Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Machalica: Socjologiczna gra w klasy

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Szokujące!

.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-03-27 13:48:17, suma postów tego autora: 3102

A jak

tak ci pracownicy najemni spogladaja na kwestie "wyzwolenia kulturowego"?

autor: wojtas, data nadania: 2008-03-27 20:12:09, suma postów tego autora: 4863

Mam tę książkę i przeczytałem

Jest interesująca , da się czytac . Jednakże mam dwa zastrzeżenia

a) Autor w stosunku do osób bezrobotnych używa określenia ,,underclass'', które ma charakter wybitnie wartościujący i nazywa ich ,,lumpenproletariatem''.
Gdzie tu lewicowa wrażliwość?
Czy np osoby niepełnosprawne, nie mogące przez to znależć pracy to też underclass ( underclass wg propagatora tego pojęcia Kena Auletty miala charakteryzować się kulturą ubóstwa i przestępczości i różnymi defektami charakterologicznymi swych członków....
b) Mimo tego nadal będę fanem Żuka, gdyż wydawane przez niego ksiązki są interesujące i poruszają tematy zupełnie w Polsce niedyskutowane ( np dominację liberalnego języka w dyskursie publicznym)
c) Ostatnio jednakże Zuk się nieco opuścił, produkowane przez niego artykuły są na poziomie niestety ublicystycznym jedynie, a nie naukowym.
Mam nadzieję że to chwilowa utrata formy.
Jednak ilość nie zawsze rzechodzi w jakość

autor: Tomek Sosnowski, data nadania: 2008-03-27 20:15:35, suma postów tego autora: 568

Tomku

koncepcja "underclass" nie ma absolutnie wartosciujacego znaczenie i jest bardzo dobrze opracowana naukowo.

autor: wojtas, data nadania: 2008-03-27 20:52:04, suma postów tego autora: 4863

No nie wiem

Bauman i Giddens ją krytykują...

Underclass to bardzo rozciagliwa kategoria...

Idę właśnie do biblioteki po książkę o niej;)

autor: Tomek Sosnowski, data nadania: 2008-03-28 10:07:42, suma postów tego autora: 568

Tomku

z tego co pamietam Giddens i Bauman krytykuja zaledwie prawicowe podejscie do underclass laczace te grupe spoleczna z "uzaleznieniem od pomocy spolecznej", "wyuczona bezradnoscia" itp. Co innego lewicowa koncepcaj underclass np. Galbraitha.

autor: wojtas, data nadania: 2008-04-10 19:37:22, suma postów tego autora: 4863

Dodaj komentarz