Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Nowicki: Za wolność i lud

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Inna sprawa czy...

Powoływanie się na autorytet papieża było sensowne i moralne...
Ściegienny jest raczej uważany za ludowca a nie za socjalistę, tak nawiasem...

autor: Proletarian Shopper 24, data nadania: 2008-01-31 11:22:14, suma postów tego autora: 1

Proletarian

np: przez kogo jest uwazany za ludowce? Wszedzie w literaturze figuruje jako socjalista. A po drugie ciezko byloby mu byc ludowcem, skoro ruch ludowy powstal nieco pozniej.

autor: wojtas, data nadania: 2008-01-31 12:17:41, suma postów tego autora: 4863

Ściegenny na śledztwie

Zdaje mi się, że Ściegienny na śledztwie co nieco sypał...
Przed kilku laty w "Mówią Wieki" był artykuł jakiegoś rosyjskiego historyka o Paskiewiczu. Zapamiętałem, że autor -nie negując surowej i ciężkiej ręki Paskiewicza jako szefa (Namiestnika?) Królestwa Polskiego - zwracał uwagę, że nie szafował wyrokami śmierci. Co i materiał ten potwierdza. A ciekawe, jakby w sytuacji analogicznej do sytuacji Carskiego Satrapy zachował się Lech Kaczyński?

Ciekaw też jestem, czy obecnie podobnemu Ściegennemu władze kościelne przywróciłyby statut kapłana?

autor: Nemo, data nadania: 2008-01-31 12:22:26, suma postów tego autora: 693

..

carat w porównaiu do bolszewików był łagodnym reżimem..zaledwie 2 tys wyroków KS na terenie Rosji w latach 1814 -1905
bolszewicy 1920-1956 - 500 tys wyroków KS

autor: Ramones, data nadania: 2008-01-31 12:49:13, suma postów tego autora: 595

Może i na terenie Rosji było te 2 tys. wyroków

ale na okupowanych terytoriach były to miliony. Wystarczy wspomnieć okupowaną Polskę i krwawo stłumione powstania. Więc przestań Ramonesie już rozpowszechniać te półprawdziwe liczby.

autor: Thor, data nadania: 2008-01-31 13:06:05, suma postów tego autora: 990

...

thor raczysz sobie żartować z tymi milionami???

np na Litwie roztrzelano 700 osób...na kilkadziesiąt tys uzcestników

autor: Ramones, data nadania: 2008-01-31 13:16:48, suma postów tego autora: 595

Rozśmieszają mnie wielbiciele cara

Ramones i jemu podobni łagodzą jak mogą wszelkie wsteczne reżimy, byle zdyskredytować wszelkie walki rewolucyjne o wolność i równość. To i pewnie niewolnictwo było k..wa fajne bo było mało wyroków śmierci, w czasach pańszczyźnianych było fajnie. Rozumując w ten sposób wypada nie ruszać żadnego reżimu bo może byc tylko gorzej. Za walkę partyzancką Niemcy w odwecie rozstrzeliwali cywilów, czyli wina partyzantów?
To jest Ramonesie wyjatkowo podła racjonalizacja niewoli, to propaganda tych którzy się pasą na krzywdzie innych? czy ty nalezysz do pasących się czy tylko jesteś wiernym poddanym?

autor: red spider 666, data nadania: 2008-01-31 13:58:49, suma postów tego autora: 1549

O Ściegiennym

Cytat na temat Ściegiennego ze strony Urzędu Gminy Wilkołaz (powiat kraśnicki): "W kościele parafialnym są do obejrzenia księgi i akta metrykalne pisane ręką ks. wikariusza tutejszej parafii, Piotra Ściegiennego, który zaczął swoją pracę w Wilkołazie w 1833 roku. Jego działalnośc miała charakter walki o dobro narodowe i społeczne. Ksiądz Ściegienny wierzył gorąco w zmianę położenia całego włościaństwa. Tutaj rozpoczął ks. Piotr swoja działalność konspiracyjną; opracował pierwszy własny program powstania w Polsce, które miało się zacząć od ruchu chłopskiego na ziemi lubelskiej i kieleckiej. We wsi jest wielu gospodarzy będących krewnymi księdza."

autor: SzymonM, data nadania: 2008-01-31 14:04:16, suma postów tego autora: 915

Należy

wyrazić uznanie, że polska lewica skręca w prawo :-)

Zamiast ekscytowania się dokonaniami Grzegorza Piotrowskiego - ks. Ściegienny. Zamiast Kazi Szczuki - Stanisław Brzozowski. Oby tak dalej. Tylko uważajcie, żeby was "Wyborcza" nie zaczęła w razie potrzeby rozliczać z klerofaszyzmu :-)))

autor: Durango 95, data nadania: 2008-01-31 14:10:30, suma postów tego autora: 3848

Niektórzy lewicowcy już są blisko lewego skrzydła

faszyzmu. Zwłaszcza wszelkiej maści wiebiciele Kaczyńskich. Nie macie uczucia, że trochę pobłądziliście?

autor: west, data nadania: 2008-01-31 14:59:32, suma postów tego autora: 6717

ciekawa i kolorowa postac

az dziwne ze taki tekst dano na lewica.pl

autor: Ninor, data nadania: 2008-01-31 15:03:00, suma postów tego autora: 83

west,

zagadka: kto oczyścił wojsko polskie z oficerów pochodzenia żydowskiego?

autor: ABCD, data nadania: 2008-01-31 15:47:55, suma postów tego autora: 20871

Ojej, west,

ale dowaliłeś temu Nowickiemu! Ale za co właściwie?

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-01-31 16:01:35, suma postów tego autora: 3102

Jakie poglądy

miał ks. Ściegienny na prawa reprodukcyjne (aborcję), antykoncepcję i heteronormatywność?

autor: ABCD, data nadania: 2008-01-31 16:04:24, suma postów tego autora: 20871

A gdzie jest miejsce Ściegiennego?

Może na stronach UPR?
Jeśli ktoś walczy z uciskiem, niewolą, chce zmieniać świat i nie kłania się możnym to należy mu się szacunek każdego rewolucjonisty. Trzeba szanować tych, którzy ucierali nam ścieżki walce o lepszy świat. Tacy rewolucjoniści jak Munzer, Robespierre, Gandhi nie byli marksistami a jednak jako marksista bardzo ich cenię bo ich działalność była na miarę historycznej epoki, więcej nie mogli uzyskać. Liczy się to czy walka toczy sie o postęp i równość.

autor: red spider 666, data nadania: 2008-01-31 16:17:20, suma postów tego autora: 1549

Sciegienny idol nieboszczki NLCH

Kiedy jeszcze u nas w II poł,lat 90 "działał" Nurt Lewicy Chrześcijańskiej,chociaż słowo działał to troche na wyrost,Ściegienny był patronem NLCH,miałem nawet ich broszure o polskich lewicowych chrześcijanach,byli tam opisani ludzie z Braci Polskich,kościoła mariawitów,Stolicy Bożej,min.Radocki stracony za udział w powstaniu Kostki -Napierskiego ,arianin.

autor: czerwony93, data nadania: 2008-01-31 16:35:04, suma postów tego autora: 2775

tak zupełnie na marginesie:


"Przez Radom ruszył w Kieleckie"

Trochę niezbyt logicznie to brzmi, zwłaszcza w odniesieniu do tamtych czasów. Ale tekst oczywiście OK. Dobrze, że taki się pojawił.

autor: Bury, data nadania: 2008-01-31 19:19:33, suma postów tego autora: 5751

Angka Leu, co tu ma do rzeczy Nowicki?

Zareagowałem na konkretny post (tuż nad moim). A ks. Ściegienny ma miejsce w tradycji lewicowej nie od dziś, mocno "siedział" w oficjalnej propagandzie PRL chociażby.

autor: west, data nadania: 2008-01-31 19:25:21, suma postów tego autora: 6717

Katolewica

Ciekawe co chcial przekazac autor tym tekstem ?
Moze to ze lepsza katolewica niz zadna ?
Ja zreszta tez tak uwazam, chociaz rewolucji nie popieram.

autor: Adrem63, data nadania: 2008-01-31 19:41:18, suma postów tego autora: 2307

West,

wiem, że jestem tępy ale dalej nie rozumiem: co jest faszystowskiego w zestawieniu przez Durango 95 Grzegorza Piotrowskiego i ks. Ściegiennego?

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-01-31 20:27:06, suma postów tego autora: 3102

Angka Leu, w samym zestawieniu - nic

W konsekwentnym oklaskiwaniu wszystkiego co "narodowe" - i owszem. Oczywiście nie oskarżam Durango o faszyzm - chodzi mi szerzej o pewną niebezpieczną tendencję na polskiej lewicy.

autor: west, data nadania: 2008-01-31 20:57:10, suma postów tego autora: 6717

west,

Erstens, co fundamentalistę neoliberalnego mogą obchodzić tendencje na polskiej lewicy, Zweitens - kto oklaskuje wszystko, co narodowe?

autor: ABCD, data nadania: 2008-01-31 21:14:46, suma postów tego autora: 20871

_

Ja nie oklaskuję Ściegiennego za to, że był narodowy, bo to nie wystarcza. Oklaskuję go za to, że był narodowy i rewolucyjny. Nie widzę w tym faszyzmu.

autor: re_akcja, data nadania: 2008-01-31 21:16:57, suma postów tego autora: 91

Bardzo się cieszę, ABCD, że przynajmniej ty nie oklaskujesz

(przynajmniej nie zawsze). Tym niemniej sądzę że po doświadczeniach narodowego socjalizmu i wielkoruskiego szowinizmu w kostiumie socjalistycznym - czujności wobec "tendencji narodowych w ruchu robotniczym" nigdy za wiele.

autor: west, data nadania: 2008-01-31 21:35:29, suma postów tego autora: 6717

_

Przyda się też podejrzliwość wobec "mistrzów podejrzeń" i wobec kosmopolitycznej lewicy, pogardzającej "dzikimi, nacjonalistycznymi masami". Taka lewica jest dziwnie chętna do pójścia na wszelkie ustępstwa wobec neoliberałów, a "postawa krytyczna" służy jej tylko do zaznaczenia swojej wyższości wobec ludu. Poczytaj choćby teksty Agaty Bielik-Robson o intelektualistów z campusów i redneckach w USA.

autor: re_akcja, data nadania: 2008-01-31 23:15:51, suma postów tego autora: 91

"Wielkoruski szowinizm w socjalistycznym kostiumie"?

Ależ ty jesteś anachroniczny, west! Dziś realnym zagrożeniem jest raczej zachodni imperializm w kostiumie internacjonaistycznym.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-02-01 08:07:26, suma postów tego autora: 3102

west

moim osobistym zdaniem, neoliberal i zwolennik sprywatyzowanie wszystkiego co popadnie, ma najmenijsze prawo oceniac innych pod katem lewicowosci.

autor: wojtas, data nadania: 2008-02-01 08:14:32, suma postów tego autora: 4863

red spider

mowa tu nie o jakis ofiarach, do ktorych bolszewicy przyczynili sie mimochodem, ale o zamordowanych z premedytacja przez bolszewikow ludziach. jesli to usprawiedliwiasz to jestes zwykly zamordysta.

autor: wojtas, data nadania: 2008-02-01 08:15:29, suma postów tego autora: 4863

Wojtas

Zbrodni nie usprawiedliwiam żadnej. Rewolucjonista decydując się na walkę, bierze odpowiedzialność za życie ludzkie i wszystkie ofiary tej walki ma sumieniu. I tak rozumując bolszewików obciąża także zbrodnia. Mniej więcej to miał na mysli Lukacs w eseju "Etyka i taktyka" i z tym się zgadzam.
Nie znam jednak żadnej wojny ani rewolucji, której nie dochodziłoby do zbrodni na przypadkowych, niewinnych ofiarach. To wielkie zadanie by przyszłość budować bez ofiar, najlepsza byłaby rewolucja bez przemocy, twierdził Engels. Ale czy można w to wierzyć? Gandhi prowadził walkę bez przemocy a po uzyskaniu wolności doszło do ludobójczych zamieszek w Indiach. Nie jestem zamordystą ale i w nawrócenie ewangeliczne ludu nie wierzę.
chodziło mi o to, że rezygnacja z walki o wolność nie może być argumentowana tym, że być może dojdzie do zbrodni. W imię tego mamy zrezygnować i sankcjonowac obecne zbrodnie?
A może znasz inną drogę? Jak dotąd nie spotkałem się z pomysłem jak bezboleśnie zmieniać świat.

autor: red spider 666, data nadania: 2008-02-01 11:25:41, suma postów tego autora: 1549

Kler instytucjonalny egzystuje w służbie burżuazji...

Angka Leu
Jaki internacjonalistyczny charakter ma zachodni imperializm?
Poza tym że kapitaliści ze sobą rywalizują w skali globalnej, rozszerzają przez nacisk na dane rządy, rynki zbytu lub w ogóle postanawiają przerzucać swoją produkcje z jednego kraju do drugiego kraju, robią to wyłącznie w imieniu kumulacji własnej kieszeni.
Poniekąd mimowolnie burżuazja przez preferowane korzystnych dla siebie stosunków produkcji i pracy przyczynia się do umocnienia więzi klasowej robotników w skali światowej.
Dużą jednak nadgorliwości jest uznanie że klasa kapitalistyczna robi to w duchu internacjonalistycznym.

west
narodowy "socjalizm" nie jest lewicowy...

Już oceniając postać samego Ściegiennego, trzeba przyznać że w czasach PRL-u np. w Kielcach był on bardzo czczony.
Jego imię i nazwisko wykorzystano do nadania nazwy jednej z ulic w Kielcach, potem po kontrrewolucji przemianowaną na ulicę... JPII.
Także jedno z liceów w Kielcach nosi nazwę ks. Piotra Ściegiennego.
Dziś celowo zapomniany, bo jako niepoprawny politycznie ksiądz, rzucający gromy na kler instytucjonalny, nie kłaniający się biskupom, reakcyjnym purpuratom mógłby jako taki przykład księdza rewolucjonisty tym antykomunistycznym, burżuazyjnym klerem wstrząsnąć.
Podobnie rzecz się ma z utopijnym komunistą, Ludwikiem Królikowskim.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-02-01 12:00:08, suma postów tego autora: 333

Mówimy o Ściegiennym

a zaraz jakiś nawiedzony prawak wyjeżdża z bolszewizmem.Czy Ściegienny był księdzem,socjalistą czy płk.NKWD,przywoływanie bolszewizmu w kontekście Ściegiennego jest równie chore jak powoływanie się na Stalina w kontekście Komuny Paryskiej

autor: czerwony93, data nadania: 2008-02-01 13:00:48, suma postów tego autora: 2775

Rewolucja wymaga czasami poświęceń.

Aby zrewolucjonizować stosunki produkcyjne i własnościowe najlepiej byłoby działać w sposób nieskazitelny.
Nie da się tego zrobić gdy burżua próbuje za pomocą wszelkich metod, łącznie z pozyskaniem sobie oparcia w aparacie państwa parlamentarnego, rozbić wszelkie próby zmiany stanu obecnego.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-02-01 13:02:06, suma postów tego autora: 333

@ Pavol Lencki


"Jego imię i nazwisko wykorzystano do nadania nazwy jednej z ulic w Kielcach, potem po kontrrewolucji przemianowaną na ulicę... JPII"

Nie chrzań bzdur. Ulica Ściegiennego, notabene jedna z głównych w Kielcach, wciąż istnieje (właśnie przenoszona jest na nią Biblioteka Wojewódzka). Na Jana Pawła II przemianowano nie Ściegiennego, lecz Świerczewskiego!

Z "kontrewolucją" - częściowo zgoda.



autor: Bury, data nadania: 2008-02-01 14:11:04, suma postów tego autora: 5751

Wbrew pozorom

Ściegienny też mógłby zostać uznany za zamordystę gdyż np. chętnie posługiwał się odpustami wobec chłopów którzy walczyli przeciwko panom feudalnym.
Ściegienny narażał się KK, idąc na takie ustępstwa chłopstwu.
Tak więc Ściegienny jak i bolszewicy byli bardzo ale to bardzo despotyczni ;)

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-02-01 14:23:40, suma postów tego autora: 333

Bury

Z tego co wiem zakusy na wycięcie z pamięci Ściegiennego też były. No ale księdza jeszcze czystka radnych nie dotknęła...z tego co widać.
JPII oczywiście został następcą...Karola Świerczewskiego.
Nie należy też zapominać że nazwę "Rewolucji Październikowej" nosiła dzisiejsza ulica Warszawska.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-02-01 14:37:51, suma postów tego autora: 333

Lencki,

napisałem " w kostiumie internacjonalistycznym" a nie: "ma internacjonalistyczny charakter". W języku polskim to nie znaczy to samo. Natomiast uważam, że w dobie globalizacji kapitalizm ma charakter kosmopolityczny (w każdym razie jego główny nurt, bo tu i ówdzie zachowały się jeszcze resztki burżuazji narodowej). No chyba, że potrafisz ustalić narodowość MacDonald's.
PS. Skoro już jesteśmy przy języku polskim to słowo "burżua" oznacza pojedynczego kapitalistę.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-02-01 15:54:55, suma postów tego autora: 3102

...

red spider: przypominam drugi raz, mowimy nie o ofiarach mimochodem, ale o setkach tysiecy osob celowo zamordowanych. To nie sa dwa czy trzy przypadkowe ofiary. Rewolucje mozna popierac, jesli przyniesie cokolwiek dobrego. Wskaz mi na czym polegala wyzszosc (w dowolnej sferze zycia) Rosji bolszewickiej nad carska? Czy komukolwiek (poza samymi bolszewikami) w czymkolwiek sie polepszylo.

Pawle: nie obraz sie, ale pytam powaznie - czy Ty przypadkiem nie przepisujesz tutaj swoich madrosci z jakis broszurek?

autor: wojtas, data nadania: 2008-02-01 16:36:54, suma postów tego autora: 4863

wojtasie,

Ciołkowski w Rosji carskiej wymyślił rakiety, które Rosja "czerwona" wysłała w kosmos.
Ilu lekarzy, fizyków itd. miała Rosja carska, ilu zaś bolszewicka?

autor: ABCD, data nadania: 2008-02-01 17:35:44, suma postów tego autora: 20871

Lencki - off topicowo

Nie znam szczegółowej historii nazw kieleckich ulic, zresztą mieszkam pod TK dopiero od niedawna. Ale np. Bodzentyńska, czyli jakby przedłużenie Jana Pawła vel Świerczewskiego ku IX Wieków, nazywała się Armii Czerwonej, Warszawska - Rewolucji, a Tarnowska - Lenina. Rynek to chyba bol plac Partyzantów, zdaje się jeszcze na Barwinku czy Pod Telegrafem jest Żołnierzy Radzieckich. A "samorządowcy" być może mieli zakusy i na Ściegiennego, biorąc pod uwagę ich ogólny poziom umysłowy, nie byłoby to w zasadzie niczym dziwnym.

autor: Bury, data nadania: 2008-02-01 18:30:25, suma postów tego autora: 5751

Angka Leu

Dla mnie jest najmniej istotne czy wyzyskuje robotnika burżua polski czy ponadnarodowy.
Istotę tego kostiumu wyjaśniłem. Wy nie wyjaśniliście o co Wam do końca chodziło.
Ja się nie próbuje dostosowywać do języka burżuazji i nie ubieram jej działalności tak jakby ona tego zechciała aby uwiarygodnić jej interesy polityczne i ekonomiczne.

wojtas
Nie korzystam z broszurek, pisząc na forum lewicy.pl gdyż jestem zdania że to by się nie zgadzało z poczuciem rzetelności wypowiedzi, czytających komentarze.
Zarzut który mi stawiacie jest bezpodstawny.

Bury
W pełni zgadzam się z waszą oceną tak samorządowców województwa Świętokrzyskiego i dodałbym przy okazji że radni miasta także nie wywiązują się ze swoich obowiązków.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-02-01 20:29:44, suma postów tego autora: 333

internacjonalizm proletariacki

a kosmopolityzm burżuazyjny mają tyle samo wspólnego co antysyjonizm z antysemityzmem czyli NIC

autor: czerwony93, data nadania: 2008-02-01 21:07:51, suma postów tego autora: 2775

czerwony93

Zasadne porównanie.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-02-01 21:39:03, suma postów tego autora: 333

Ilu tam żyło ludzi?

Coś mi sie zdaje, że zapominamy o liczbie ludności... Te miliony mogą dotyczyć całej Rosji, lecz nie tego regionu. Warto zajrzeć do materiałów źródłowych.

autor: Potworniusz, data nadania: 2008-02-02 00:38:50, suma postów tego autora: 35

Dodaj komentarz