Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Prekiel: Trudne sąsiedztwo - w kolejną rocznicę rzezi wołyńskiej

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

"Elity" zaślepione Rusofobią

Polskie tzw. elity myślą że beda rozdawać karty w Europie Wschodniej,wszystko to jest podszyte nienawiścią do Rosji,stąd ataki na Białoruś.Jednocześnie antypolskie wyskoki władz,zwłaszcza niższego szczebla na Litwie i Ukrainie przemilcza się.Ukraińcy skwapliwie korzystają z tej głupoty politycznej,narazie pomarańczowym polskie "elity" są potrzebne,do czasu.

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-23 10:23:58, suma postów tego autora: 2712

a zbrodnie na ludności ukraińskiej?

czy szacownemu autorowi wydaje się, że ich nie było? Oczywiście nie mówię, że tyle samo. Ale całkowite zapomnienie o ich istnieniu? Nie spodziewałem się tego tutaj szczerze mówiąc.

autor: worek, data nadania: 2008-07-23 10:59:57, suma postów tego autora: 123

worek

publikacja dotyczny zbrodni ukraińców więc o nich jest i powinna byc mowa w tej publikacji zwłaszcza, że te uroczystości minęły bez echa

autor: bono, data nadania: 2008-07-23 12:35:20, suma postów tego autora: 132

..

Jak wladze endeckie mogly miec "pelen pogardy" stosunek do mniejszosci narodowych w latach 30-ych?

worek - porownaj sobie skale mordow i na kim je dokonywano

Autor piszac o przedwojniu zapomina o jednej oczywistej okolicznosci - wplywie propagandy niemieckiej i radzieckiej na mniejszosci narodowe, glownie ukrainskie. Szly na to ogromne srodki.

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-23 13:25:22, suma postów tego autora: 4863

wojtas,

ależ ja nie uważam, że zbrodnie na ukraińcach sięgnęły takiej samej skali. Byłoby wszakże miło, gdyby autor wspomniał o tym, że były.

autor: worek, data nadania: 2008-07-23 14:13:28, suma postów tego autora: 123

Nie jestem fanem NSZ,NZW czy endecji

ani poczynań OZN po 1935 roku,ale postawa mniejszości Niemieckiej,Litewskiej,Ukraińskiej była straszna,najbardziej mordercze jednostki policyjne oni tworzyli,bez ich pomocy Gestapo nie działało by tak sprawnie.Na tym tle trzeba podkreślić że poza nielicznymi ,w porównaniu z resztą mniejszośc, wyjątkami zachowywali się Białorusini.To co wyprawiali Ukraińcy w pierwszych lipcu,sierpniu,wrześniu 1941 we Lwowie i na Podolu,pogromy Żydów,arbitralne egzekucje Polaków,gwałty,plondrowanie mieszkań i to co działo się na Wołyniu w 1943,a dotego aktywny udział Ukraińców w pacyfikacji Zamojszczyzny to wykraczało poza walke o niepodległośc.Tym bardziej kumanie się polskiej prawicy z PiS,PO,SLD z obozem "pomarańczowych" gdzie mamy spore grono neobanderowców,neomelnykowców jest wstrętne

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-23 14:16:31, suma postów tego autora: 2712

worek

skoro ukraińcy zaczęli mordowanie to odwet był za to wskazany nie sądzisz?

autor: liber, data nadania: 2008-07-23 14:21:27, suma postów tego autora: 114

.

"mniej znanym jest fakt zamordowania (...) Pierackiego"

Dlaczegóż to jest niby mniej znanym? Wspomina się go nawet w popularnym filmie Vabank.

autor: Bury, data nadania: 2008-07-23 14:22:30, suma postów tego autora: 5751

Ukraińcy

to jedyny naród słowiański, do którego nie jestem w stanie wykrzesać w sobie choćby minimum sympatii. I prawdę mówiąc wała mnie ochodzi jakieś wspólne z nimi dziedzictwo czy wspólna organizacja tego całego Euro. Nie miałbym też nic
przeciwko podziałowi tego kraju wedle klucza narodowego na część zachodnią ukraińską i wschodną rosyjską ze zwróceniem Rosji Krymu.

autor: Bury, data nadania: 2008-07-23 14:37:32, suma postów tego autora: 5751

bury

wydaje mi sie ze w porownaniu ze smiercia Narutowicza wieksza czesc Polakow nie slyszala o smierci Pierackiego

autor: socjal, data nadania: 2008-07-23 14:48:54, suma postów tego autora: 50

wolyn

A Tusk? byl wogole? a moze ktos z SLD?

autor: agnieszka79, data nadania: 2008-07-23 15:06:15, suma postów tego autora: 38

bury

no to myslisz jak jakis niedouk, trzeba budowac porozumienie a Wolyn pokazuje ze nieporozumienia i nietolerancja koncza sie tym czym byl chocby Wolyn, ja osobiscie wole Ukraincow od Serbów

autor: bono, data nadania: 2008-07-23 15:46:24, suma postów tego autora: 132

Jeżeli mówić o "polskich zbrodniach"

To tylko Pawłkoma, Wierzchowiny i działalność bandu pokroju "Wołyniaka".

Te ofiary ukraińskie na Wołyniu itp. to efekt akcji samoobrony poza tym były one wielokrotnie mniejsze od ofiar morderców z UPA.

Nie zapominajmy też że UPA mordowała oprócz Polaków wszystkie inne mniejszości tam zamieszkujące więc Żydów (albo mordowanych albo wydawanych Gestapo) czy w mniejszym stopniu Ormian.

Czerwony93 poruszył kwestie politycznego poparcia dla "Naszej Ukrainy" Juszczenki przez polski mainstream. Oprócz tego że jest tam organizacja odwołująca się do OUN/UPA to i większość deputowanych tego ugrupowania reprezentuje antypolski, ukraiński nacjonalizm. Zresztą to Nasza Ukraina, zabiegała skutecznie o wybudowanie pomnika Stefana Bandery we Lwowie.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-07-23 17:42:04, suma postów tego autora: 2743

bono,

jak to "trzeba budować"? A czyż tolerancja, porozumienie, dialog (w formie szerokiej płaszczyzny) nie są już budowane od prawie 20 lat?

autor: Bury, data nadania: 2008-07-23 17:44:07, suma postów tego autora: 5751

worek

jeśli chcesz coś o zbrodniach na ukraińcach to UPA zabiła około 60tyś swoich rodaków.!!!

autor: katto maximus, data nadania: 2008-07-23 18:40:56, suma postów tego autora: 99

worek

jeśli chcesz stawiać równowage miedzy ofiarami, to pudło pocztaj sobie o masakrach polaków dokonywanych w okrutny sposób przez UPA gdzie na samych kresach wschodnich szacuje się ofiary na 300,000 do 500,000 Polaków a w samej rzezi wołyńskiej na 60,000.

autor: katto maximus, data nadania: 2008-07-23 18:51:23, suma postów tego autora: 99

UPA mordowała jak leci

Polaków,Czechów,resztki Żydów i Romów,nielicznych na Wołyniu starowierców.A jeśli budować porozumienie to napewno nie z Ukraińcami z zachodniej a nawej centralnej części.A ja lubie Serbów.

Bono widać głębią myśli postanowił przebić swego idola.

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-23 18:52:07, suma postów tego autora: 2712

czerwony

a niby kto jest moim idolem?

autor: bono, data nadania: 2008-07-23 20:22:50, suma postów tego autora: 132

wołyń-galicja-przyszłość

nie chce mi się teraz tego szukać, ale z tego co pamiętam w 2003 ekipa sldowska z ekipą kuczmowską spotkały się na obchodach wołynia... dziwić może, że obecni piewcy chwały krwi polskiej przemilczeli tak tragiczną rocznicę...

jako gorący wielbiciel ukrainy i jej mieszkańców (zarówno zachodnich, wschodnich, jak i południowych) z ubolewaniem patrzę na lwowską ulicę bandery, pomniki upa w miasteczkach okręgu lwowskiego i wołyńskiego i wielu innych pro-upowsko-ounowskich akcentów jakie mam uwiecznione na zdjęciach... polska prawica popełnia olbrzymi błąd w imię antykomunizmu i kopania ruskiego niedźwiedzia wspierając jak leci wszystkie "narodowe" akcenty na ukrainie...

a co do wyzwań przyszłości, uważam, że od piłkarskiej hucpy 2012 o wiele bardziej istotna jest kwestia wiz dla obywateli ukrainy, umów o małym ruchu granicznym, obustronnej współpracy gospodarczej (surowce, produkty spożywcze, technologia, no i oczywiście znakomite ukraińskie piwsko)...

PS. Bury, ja tam jestem przeciwko zwracaniu krymu rosji z pobudek czysto egoistycznych, wiesz jak ciężko jest dostać wizę do rosji? a jak tam drogo! :-)

PS2: podczas telewizyjnych transmisji z tzw. pomarańczowej rewolucji niektórzy znajomi piali z zachwytu nad dużą ilością czarno-czerwonych flag powiewających w pomarańczowym tłumie. niestety tam tradycja wykorzystania tych kolorów jest "nieco" odmienna;-)

autor: tyvodar legocki, data nadania: 2008-07-23 20:23:27, suma postów tego autora: 849

czy Ukraińcy zaprosili drzewiej Polaków do siebie

i potem ich źle traktowali, czy skąd wzięli się tam Polacy? Czy rozdawali Ukraińcom chleb i kwiaty, a ci tak okrutnie im za to odpłacili? I gdzie według szanownych Rodaków mają się wyprowadzić Ukraińcy z Ukrainy,żeby jaśniepaństwo polskie mogło wrócić na "swoje" włości leżące NA UKRAINIE? Dlaczego powstańców warszawskich walczących z niemieckim okupantem uważa się za bohaterów, a Ukraińców walczących z polskim okupantem za zbrodniarzy? Czyżby Niemcy traktowali lepiej swoje ofiary, zwłaszcza na Pawiaku,albo np. kobiety w Ravensbruek niż Ukraińcy? Bestialstwo jedną ma twarz, zbrodnia też. Polska produkuje sobie "bohaterów" w Iraku a nasi "dzielni żołnierze" strzelają do "terrorystów"- Irakijczyków chcących pozbyć się okupanta. Aleksandra Macedońskiego określa się mianem "wielkiego" a za ten sam pomysł Hitlera zbrodniarzem. W Rzymie podziwia się wspaniałe pałace i fontanny wykonane przez niewolników zdobywanych na wojnach a Pałac Kultury i Nauki określa mianem symbolu totalitaryzmu. Czy nie czas, drodzy Rodacy, zrobić wreszcie z tym porządek i albo odpuścić sobie rozliczenia historyczne i zacząć żyć TERAZ albo puścić z dymem wszystko, bo jest to efektem grabieży, wyzysku i niewolnictwa i zacząć od kurnej chaty na nowo? Co to w ogóle ma być za podejście do życia, takie: bić i poniżać mnie pozwalam,ale chcę sam zdecydować, komu wolno to robić?

autor: nana, data nadania: 2008-07-23 22:08:14, suma postów tego autora: 4653

nana

jakie "jesniepanstwo"? Precież to oni tam mordowali normalnych chlopow polskich. Co wiecej mordowali tez Ukraicow za pomoc Polakom. Mordowali za fantazja okrutna - to byli faszystowscy bandyci i nic ich nie usprawiedliwia. To nie byly nawet czystki to byly fantazyjne masakry. Zabijano przeciez tez dzieci z mieszanych zwiazkow. U mojego sasiada wisi obrazek. Ma warotsc "sentymentalna" na ten obrazek przysiegała mama sasiada - Ukrainka, że chocby nie wiem jak ja meczyli, to nie powie, kto ją ostrzegl, żeby uciekała z dziecmi, których miała z mężem Polakiem - bo zamordują. Opwiesci mojej babci pominę, bo forum internetowe, to nie jest może najodpowiedniejsze miejsce na takie rzeczy.

I dlatego sie uważa banderowców za zbrodniarzy, bo... to byli zbrodniarze. I "ich walka z okupantem polegała" np. na obcinaniu rąk i nóg dzieciakowi, żeby zobaczyć ja zabawnie ucieka. Jest to okropna zbrodnia, przemilczana i zapomniana. Co może i dobrze, bo nie uważam, żeby sens miały rozpamiętywania i żale i wieczne rekompensaty, przeprosiny itp i wieczne zycie krzywda jak np. po holokuscie. Ale czym innym jest nierozpamietywac, a czym innym przeinaczac.

autor: yona, data nadania: 2008-07-23 22:28:11, suma postów tego autora: 1517

Kto wypuścił plakat z tą fałszywką?

Zdjęcie ilustrujące rzekomo rzeź wołyńską pochodzi z podręcznika medycyny sądowej (albo kryminalistyki, nie pamiętam) z lat 20-tych, a dzieci nie są ofiarami Ukraińców, tylko chorej psychicznie matki-Cyganki.

autor: west, data nadania: 2008-07-23 22:54:06, suma postów tego autora: 6709

Nana


Ukraina nie została przez Polskę przedrozbiorową Ukraińcom wydarta. To nieporozumienie. Niegdysiejsza zaś siła II Rzeczypospolitej i dojrzałość polskiej kultury "wysysała" spośród mieszkańców Ukrainy wszystkie jednostki co bardziej aktywne - polonizowały je (tak jak z Wielkopolski wysysało je Zagłębie Ruhry). Do wyjątków należą wielcy twórcy, czy pisarze ukraińscy, którzy nie przestawali identyfikować się z Ukrainą jako taką nawet już w czasach bardziej nam współczesnych (Łesia Ukrainka, Taras Szewczenko itp.).

W chwili, gdy mieszkańcy Ukrainy, Litwy, czy Łotwy nabywali świadomość narodową, kraje te nie należały już do II Rzeczpospolitej, bo tę - zlikwidowały rozbiory.
Pocieszni, zakochali w czarnoziemiu Ukraińcy, czy poczciwi a wierni Litwini przetrwali jako tacy w polskim narodowym podaniu, w literaturze.
Gdy w roku 1919 doszło do pełnego straszliwych nieporozumień spotkania tego polskiego mitu literackiego z nowymi narodami dawnej Rzeczypospoilitej - w narodach tych górę brać zaczęli - co zrozumiałe - najbardziej zapalczywi propagatorzy narodowej odrębności. No i zaczęło się dziać

Co zaś do rzezi Wołyńskiej - wystarczy poszukać w Googlach hasła "Dmytro Doncow", a oblicze inicjatorów rzezi wołyńskiej - poprzez zrozumienie "integralnego nacjonalizmu" stanie się tak zrozumiałe, jak słowo faszyzm.

Wspomnę tylko, że tenże Doncow w mowie i piśmie uzasadniał i usprawiedliwiał eksterminację tych Ukraińców, którzy zanadto "schłopieli" - oczywiście, w imię wielkiej idei narodowej. Idea ta zwalniała z wyrzutów sumienia przy likwidacji polskich mieszkańców Ukrainy, bo jakoby idea takowa do tego uprawnia. Doncew był też inicjatorem powiązań części OUN z międzynarodówką faszystowską, do czego formalnie doszło.


autor: krik, data nadania: 2008-07-24 00:10:52, suma postów tego autora: 1649

wlasnie

ten plakat nieprzedstawia Wolynia!

autor: liber, data nadania: 2008-07-24 08:27:38, suma postów tego autora: 114

ukraina

jakby nie patrzył oun-upa to zwykli faszystowscy bandyci i kazda ich obrona nie ma sensu

autor: socjal, data nadania: 2008-07-24 08:56:20, suma postów tego autora: 50

nana

Polacy mordoani przez Ukraincow tez byli u siebie. I w wiekszosci to byli zwykli chlopi, bo "jasniepanstwo" w tym okresie juz dawno Kresy opuscilo. Doucz sie i nie bredz bez sensu.

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-24 09:12:46, suma postów tego autora: 4863

yona, moja rodzina stamtąd pochodzi, więc wiem z pierwszej ręki

o bestialstwach, waleniu niemowlętami trzymanymi za nóżki o ścianę, rozcinaniu piłą żywego człowieka na pół itd. Jednak takie licytowanie się kto więcej cierpiał, kto kogo "gorzej" zamordował nic nie da. To jest przeszłość. Straszna, ale przeszłość.I nic już nie da się zmienić. To,co mnie się nie podoba w tych wszystkich "upamiętnianiach" jest robienie ofiar z Polaków będących jednak w rzeczywistości okupantami Ukrainy. Ofiary śmiertelne po polskiej stronie były wynikiem polityki prowadzonej przez Polaków. Czy Ukraińcy adekwatnie zareagowali,to już sprawa sumienia każdego człowieka i jego skali wartości moralnych. Jeżeli "prości polscy chłopi" posiadali ziemię ukraińską, to siłą rzeczy chłopi ukraińscy posiadali jej mniej. Czyli byli przez Polaków biedniejsi. Co spowodowało,że w tamtych ludziach narodowości ukraińskiej pękły wszelkie hamulce i byli oni bezwzględnymi mordercami? Na to Polacy nie szukają celowo odpowiedzi. Jednak rozbabrywanie aktualnie tej makabry i ocenianie jej z obecnego punktu widzenia jest manipulacją. Przeważająca większość ludzi mieszkających obecnie na Ukrainie nie ma z tamtym czasem nic wspólnego. Obrzucanie ich przez stronę polską winami ich przodków i robienie z nich narodu morderców nie prowadzi do niczego dobrego. A nawet zwalnia ich niejako z poczucia odpowiedzialności za uczciwe podejście do tamtych wydarzeń. Przykładowo, jeżeli ja będę ci powtarzać,że jesteś głupia, brzydka i podła, no to jakie mam szanse, żebyś ty chciała chociaż ze mną rozmawiać? Polacy wygrażają Ukraińcom, szczególnie zaś ci, którzy nigdy z tzw. Kresami nie mieli nic wspólnego, a jedynie poczytali sobie różne takie tam i teraz chcą być bardzo poprawni. Rosjanie stracili na wojnie 30 mln ludzi. Powiedzmy połowa z tego była chłopcami w kwiecie wieku powołanymi do wojska. Mateczki żegnały swoich synków, modliły się za nich, a potem przychodziła z frontu wiadomość,że dziecko "padło ku chwale ojczyzny". Polacy obszczekują Rosjan, obrażają ich i czynią dziwaczne wysiłki, by ich ośmieszać. Rosyjskie mateczki wylały morze łez z rozpaczy po stracie dzieci. Tak samo płakały polskie matki, tak samo ukraińskie, tak samo obecnie matki w Afryce, którym konają na rękach dzieci umierające z głodu,tak samo płaczą matki w Iraku, Palestynie i Izraelu. Uważam,że powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by okrucieństwa i bestialstwa się już nie powtórzyły. Do tego potrzebna jest siła, a da ją moc miłości do bliźniego i moc wybaczania. I nie da jej na pewno rozdrapywanie starych ran i posypywanie ich solą.

autor: nana, data nadania: 2008-07-24 10:01:59, suma postów tego autora: 4653

nana

Jacy okupanci? Jaka byla sytuacja w momencie odzyskiwania niepodleglosci przez Polske? Albo te tereny przypadlyby Rosji Radzieckiej albo Polsce. ukraincy, ktorzy mieszkali na terenach ktore przypadly Polsce powinni na kolanach za to dziekowac.
A jako okupantow mozna traktowac kogos kto z dnia na dzien przychodzi skads i podbija jakies tereny, tymczasem na terenach, gdzie mieszkala ludnosc ukrainska, OD WIEKOW mieszkala tez ludnosc polska. Wiec jak mogla byc okupantem?

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-24 10:49:51, suma postów tego autora: 4863

nana

bo ktoś z prawicy oskarzy Cie o zdrade stanu!

autor: liber, data nadania: 2008-07-24 10:49:59, suma postów tego autora: 114

nana


We wszystkich koniecznych w takiej dyskusji uproszczeniach trzeba jednak zachować umiar.
W latach 20. Ukraińcy dość niemrawo wspierali idę niepodległości Ukrainy. Wiele było tego historycznych przyczyn, jak pisałem - narodu przez wieki "grabionego" ze wszelkich ludzi w miarę wykształconych, świadomych, bo nawet wykształcenia nie mogli nabywać w języku ukraińskim. Choćby mierne wsparcie dla poczynań Petlury nich będzie tego dowodem.
Później, w latach 30. Ukraińcy z Zachodniej Ukrainy (bo o niej tu przecież tylko mówimy), pozostający w obrębie państwa Polskiego nie kwapili się już do wpadania w objęcia współbraci zza wschodniej granicy, bo wiedzieli czym to pachnie pod rządami Stalina.
Owszem, zabójstwo przez OUN-owców Pierackiego miało swoje przyczyny, bo nie ma dymu bez ognia, a polityka narodowościowa na kresach daleka była od przyzwoitości (choć i to zbyt łagodnie jest powiedziane. Zaciążyły nad tym endeckie wizje państwa, przeciwstawne nierealnym już - piłsudczykowskim. Stąd też OUN często nazywał Polaków na tych kresach okupantami.
Ale kiedy doszło do "rzezi wołyńskiej" (szczyt w 1943) okupantami Ukrainy były Niemcy hitlerowskie - co do tego nie może być wątpliwości. I choćby z tego powodu operację tę - abstrahując od bezcelowego okrucieństwa - nie sposób uznać za wyzwoleńczą, czy też narodowowyzwoleńczą.
Natomiast wszystkim "ukrainożercom" warto zwrócić uwagę, że - zbiegiem historycznych okoliczności - Ukraińcy są dziś jedynym wielkim europejskim narodem, który nigdy nie był narodem panującym, tj. nie zdarzyło mu się niewolić jakiegokolwiek narodu, stąd też nie odbiło się to na ich tzw. świadomości narodowej jakąkolwiek imperialną, czy mocarstwową czkawką. Czego o polskiej świadomości narodowej powiedzieć już nie można.

autor: krik, data nadania: 2008-07-24 11:13:24, suma postów tego autora: 1649

Jestem jak najdalszy od nacjonalizmu

Z historii powinniśmy wyciągać nauke i dązyc do porozumienia.Ale chodzi o co innego o to ze antyrosyjskie fobie,pogarda wobec Janukowycza pchają nasze tzw. elity w sojusz z pomarańczowymi.Gdy PiS wszedł w sojusz z LPR/MW i Samoobroną, nasze media szalały: populizm ,nacjonalizm ,gdy w obozie pomarańczowych są ludzie z kręgu KUN,OUN,UNA-UNSO,Perkunas , ludzi przy których Giertychowie wydają się umiarkowani to w imie dokopania Rosji wszystko jest w porządku. To tak jak popieranie przez częśc polskiej prawicy weteranów łotewskich z Waffen-SS,czy niedostrzeganie nacjonalistycznych wyskoków polityków litewskich,ślepota w imie rusofobicznego szaleństwa nie jest do zaakceptowania

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-24 12:45:39, suma postów tego autora: 2712

zato ukraiński antysemityzm

był bardziej krwoizerczy,eksterminacyjny, przez wieki są tego przykłady.OPrzyczyny to inna sprawa ale oceniajmy ukraińców obiektywnie,ich antysemityzm był extremistyczny.A ANTYSEMITYZM ENDECJI TO NIC PRZY OUN

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-24 15:23:15, suma postów tego autora: 2712

czerwony93

a mimo to to polacy maja opinie antysemitow...

autor: bono, data nadania: 2008-07-24 15:55:39, suma postów tego autora: 132

..

Koniec swiata. Zgadzam sie z czerwonym93.

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-24 16:06:48, suma postów tego autora: 4863

ciekawostka

Ot - mam ciekawostkę. Na Wołyniu mieszkała bardzo liczna mniejszość czeska. W latach banderowskiego terroru Czesi pomagali Polakom. Po wojnie jedni i drudzy zostali przesiedleni w Sudety i przez 60 lat dawnych sąsiadów dzieliła granica państwa. Miesiąc temu w Kudowie Zdroju miało miejsce pierwsze po 60 latach spotkanie polskich i czeskich Wołyniaków. Co ciekawe, w Czechach bardzo prężnie działają środowiska wołyńskie a podczas spotkania mówiono po polsku - po dziś dzień większość z czeskich Wołyniaków biegle włada naszym językiem.

autor: towPawel, data nadania: 2008-07-24 19:27:27, suma postów tego autora: 125

tow.pawel

no prosze kto by pomyslal...

autor: bono, data nadania: 2008-07-24 20:00:15, suma postów tego autora: 132

Czesi-prawosławni

Większość Czechów była prawosławna,Niemcy chcieli im wydać dokumenty Protektoratu,kusili mozliwością Volkslisty,mimo to do współpracy pozyskali nieliczne jednostki,UPA starała saię przyciagnąć,propagandą i zastraszaniem,starali sie stworzyć Czeską Armie Powstańczą,sprawa okazała się niewypałem,Czesi zachowali postawe przyjazną Polakom i słono za to płacili,UPA również i ich mordowała

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-25 08:35:02, suma postów tego autora: 2712

Czesi na Wołyniu

Czy ktoś z forumowiczów wie może czy cała społeczność czeska na Wołyniu została repatriowana do ówczesnej Czechosłowacji czy też część tam została? Będą we Lwowie znalazłem siedzibę tamtejszej mniejszości czeskiej (zresztą w tym samym budynku gdzie mieszczą się organizacje mniejszości polskiej i niemieckiej), ale nie wiem czy tamtejsza społeczność ma coś wspólnego z prawosławnymi Czechami wołyńskimi czy też lwowscy Czesi to jakaś inna grupa (katolicka lub ewangelicka).

Jako ciekawostkę można dodać, że w większości prawosławni wołyńscy Czesi przyczynili się do rozwoju Kościóła Prawosławnego Czech i Słowacji (długoletni duszpasterz Czechów wołyńskich Antonín Jindřich Brabec doszedł do funkcji archimandryty), który składał się poza Wołyniakami także z innych grup (łemkowskie parafie grekokatolickie na Słowacji które wróciły do prawosławia, spora grupa konwertytów z Kościoła rzymskokatolickiego, wśród nich m.in. grupa polityków zafascynowana tradycjami cyrylometodiańskimi oraz część wiernych Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego Matějem Pavlíkiem (Gorazdem II) który chciał wprowadzić wśród husytów obrządek wschodni)

autor: SzymonM, data nadania: 2008-07-25 09:29:22, suma postów tego autora: 915

warto dodać

Warto dodać, że ofiarami czystek etnicznych padali obok wspomnianych już Polaków, Żydów, Romów, Ormian, Czechów i staroobrzędowców także koloniści niemieccy.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-07-25 09:32:32, suma postów tego autora: 915

Wołyń-Kosowo

Ukraińscy nacjonaliści zabijali także osoby z małżeństw mieszkanych i propolskich Ukraińców. Jak się nad tym zastanowić (może co prawda nie ta skala i nie to okrucieństwo) to mechanizm podobny do tego co w Kosowie robią albańscy nacjonaliści którzy za swoich wrogów uważają nie tylko Serbów, ale także np. tamtejszych Romów, Turków, Egipcjan, Goran, Bośniaków, Chorwatów, Czarnogórcvów czy Askhali.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-07-25 09:37:39, suma postów tego autora: 915

Koloniści niemieccy na Wołyniu

To ciekawa sprawa bo obok napływu z terenów Rzeszy byli tam Niemcy z Austii,wielu było bardzo zwiazanych ze spłecznością Polską ,zwłaszcza ci osiedleni w XVIII,XIX wieku,byli też przesiedleni przez carat Niemcy nadwołżańscy.Ale była grupa Niemców osiadłych na pocz. XX wieku która weszła w skład pracowników administracji III Rzeszy.To zależało od regionu np. na Zamojszczyźnie koloniści Niemieccy i Ukraińcy mordowali Polaków z równym zapałem,na Wileńszczyźnie np. tzw.biali Rosjanie,czy starowiercy oraz koloniści niemieccy byli bardziej związani z Polakami niż miejscowi Litwini którzy likwidowali Polaków.Ostatnio czytałem artykuł o Łemkach z pomocniczej straży granicznej którzy wyłapywali polskich kurierów i przekazywali ich gestapo.

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-25 10:23:03, suma postów tego autora: 2712

szymonie

co prawda skala nie ta sama ale trudno sie z tym nie zgodzic

autor: bono, data nadania: 2008-07-25 10:24:37, suma postów tego autora: 132

czerwony93

Oczywiście pisząc o niemieckich kolonistach którzy byli celem ataków ukraińskich nacjonalistów miałem na myśli niemieckich osadników z XVIII i XIX wieku, a nie tych przybyłych z Reszy.

Co ciekawe społeczność niemiecka na Wołyniu (ewangelicka) była dość spora, większa od czeskiej.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-07-25 11:52:50, suma postów tego autora: 915

To wszystko pogmatwane jak to w II RP

bo na Podolu koloniści niemieccy to głównie katolicy.Niemcy naziści mieli dobre pole do popisu,stara zasada dziel i rządź,Karaimami chcieli się posłużyć przeciw żydom,nawet naszych Tatarów chcieli wciągnąć do współpracy,skończyło się na fasadowym Związku Młodotatarskim

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-25 14:22:48, suma postów tego autora: 2712

wołyń

gdyby nie bezmyslna i krotkowzroczna polityka polskich wladz przedwojennych do rzezi by nie doszło

autor: liber, data nadania: 2008-07-25 15:05:30, suma postów tego autora: 114

prawosławni Czesi i inne ciekawostki

nieliczne grupki prawosławnych (obecnie w dużej mierze zasymilowanych do kultury rosyjskiej)Czechów występują na południu Mołdawii-niewykluczone, że przybyli właśnie z Wołynia. Poza tym w tym momencie nie mogę sobie przypomnieć nazwiska jednego z ojców - założycieli Czechosłowacji, czeski generał (z formalnego punktu widzenia zdrajca Austro-Węgier, służył w armii rosyjskiej), prawosławny, pochowany w Pradze.

a skoro tak już dłubiemy w kwestiach narodowościowych, zawsze warto podkreślać, że pewne tragedie dotyczyły nie tylko Polaków...

ciekawe również, że do Ukraińców, Tatarów, Łotyszy, Estończyków przylgnęła łatka hitlerowskich kolaborantów (w przypadku Łotyszy i Estończyków w dużej mierze słusznie), prawie nic nie mówi się o kolaborantach rosyjskich...

autor: tyvodar legocki, data nadania: 2008-07-25 15:49:41, suma postów tego autora: 849

liber

madralo. A jaka ty bys polityke prowadzil wobec organizacji ukrainskich zasilanych kasa z III Rzeszy i ZSRR?

autor: wojtas, data nadania: 2008-07-25 16:14:39, suma postów tego autora: 4863

tyvodar legocki

Podobna czeska społeczność, też zdaje się prawosławna, istnieje w Rumunii. Za to polscy Czesi np. w Zelowie to wierni Kościoła ewangelicko-reformowanego.

Piszesz o kwestii kolaboracji narodów byłego ZSRRu z III Rzeszą. Poza tym, że mało mówi się o Rosjanach w tego typu jednostkach to także o narodach muzułmańskiich byłego ZSRRu mówi się w tym kontekście dużo mniej niż o Ukraińcach czy narodach bałtyckich.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-07-25 16:43:31, suma postów tego autora: 915

wojtas

a ktore to zasilaly?? poza tym palenie cerkwii prawoslawnych, zabieraniu ziem ukraincom nie sluzulo porozumieniu, sanacja odeszla od linii marszałka

autor: liber, data nadania: 2008-07-25 16:53:35, suma postów tego autora: 114

Mam pytanie

Cerkwie palono też Białorusinom,a oni poza relatywnie naprawde nieliczną grupą kolaborantów nie występowali przeciw Polakom.Za to Ukraińcy,no i Litwini tak.

autor: czerwony93, data nadania: 2008-07-25 19:05:43, suma postów tego autora: 2712

poniewaz

bialorusini chyba jako jedyni mieli slabo rozwinięte poczucie narodowe

autor: bono, data nadania: 2008-07-25 20:17:34, suma postów tego autora: 132

i

nawet za cara jakos nie palali sie do niepodleglosci

autor: bono, data nadania: 2008-07-25 20:34:02, suma postów tego autora: 132

warto

dodac jak zachowali sie tam Węgrzy-pomagali Polakom uciekać, łapali członków UPA, nigdy nie stanęli naprzeciw Polakom

autor: liber, data nadania: 2008-07-27 13:36:45, suma postów tego autora: 114

Dodaj komentarz