Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Bolegorzyn: Powstało muzeum PGR

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Cudnie!!!!!

PeGieeRy to część naszej historii i nie ma się czego wstydzić!!! Były większe nieszczęścia w naszej historii!!! Nie będę wymieniać, bo prawactwo i tak wie!!!
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-07-22 12:32:22, suma postów tego autora: 5956

Obym dożył takiej pociechy,

że znowu uruchomią PGRy.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-07-22 13:31:41, suma postów tego autora: 2743

A. Warzecha

zartujesz? Kto co bedzie mial z tego dobrego?

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-22 14:10:13, suma postów tego autora: 4863

Albo Ty żartujesz albo nigdy nie byłeś

w popeegerowskiej wsi.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-07-22 14:27:12, suma postów tego autora: 2743

A.Warzecho,

mnie jest żal często bezmyślnie - albo w złej woli - likwidowanych PGR-ów, ale ideologia Twojej "lewicy": przywrócić stare badziewie, bo nowe potrafiło być jeszcze gorsze, prowadzi donikąd.

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-22 14:55:57, suma postów tego autora: 20871

A. Warzecha

W pewnym sensie na takiej sie wychowalem.

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-22 16:12:44, suma postów tego autora: 4863

Co znaczy w pewnym sensie?

Bez sensu. Albo się wychowałem, albo tylko tam dojeżdżałem (wakacje). A to już insza inszość, bo wieś polska też wyglądała inaczej niż teraz... To gdzie sens, gdzie logika?

Ja co wakacje krowy pasałam, kury karmiłam, siano grabiłam, snopki na kopki znosiłam kłosy z rżyska zgarniałam..."panienka z miasta" byłam, a le na wsi się nie leniuchowało i chleba za darmo nie jadło. Dzieci pegeerowskie miały "lepiej, bo na koloniach wtedy były, albo u rodziny w mieście...
Teraz "wiejskie" dzieciaki nawet krów nie przewiązują (kołek się przenosiło dalej), a wsie pegeerowskie wyglądają, jak wyglądają - dziadostwo i nędzaw środku Europy...
Więc o czym tłuczesz, wojtasie?

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-07-22 17:19:22, suma postów tego autora: 5956

Jednak tęsknią...

I wcale sie temu nie dziwię. PGR-y były nośnikiem postępu w agrotechnice. Ich uprawy zawsze były okazalsze niż chołpskie.Zapewniały też znośne wrunki życia swoim pracownikom i ich dzieciom. Miejscowości, w których działały, teraz straszą biedą, spustoszeniem materialnym i moralnym i ruinami obiektów, w których jeszcze tak niedawno kwitło peracowite życie. Ale nie byłoby ich żal, gdyby to co po nich nastąpiło, stwarzało ludziom godniejsze warunki życia. Niestety tak nie jest. Stąd ta tęsknota.

autor: steff, data nadania: 2008-07-22 18:47:28, suma postów tego autora: 6626

PGR-y, Steff, były jedną z głównych przyczyn niedorozwoju

rolnictwa w PRL. Jedyną racją ich bytu było pokazanie towarzyszom radzieckim, że my też po linii i na bazie. Nakłady na wyprodukowanie 1 kg żywca w PGR były w zależności od regionu 2, a nawet 3-krotnie większe niż w indywidualnym gospodarstwie chłopskim.

autor: west, data nadania: 2008-07-22 19:24:50, suma postów tego autora: 6709

Były dyrektor PGRu jest u nas obecnie burmistrzem

jak mówią o nim ludzie, był dobrym dyrektorem i zakład przynosił zyski, a teraz jest dobrym burmistrzem, czego sama jestem świadkiem. Ludzie bardzo żałowali,że PGR został zlikwidowany. Utożsamiali się ze swoim miejscem pracy, wychowali i wykształcili dzieci, które miały prace w mieście i mieli nadzieję na spokojną starość.
Parę lat temu przejeżdżałam obok zdewastowanych budynków byłego PGRu i tam na jednym z nich wisiał napis: "podniesiemy pracę do rangi społecznego ideału". Rozważałam, co miałoby to naprawdę oznaczać, i doszłam do wniosku, że cokolwiek by to nie oznaczało, to tego już nie ma, bo nie ma tam żadnej pracy.
PGRy były doskonałym rozwiązaniem "zagospodarowującym masy ludzkie", z którymi nie wiadomo było co zrobić, by ludzie ci mogli godnie żyć, wychować potomstwo i mieć udział w rozwoju kraju. Nie każdy chce i może być dyrektorem. Ludzie ci choć byli być może prości, to nie byli prostaccy. Nawet jeżeli ich wydajność w pracy pozostawiała wiele do życzenia,to jednak było to według mnie o wiele rozsądniejsze rozwiązanie niż wg zachodniego wzorca utrzymywanie mas ludzi bezrobotnych, nie mających przecież żadnego wkładu w rozwój kraju. W PGRach lepiej czy gorzej ale zarabiali oni na swoje utrzymanie, przynajmniej na swoje.
Ekonomicznie rzecz biorąc życie człowieka jest zupełnie nierentowne: najpierw jest za mały żeby pracować,potem musi taki człowiek czegoś się najpierw nauczyć, by następnie móc przepracować kilkadziesiąt lat, a potem na starość być znowu "obciążeniem" dla społeczeństwa. Największy zysk byłby chyba wówczas, gdyby wszyscy poumierali, nieprawdaż? Żadnych kosztów wychowania, żadnych chorób i zwolnień i rent inwalidzkich, żadnej bezproduktywnej starości. Ale może to jest tak,że nie ludzi, a system wyzysku zastosowany wobec nich należy zmienić i będzie można śpiewać: Leute, das Leben ist lebenswert! (ludzie,życie jest warte by żyć)?

autor: nana, data nadania: 2008-07-22 20:57:00, suma postów tego autora: 4653

wojtas,

wydawało mi się, że pochodzisz z siarkowego miasta Tarnobrieg. A ty tu wyjeżdżasz z jakimś PGR. Prawdę mówiąc nie za bardzo orientuję się w tematyce (PGR-u na oczy nie widziałem, a może widziałem nie wiedząc co to takie), ale z tego co wiem, była to specyfika Ziem Odzyskanych. W innych częściach Polski stanowiły rzadkość, choć czasami zakładano je na bazie jakiegoś rozparcelowanego majątku (w byłym woj. tarnobrzeskim, choć jeszcze po lewej królewiackiej stronie Wisły, np. w Czyżowie koło Zawichostu).

autor: Bury, data nadania: 2008-07-22 21:09:15, suma postów tego autora: 5751

west

Nawet gdybyś miał rację, co do kosztów produkcji w PGR, to i tak bym ci jej nie przyznał, bo wyżej od nich stawiam warunki życia i godność ludzi, jakie im one zapewniały. Tam jednak były urlopy, wczasy, godziny pracy. Chłopi tego nigdy nie mieli i nie mają a powinni mieć, bo też są ludzimi takimi jak ty i ja.

autor: steff, data nadania: 2008-07-22 21:55:46, suma postów tego autora: 6626

A ja polecam zainteresować się

zakładami jak "Manieczki" i "Mysiadło".

Zresztą zawsze jak chłopu krowa chorowała szedł do PGR po radę, nie na odwrót- ciekawe co? Zresztą słyszałem też o kilku załogach PGR co pogoniły jeszcze za PRL agiatorów z "S". Ludzie w Polsce może muzyki klasycznej gremialnie nie słuchają ani Żiżka nie czytają- ale swoje wiedzą...

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-07-23 00:51:59, suma postów tego autora: 2743

Bury

Napisalem "w pewnym sensie" poniewaz oboje rodzice pochodza ze wsi, wiec jak bylem mlodszy to kazdy weekend i kazde wakacje siedzialem na wsi.

Gwoli scislosci - to co zrobil z PGR-ami Balcerowicz uwazam za jedna z najwiekszych zbrodni. Brak sensownych pomyslow dla spolecznosci tych wsi uwazam za zbrodnie kolejna. Ale nie ludzmy sie - odtwarzanie PGRow to jakies Sci-Fiction. Nawet sami mieszkancy tych wsi nie byliby tym zainteresowani.

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-23 08:41:12, suma postów tego autora: 4863

A.Warzecho,

masz rację: szczególnie okrutnym przejawem niesprawiedliwego elitaryzmu w dzisiejszej Polsce jest słuchanie muzyki klasycznej:)
Ciekawe, że w filharmonii (gdzie najtańszy bilet potrafi kosztować 10 zł) raczej nie widuje się prominentów klasy nowobogackich, a na imprezach popowo-rockowo-rapowych - i owszem.

autor: ABCD, data nadania: 2008-07-23 10:20:56, suma postów tego autora: 20871

A. Warzecha

A ja ci moge posluzyc dokladnie odwrotna historia. Tylko co to wyjasnia?

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-23 13:21:32, suma postów tego autora: 4863

I będzie ta historia, wojtasie,

równie bez sensu jak twoje "wiejskie" wychowanie podczas wiejskich łikendów. Nauczyłeś się chociaż na tej wsi koguty macać? Bo że na pegeerach się znasz, to rzecz oczywista i równie bez sensu...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-07-23 14:03:33, suma postów tego autora: 5956

ja wojtas

rozumiem zwrot "w pewnym sensie", "do pewnego stopnia", "w jakiejś mierze" i tym podobne. Ta twoja pegieerowska wieś, charakterystyczna dla krajobrazu powiedzmy Koszalińskiego, po prostu nie bardzo pasowała mi do okolic Tarnobrzega. I tego też w istocie dotyczył moj post.

autor: Bury, data nadania: 2008-07-23 14:14:55, suma postów tego autora: 5751

Bury

Bo nie chodzi o okolice Tarnobrzega ale raczej o poludnie dzisiejszego Swietokrzyskiego i wschod wojewodztwa podkarpackiego, powiat obecnie lubaczowski.

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-23 19:14:36, suma postów tego autora: 4863

Nie stwierdziłem że

muzyka klasyczna jest dla nowobogackich tylko że jest mało popularna. Twoja interpretacja jest albo błędna albo (co bardziej prawdopodobne) złośliwa.

My się zdaje że ludzie z byłych PGRów by nic nie mieli przeciwko temu. To że możesz podać "inne" do mojego przykładu- to ok- oczywiście tak też było. Jednak te środowiska najszybciej odwróciły się od solidarności. Nie przypadkowo tereny gdzie taka forma gospodarki dominowała najprędzej ukazały dezaprobatę wobec obozu solidarnościowego przez gremialnie głosowanie na wcześniej nie znanego Tymińskiego.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-07-24 23:53:04, suma postów tego autora: 2743

A. Warzecha

pelna zgoda. Oczywiscie ze jest tak jak piszesz. Ale to nie jest dowod na to, ze ludzie z tamtych rejonow w roku 2008 chcieliby odtworzenia PGRow.

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-25 09:07:58, suma postów tego autora: 4863

Dodaj komentarz