Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Gdańsk: Walka o Park Oliwski

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Jaki

sens ma wojna o niecały hektar? W dodatku, jest ona z gory przegrana pod wzgledem prawnym, bo ta działka należy do cystersów.

autor: ABCD, data nadania: 2008-10-01 20:36:14, suma postów tego autora: 20871

hmm... Al-Facet, własnie do cystersów..

Z tego co wiem ani Flaszka Głódź, ani Gocłowski cystersami nie są. Nie słyszałam, aby benedyktyni z klasztorów w Mogile i Szczyrzycu (koło Wieliczki) upominali się o ten park... Gdyby tak było, rozumiałabym ich intencje, bo na tym hektarze mogliby uprawiać marchewkę albo i groch (u zarania ich dziejów praca na roli była głównym źródłem ich utrzymania).
Teraz ten hektar chcą przywłaszczyć (tfu... "odzyskać) upierścienione brzuchate eminencje. By klerycy mogli obściskiwać się po zmroku...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-10-01 22:03:15, suma postów tego autora: 5956

ABCD jak kiedyś ORMO.

Tłumaczy zakutym łbom, by zrozumieli że władza (kościelna) chce dobrze.

Ma sens walka, nie o hektar, ale o godność.
Czarni dostali dużo więcej niż by się uczciwie należało, ale jak by mogli to zdarli by z nas skórę.

autor: kaktusnadłoni, data nadania: 2008-10-01 22:15:09, suma postów tego autora: 441

...

ABCD - sensem tej "walki" jest wojenka kulturowa z kosciolem, o to tu chodzi.

autor: Marek, data nadania: 2008-10-02 00:44:56, suma postów tego autora: 1715

Może by ktoś z Młoych Socjalistów napisał

jak sprawa parku oliwskiego wyglądała przed II wojną, kiedy Gdańsk był Wolnym Miastem? To być może rozjaśniłoby trochę zawiłości co do "własności" i pretensji czarnych brzuchaczy?
Bo tak to se możemy dywagować i kombinować i wieszać psy na świeckich darczyńcach do usr.nego końca...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-10-02 00:53:52, suma postów tego autora: 5956

I dlaczego upierścienione eminecje chcą "tylko" hektar,

a nie cały park?
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-10-02 01:00:37, suma postów tego autora: 5956

Hyjdla,

wedle mojej wiedzy, opactwa cystersów w Oliwie co prawda nie ma (w Polsce czynne są cztery - Szczyrzyc, Mogiła, Jędrzejów i Wąchock), ale cystersi prowadzą tam parafię (jak w Sulejowie).

autor: Bury, data nadania: 2008-10-02 20:34:26, suma postów tego autora: 5751

Dodaj komentarz