Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

LiD przeciwko pomysłom Celińskiego

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

do Młodych Socjalistów

odszczekacie teraz swoje pomówienia?

autor: lukasz, data nadania: 2008-02-13 15:06:59, suma postów tego autora: 154

Spoko,

nadal można popierać LiD.
PRAGMATYK

autor: ABCD, data nadania: 2008-02-13 15:10:03, suma postów tego autora: 20871

a co miał powiedzieć innego?

że kierownictwo LiD jest tak samo neoliberalne jak PO i ma jeszcze wiele takich asów w rękawie?

autor: worek, data nadania: 2008-02-13 15:18:23, suma postów tego autora: 123

Celinski to po prostu postepowiec

odwaznie kroczy w pierwszym szeregu ku nowoczesnosci, czyli neoliberalizmowi. Swoja droga to pokazal prawdziwe oblicze LiD, zeby nie wiem jak to teraz dementowali to Celinski pokazuje, jakie sa prawdziwe poglady LiD.

autor: Luke, data nadania: 2008-02-13 18:25:04, suma postów tego autora: 1782

moim zdaniem

to naturalne, że w obozie skupiającym 4 partie i tylu różnych ludzi, mogą pojawić się sprzeczne opinie. Dopóki są one osobistymi, to OK.Zobaczymy, czy cały LiD poprze podobne pomysły.

autor: moskwa, data nadania: 2008-02-13 19:53:34, suma postów tego autora: 605

.

A ja dalej nie wiem, dlaczego bon studencki jest neoliberalnym wymysłem. Widzę, że niektórzy myślą, że bon = czesne na prywatnych uczelniach.

Nie wiem też, dlaczego to zły pomysł w dobie powszechnych wyjazdów z Polski wyuczonej za nasze pieniądze kadry.

Dobrze, że konserwatywna lewica (sic!) to wie.

autor: Cierń, data nadania: 2008-02-13 21:33:49, suma postów tego autora: 133

Żenujące są popisy socjal?liberałów na tym forum

Zawsze sytuowałem swoje poglądy na prawym skrzydle socjaldemokracji, ale od wpisów Ciernia czy Lukasza włos mi się jeży na głowie. Ciekawe kiedy "nowoczesne skrzydło LiD" zaproponuje powrót pańszczyzny, a wy z radosnymi uśmiechami przyklaśniecie temu pomysłowi?

autor: west, data nadania: 2008-02-13 22:58:04, suma postów tego autora: 6717

do westa

a gdzież to ja poparłem jakiś liberalny pomysł?

autor: lukasz, data nadania: 2008-02-13 23:23:35, suma postów tego autora: 154

Lukasz - a pod newsem poniżej

Chyba że źle zrozumiałem i pomysły Celińskiego potępiasz?

autor: west, data nadania: 2008-02-13 23:35:30, suma postów tego autora: 6717

źle zrozumiałeś

Wyśmiałem MS, który pisze stanowiska w sprawie, o której nie ma pojęcia. Zapraszam do dyskusji na naszym forum

http://www.mlodzi.org.pl/forum/viewtopic.php?t=1866

Może niektórym rozjaśni to trochę temat. Swoją drogą zawsze uważałem siebie za lewe skrzydło, ale widocznie się myliłem ;P

autor: lukasz, data nadania: 2008-02-14 00:05:14, suma postów tego autora: 154

lukaszu,

w BLID-zie na pewno jesteś na lewym skrzydle, i to na samym jego skraju.

autor: ABCD, data nadania: 2008-02-14 09:40:19, suma postów tego autora: 20871

West

Ja nie wiem na jakim skrzydle lewicy się lokuję i to mnie nie obchodzi. Wolę pomyśleć, co jest dobre dla kraju niż popierać bezmyślnie ideę określoną tak, a nie inaczej.

W Twojej wypowiedzi też nie widziałem odpowiedzi na pytania, ktore postawiłem poprzednio. Skoro to takie oczywiste, to wyjaśnij mi to:)

Szczególnie interesuje mnie dlaczego Ty i ja mamy płacić za szkolenie kadry dla mieszkańców Szwecji czy Anglii. Ja płacę podatki nie z przymusu, chcę, żeby ludzie uczyli się "za darmo", ale w dobie tak masowych wyjazdów trzeba poszukać rozwiązania!
Jeśli bon jest taki zły to co? Łatwo krytykować, ale coś zrobić trzeba, bo w takim Inowroclawiu jest już tylko jeden kardiolog. Byli inni, ale leczą teraz brytyjczyków.

autor: Cierń, data nadania: 2008-02-14 18:17:53, suma postów tego autora: 133

Cierń, ależ to bardzo proste

Zasugerowałem zresztą rozwiązanie parę postów wyżej. Trzeba przywrócić pańszczyznę. Wtedy taki student jeden z drugim, zamiast jechać za chlebem za granicę (gdzie jeszcze, nie daj Boże, liźnie obcych nam prądów), będzie pokornie pracował dla dobra kraju. Można go jeszcze przykuć łańcuchem do stanowiska pracy, żeby uniknąć zbiegostwa.

autor: west, data nadania: 2008-02-14 21:15:56, suma postów tego autora: 6717

.

Ironia jak zwykle ironia oznacza, że poważnych pomysłów brak. Dzięki ;)

autor: Cierń, data nadania: 2008-02-15 00:22:00, suma postów tego autora: 133

Cierń, na co chcesz "pomysłów"? Na emigrację?

Wprowadzenie odpłatności (nawet w wariancie proponowanym przez Celińskiego) jej nie powstrzyma. Co najwyżej absolwenci spłacą zobowiązania nie z krajowej pensji, tylko z wyższej zagranicznej. Co jeszcze bardziej będzie ich motywowało do wyjazdu.
A może na oszczędności budżetowe? No to czemu nie pójść na całość i nie wprowadzić takiej odpłatności za szkoły podstawowe? W końcu każdy może wyjechać, nie tylko magister.
Jako że każdy kredyt trzeba kiedyś spłacić (o ile się nie jest Bagsikiem albo szefem Porozumienia Centrum), to wdrożenie pomysłów Celińskiego spowoduje jedno: zmniejszenie dostępu do edukacji dla osób mniej zamożnych. Ze stosownymim konsekwencjami i dla obywateli, i dla państwa jako całości (bo zawęzi tokrąg osób podejmujących studia, a tym samym obniży poziom studiów).

autor: west, data nadania: 2008-02-15 07:19:16, suma postów tego autora: 6717

Spokojnie

Prosze sie nie przejmowac obecnym stanem LiD-u Juz niedlugo zacznie sie od nowa calkiem nowa lewicowa Odnowa i kolejny w lewo zwrot... co prawda bylo juz ich tyle ze nie wiadomo czy obrocili sie 0 270 stopni czy 360...

autor: Prowokator, data nadania: 2008-02-15 10:07:05, suma postów tego autora: 44

West

Zaskakuje mnie to, bo to jest w jakimś stopniu wykrzywienie idei socjalizmu. Co z popularnym w Szwecji hasłem ''Twoje podatki pracują na ciebie!''. Koleś, któremu m.in. Ty i ja fundnęliśmy drogą edukację, leczy Anglików i płaci w Anglii podatki!
Pomyśl - ludzie oddają ciężkie pieniądze ze swoich marnych pensji w formie podatków, a potem się okazuje, że lekarzy nie ma. Bogaty pójdzie prywatnie i ma to w 4 literach, ale wielu ludzi nie stać. To jest OK? W imię idei nie mamy nic robić?
Znów w myśl socjalistycznego konserwatyzmu cierpią najbiedniejsi!!

Nie mówię, że bon powstrzyma wyjazdy za granicę, ale przynajmniej nie będziemy jako naród wychodzić na frajerów. Chęć pieniądza jest taka, że ludzie jeszcze długo będą wyjeżdżać i nic z tym nie zrobimy. Ja Anglików bardzo cenię, ale nie chcę płacić za szkolenie ludzi z ich opieki medycznej.

Inna sprawa. W ogóle nie pojmuję dlaczego bon jest łączony z pieniędzmi, jakie na edukację wyższą daje państwo. To są zupełnie rożne sprawy. Wstyd, że mniejszy % na ten cel daje Polska niż Rumunia. Mam jednak świadomość, że ewentualne zwiększenie nakładów nie spowoduje poprawy jakości studiów. Te pieniądze pójdą głównie na pensje dla naukowców-elit, bo w tej chwili ciężko utrzymać ich na państwowych uczelniach, przez co poziom leci na łeb na szyję (na prywatnych uczelniach naukowcy dostaną 4x tyle).

Całkowitym nonsensem jest mówienie, że odpłatność zmniejszy dostęp do studiów mniej zamożnym. To niezły populistyczny chwyt, ale prawda jest taka, ze biedni już teraz szkolą się za ciężkie pieniądze w szkołach prywatnych. Trzeba zauważyć, że na drodze edukacji pozaszkolnej nawet przeciętnie inteligentne dziecko z bogatej rodziny zostanie przygotowane do egzaminu maturalnego lepiej niż uzdolnione, ale biedne. Pomijam już fakt, że bogate skupi się tyko na maturze, a biedne może będzie uczyło się w przerwie w pracy.
Trzeba powiedzieć sobie inaczej: dla biednych bon jest lepszym rozwiązaniem niż studia płatne z góry, bo na bezpłatne biedni praktycznie nie mają szans!
To jest podłe granie na emocjach i żadna formacja polityczna nie powinna chwytać się takich beznadziejnych argumentów.

Wreszcie, gdy patrzę z perspektywy na lata swoich studiów to chętnie spłacałbym teraz ten cały bon. Na podobnej zasadzie z jaką socjalista powinien podchodzić do ''podatków, które pracują na nas''. Niezależnie, czy pracuję w Toruniu czy w Manchesterze: dostałem bez problemu, oddaję teraz. Lepiej tak, niż płacić z góry u prywaciarza.

autor: Cierń, data nadania: 2008-02-15 11:38:29, suma postów tego autora: 133

Coś mi tu nie gra????

SDPL to tylko mały odłam LID.
Oficjalnego stanowiska SLD, a tym bardziej całego LID nigdzie nie znalazłem

Rozumie więc, że podobnie jak Celiński z SLD, Borowski gada tylko w swoim imieniu. No może góra w imieniu SDPL.

Pytam więc.
Dlaczego do dziś oficjalnie nie wypowiedzieli się pozostali szefowie LID, a w tym ci z SLD- Olewniczak i Napierdalalski??

I dlaczego nie ukarali oni Cel;ińskiego za wypowiedzi niezgodne z ideą lewicy??

No i może przy okazji towarzysze dadzą też głos, co zamierzają zrobić w sprawie "talonu oświatowego".

Bo ta antyspołeczna afera kroi sie na jeszcze większy skandal, niż sprawa płatnych studiów.


autor: dzeus, data nadania: 2008-02-15 13:31:12, suma postów tego autora: 1046

Celiński zauważyl problem

Tylko zaproponował fatalne rozwiązanie. Bo według mnie istnieje problem nierównych szans młodzieży ze wsi i mniejszych miast. I należałoby raczej pomyśleć o lepszej edukacji już od szkoły podstawowej dla nich, anie płatnych studiach.

autor: Miła Iwonka, data nadania: 2008-02-16 04:02:56, suma postów tego autora: 291

Dodaj komentarz