Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Unia Europejska zniesie sankcje wobec Białorusi?

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Zniesienie

sankcji to sposób zachodu na to, by Białoruś nie uznała niepodległości Osetii i Abchazji.

autor: RRRadykał, data nadania: 2008-09-07 11:29:42, suma postów tego autora: 1084

Bartłomieju


Przyczyna może być bardziej trywialna. Połowa kruszywa w Polsce jest z Białorusi, a to to całe Euro...


autor: krik, data nadania: 2008-09-07 12:10:41, suma postów tego autora: 1649

.

O psiakrew, nie wpadłem na to... Wszystko składa się do logicznej kupy - Drzewiecki chce ściągnąć chińskie firmy budowlane, a Sikorski bieży mu w sukurs i chce zadbać o białoruskie materiały budowlane... Niezłe, niezłe.

autor: BKP, data nadania: 2008-09-07 12:18:41, suma postów tego autora: 221

Konkurencja

UE robi nam (tj. Lewicy.pl) po prostu konkurencję :-)

autor: J.K, data nadania: 2008-09-07 14:38:23, suma postów tego autora: 948

.

Mnie się natomiast wydaje, że tu nie chodzi o żadne kruszywo, lecz o to samoo, co w przypadku Gruzji. Nie ma się jednak co obawiać. Tylko dureń może uwierzyć, że Białorusini wystąpią przeciwko Rosji.

autor: Bury, data nadania: 2008-09-07 14:38:36, suma postów tego autora: 5751

Jak nie kijem ją to marchewką, Szanowni Panowie...

Nie wyszła "kolorowa rewolucja" (niebieska?), czas dać marchewkę powąchać. A ten afgański Rambo jest tu jedynie śmiesznym pionkiem i pośrednikiem (w "branży burdelowej" ma to dosadniejsze określenie)...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-09-07 15:01:50, suma postów tego autora: 5956

Nie sądzę,

by Białorusini dali się Zachodowi zagłaskać. Zbyt dużo mają informacji o polskiej biedzie, bezrobociu, kółótniach, wyprzeaży majątku narodowego, by dali sie na to nabrać.

autor: steff, data nadania: 2008-09-07 17:41:59, suma postów tego autora: 6626

Dziewiczy teren

Możliwe że polscy kapitaliści najzwyczajniej za pośrednictwem rządu chcą sobie ułożyć poprawne "kontakty gospodarcze" z Białorusią, tym bardziej że władze białoruskie zapowiadają prywatyzację przedsiębiorstw państwowych.
Każdy polityczny zwrot w relacjach UE-Białoruś ma służyć interesom "słusznego" zachodniego kapitału.
Kapitał zachodni za pomocą swojego pionka jakim Jest Polska chce zawalczyć z kapitałem rosyjskim o jeszcze dość "dziewiczy" jak na tą część Europy, rynek zbytu.

autor: Andrzej Kot, data nadania: 2008-09-07 20:10:23, suma postów tego autora: 800

Andrzej Kot


Sprawa jest bardziej złożona. Chodzi nie o rynek białoruski, lecz rosyjski. Np. Białoruś jest prawdziwym potentatem na rynku rosyjskim w konfekcji damskiej. Stąd produkty polskie są sprzedawane w Rosji pod marką... białoruskich. Tyle że pośrednikami są... firmy łotewskie. W razie ocieplenia relacji deal byłby bardziej korzystny.
Z kolei inne polskie produkty, np. materiały budowlane trafiają na Białoruś z fakturą dajmy na to... z Kazachstanu. A pośrednicy kosztują.
Największy problem powstał jednak z kruszywem, które w ogromnej ilości zasila polską budowlankę. Jarosław Kaczyński, gdy tylko został premierem od razu obłożył import kruszywa cłem. Żeby dowalić Łukaszence. Okazało się, że przywalił tym polskiej budowlance. No i zaczęto szybko sprawę odkręcać. A teraz mamy budować "drugą Polskę" na Euro...
A poza wszystkim, o ile dobrze pamiętam, to największym zachodnim inwestorem na Białorusi są... USA. Potem Niemcy i Francja.
Z drugiej strony, na białoruskie "Biełazy" zamówienia trzeba składać z dwuletnim wyprzedzeniem. Podobnie jak ta podmińska fabryka, na trzy zmiany pracuje tam wiele innych zakładów, produkujących na eksport. Nie mówię już o zbrojeniówce, która lata całe będzie realizowała kontrakt dla Malezji (Ukraina zadeklarowała się do NATO, więc Białoruś przejęła jej część kontraktu, negocjowanego przez Rosję).

autor: krik, data nadania: 2008-09-08 01:15:56, suma postów tego autora: 1649

????

krik-to ty wczesniej pisales o nowoczesnych telewizorach z Białorusi -ponoc rewelacyjne ale mialy jedną wadę NIKT ICH NIE WIDZIAŁ!!!
Prawda o białoruskiej gospodarce jest taka, że już został wyprzedana. Co było wartosciowe zostało juz pzrejete albo przez Rosjan albo spółki z Cypru i innych rajów podatkowych. Łukaszenko i jego otoczenie juz sie ustawili i teraz boja się, że Rosja im to odbierze. Dlatego Łuka zwolnił wieźniow politycznych i poluzował srube opozycji. Liczy na współprace i kredyty z UE i USA aby uniezależnic sie od Rosji

autor: red25, data nadania: 2008-09-08 10:13:55, suma postów tego autora: 322

red25


Mylisz mnie zapewne z jakimś swoim alter ego. Nic nie wiem o białoruskich telewizorach.
Natomiast twoje przedstawienie gospodarki Białorusi, jej tendencji, dynamiki i zależności też blado odnoszą się do faktów. O wyrwie budżetowej w gospodarstwie Łukaszenki też nic mi nie wiadomo.
Za co przepraszam.

autor: krik, data nadania: 2008-09-08 11:45:27, suma postów tego autora: 1649

Dodaj komentarz