Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Suggett: W obronie imigrantów

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Czy ktoś zna jakieś dane

ile nielegalnych imigrantów z Europy Lacińskiej znajduje się w Europie? Rozumiem, że głównie w Hiszpanii...

Natomiast cała inicjatywa jest słuszna, ale nie wiemy czy Chavez zdecyduje się na jakieś kroki odwetowe, gdyby reprezje wobec imigrantów dotyczyły ludności nie z Ameryki Łacińskiej ( i nie z tamtejszego bloku państw rządzonych przez lewicę), ale np. z Afryki...

autor: Tomek Sosnowski, data nadania: 2008-08-02 10:20:42, suma postów tego autora: 568

Tomek Sosnowski

Zastanawiacie się nad bzdurami a potem się dziwicie że historia zostawia was daleko w tyle.

autor: jliber, data nadania: 2008-08-02 11:34:45, suma postów tego autora: 4329

Imigranci

w Holandii represjonują gejów.

autor: ABCD, data nadania: 2008-08-02 12:17:02, suma postów tego autora: 20871

Zdarza się...

...że Czarni i Latynosi w USA naparzają się między sobą. Zdarza się nie tak rzadko.

Przywrócić niewolnictwo! Białą siłą ABCD!

autor: PMB, data nadania: 2008-08-02 13:02:34, suma postów tego autora: 1628

Chavez i ropa

W ciągu ostatnich tygodni cena ropy spadła o ponad 20$ na baryłce. Ciekawe przy jakim poziomie cen reżim Chaveza się wykopyrtnie?

autor: pilaster, data nadania: 2008-08-02 17:06:23, suma postów tego autora: 147

Pilaster

Ale i tak jest najwyższa w historii.

autor: J.K, data nadania: 2008-08-02 17:40:33, suma postów tego autora: 948

ropa

Nie, najwyższa była miesiąc temu. Ciekawe wgo jakiej ceny zaplanowane sa wpływy do wenezuelskiego budżetu. Bo jezeli cena spadnie poniżej tego zaplanowanego poziomu, to i rewolucja boliwariańska się skicha :)

Gospodarka Wenezueli poza ropą nie wytwarza już literalnie niczego.

autor: pilaster, data nadania: 2008-08-02 18:46:46, suma postów tego autora: 147

..

"Prezydent Chávez, goszczący prezydenta-elekta Paragwaju Fernando Lugo, zagroził cofnięciem możliwości inwestycji w Wenezueli krajom europejskim".
Ot, spotkało się dwóch klerykałów i homofobow i ma zamiar zmniejszyc zyski firmie mojego taty. To ma byc lewica?

CZERWONY RADYKAŁ

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-02 19:17:47, suma postów tego autora: 4863

A dlaczego imigranci pchają się do Europy

zamiast do wenezuelskiego raju?

autor: west, data nadania: 2008-08-02 19:38:09, suma postów tego autora: 6717

Pilaster


Jak razie to ty się nieźle "wykopyrtnąłeś" w dyskusji nt. Kuby.
Szykujesz jakieś salto na bis?

B.

autor: krik, data nadania: 2008-08-02 19:51:06, suma postów tego autora: 1649

west

Poniewaz kraje europejskie juz dawno wprowadzily cywilizowane ustawodastwo socjalne, prawa pracy i zaimplementowaly rozwiazania interwencjonistyczne w gospodarce, a Wenezuela dopiero zaczyna to robic.

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-02 19:54:44, suma postów tego autora: 4863

Muszę zmartwić poniektórych

W Wenezueli powstała nawet organizacja o nazwie Ruch Rewolucyjnych Gejów - paradują nieraz w koszulkach z podobizną Chaveza. Przynajmniej kilka lat temu trudno było uświadczyć w Wenezueli organizacji LGBT wrogiej Chavezowi. Przedstawiciele organizacji broniących praw LGBT, którzy bywali w Wenezueli, narzekają wprawdzie na zbyt skromną skalę zmian, jednak chwalą ten kraj za widoczny postęp w tej dziedzinie. Chavez wielokrotnie w swych wypowiedziach piętnował homofobię.

To prawda, ustawodawstwo w "obyczajowych dziedzinach" w Wenezueli pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie kuriozalne jest zresztą zachowanie ustawodawstwa antyaborcyjnego. Rewolucja jednak żyje swoim rytmem i mam nadzieję, że w tej mierze jeszcze wiele zdoła się zmienić.

Należy podkreślić potworne wpływy, jakie w Wenezueli ma kościół katolicki, którego hierarchia jest obrzydliwie reakcyjna i który zdołał już w przeszłości hamować zmiany na tych polach. Chavez niejednokrotnie wchodził w zatargi z tym czy innym katabasem, i mimo iż deklaruje się jako chrześcijanin, jest wyraźnie antyklerykalny ("katolicyzm jest machistowski" - to jedno z jego publicznych stwierdzeń, niekoniecznie najostrzejsze). Rewolucja ma jednak swoje sprzeczności - musi je mieć - i wobec swych ograniczeń (Wenezuela mimo sporej międzynarodowej sympatii, a także rezerw ropy, pozostaje jednak krajem w dużej mierze izolowanym) nie ma mowy, by wyglądała jak jedno wielkie marzenie. Błędy samego Chaveza, potęga sił kontrrewolucyjnych, potęga konformistycznej biurokracji, która spowalnia rewolucję i stanowi dla niej potężne zagrożenie - wszystko to się kumuluje i niedostateczność zmian widać także i na tych polach, o których nie omieszkały wspomnieć forumowe homofoby.

autor: PMB, data nadania: 2008-08-02 23:21:52, suma postów tego autora: 1628

Zabłysnę poprawnością ;)

Najlepiej nie przywiązywać się do żadnej tożsamości- narodowej czy seksualnej, nie wiadomo co odkryjemy w swoim wnętrzu. Nośmy te tożsamości jak lekki płaszcz na ramionach, gotowi w każdej chwili je zrzucić:):)

Czy dobrze zrozumiałem ideologię Nowej Lewicy tow. PMB?

Rewolucyjni Geje, to mi sie podoba:)

Walczący przeciwko wrogom rewolucji, księzom , homofobom, maczystowskim świniom:)

P.S PMB bardzo łatwo u ciebie zyskać miano homofoba:)

Mam nadzieję, że w czasie rewolucji, nie będziesz w składzie trójki rewolucyjnej sądzącej takich podłych reakcjonistów jak ja:)

autor: Tomek Sosnowski, data nadania: 2008-08-02 23:37:59, suma postów tego autora: 568

Chwalić Boga, że

Chavez nie jest gejem, że rewolucja ma "sprzeczności" (czyli bierze pod uwagę realia kulturowe i postawy Wenezuelczyków) i że rewolucji nie robi wirtualny towarzysz PMB, lecz ludzie z krwi i kości. Dzięki temu może coś dobrego z tego faktycznie na dłuższą metę wyniknie, zamiast zamienić się albo w drobnomieszczański obyczajowy buncik znudzonej studenterii jak w 1968 r., albo w sowiecki zamordyzm, stanowiący całkowite zaprzeczenie ideałów, które miał zrealizować. A "prawdziwe" rewolucje bez "sprzeczności" zostawmy politycznym onanistom.

autor: Durango 95, data nadania: 2008-08-03 01:12:36, suma postów tego autora: 3848

PMB

Mozna prosic o przyklady "wielokrotnych wypowiedzi Chaveza pietnujacych homofobie"?

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-03 11:41:54, suma postów tego autora: 4863

krik

W sprawie Kuby, to raczej wyrżnnęli się moi opnenci, zwłaszcza w momencie, kiedy przywołali P. Molinę, sztandarowy przykład "sukcesów" kubanskiej medycyny.

Bo faktu, ze kubańska medycyna i kubańska edukacja jest bardzo marnej jakosci, co wynika z absolutnie wszystkich miarodajnych wskaźników, nikt podważyć nie zdołał, poza zaklinaniem rzeczywistości, ma się rozumieć.

A w sprawie Wenezueli jestem gotów się założyć, że "rewolucja boliwariańska" wyłoży się nie dalej, niz pół roku po spadku cen ropy poniżej 80$. Ia lbo Chavez zostanie obalony, albo Wenezuela bez reszty upodobni sie do swojego wielkiego brata z północy :)

autor: pilaster, data nadania: 2008-08-03 14:20:28, suma postów tego autora: 147

wojtas

czyli jak Chavez "piętnuje homofobię" to już jest okropny i zły?

autor: Getzz, data nadania: 2008-08-03 16:25:58, suma postów tego autora: 3554

Getzz

a tak napisalem? Po prostu ciekaw jestem kiedy to robil, bo cos mi sie zdaje ze to kolejny wymysl.

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-03 16:37:53, suma postów tego autora: 4863

to niech przyjmuje tych emigrantów do wenezueli

jak jest taki czuły na ich los. Tylko czy beda oni chcieli do tej wenezueli jechac po dobroci?

autor: Dobrodziej Pracodawca, data nadania: 2008-08-03 16:46:06, suma postów tego autora: 2714

Rozumiem.

Ja właściwie też nie słyszałem, żeby Chavez mówił akurat o tym problemie.

autor: Getzz, data nadania: 2008-08-03 16:51:34, suma postów tego autora: 3554

Getzz

Mi sie cos wydaje, ze moze zdarzylo mu sie powiedziec cos w rodzaju "gejom tez nalezy sie szacunek". Ale dokladnie to samo mowil tez JPII, Benedykt 16, czy nawet Roman Giertych. A "Rewolucyjni Geje" robia z Chaveza swojego sojusznika.

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-03 17:05:17, suma postów tego autora: 4863

wojtas

Chavez popiera prawa antydyskrimacyjne wobec homoseksualistów. Gdy nie uzwględniono ich w konstytucji, po silnym sprzeciwie Kościoła rzymskokatolickie wenezuelski prezydent zadeklarował, że będzie chciał aby uwzględniono w przyszłych zmianach konstytucyjnych. Nie ma teraz pod ręką linka, a muszę zaraz wyjść, ale jeśli ten problem tak Cię interesuje to później poszukam.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 17:16:35, suma postów tego autora: 915

aha

I warto jeszcze wspomnieć, że w 2006 roku rozpoczęto pracę nad projektem legalizacji związków homoseksualnych. Przypomnę tylko, że Zgromadzenie Narodowe w całości składa się ze zwolenników Chaveza (gdyż opozycja zbojkotowała wybory).

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 17:18:26, suma postów tego autora: 915

Szymon

z tego co mi wiadomo, jednokrotnie w tv Chavez oswiadczyl, ze szkoda, ze ze wzgledu na postawe kosciola jednak zrezygnowano z zapisu o zakazie dyskryminacji ze wzgledu na oriantuajce seksualna w konstytucji z '99. I tyle.
Co do projektu w parlamencie...Przedstawili go wlasnie dzialacze MGR , czyli tych rewolucyjnych gejow no i oto, co mowi sam przewodniczacy MGR o reakcji deputowanych: "The politicians did not want to listen to us gays. We had believed that because they were revolutionaries they would have a vision, a broader mind, but it was all to the contrary ... "

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-03 17:51:11, suma postów tego autora: 4863

Śmiechu warte:

zarzut "braku wizji" i "szerszego spojrzenia" stawia gość, którego obchodza tylko roszczenia jego mikroskopijnej grupki...

autor: ABCD, data nadania: 2008-08-03 18:44:49, suma postów tego autora: 20871

wojtas

Sam widzisz. Chavez nie odżegnuje się od sprawy praw LGBT. Nie krytykował nigdy Ruchu Rewolucyjnych Gejów, a warto wspomnieć, że potrafił on poszczególne organizacje ze swojego obozu krytykować ostro i z nazwy, czego doświadczyła Komunistyczna Partia Wenezueli. Warto też wspomnieć, że w corocznej paradzie homoseksualistów od 2000 roku zawsze uczestniczą przedstawiciele rządu (raczej nie podejrzewam, że nie wiedzą na jakim wydarzeniu są obecni).

Jasne, że nie cały ruch boliwaiański jakoś szczególnie zajmuje się problemtyką mniejszości seksualnych. Nigdy tego nie kwestionowałem. Tak samo jak i cały ruch boliwariański jest za głębokimi zmianami gospodarczymi tylko czy z tego możemy wysnuć wniosek, że wszyscy zwolennicy Chaveza to kapitaliści. Przecież byłoby to absurdalne.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 18:48:39, suma postów tego autora: 915

teksty

Dwa teksty na ten temat:

http://www.venezuelanalysis.com/analysis/1512

http://www.venezuelanalysis.com/analysis/1673

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 18:54:05, suma postów tego autora: 915

strona

Na stronie Ruchu Rewolucyjnych Gejów są wypowiedzi Chaveza z programu Alo Presidente na temat mniejszości seksualnych http://revoluciongay_vzla.ve.tripod.com/

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 19:01:23, suma postów tego autora: 915

To, że Chavez

nie krytykuje gejów, to jeszcze nie znaczy, że ich jakoś szczególnie popiera lub przejmuje się ich problemami. Po prostu jak mnóstwo innych ludzi może on uznawać, że to kwestia marginalna, a w dodatku już dawno rozwiązana, skoro gejom nikt niczego na serio nie zabrania i nie prześladuje ich. Tym się zapewne Chavez różni od naszej lewicy, że nie uważa, iż świat kręci się wokół homoseksualnego tyłka.

autor: Durango 95, data nadania: 2008-08-03 19:07:00, suma postów tego autora: 3848

jeszcze

Oczywiście nie ma co ukrywać, że wśród opozycji także są otwarci homoseksualiści. Kandydatem centroprawicowej Federalnej Partii Republikańskiej był gejowski działacz José Ramon Merentes. Warto jednak prześledzić jak wygląda parada LGBT w Wenezeueli z mocno apolitycznej imperezy w raczej prochavezowską - w tym roku np. jedna z grup lesbijskich odmówiła z tego powodu udziału w manifestacji.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 19:08:11, suma postów tego autora: 915

Durango 95

Polecam jednak wypowiedzi samego Chaveza np. apel do gejów i lesbijek o angażowanie się w proces rewolucji boliwariańskiej (podobne apel kierował np. do rdzennej ludności czyli jak widać problematyka mniejszości nie jest mu obca). Są bezpośrednie linki na stronach rządowych (po hiszpańsku). Wykracza to znacznie poza zwykłą kurtuazję.

Ale tyle z mojej strony. To spory offtopic, warto tylko pokazać, że wyobrażenia o konserwatyźmie Chaveza moża włożyć między bajki.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 19:11:52, suma postów tego autora: 915

Szymon

litosci. Znam hiszpanski dosc slabo, ale w podanym przez ciebie linku wyczytalem zaledwie dwa zdania wypowiedziane kiedykolwiek przez Chaveza, ktore moznaby uznac za popierajace gejow. Jedno to to, o ktorym pisalem wczesniej i drugie zapraszajace do szerszego udzialu w zmianach, czyli z niego nie wynika zupelnie nic.
Co do krytyki ruchu rewolucyjnych gejkow - nie sadze, zeby byl sens krytykowac mikroskopijna grupke, ani zeby Chavez nawet wiedzial o jej istnieniu. BNaprawde nie widze ZADNEGO zainteresowania Chaveza wspomniana tematyka, nie widze tez zadnych dzialan jego administracji w tym keirunku. Wspomniane juz "szykowane" zmiany prawne okazaly sie inicjatywa samych homoseksualistow zignorowana przez deputowanych.
Smiechuwarte - ruchowi rewolucyjnych gejow udalo sie wyrwac dwa zdania Chaveza "popierajace" ich postulaty i juz Chavez okazuje sie bojownikiem o prawa LGTB ;-)))

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-03 19:17:39, suma postów tego autora: 4863

wojtas

A udział ministrów w manifestacji LGBT? Naprawdę sądzisz, że chodzą sobie oni na nie od tak bez wiedzy prezydenta?

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 19:19:17, suma postów tego autora: 915

poza tym

Przecież w odrzuconym w referendum projekcie konstytucji gwarantowano prawa dla homoseksualistów. No chyba nie twierdzisz, że Chavez nie wiedział co jerst w jego własnym projekcie?

http://www.pinknews.co.uk/news/articles/2005-6236.html

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 19:24:55, suma postów tego autora: 915

Szymon

Tobie chyba jak roznych dziwnym prawicowcom wydaje sie ze Wenezuela to kraj autorytarny i WSZYSTKO co zrobi jakikolwiek czlonek partii Chaveza automatycznie dzieje sie za wiedza i z rozkazu Chaveza.

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-03 19:26:41, suma postów tego autora: 4863

wojtas

Nie bądź śmieszny. Jeżeli chcesz to możesz sobie nawet wierzyć w to, że ministrowie chodzą sobie na gejowskie parady na złość Chavezowi. Twoja sprawa.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 19:28:23, suma postów tego autora: 915

..

Ja jestem smieszny? To nie ja uwazam na podstawie dwoch zdan wypowiedzianych przez cala prezydenture Chaveza, ze Chavez jest bojownikiem o ruchu LGTB.
"Zaprosil ich do udzialu w przemianach" a biedaczki mysla, ze bedzie im dzieci do adopcji oddawal ;-))))

autor: wojtas, data nadania: 2008-08-03 19:32:28, suma postów tego autora: 4863

Szymon,

a kto tu pisał o jakimś konserwatyzmie Chaveza? Nikt. Jedyne, na co zwracaliśmy uwagę to taka kwestia, że Chavez nie jest hiper-postępowy w stylu wirtualnych rewolucjonistów i że nie uważa kwestii LGBT za kluczowe.

Zaś zachęty do wspierania rewolucji boliwariańskiej, to jak sądzę rozsądna zagrywka każdego przywódcy, który mając silną opozycję wewnętrzną i zewnętrzną stara się pozyskać jak największe poparcie wśród przeróżnych grup ludności, zwłaszcza gdy poza deklaracjami niewiele go to kosztuje.

autor: Durango 95, data nadania: 2008-08-03 19:53:47, suma postów tego autora: 3848

Nie sądzę,

żeby Chavez regulował zachowania swoich ministrów we wszystkich marginalnych kwestiach. Czy jeśli się okaże, iż dwóch ministrów w rządzie Chaveza lubi tequilę, bedzie można ocenić, że promowanie tequili jest celem rewolucji boliwariańskiej?

autor: ABCD, data nadania: 2008-08-03 19:47:16, suma postów tego autora: 20871

dobra

Już naprawdę na zakończenie. Chavez wyszedł poza deklaracje w tej kwestii. Już o tym zresztą pisałem, zrobił to w swoich propozycjach zmian konstytucyjnych. To najlepiej świadczy jak do tej problematyki podchodzi.

autor: SzymonM, data nadania: 2008-08-03 20:09:32, suma postów tego autora: 915

Szymonie,

czy było tam prawo do adopcji dzieci?
Bo jeśli idzie o prawo do tolerancji dla swej odmienności, to nikt go homoseksualistom nie odmawia. Idzie o to, że niektóre roszczenia zawodowych rzeczników grup LGBT wydają się iść za daleko. Irytuje też traktowanie tych roszczeń jako jednego z najważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa?

autor: ABCD, data nadania: 2008-08-03 20:22:36, suma postów tego autora: 20871

Nie uważam, by to były zbyt mocne słowa

"Chwalić Boga, Chavez nie jest gejem [...]. Dzięki temu może coś dobrego z tego faktycznie na dłuższą metę wyniknie, zamiast zamienić się albo w drobnomieszczański obyczajowy buncik znudzonej studenterii jak w 1968 r., albo w sowiecki zamordyzm [...]."

Czegoś tak wrednego, obrzydliwego, skandalicznego i reakcyjnego dawno nie czytałem. Jeśli ta czarna reakcja wykazuje w ten sposób pogardę dla odmienności seksualnej, osoby ją prezentujące zrównując z odpowiedzialnymi za biurokratyczną despotię stalinowską, to ja z kolei odmawiam jakiegokolwiek szacunku dla obrzydliwego fantoma, którego owa czarna reakcja czci i umieszcza w niebiesiech. Niech tego nędznego fantoma szlag trafi i piekło pochłonie!

autor: PMB, data nadania: 2008-08-04 00:31:03, suma postów tego autora: 1628

PMB,

A może, zanim mnie wyślesz do piekła, zacznij czytać ze zrozumieniem teksty, z ktorymi polemizujesz?
"FANTOM"

autor: ABCD, data nadania: 2008-08-04 01:14:32, suma postów tego autora: 20871

Że..., że... i że...

A tu ktoś w danym kontekście jedno z tych "że" uznał za najważniejsze. Niedopuszczalne!

autor: PMB, data nadania: 2008-08-04 10:14:27, suma postów tego autora: 1628

@pilaster

Chcesz jeszcze porozmawiac o Portoryko? :)

Jestes jak beton, ktoremu nikt nie wmowi, ze biale jest biale a czarne jest czarne. :-)

autor: Bogusław_Siemiątkowski, data nadania: 2008-08-04 18:13:20, suma postów tego autora: 700

PMB

"katolicyzm jest machistowski" w sumie racja, ale, z cala sympatia do Chaveza, akurat on o machizmie nie powinien sie wypowiadac:)
pozuje do zdjec w mundurku wojskowym, kreuje sie na ojca narodu, nawet jego lalki, ktore sprzedaja na bazarach maja "machistowski" charakter:)
mam nadzieje, ze to byl tylko chwyt pod publiczke na uzytek sfeminizowanych lewakow z krajow rozwinietych, a nie jego rzeczywiste poglady:D Sam jest "twardym" facetem i chwala mu za to, moglby sobie odpuscic takie genderowe terminy, bo w jego wykonaniu to troche smieszy:)

autor: MJ, data nadania: 2008-08-06 18:10:57, suma postów tego autora: 1280

MJ,

Widzisz, jestem entuzjastą różnych feministycznych dyskursów, bardzo zdecydowanym zwolennikiem prawa małżeństw jednopłciowych do adopcji dzieci, zwolennikiem emancypacji obyczajowej z całym dobrodziejstwem inwentarza, a jakoś w samych muskułach Chaveza machizmu nie zauważam. Nie jestem mięśniakiem, ale też bynajmniej nie każdego mięśniaka uważam za macho. Dziwny jestem, co?

autor: PMB, data nadania: 2008-08-06 22:43:13, suma postów tego autora: 1628

Dodaj komentarz