prawie 7krotna nadreprezentacja

a marzec 68' to zmiana polityki kremala wobec Izraela i wojny z 1967r a nie "antysemityzm".....

wypada tylko przypomnieć że czystki w wojsku robił jaruzelski (idol lewicy) i że wbrew temu co chrzani gross czy arnold to udział żydów w aparacie włądzy był dość znaczny..np w marcu 68 w LWP było 14 generałów żydów których jaruzel wywalił i ok 200 innych wyższych oficerów...w PZPR z kierowniczych stanowisk usunięto ok 3 tys żydów

autor: Ramones, data nadania: 2008-01-27 20:03:04, suma postów tego autora: 595

paweł...

Moglbys laskawie pisac na temat. Nie dyskutujemy tu o Pinochecie ani Franco ale o antysemityzmie. jesli dobrze zrozumialem to oskarzasz o antysemityzm R. Giertycha, wskaz laskawie jego choc jedna ANTYSEMICKA wypowiedz.

A mrzec 1968 to widac lekko wstydliwa sprawa dla prawdziwych "rewolucjonistow". Jakies tam hasla sprzed wojny i getto lawkowe to powod zeby oskarzenia o antysemityzm kierowac na lewo i prawo, m.in. na pilsudczykow, ale fakt, ze najwieksze w Polsce (oprocz Ii w.sw.) przesladowania Zydow urzadzila partia komunistyczna, dziedziczka KPP, to juz "sprawa zlozona". Zenada panowie!

czerwony93 - skoro endecy podobno byli antysemitami, to czemu Kossak-Szczucka, czy Mossdrof ryzykowali zycie, zeby ratowac Zydow?

Ramones: czy tak czy siak, marzec 1968 byl znacznie ostrzejszym i brutalniejszym atakiem na Zydow, niz jakies tam getta lawkowe sprzed wojny.

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-27 20:25:46, suma postów tego autora: 4863

...

Jest wręcz najbardziej istotną rzeczą ze nie wspominasz o tym kto zlikwidował pierwszy i drugi garnitur KPP i stwierdzasz że dziedziczką jej była w całości PZPR.

A twoje sformułowania typu "endecy podobno byli antysemitami" , "jakieś tam były getta ławkowe" czy OZN "było w pewnym stopniu niewypałem" ale przecież umacniało państwowość i interesy rdzennego kapitału doskonale powielają się z dzisiejszymi zapatrywaniami klasy panującej i jej elit finansowych, urzędniczych, dziennikarskich które z jednej strony podkreślają antysemityzm Moczara, z drugiej nie zauważając że elity polityczne w II RP, zarażały Polaków antysemityzmem.
Sanacja przecież nie miała swojej Berezy, Pawiaka (wybudowanego owszem przez Rosję carską) liczonych w tysiącach działaczy robotniczych w więzieniach, pacyfikacji protestów robotniczych i chłopskich.
Endecy, wcale nie głosili poglądów antysemickich, nie popierali "współpracy klasowej", nie atakowali pisarzy takich jak np. Julian Tuwim, nie rozbijali protestów robotniczych, nie domagali się gett ławkowych i tylko czasami wznosili nieszkodliwe hasła antysemickie.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-27 21:47:27, suma postów tego autora: 333

Problem z PZPR-em jest taki że była ona niedostatecznie komunistyczna

i przyzwalała aby w jej szeregach urastali w siłę osoby takie jak Jaruzelski, skądinąd twórca pogrzebu socjalizmu w Polsce.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-27 22:00:20, suma postów tego autora: 333

wojtas

Konfliktu pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi nie było?
Nie istniało w PRL-u Stowarzyszenie PAX?
W końcu nie było band antykomunistycznych po wojnie przypinających komunistom w Polsce etykietkę "Żydów", jednocześnie domagających się rządów "prawdziwych Polaków"?

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-27 22:14:53, suma postów tego autora: 333

Pisze Pani Arnold:

"jakikolwiek opis lub oswajanie wiedzy o Holokauście – prowadzone Z PERSPEKTYWY DZISIEJSZEJ, człowieka mniej więcej wolnego, jest zupełnym nieporozumieniem i fałszem". I dalej: "A przecież po tym doświadczeniu przewartościowaniu POWINNY ulec wszystkie dziedziny ludzkiego życia".

Więc Z JAKIEJ PERSPEKTYWY mamy oswajać Holokaust, skoro po tym doświadczeniu nie wszystkie dziedziny uległy przewartościowaniu? Ot, chciejstwo i dywagacje intelektualistki.
Może to Żydom należałoby uzmysłowić, że jeżeli już dostali "w prezencie" swoje "państwo narodowe" na terenach od tysiącleci zamieszkałych przez Arabów, to powinni ich "oswajać", a siebie "edukować? Zaprzestać mordowania i budowy murów, tworzących getta na wzór warszawskiego, łódzkiego...?

Dlatego "zgodzę się" z Panią Arnold, że "jeśli chce się iść krok dalej, znaleźć nowy język komunikacji, nowe metody, nowe sposoby współżycia, to trzeba ZAPOMNIEĆ O WOJNIE JAKO METODZIE ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW". Tylko, że z tego kolejnego intelektualnego chciejstwa, by nie rzec bełkotu, NIC nie wynika. NIC, Szanowna Pani, bo wojny były, są i będą...

Dlatego też Pani Arnold nie zrozumie tego młodego człowieka, który przedstawia się jako lewicowiec i mówi: "No, ja jestem lewicowy, więc jestem pro-palestyński". Siedzą oni bowiem po dwóch stronach "muru" - Pani Arnold patrzy w głąb HISTORII, ten młody człowiek obserwuje rozgrywającą się obok RZECZYWISTOŚĆ. Sprzeczność? Absolutnie, obydwoje mają rację, tylko różne perspektywy i niewiele punktów stycznych...

Ale mówić o Holokauście TRZEBA, a Pani Arnold życzyć kręcenia nowych - wzruszających i poruszających dokumentów o heroizmie zwykłych ludzi w czasie II wojny...
A może dla odmiany jakiś dokument z Palestyny i Izraela?

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-01-28 07:20:41, suma postów tego autora: 5956

...

Ale jestes niekumaty. Jakbys nie wiedzial to co napisalem o endekach bylo przerobka wypowiedzi czerwonego93 o Moczarze. Skoro Moczar wcsale nie byl tak oczywistym antysemita, to ja wskazuja nato ze tak samo z endekami sprawa nie jest prosta, skoro wielu z nich ratowalo Zydow. Proste?

Zauwaz z laski swojej, ze Moczar badz co badz tez nalezal do KPP. A ja porownalem PZPR do calej "lewicy rewolucyjnej" dopiero jak ty zrownales wszystkich pilsudczykow z jednym czy dwoma, ktorzy byli antysemitami. Tak samo ja moge cala lewice rewolucyjna wrzucac do jednego worka z Moczarem.

Nie wiem po co piszesz tu o innych przewinach sanacji, skoro dyskusja jest na zupelnie inny temat. Mam teraz zaczac pisac o stalinizmie i przescigac sie w licytowaniu kto ma wiecej ofiar na koncie? Obawiam sie ze kiepsko w tym wyjdziesz.

Skoro PZPR byla "niedostatecznie komunistyczna" to co miala zrobic zeby byc "dostatecznie komunistyczna". Znacjonalizowac jeszcze wiecej przemyslu? Rolnictwo?

Nie mam zielonego pojecia po co piszesz o jakis PAXach i wojnie Izraelsko -arabskiej. Jak dla mnie po prostu jestes zwyklym hipokryta. Jak jakis Giertych zacznie usprawiedliwiac getto lawkowe skomplikowana sytuacja, itp to jest antysemita. Ale juz komuniscie wolno usprawiedliwiac wywalenie tysiecy Zydow z Polski jakas wojna zupelnie Polski nie dotyczaca :-)))) To sie wlasnie nazywa hipokryzja!

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-28 08:15:38, suma postów tego autora: 4863

boguty,

myślę, że uporanie się z problemem Michnika, które proponujesz, jest pójściem po najmniejszej linii oporu. Nie wolno przerzucać go z jednego narodu do drugiego jak jakiegoś kukułczego jaja. My, wszyscy, Polacy i Żydzi, musimy tego człowieka zmienić na lepsze. Przy okazji, można by się pokusić o szlachetną rywalizację pedagogiki judaizmu i katolicyzmu.
Szanse są. Nie szukając daleko, nawet taki Chilon Chilonides się nawrócił. A zły komtur Zygfyd? Albo Szaweł? Czy wreszcie..no, ten król perski, który był szefem Hamana?
Do roboty!

autor: ABCD, data nadania: 2008-01-28 09:28:01, suma postów tego autora: 20871

Zdumiewa mnie "żal" Autorki do całej Europy i reszty świata...

Dziwi się Pani Arnold pisząc: "Holokaust jest nie do pojęcia; ale my powinniśmy zrozumieć, co do niego doprowadziło. Myśmy tego do dzisiejszego dnia nie zrozumieli – "my" w sensie całej Europy. Cały czas robimy uniki. Albo coś wypieramy, albo coś fałszujemy, albo sami się cenzurujemy, mówiąc, że na pewne tematy po Holokauście nie wolno mówić".

Kto miał się pokajać i zrozumieć Holokaust? Churchill, piszący swe uhonorowane Noblem "pamiętniki", ku potomnym i pokrzepieniu? Wolne żarty. Szwajcarzy przechwytujący żydowskie pieniądze i precjoza? Raczy Pani kpić. Francuzi kolaborujący z Niemcami i pomagający im w rozwiązaniu kwestii żydowskiej? Hm... Polacy, którzy mają najwięcej sprawiedliwych, ale i po 60 latach "polskie obozy"?... Sami Żydzi wreszcie, od zarania swej państwowości skonfliktowani z sąsiadami i stosujący wobec nich metody podpatrzone podczas Holokaustu?
To "dzięki" Holokaustowi (i pieniądzom) Żydzi urządzają mniejsze i większe holokausty swoim sąsiadom. I można im to w końcu zacząć uzmysławiać. Tylko czy nie za późno i czy zrozumieją?
A Grossa warto przeczytać, chociażby tylko dlatego, że Dziwisz jest tą "pozycją" zdziwiony... I dyskutować, a nie cenzurować.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-01-28 12:15:21, suma postów tego autora: 5956

Boguty,

jak to jest, że użycie sformułowania "my Polacy" cię oburza a sam posługujesz się kategorią "my Żydzi"? To już jest uprawnione? Podwójne standardy?

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-01-28 12:44:54, suma postów tego autora: 3102

Angka Leu,

zwrot "my Żydzi" był zapewne ironiczną kalką "my Polaków".

autor: ABCD, data nadania: 2008-01-28 14:32:41, suma postów tego autora: 20871

niestety...są tacy ludzie co uważają się zawsze za "mądrzejszych"...

Jeżeli dla ciebie są nic nieznaczące konflikty na bliskim wschodzie, w czyim tak naprawdę interesie są one aranżowane (kapitału i "stabilizacji" pod amerykańskie dyktando), dosłownie próbujesz bagatelizować getta ławkowe bo kliku endeków nagle podczas wojny ocknęło się, antysemickie ekscesy wszczynane przez endecję, w zasadzie po roku 1934, bagatelizowane również przez sanację, twierdzisz ze w obozie sanacyjnym w latach 30-tych było kilku antysemitów choć jak powszechnie wiadomo w takim OZONIE (mającym największy wpływ w drugiej połowie lat 30-tych na to co się dzieje w kraju), osoby pochodzenia żydowskiego nie miały prawa uczestniczyć, jeszcze doklejasz mi łatkę "hipokryty", świadczy to o tobie samym.
Nie mam potrzeby się z tobą licytować kiedy popełniono więcej zbrodni czy w okresie stalinizmu czy podczas okresu autorytarnych rządów sanacji, tym bardziej gdy ktoś na początku omawianego problemu wykazuję butę i ignorancję.
Po drugie ja nie neguje zbrodni stalinizmu.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-28 18:14:48, suma postów tego autora: 333

...

a czemu sie nie licytować? bo wyjdzie na to że "faszyści z sanacji" to przy komunistach łagodne baranki?

autor: Ramones, data nadania: 2008-01-28 18:58:07, suma postów tego autora: 595

Paweł,

porównaj zbrodnie "sanacyjnego faszyzmu" sytuacją w dowolnym kraju, w którym władzę zdobyli komuniści.

autor: ABCD, data nadania: 2008-01-28 20:54:07, suma postów tego autora: 20871

I wybacz mi...

Oczywiście dostosuje się do waszych uwag i wyrażę żal za grzech jakim jest mój brak wyrozumiałości dla praktyki rządów sanacji.
Zdeformowane państwa robotnicze natomiast miały to do siebie że poza pewnymi socjalnymi osiągnięciami, podlegały w początkowym okresie procesowi stalinizacji co odbiło się na nich.
Zbrodni stalinizmu, masowych czystek uderzających w ruch komunistyczny, doświadczonych wojskowych, przymusowej kolektywizacji, łagrów będących elementarnym zaprzeczeniem systemu gdzie nie miało już być już ekonomicznego wyzysku nie neguje, lecz nie jestem apolegotą antykomunizmu.
PZPR uznaje za formację która w niewielkim stopniu był zdominowana przez komunistów, choć może z kilkuset ideowców się przez nią przewinęło.
Jednak jak na ponad 1,5 milionową organizację to bardzo mało.
Gdyby było inaczej to już w roku 1989, z PZPR wyłoniła by się formacja antykapitalistyczna.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-28 23:25:55, suma postów tego autora: 333

ale obłuda

Skarżenie do prokuratury Grossa to skandal a na lotnisku zwineli Maciejczyka za działanie w podobnym tonie, ale odwróconym o 180 stopni. Niedobrze mi, gdy czytam takie deklaracje "walki o wolnośc słowa".

Dialog czy monolog? Grossowie z jednego obozu siedzą w aresztach, a Grossowie z drugiego tokuja na salonach. Tutaj dochodzimy do zasadniczego pytania o antysemityzm. Otóż: Antysemityzm rodzi się, gdy ktoś (słusznie czy niesłusznie) poczuje się obco we własnym kraju, a za jego panów uzna Żydów. Może to być zawiść do lepiej radzacych sobie Żydów, może byc paranoja, ale może to byc tez zauwazenie, że zwierzeta dzielą się na równe i równiejsze...Żadne tam mleko matki, żaden kapitalizm.

autor: Panek, data nadania: 2008-01-29 03:47:32, suma postów tego autora: 896

:-)

Paweł zlituj sie. Ja sie pytam co ma niby miala tamta wojna na Bliskim Wchodzie do sytuacji Polski. Jakim prawem mialaby byc ona usprawiedliwieniem dla represji na polskich Zydach? Ja nie widze w ogole zwiazku. Dlatego ciekawi co wymyslisz, biorac pod uwage, ze usprawiedliwianie przedwojennego antysemityzmu np. obrona polskiego handlu zdecydowanie potepiasz.

Kiedy juz sie nauczysz czytac to wtedy sie dowiesz, ze w zadnym momencie nie "bagatelizuje" ani nie usprawiedliwiam pozalowania godnego getta lawkowego, natomiast uwazam, ze to pikus przy tym, co Zydom zaserwowala PZPR w 1968. Stad usprawiedliwianie tego drugiego przez Ciebie jakas wojna na Bliskim Wschodzie i rzucanie jednoczesnie oskarzen o antysemityzm na pilsudczykow brzmi po prostu jak jakas komedia.
Na czym polega moja hipokryzja? Ja potepiam i przedojwnny i powojenny antysemityzm, aczkolwiek nie uwazam, zeby bylo to tak silne ani powszechne zjawisko jak twierdzi Gross. Gdzie tu hipokryzja?

Gdzie wykazuje bute i arogancje? O co ci chodzi? Argumentow braklo?

Przypominam, ze dyskusja dotyczyla antysemityzmu, a ty nagle wyskakujesz z Bereza i innymi, ktore nijak sie maja do kwestii antysemityzmu. Stad rownie dobrze ja moge poruszyc temat antysemityzmu.

aha i jeszczer jedno - ideowy pilsudczyk bez zadnej trudnosci udowodni Ci, ze OZN nie mial ZUPELNIE NIE WSPOLNEGO z mysla Pilsudskiego, podobnie jak wg. Ciebie stalinizm nie MIAL ZUPELNIE NIC WSPOLNEGO z prawidziwym komunizmem.

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-29 07:38:23, suma postów tego autora: 4863

Kto tu

chwali sanacje? Czytac umiesz?

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-29 07:39:08, suma postów tego autora: 4863

Natura zdeformowanych państw robotniczych...

Oczywiście to ze podlegały one procesowi stalinizacji odbiło się na ich naturze w dalszym okresie ich istnienia.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-29 07:50:11, suma postów tego autora: 333

poprawka

mialo byc.."...dlatego ja rownie dobrze moge poruszyc temat stalinizmu."

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-29 10:34:03, suma postów tego autora: 4863

Merkel

Ostatnio Kanclerz Merkel sie skarżyła,że nie można akceptować,by w Niemczech nadal musiały być przez policje chronione synagogi i inne instytucje żydowskie,jak np. szkoły talmudyczne.Z tego co mi wiadomo trwa ta ochrona już dobre 30 lat.Więc jednak poziom antysemityzmu w Polsce i w Niemczech ma zupełnie inną skale.Antysemityzmu nie da się wytłumaczyć systemem kapitalistycznym.Jest to zjawisko starsze niż kapitalizm.Jakkolwiek Zydów w Polsce jest mało to zdominowali istotne dla obywateli (i państwa) zawody prawnicze i medyczne. Jak funkcjonują obydwie te dziedziny nie trzeba chyba opisywać.

autor: mi, data nadania: 2008-01-29 12:03:56, suma postów tego autora: 86

Ja mam odmienną ocenę niektórch spraw...

Zapewniam Was, że czytać umiem.
Czytam też wasze wypowiedzi i dopiero w jednej z ostatnich skierowanych do mojej osoby zaznaczyliście że antysemityzm pod różnymi postaciami potępiacie.
Nie zgadzam się natomiast z waszą oceną iż skandaliczne zachowania endeków względem Żydów, i polityka prowadzona przez sanację w drugiej połowie lat 30-tych wobec tejże grupy narodowościowej była jakimś tam "pikusiem" w porównaniu z Jaruzelskiego uderzeniem w wojskowych o pochodzeniu żydowskim w PRL-u.
Nie jest komedią że władze PRL-u popierały stroną arabską w konflikcie z Izraelem w 1967 roku.
Nie jest to usprawiedliwieniem dla poczynań chociażby Jaruzelskiego czy Stowarzyszenia PAX lecz próbą wyjaśnienia zdarzenia w całej okazałości.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-01-29 16:50:40, suma postów tego autora: 333

zobaczcie sobie najpierw kto ma prawo być oficerem w wojsku izraelskim

czy awansują tam każdego jak leci,czy Arabowie, tzn.Palestyńczycy maja takie same szanse dostania szlifów generalskich czy może też jest przesiewane i zostawiani są ci "pewni" i wygodniejsi.Dlaczego odmawia się polskim władzom podejmowania decyzji zgodnie z interesami państwa polskiego? Obecne normalnym widokiem w Izraelu jest, że żydzi polewają sobie trawniczki wodą, której nie mają Palestyńczycy nawet do picia. Jest na porządku dziennym,że izraelskie buldożery wyrywają nawet tysiącletnie drzewa oliwne należące do Palestyńczyków i równają z ziemią gaje oliwne,bo jest to rzekomo w interesie Izraela. Jeżeli żydzi chcą sprawiedliwości,to ją dostaną.Także za aktualne działania.

autor: nana, data nadania: 2008-01-29 21:48:31, suma postów tego autora: 4653

Polacy pomagali

podczas wojny Żydom, iluś tam otrzymało przyznawany przez Izrael tytuł sprawiedliwego wśród narodów świata. Ale czy ktoś zna choć jeden przypadek odwrotny, tzn. gdy Żydzi ukrywali gdzieś Polaka? Pytam zupełnie na serio. Przecież w gettach, choćby z racji ich zagęszczenia oraz tego, że Niemcy zasadniczo tam nie zapuszczali się, teoretycznie przynajmniej istniały takie możliwości. Słyszał ktoś, by Żydzi ukrywali gdzieś poszukianego przez Niemców np. członka polskiego ruchu oporu, zbiega z oflagu, poszukiwanego za niepłacenie "należności"?

autor: Bury, data nadania: 2008-01-29 23:47:51, suma postów tego autora: 5751

Bury

A może słyszałeś o jakimś przypadku gdzie Żydzi organizowali pogromy Polaków za przyzwoleniem rabina?Bo o pogromach Żydów przez Polaków związanych z pewną ideologią wiadomo.

autor: czerwony93, data nadania: 2008-01-30 14:02:25, suma postów tego autora: 2712

sorry czerwony93,

ale jesteś tzw. użytecznym idiotą (w rozumieniu współczesnym, nie zaś tym z lat powiedzmy siedemdziesiątych). Swoimi poglądami na niektóre kwestie w gruncie rzeczy wspierasz to z czym tak werbalnie wojujesz.

autor: Bury, data nadania: 2008-01-30 23:53:15, suma postów tego autora: 5751

Paweł

jedna uwaga - to nie PAX rozpoczal antyzydowska nagonke.

czerwony - smiechu warte jaki to z ciebie marksista. Nauczal przeciez brodaty filozof, ze gola przemoc to tylko czesc zjawiska, a istotne sa mniej widoczne golym okiem zjawiska. Takie jak np. haniebna rola zydowskich karczmarzy na wsiach, ktorzy (na co sa udokuemntowane relacje) pomagali dworowi w wielu niecnych poczynaniach wobec wsi.

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-31 09:37:38, suma postów tego autora: 4863

*******

Mimo kary śmierci - ustanowionej tylko w jednym kraju okupowanym, w Polsce - bowiem tylko w Polsce pomoc Żydom była największa i najbardziej efektywna - dzięki Polakom okupację przeżyło ponad 100. tys. Żydów. Jest to wielka liczba, zwłaszcza, jeśli uświadomi się, iż Żydzi zostali uratowani przez społeczeństwo, które samo było poddawane zagładzie przez hitlerowskich okupantów: pacyfikacjom, masowym rozstrzeliwaniom - m.in. właśnie za ukrywanie Żydów. Niestety, wielokrotnie zdarzało się, że Żydzi ostrzegani o grożącym im konkretnym niebezpieczeństwie najczęściej ignorowali ostrzeżenia Polaków. Wierzyli natomiast - kiedy ich np. wysiedlano - zapewnieniom Niemców, że jadą na wschód do pracy lub zasiedlać tereny rolnicze. Za tę bezkrytyczną wiarę płacili prawie zawsze życiem.

autor: Bomst, data nadania: 2008-01-31 10:25:23, suma postów tego autora: 97

czerwony93,

o pogromach dokonywanych z poduszczenia rabina rzeczywiście nie słyszałem, ale o masakrze polskiej wioski Koniuchy przez żydowski oddział partyzancki - tak.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-01-31 11:18:50, suma postów tego autora: 3102

a

ciekawe co to za tajemnicza ideologia o ktorej pisze czerwony93 nakazywala robic Polakom pogromy. Chyba nie endecja, skoro w rejonach najsilniejszego oddzialywania endecji pogromow w ogole nie bylo.

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-31 13:38:23, suma postów tego autora: 4863

prawacy antysemici

jak zwykle wyciągają zydokomune,i opracowania IPN,IDIOCI DO POTĘGI

autor: czerwony93, data nadania: 2008-01-31 16:38:35, suma postów tego autora: 2712

Masz jakieś

inne dane na ten temat? Chętnie się zapoznam.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-01-31 17:36:52, suma postów tego autora: 3102

zawuazylem

ze ostatnio czerwony93 siega po coraz to bardziej merytoryczne argumenty.

autor: wojtas, data nadania: 2008-02-01 07:37:08, suma postów tego autora: 4863

Dodaj komentarz