Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Lądek Zdrój: Protest przeciwko likwidacji szpitala

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

.

"Jak twierdzą, placówka zbyt dużo kosztuje"

To i tak w sumie dobrze, że nie twierdzą, iż nie przynosi zysku. Bo argumenty w stylu "szpital nie przynosi zysku" też można już usłyszeć. Zdaniem neoliberalnych zwyrodnialców szpital jest czymś na kształt przedwojennego kramu albo obecnego marketu i ma przynosić zysk.

autor: Bury, data nadania: 2008-02-29 18:30:33, suma postów tego autora: 5751

Otóż to, Bury... Delikatne władze w tym Lądku Zdroju...

Niedługo ogłoszą przetarg na szpital i zaraz będzie zysk,... ino łóżka będą puste.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-02-29 19:59:49, suma postów tego autora: 5956

placówka, która liczy zaledwie 15 łóżek

musi bardzo dużo kosztować.Ciekawy jestem który z oddziałów szpitala jest najmniej dochodowy?Chirurgia?,interna?,zakażny?,a może porodówka?Chociaż do Lądka Zdroju mam wielki sentyment,bo tam w Sielance lat temu dzieści coś dla mnie się zaczęło i trwa do dzisiaj)),to więcej jestem przeciw jak za.Szlachetne zdrowie.Ale bez przesady-aż tyle nie musi kosztować.Jesteśmy za biedni.

autor: Lewy_sierpowy, data nadania: 2008-02-29 21:03:07, suma postów tego autora: 623

.

Ludzie mają prawo, przede wszystkim moralne, ale też zdaje się jeszcze zagwarantowane konstytucją, do szeroko rozumianej opieki zdrowotnej. G.wno zatem ich obchodzi - i bardzo słusznie - ile kosztuje tzw. utrzymanie placówki. Wyobraźmy sobie, że ktoś ma w szpitalu np. ciężko chorą matkę lub ojca i chce codziennie je odwiedzać. Jakimże więc prawem jakaś nędzna samorządowa kreatura ma mu to uniemożliwiać, ograniczać bądź skazywać go na codziennie pokonywanie dziesiątek km??? I kto w takim razie policzy koszty, jakie człowiek ów musi ponieść w związku z dojeżdżaniem do szpitala w innym mieście?

A to, że ten lądecki szpitalik ma tylko 15 łóżek, jest poza znaczeniem, stanowi jednie "ekonomiczy" wybieg. Likwidacją ustawicznie zagrożone są także o wiele wieksze placówki.

autor: Bury, data nadania: 2008-02-29 23:14:30, suma postów tego autora: 5751

drogi lewy

do Ladka wprawdzie sentymentu nie mam. Pochodze z sasiedniego miasteczka i patriotyzm lokalny zoobwiazuje mnie do tego, zeby miec do Ladka stosunek wrogo - pogardliwy.
Ale nie pisz, jak nie wiesz. Porodowki w ladku nijakiej nie ma i nie było, a to co plannowano zrobic, zeby utrzymac szpital sprowadzalo sie do dorazniej chiurgi i i oddzialow przewleklych, czy jakos tak, ja tez dokladnie nie wiem. Ale wiem za to dokladnie, ze z takich np. bielic do najblizszego szpitala (w Ladku) jest okolo 25 km. Ponadto wiem rowniez, ze w przeciwenstwie do takiej np. polski centralnej wsie okoliczne sa bardzo biedne. Czyli, ze wielu ludzi nie ma tam samochodow. (juz nie wspominajac o tym, ze dla wielu nawet bilet na autobus to jest wydatek).
Jesli zlikwiduja szpital w Ladku, wtedy najblizszy bedzie w Klodzku - kolejne 25 km.
jest jeszcze szpital w bystrzycy (podobna odleglosc) - utrzymywany krwia i blizna (np sa takie trwajace okolo roku okresy, kiedy lekarze dyzuruja tam w czynie spolecznym). Kazdy z tych szpitali dysponuje karetka na krzyz. A i rejon nie sprowadza sie tylko do tych 50 km w kierunku okolicznych wsi ladeckich. Dlatego zrozum prosze, ze rentownosc, rentownoscia, ale szpital oznacza, ze mozna tym ludziom udzielic przynjamnij doraznej pomocy. Wyslac po nich karetke, w razie czego wyklocic sie o miejsce w wiekszym osrodku. A tu nie mowa o ludziach, co moze sie nie kazdemu miesci w glowie, ktorzy w razie czego wskocza w samochod i do dalszego szpitala podjada, jak sie okaże, ze akurat nie ma karetki, lub nie mozna na nia czekac. (Bo jeszcze odleglosc to jedno, ale i czas przejazdu zwieksza fakt, ze trzeba jechac waska, kreta wiejsko -gorska drozka. Zreszta nawet jak sie ma transport, to i tak samemu nie zawsze mozna chorego dowiezc. po to wymyslono karetki.

Dlatego podsumowujac zasadnosci istnienia szpitala nie powinno sie oceniac pod katem rentownosci, ale rozwazajac, czy jest on potrzebny, zeby zapewnic pewnemu rejonowi opieke medyczna.

autor: yona, data nadania: 2008-03-04 13:15:51, suma postów tego autora: 1517

Dodaj komentarz