Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

PrzejdĽ do menu

Komentowany tekst

List od więĽnia Guantanamo

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

A kto to jest "islamista"?

To jest fatalna kalka językowa z angielskiego, stosowana nagminnie w mediach, ale zupełnie nieprawidłowa. W Polsce wyznawców Islamu nazywa się muzułmanami. W j. polskim istnieje okre¶lenie islamista, ale bynajmniej nie jest to "islamski fundamentalista" ;)
pozdrawiam

autor: Saahib, data nadania: 2008-03-20 20:00:30, suma postów tego autora: 83

hm,

wiem Saahibie że jesteś znawcą Palestyny i Bliskiego Wschodu, ale Słownik języka polskiego PWN podaje:
islamista
1. «badacz, znawca islamu»
2. «zwolennik islamizmu»
3. «wyznawca islamu»

Wydaje mi się więc, że forma islamista w odniesieniu do wyznawcy islamu jest poprawna.

Pozdrawiam,
Przemek

autor: PrzemekZ, data nadania: 2008-03-20 21:20:34, suma postów tego autora: 2

hmm,

skoro PWN to sorki. To musi być w takim razie jakie¶ super nowe wydanie, dostosowane do indolencji polskich dziennikarzy ;)

Np. tutaj jest co¶ zupełnie innego: http://www.wiez.com.pl/islam/index.php?trescsl=47

Jak tak dalej pójdzie, to niedługo w PWN poprawna będzie forma "irakijskich" zamiast "irackich", bo to równie nagminny bł±d polskich dziennikarzy, zapatrzonych w Assosciated Press ;)

autor: Saahib, data nadania: 2008-03-21 00:20:23, suma postów tego autora: 83

hm,

wła¶ciwie to z internetowej wersji tegoż słownika ;).

Hm, ja się zapatrzyłem w BBC, jeżeli "islami¶ci" s± niepoprawni ideologicznie, to poprawię. ;)

autor: PrzemekZ, data nadania: 2008-03-21 02:22:31, suma postów tego autora: 2

Niech żyje partyzantka Ujgurska

jedynie zbrojny ruch partyzancki Ujgurów spędza sen z powiek chińskiej soldatesce,a nie tybetańczycy na czele z da laj lam± za pieni±dze CIA

autor: czerwony93, data nadania: 2008-03-21 16:18:55, suma postów tego autora: 2775

PWN Słownik j.p. 1978 r.

"islamista ....: Pisma islamistów." A więc spec od. Ale język polski jest "żywy" w najgorszym tego słowa znaczeniu.

autor: prezio, data nadania: 2008-03-21 19:22:23, suma postów tego autora: 878

cd

Po ..... badacz, znawca islamu. Poprzednio tekst ten był w nawiasie z "grotów strzałek na górze . i ," i chyba przez to wycięło się. Trza zapamiętać.

autor: prezio, data nadania: 2008-03-21 20:46:19, suma postów tego autora: 878

Dodaj komentarz