Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Rauba: W obronie Warszawy

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

super

tekst! dzieki!!!

autor: socjal, data nadania: 2008-09-11 07:18:35, suma postów tego autora: 50

Tekst super

RBOW to wspaniała formacja,elita ruchu robotniczego,tak jak czerwoni kosynierzy PPS

W kalendarium zabrakło informacji że 11 września 1877 urodził się Feliks Dzierżyński,czy to przeoczenie,czy obawa przed prawackim szałem

autor: czerwony93, data nadania: 2008-09-11 12:44:54, suma postów tego autora: 2712

Feliks Dzierżyński

Czy mógłbyś mi wyjaśnić, Czerwony 93, dlaczego uważasz Feliksa Dzierżyńskiego za postać, o której urodzinach warto pamiętać i odnotowywać je w kalendarium?
Pytam bez złej woli. Daleko mi do prawactwa. Może ja o czymś nie wiem, o czym wiedzieć powinnam?

autor: zielona, data nadania: 2008-09-11 16:01:41, suma postów tego autora: 861

Warto o nim pamietać

ze względu na zasługi dla ruchu robotniczego,nie będe się wypowiadał na temat jego działalności w Czeka,róznie się to ocenia,ale dla działalności lewicy na ziemiach polskich w okresie caratu zrobił wiele i to jest jego zasługą

autor: czerwony93, data nadania: 2008-09-11 16:25:54, suma postów tego autora: 2712

czerowny 93

zgoda w walce z caratem zrobil duzo, ale co to wspolnego z tekstem, pod ktorym piszesz komentarze? Dzierzynski zmarl w 1926 wiec 13 lat przed wybuchem wojny to raz , a dwa mysle ze i tak nie poparlby wlaki z III Rzesza dla obrony Polski

autor: bono, data nadania: 2008-09-11 16:41:47, suma postów tego autora: 132

Cześć bojownikom Batalionów Robotniczych

Ciekawie napisane.

A co do Feliksa,ciekawe czemu lewica.pl "przeoczyła" jego urodziny

autor: guevarysta, data nadania: 2008-09-11 17:14:27, suma postów tego autora: 773

...

Ciekawy teskt. Swoja droga szcxzegolnie ciekawy, ze ukazal sie w gazecie, ktora tytulem nawiazuje do PRLowskiej, co biorac pod uwage powojenne losy kpt. Keniga wydaje sie interesujace.

autor: wojtas, data nadania: 2008-09-11 18:37:43, suma postów tego autora: 4863

Z tym Dzierżyńskim

to przesadziliście. To nie jest na szczęście normalna inaczej LBC, tylko lewica.pl

autor: Getzz, data nadania: 2008-09-11 21:44:50, suma postów tego autora: 3554

@zielona

Dlaczego warto pamiętać?

Dla przestrogi!

Ale znam też takiego jednego, którego tylko brak zdolności literackich pozbawia możliwości napisania nowej wersji Konrada Wallenroda w oparciu o życiorys Felusia D. I nie piszę o sobie, chociaż częściowo podpisuję się pod takimi poglądami ;)

autor: marcin, data nadania: 2008-09-11 22:55:00, suma postów tego autora: 193

Feliks-Konrad?

No cóż, chętnie poznam nowe, nieznane wcielenie Feliksa-Konrada. (Kurczę, to brzmi prawie jak Gustawa-Konrada...) Bo na podstawie tego, co wiem do tej pory, raczej bym nie czciła jego pamięci, nawet jeśli miał chwalebne początki. Cóż, wielu było takich, co dobrze zaczynało, ale fatalnie skończyło... zwłaszcza jeśli przyjęli zasadę, że cel uświęca środki. Nie wiem co to jest z tymi środkami, że tak lubią się emancypować i zajmować miejsce celu, któremu miały pierwotnie służyć.
Pamiętaj, proszę, o tym, młody czerwony rewolucjonisto:)

autor: zielona, data nadania: 2008-09-12 00:56:39, suma postów tego autora: 861

To oczywiście...

...nie było do Ciebie, Marcin, tylko do Czerwonego 93. A dla przestrogi? Why not. To brzmi rozumnie.

autor: zielona, data nadania: 2008-09-12 01:01:02, suma postów tego autora: 861

czerwony93

Nie zapominaj o zasluzonych dla niemieckiego ruchu robotniczego takich postaci, jak E. Rohm, bracia Strasserowie, czy J. Goebbels.

autor: wojtas, data nadania: 2008-09-12 07:45:00, suma postów tego autora: 4863

Dziwi mnie opluwanie Dzierżyńskiego

Czy wszyscy którzy tak go potępiają czytali Czarna księge komunizmu,te prawicowe wypociny,a co ma Strasser,Rohm ci prawicowi extreemiści do tow.Feliksa

autor: polak17, data nadania: 2008-09-12 19:48:51, suma postów tego autora: 1297

No dajcie spokój!

Czy niektórzy naprawdę uważają Dzierżyńskiego za człowieka lewicy? To może monarcha Kim Dzong Il to też lewicowiec? Albo Pol Pot?

autor: Getzz, data nadania: 2008-09-12 20:38:36, suma postów tego autora: 3554

Trochę głupie te spory, wybaczcie. Po pierwsze, lewicowość

Dzierżyńskiego raczej wątpliwości nie budzi. Po drugie, Polska miała dwoje działaczy lewicowych "skali międzynarodowej" - Feliksa Edmundowicza właśnie i Różę Luksemburg. Głupio byłoby zastępować pamięć o nich pamięcią o jakiejś pepesowskiej drobnicy.

autor: west, data nadania: 2008-09-13 12:46:27, suma postów tego autora: 6709

West,

takich jak ty Feliks Edmundowicz rozwalał pod ścianą zaraz po czarnosecińcach :).

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-09-13 19:20:31, suma postów tego autora: 3102

Angka Leu, masz dziwne wyobrażenie o Dzierżyńskim

i w ogóle o polityce władzy radzieckiej. No, ale to nie mój problem.

autor: west, data nadania: 2008-09-13 20:03:13, suma postów tego autora: 6709

west

To wlasnie "pepeesowska drobnica" miala realne i relatywnie duze poparcie polskiego spoleczenstwa, w odroznieniu od Dzierzynskiego i jego kolegow, ktorym polska klasa robotnicza juz w 1920 roku pokazala jak bardzo ich ceni.
Po druge - nie wiem, czy Dzierzynski i Lenin nienawidzili kogokolwiek batdziej niz liberalow twojego pokroju. Przykladem moze byc chociazby Struwe, choc nie chcialbym go obrazac porownujac do ciebie.

autor: wojtas, data nadania: 2008-09-14 12:28:05, suma postów tego autora: 4863

Wojtasie, problem w tym że po tej pepesowskiej drobnicy

w historii nic nie zostało. Ani trwałych osiągnięć ani choćby "spadania z wysokiego konia". Wycieczki osobiste sobie daruj, mnie osobiście szkoda czasu na takie pyskówki.

autor: west, data nadania: 2008-09-14 21:53:13, suma postów tego autora: 6709

..

Jesli cos zostalo - to przynajmniej cos pozytywnego. Coz pozytywnego z osiagniec Dzierzynskiego pozostalo?

autor: wojtas, data nadania: 2008-09-15 11:00:44, suma postów tego autora: 4863

Wojtas, ja to widzę tak

Jako ludzie lewicy powinniśmy pamiętać o tych, którzy zasłużyli się w walce o postęp społeczny, nieważne czy byli akurat komunistami, socjaldemokratami, chrześcijańskimi radykałami czy liberałami. To po pierwsze. Po drugie, Dzierżyński to nie postać szeregowa. Był jedną z kluczowych postaci rewolucji październikowej i jednym z ważniejszych współtwórców państwa radzieckiego. Czy nam się podobają poszczególne rozwiązania czy nie, było to pierwsze państwo świadomie oparte na zasadach socjalistycznych, realizujące masę konkretnych postulatów socjalistycznych i wpływające na rozpowszechnianie idei socjalistycznych na całym świecie. No i dochodzi aspekt marketingowy :-): Polaków (lub osób związanych z Polską) znanych szerzej na świecie jest tyle co kot napłakał, więc nie warto wybrzydzać.

autor: west, data nadania: 2008-09-15 14:28:22, suma postów tego autora: 6709

west

Wszystko ladnie, gdyby tylko Rosja radziecka reprezentowala faktycznie jakikolwiek postep w stosunku do sytuacji wczesniejszej. Tymczasem byl to zupelny REGRES, klasa robotnicza i w ogole obywatele stracili wszystko to,co uzyskali dzieki rewolucji lutowej. Np. radykalnie spadly zarobki, pojawil sie glod, policja zaczela strzelac do strajkujacych a robotnicy utracili 8 godzinny dzien pracy.

autor: wojtas, data nadania: 2008-09-15 19:24:05, suma postów tego autora: 4863

Wojtas...

Gdyby po Rewolucji Lutowej zaprowadzono ośmiogodzinny dzień pracy - jak też reformę rolną, oraz gdyby Rosja wycofała się z wyjątkowo wyniszczającej, światowej wojny - to gwarantuję Ci, nigdy byś nie usłyszał o bolszewikach.

Więc nie... będę używał słów niecenzuralnych.

autor: PMB, data nadania: 2008-09-15 19:30:55, suma postów tego autora: 1628

Dodaj komentarz