Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Samoobrona RP popiera protestujących stoczniowców

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

O, Lepper wstąpił na drogę PPP :-) n/t

.

autor: west, data nadania: 2008-07-20 22:31:16, suma postów tego autora: 6717

Wreszcie

tworzy się ruch protestu przeciw rządom Platformy.
Oczywiście, nie ma on nic wspólnego z subkulturową zabawą w pikiety i entrystowskimi manewrami niszowych Napoleonów Klubonaparte.

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-20 22:34:38, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Dziwnym trafem jakoś niedawne blokady tego "ruchu sprzeciwu" były równie liczne jak pikiety współorganizowane przez anarchistów (jeżeli o nich Ci chodzi).

autor: RRRadykał, data nadania: 2008-07-20 23:37:43, suma postów tego autora: 1084

ABCD

Co to znaczy entryzm i goszyzm?

My prości ludzie nie rozumiemy takich słów:)

Poważnie

autor: Tomek Sosnowski, data nadania: 2008-07-20 23:42:21, suma postów tego autora: 568

Tomek,

takiemu koneserowi idei lewicowych jak Ty nie trzeba tego tłumaczyć, ale - na wszelki wypadek - powiedzmy swobodnie, że entryzm to próba opanowania istniejących organizacji społecznych i politycznych przez niszowych politykierów, a goszyzm - to ideologia uzsadniająca manipulacje tych politykierów. Zazwyczaj goszyści obiecują stworzenie raju na ziemi na gruzach - zniszczonego specjalnie w tym celu - burżuazyjnego systemu-świat.
Ideologię goszyzmu wprowadzano w życie szczególnie na paryskiej Sorbonie (w maju 1968, kiedy wyznawanym tam bożkiem był Daniel Cohn-Bendit) oraz w Kambodży pod rządami Khmer Rouge.

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-21 01:30:47, suma postów tego autora: 20871

PPP a SO

Jak PPP zmienia świat za pomocą oświadczeń, to są to manewry klubowych trockistow. Jak czyni to związana SO pod którą podczepiony jest były poseł Ikonowicz, to jest to szeroki ruch protestu przeciw rządom PO. Pytanie czym różnią się oba przypadki.

autor: Kautsky, data nadania: 2008-07-21 02:22:04, suma postów tego autora: 420

Kautsky,

twoje pytanie ma prostą odpowiedź, a udzieliły jej wyniki wyborów uzupełniających na Podkarpaciu, w których:

- kandydat Samoobrony, Andrzej Lepper, uzyskał 3435 głosów (4,05 proc.)

- kandydat Polskiej Partii Pracy, Jerzy Wróbel, uzyskał ich natomiast 194 (0,23 proc.).

autor: Durango 95, data nadania: 2008-07-21 03:30:02, suma postów tego autora: 3848

Jakieś to wydaje mi się dziwnie stronnicze

Bo równie dobrze można by porównać wynik warszawskiej jedynki, byłego posła z wynikiem jedynki PPP.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-07-21 11:02:53, suma postów tego autora: 2743

...

Po pierwsze, porównuje się raczej coś, co miało miejsce niedawno, a nie 8 miesięcy temu.

Po drugie, kandydat PPP wyprzedził w Warszawie kandydata Samoobrony o zaledwie 136 głosów i ułamek procenta, zaś w przywołanych przeze mnie wynikach wyborów na Podkarpaciu kandydat Samoobrony po prostu znokautował kandydata PPP. Dodajmy też, że w wyborach 2007 w Warszawie kandydat PPP zawdzięczał swą przewagę nad kandydatem Samoobrony faktowi, że otrzymał głosy niedowidzących emerytów, którzy mylili jego nazwisko z nazwiskiem Marka Borowskiego, a także temu, że jego kampania wyborcza trwała kilka razy dłużej niż kandydata Samoobrony, który na udział w wyborach zdecydował się niemal w ostatniej chwili.

autor: Durango 95, data nadania: 2008-07-21 11:19:05, suma postów tego autora: 3848

Wydawało się, że PiS skutecznie wyeliminował Samoobronę

z polskiej sceny politycznej (szapo ba Jarek!). Niestety nieudolne rządy liberalnej PO doprowadzą zapewne do reaktywacji Leppera. Być może doczekamy się znowu w Sejmie partii bardziej lewicowej niż SLD.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2008-07-21 11:32:52, suma postów tego autora: 6199

W przypadku Waldemara Borowskiego NIE CHODZIŁO

o nazwisko bo jest to zasłużony działacz WZZ "Sierpień 80" Tramwajów Warszawskich i startował już we wcześniejszych wyborach (m.in samorządowych).

Poza tym nie wiem jak porównywać możliwości kampanii wyborczej partii która jest w parlamencie (a SRP była wtedy) a partii spoza parlamentu które są naturalnie wyciszane i tak jest czy to chodzi o trzecią pozycję (NOP) prawicę (UPR, KPN) czy lewicę (PPP) więc nie ma co zaprzeczać.

A czemu niby nie należy porównywać rzeczy dawnych? No wg. Mnie krajowe wybory są bardziej reprezentatywne niż uzupełniające na których frekwencja jest kilkakrotnie niższa i o wynikach decyduje głównie "żelazny elektorat".

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-07-21 11:47:28, suma postów tego autora: 2743

Durango

Jeśli już porównywujemy wyniki, to może by tak sprawiedliwie ??
Warszawska 1-ka Samoobrony czyli Piotr Ikonowicz, jest znany od wielu lat z mediów, jest przez nie zapraszany do programów, robione są z nim wywiady.
Lepper... co by o nim nie sądzić, jest powszechnie znany, był w tych wyborach zapraszany do mediów, byl widoczny.
Tym bardziej w obu przypadkach obaj kandydaci korzystali z pieniedzy na reklame/propagande. Fakt, że teraz Lepper mniej ich miał, ale jednak była.
Zatem w obu przypadkach media i kasa zrobily swoje i nie dziwne, że np Lepper ( jaki by nie był, ale znany ) zdobył o wiele wiecej glosów, niż mało komu znany zwiazkowiec.

autor: Scyzoryk, data nadania: 2008-07-21 12:01:46, suma postów tego autora: 158

I znowu

się zaczynają kłótnie typu Ikonowicz miał 0,29 a XY z PPP miał 0,31...

autor: RRRadykał, data nadania: 2008-07-21 12:12:17, suma postów tego autora: 1084

Mnie się wydaje, że Samoobrona

to by był naprawdę mocny ruch społeczny, całkiem porządna alternatywa dla tych wszystkich palantów z PiS, PO, SLD.
Niestety wszystko psuje Lepper, Łyżwiński, Maksymiuk i inni ochoczo korzystający z władzy i przywilejów i swoim postępowaniem niszczący Samoobronę. Jak fajnie by było gdyby znaczył tam dużo Ikonowicz, a nie ci państwo którzy dorwali sie do koryta.
A jeszcze lepiej by było gdyby Nowa Lewica stała się większa, potężniejsza i więcej znacząca od Samoobrony. Naprawdę chętnie zagłosowałbym na samodzielną NL.
PS. A co mnie strasznie śmieszy, ta polityczna poprawność, ludzie mówiący: zagłosuje na wszystko (najlepiej na PO, bo przecież w TVN mówili, ze to jest "fajna partia", no dla mnie to są prostacy w białych skarpetach, ale to moje zdanie) byle nie na Samoobronę, chociaż większość tych co tak Samoobrony nie lubią nawet nie znają jej programu. Ale myślę, że w kilku przypadkach to właśnie wina Leppera i innych z tej wierchuszki.

autor: Getzz, data nadania: 2008-07-21 12:31:17, suma postów tego autora: 3554

ABCD

mnie się wydaje, że symbolem nouvelle gauche byli Sartre i może Marcuse, a nie mało znaczący wtedy Cohn-Bendict.
PS. Byłem kiedyś na spotkaniu z Cohn-Bendictem w mojej szkole. Trochę przereklamowany jest, a teraz to w ogóle grzeczniutki, rewolucja mu nie w głowie:)

autor: Getzz, data nadania: 2008-07-21 12:35:46, suma postów tego autora: 3554

A.Warzecha

NOP nie nazwałbym trzecią pozycją. To prawica jak cholera, według mnie.
Ale rzeczywiście partie pozaparlamentarne są bardzo pomijane. W sondażu w TVN pokazywali tylko sześć z siedmiu zarejestrowanych komitetów (oczywiście nie uwzględniali PPP mimo, że w całym kraju zarejestrowali listy). Przecież to aż chamskie.
A pan redaktor Miecugów, lubiący się kreować na zabawnego (z fatalnym skutkiem) i mądrego (też z fatalnym skutkiem) jak już musiał wspomnieć o PPP to nazwał ją Polską Partią Robotniczą (naprawdę!). Poziom dziennikarstwa w TVN jest "porażający" (modne słowo jakiś czas temu).

autor: Getzz, data nadania: 2008-07-21 12:43:26, suma postów tego autora: 3554

Getzz,

a bo goszyści, po klęsce swojego wieszczenia o rewolucyjnym obaleniu systemu-świat, dali się skorumpować neoliberałom. Cohn-Bendit jest tego pięknym przykładem.
Natomiast goszyści kalifornijscy poparli Reagana, kiedy kandydował na gubernatora stanu.

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-21 13:00:53, suma postów tego autora: 20871

A. Warzecho,

a Stanisława ZIOBRO PPP wystawiła w Krakowie też nie ze względu na nazwisko:)))

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-21 13:02:41, suma postów tego autora: 20871

Naprawdę poparli Reagana?

No nie mogę....

autor: Getzz, data nadania: 2008-07-21 13:13:56, suma postów tego autora: 3554

ABCD

Zamiast rzucać sloganami powiedz jaka to organizcja (lub konkretne osoby) z kręgów lewicowych poparły w Kaliforii Reagana.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-07-21 13:16:16, suma postów tego autora: 915

SzymonM

Na przykład Stan Laurel i Oliver Hardy. Wymieniać dalej?

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2008-07-21 13:25:29, suma postów tego autora: 6199

Sumienie

Ja nigdzie nie napisałem, że nie było w tym środowisku osób które poparły Reagana. Problem w tym, że ABCD pisze tak jakby to niby cała kalifornijska lewica udzieliła prawicowcowi poparcia, co jest kompletną bzdurą.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-07-21 13:27:50, suma postów tego autora: 915

Szymonie,

byli to między innymi zwolennicy Foucaulta i jego wezwań do walki z represyjnym systemem panstwowym. Traf chciał, że Reagan również nawoływał do walki z państwem.
PS. Bardzo wyraźnie odrózniam lewicę od goszystów, tak więc nie twierdzę, że "cała lewica kalifornijska..."itd.

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-21 13:46:50, suma postów tego autora: 20871

Faktycznie nie cała

Charles Manson wyraźnie stwierdził, że popiera Jimmiego Cartera.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2008-07-21 13:51:15, suma postów tego autora: 6199

ABCD

Znowu raczysz nas jakimiś banałami. Nazwiska i organizacje poproszę.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-07-21 13:51:18, suma postów tego autora: 915

SzymonM

nie wiem czy ABCD mial to na mysli, ale sa konkretne przyklady wspolpracy nowej lewicy amerykanskiej z libertarianami pokroju Rothbarda.

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-21 14:30:29, suma postów tego autora: 4863

:):):)

abcd: "Wreszcie tworzy się ruch protestu przeciw rządom Platformy."...tak...:)):):):)

autor: rote_fahne, data nadania: 2008-07-21 15:32:02, suma postów tego autora: 1805

Bokassa i kandydat na Bokassę

Zaskoczyłem wreszcie, o kogo chodzi. Lepper: "Bokassa! Tak naród nazywa najpopularniejszego polskiego polityka, Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. To, że kiedyś nazwałem go nierobem, wygląda na komplement."

autor: Yoryk, data nadania: 2008-07-21 17:16:04, suma postów tego autora: 61

Słuszne stanowisko...

Jego suteczność będzie jadnak taka jak protesty stoczniowców, czyli żadna. Wiedzą o tym. Wyrażają to ich twarze. Dlatego ich pochody nie mają przysłowiowego ognia, są smutne, bez badziei. Wiedzą, że nie układy, jak twerdzi Gwiazda, zgotowały im ten los lecz system, o który sami świadomie czy nie walczyli. Muszą być zatem sprwatyzowani czyli oddani obcemu kapitałowi, bo przecież polskiego pożądanej wielkości nie ma. I ostatecznie nie byłoby w tym nic złego, gdyby w tych nowych warunkach mogli zachowć swoją odmiotowość. Ale czy bedą mogli? Czy nie staną sie tylko częścią środków produkcji? przyszłośc pokaże, co sobie wywalczyli.

autor: steff, data nadania: 2008-07-21 17:39:26, suma postów tego autora: 6626

Szymonie,

bardziej szczegołowe dane znajdziesz tutaj:
Dean McCannell, Turysta. Nowa teoria klasy próżniaczej, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2002

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-21 18:32:49, suma postów tego autora: 20871

ABCD podrzucę ci jedno fajne okreslenie

Podobno zaraz po wojnie i w latach 50 tych mówiono o komunistycznych notablach z przekąsem Chevroletariat- rozbijali się bowiem amerykańskimi samochodami;)

Ale ja tam do lidera Partii Antykapitalistycznej nic nie mam, chodzi w takich fajnych sweterkach H&M;)

autor: Tomek Sosnowski, data nadania: 2008-07-21 19:47:27, suma postów tego autora: 568

Steff

o tym, że obecny los stoczniowców będzie zgotowany przez system, a nie przez układy, Gwiazda pisał już w 1991 r. Obawiam się, że ty wtedy byłeś w przedszkolu. Nie tylko politycznym.

autor: Durango 95, data nadania: 2008-07-21 18:15:16, suma postów tego autora: 3848

Tomek,

teraz goszyści są chyba "Toyotariatem"?
A jeśli idzie o sweterki...
Przypomniało mi się, że goszyści angielscy mają na ogół dwa mieszkania: w dzielnicy luksusowej i robotniczej. Do tych drugich jeżdzą na weekendy, żeby się tam zgrywać - również strojem - na proletariuszy.

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-21 20:38:02, suma postów tego autora: 20871

Dodaj komentarz