Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Skandaliczna wypowiedź posła PiS

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

przy okazji

stwierdził ze Obama to lewak wyznający czarną teologie wyzwolenia


paranoja ? ?

autor: polak17, data nadania: 2008-11-09 12:59:32, suma postów tego autora: 1318

Taką w Polsce mamy prawicę

Albo raczej prawactwo. W USA za taką wypowiedź musiałby pożegnać się z karierą. U nas jest nawet chwalony przez swoich szefów.

autor: antyprawak, data nadania: 2008-11-09 13:01:31, suma postów tego autora: 69

...

Ten poseł ma (na zdjeciu) jakis taki długi i krzywy nos. Jak jaka czarownica, albo... Nos się też wydłużał kłamczuszkom? Poza tym, to skandal. Ale zdaje się go demokratycznie wybrano. Mógł dostać jakiegoś amoku związanego przegraną jego kandydata, może być potrzebny lekarz. Inaczej chyba prokukukurator z urzędu.

autor: prezio, data nadania: 2008-11-09 13:05:32, suma postów tego autora: 878

Nb.

Czy to nie ten sam gość, który postulował kiedyś obwołanie Jezusa Chrystusa królem Polski?

autor: Bury, data nadania: 2008-11-09 13:25:30, suma postów tego autora: 5751

Nie on jeden

Choc Gorski - monarchista i chwalca Franco - to czarna reakcja do potegi n-tej; az sie prosi, by mu sie po grzbiecie jacys partyzanci amurscy przejechali. Warto przypomniec, ze "intronizacje Chrystusa krola" jako rozwiazanie bolaczek spolecznych proponowal, w okresie gdy byl premierem, Marian Krzaklewski.

autor: PMB, data nadania: 2008-11-09 13:28:11, suma postów tego autora: 1628

PMB sorry,

ale kiedy to Maryjan Krzaklewski był premierem, bo nie pomnę? W tej galaktyce?

autor: altstettiner, data nadania: 2008-11-09 13:46:16, suma postów tego autora: 1512

altstettiner

jest napisane gdyby był

autor: agnieszka79, data nadania: 2008-11-09 13:49:17, suma postów tego autora: 38

Altstettiner,

To rzeczywiscie rymnalem jak chory w kubel z rozpedu... Dzieki za uwage. Skrot myslowy...

autor: PMB, data nadania: 2008-11-09 14:02:53, suma postów tego autora: 1628

PS.

Oczywiscie powinno byc "gdy byl przewodniczacym Klubu Parlamentarnego AWS". Sorry.

autor: PMB, data nadania: 2008-11-09 14:07:36, suma postów tego autora: 1628

"Socjalne skrzydło" PiS-u w akcji...

"Biała rasa" już teraz powinna rzucić się na kliniki chirurgii plastycznej by w tych "ciemnych" czasach "czarnej komuny", przetrwać i przystąpić potem do kontrataku.

Tak nam dopomóż...duchowe przywiązanie do Polski Reakcyjnej, Kontrrewolucyjnej!

autor: Andrzej Kot, data nadania: 2008-11-09 14:27:33, suma postów tego autora: 800

Poseł Górski się myli

Najbardziej antywolnościowym i wspierającym terroryzm ugrupowaniem jest Partia Republikańska. Niech się najpierw republikańscy kolesie rozliczą z afery IRAN-CONTRAS czy fałszowania powodów wojny z Irakiem, a potem dopiero przestrzegają przed Obamą. Zawsze zastanawiałem się dlaczego kolor Grand Old Party jest czerwony. Pewnie od ludzkiej krwi.

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2008-11-09 15:11:13, suma postów tego autora: 2157

..

Nie wiem, czy wypowiedz posla Gorskiego jest rasistowska, czy nie. Sam twierdzi: "Nie polemizuje z kolorem skóry Obamy, lecz polemizuję z jego poglądami ",""jeśli ktoś się czuje obrażony , to oczywiście przeprasza", "Jak podkreślił poseł PiS, w jego przemówieniu chodziło o to, czy Barack Obama będzie prezydentem wszystkich amerykanów, a nie tylko czarnoskórej części amerykańskiego spoleczeństwa."

Ale na pewno nie byla to politycznie poprawka wypowiedz. Wracajac jednak do sedna, jesli potepimy wypowiedz Gorskiego jako rasistowska, to rozumiem, ze wszyscy potepia tez niemniej rasistowska wypowiedz takiego C. POwella: "Prezydent-elekt Obama będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Tak się też składa, że jest on czarny, co czyni jego zwycięstwo historycznym"??

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-09 15:18:58, suma postów tego autora: 4863

Czyżby

to ten sam twardziel, uciekający na widok mikrofonu "Faktów i Mitów"?
Niech powtórzy to Obamie:-D

autor: minorka, data nadania: 2008-11-09 15:22:28, suma postów tego autora: 108

Ehh prawda w oczy kole

Nie lubię PiS-u, bo to socjaliści więksi od SLD, ale tu z p. Górskim się zgodzę, choć może lekko przesadził z formą.

"W USA za taką wypowiedź musiałby pożegnać się z karierą."
To tylko dobrze o naszym kraju świadczy, że u nas nie ma takiej polit-poprawności.

"chwalca Franco" chwalca? Istnieje takie słowo?
Poza tym lepszy Franco (nawiasem mówiąc sam niezbyt popieram piewców Caudillo) niż Che, Castro czy Chavez których Wy wychwalacie.

"Najbardziej antywolnościowym i wspierającym terroryzm ugrupowaniem jest Partia Republikańska."

Hmmm o ile część Republikanów (głównie tzw. Neokonserwatyści) to rzeczywiście niezbyt mili ludzie z głupimi pomysłami (patriotic act na przykład) to jednak istnieją bardzo dobrzy politycy w tej partii (np. Ron Paul) Ciężko mi znaleźć sensownego Demokratę w USA.

God save America - tyle powiem

autor: yogi_liberal, data nadania: 2008-11-09 15:36:49, suma postów tego autora: 48

W stylu posła Górskiego:

"Neonazista i radykalny rasista związany z ku klux klanem i nazistowskim terrorystami z BH18, fanatyczny hitlerowiec A. Górski posłem PiS!"
Podobaja się takie same brednie jakie pan wygłasza pośle Górski?

autor: Getzz, data nadania: 2008-11-09 15:48:16, suma postów tego autora: 3554

Yogi dobrze się czujesz?

Franco lepszy od Chaveza? To Chavez też nie pozwala się trzymać publicznie za ręce?

autor: Getzz, data nadania: 2008-11-09 15:51:11, suma postów tego autora: 3554

yogi_liberal

Bóg ochronił Amerykę, nie pozwalając zwyciężyć konserwatyście. Osobiście zaś wolę czarnego prezydenta, nawet tu w Polsce niż takiego posła jak chłopek-roztropek Górski.

Oczywiście, że jest wielu sensownych demokratów, zwłaszcza zajmujących dalsze miejsca w szeregach Partii Demokratycznej. Ale nawet wiceprezydent-elekt Joe Biden jest całkiem sympatyczny. I do tego to W.A.S.P. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=955Y3NJTRIE

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2008-11-09 15:54:52, suma postów tego autora: 2157

minorka, pewnie że bałby się:)

Zresztą sądzę, że Obama wpadnie w ciężką (może czarną według A.Górskiego) depresję jak dowie się że nie lubi go taka wielka osobistość jak niejaki poseł Górski:))

autor: Getzz, data nadania: 2008-11-09 15:55:26, suma postów tego autora: 3554

PMB!!! Zarżnąłeś jeden z lepszych wiców, jakie ostatnio czytałam...

..."w okresie gdy był premierem, Marian Krzaklewski" jest prawdą najprawdziwszą, bo kiedy premierem-figurantem był niejaki łoBuzek, to właśnie Maniek kręcił całym państwem z tylnego siedzenia!!! Ale kto o tym jeszcze pamięta?
Taki wic położyć, eh... brak słów...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-11-09 16:15:53, suma postów tego autora: 5956

...

"Poza tym lepszy Franco niż Che"

Jeszcze lepszy jest wujek Hitler, też faszysta.

autor: antyprawak, data nadania: 2008-11-09 16:17:12, suma postów tego autora: 69

Stasiński to też może być..."socjalista"...ale "marksistowski"

Przybij piątkę z redaktorem Stasińskim...
"Socjaliści z PiS-u" to taki żarcik w stylu WIELKIEGO PATRIOTY, Bronka Komor-owskiego, dopatrującego się w zamierzeniach PiS-u, chęci wprowadzenia "kolektywistycznej formy socjalizmu"...
Ron Paul...idol polskiej młodzieży...yeeeeaaa...
A Sierakowski wywodzi się z obozu "stalinowsko-trockistowskiego"...
Obama to "kryptokomunista" i polityk "lewicy"...
SLD to "marksizm międzynarodowy"...

autor: Andrzej Kot, data nadania: 2008-11-09 16:21:59, suma postów tego autora: 800

.

"Jeszcze lepszy jest wujek Hitler, też faszysta."

Nie faszysta, a NAZISTA (czyli narodowy SOCJALISTA)! To duża różnica. Jeśli Ty tak uważasz - to gratuluję.

"Franco lepszy od Chaveza?"
No wiesz, mimo wszystko, gen. Franco nie znacjonalizował całej gospodarki (a Hugo chce), nie wprowadził własnej strefy czasowej :D itp. ciekawych wynalazków jakich dokonuje tow. Chavez...

"Osobiście zaś wolę czarnego prezydenta" Mi to wsio rawno czy on jest czarny, biały czy fioletowy....

"Socjaliści z PiS-u" A co przepraszam, to może jest partia liberalna (tzn. wolnorynkowa??)

autor: yogi_liberal, data nadania: 2008-11-09 16:43:47, suma postów tego autora: 48

...

"Nie faszysta, a NAZISTA"

Jedno i to samo - skrajna prawica. Mussolini, Hitler i Franco to koledzy i wszyscy trzej byli faszystami.

"Franco nie znacjonalizował całej gospodarki"

Chavez też nie znacjonalizował całej gospodarki i dadatkowo nie wybił całej opozycji demokratycznej i zwykych ludzi.

autor: antyprawak, data nadania: 2008-11-09 16:52:27, suma postów tego autora: 69

Za to

gen. Franco miał inne, jeszcze bardziej fascynujące pomysły.

autor: Getzz, data nadania: 2008-11-09 16:55:02, suma postów tego autora: 3554

hahaha

"Jedno i to samo - skrajna prawica. Mussolini, Hitler i Franco to koledzy i wszyscy trzej byli faszystami. "

Zapomniałeś o gen. Pinochecie, Lady Margaret Thatcher i Ronaldzie Reaganie....

A serio: Od kiedy jakakolwiek forma socjalizmu jest prawicowa? Podkreślam jeszcze raz nazizm - Narodowy Socjalizm. NSDAP - Narodowo-Socjalistyczna Niemiecka Partia Pracy.

Ja nie twierdze że gen. Franco to był dobry władca Hiszpanii. Ale stawianie go na równi z Hitlerem to bardzo niesprawiedliwa ocena.

autor: yogi_liberal, data nadania: 2008-11-09 17:01:00, suma postów tego autora: 48

Franco to prorok...zdrowej chrześcijańskiej Europy...

Platforma jest "OBYWATELSKA"
Prawo jest "SPRAWIEDLIWE"
Sojusz jest "LEWICOWY"
Polskie Stronnictwo jest "LUDOWE"

autor: Andrzej Kot, data nadania: 2008-11-09 17:11:06, suma postów tego autora: 800

...

"Zapomniałeś o gen. Pinochecie"

A nie wiesz co robił Pinochet na stadionach z opozycjonistami, czy tylko udajesz?

Socjalistyczna może być i prawica i lewica, nie ma w tym nic dziwnego.

autor: antyprawak, data nadania: 2008-11-09 17:12:00, suma postów tego autora: 69

Ta "lady" Theatcher

to to babsko co kazało strzelać do górników jak Jaruzel? Chyba tak.
A ten Reagan to najbardziej znienawidzony prezydent przez Amerykanów? Też chyba tak.
O gen. Pinochecie to już nie będę wspominał.

autor: Getzz, data nadania: 2008-11-09 17:19:08, suma postów tego autora: 3554

yogi_liberal

Zaczynasz manipulować, a tego bardzo nie lubię. Forumowi manipulacze dostają ode mnie po łapach.

Nie napisałem: "Osobiście wolę czarnego prezydenta", tylko "osobiście wolę czarnego prezydenta (...) niż takiego posła jak chłopek-roztropek Górski."

Co nie oznacza, że wolę czarnego prezydenta od jakiegokolwiek białego, tylko czarnego mądrego prezydenta od białego chłopka-roztropka na stanowisku posła.

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2008-11-09 17:21:01, suma postów tego autora: 2157

.

Oczywiście, że wiem...i wcale tego nie pochwalam. Więcej, potępiam mordowanie za przekonania... A co np. robił Che swoim przeciwnikom?? A co robi Castro czy Kim Dzong Il Korei Płn z opozycją? A np. rewolucja kulturalna z czasów Mao, a Pol-Pot? Mam wrażenie, że jednak znacząca większość zbrodniarzy była Lewicowa....

Co do prawicy - klasyczna* (obecnie prawie nieistniejąca, tzn. bardzo rzadko mająca jakąkolwiek władzę) jest wolnorynkowa i w ogóle wolnościowa. Socjalizm jako ideologia stricte lewicowa jest zaprzeczeniem wolności czy to ekonomicznej czy osobistej. Dlatego ciężko mi powiedzieć, że ustrój wybitnie anty-wolnościowy jakim był nazizm jest prawicowy.

Ja sam prawicowcem raczej nie jestem - bo nie mam poglądów konserwatywnych. Choć wiem, że dla Was to jestem obrzydliwym, krwiożerczym prawicowym kapitalista... ale jakoś mi to nie przeszkadza :P

*ja posługuję się pojęciami lewica-prawica właśnie w klasycznym znaczeniu, stąd PiS i PO to dla mnie nie prawica

autor: yogi_liberal, data nadania: 2008-11-09 17:22:09, suma postów tego autora: 48

yogi_liberal

Pojęcie lewica i prawica jest zbyt ogólne. Za dużo nie pasujących do siebie doktryn można określić mianem "prawicowe" lub "lewicowe". Dlatego pod uwagę należy wziąć co najmniej dwie osie - poglądów ekonomiczno-społecznych i polityczno-światopoglądowych. Wyjdą co najmniej cztery opcje: autorytarna prawica, wolnościowa prawica, autorytarna lewica, wolnościowa lewica. Takie rozróżnienie w znacznie większym stopniu pozwoli określić, kto jakie ma poglądy.

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2008-11-09 17:32:52, suma postów tego autora: 2157

Paweł,

Sorry, szczerze mówiąc Twój komentarz czytałem pobieżnie :) I nie uchwyciłem całego sensu (tzn. uchwyciłem po opublikowaniu posta...)

Przepraszam :)

autor: yogi_liberal, data nadania: 2008-11-09 17:32:41, suma postów tego autora: 48

...

Nie pochwalasz. Ja widzę, że manipulujesz poprostu.

autor: antyprawak, data nadania: 2008-11-09 17:35:17, suma postów tego autora: 69

Pawel K.

To prawda. Ale skuteczne jest tez niekiedy uzywanie trzech wielkich ideologii - konserwatyzm, liberalizm,socjalizm , zamiast lewica-prawica, ktore jest totalnie niejasne i zawsze takie bylo.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-09 17:35:45, suma postów tego autora: 4863

antyprawak,

A w jaki sposób jeśli można wiedzieć?

autor: yogi_liberal, data nadania: 2008-11-09 17:40:59, suma postów tego autora: 48

...

A w taki sposób, że są lepsi i gorsi dyktatorzy. "Franco lepszy od Chaveza, ale ja nie popieram przemocy".

autor: antyprawak, data nadania: 2008-11-09 17:52:46, suma postów tego autora: 69

Zaraz, chwileczkę...

To Chavez jest dyktatorem?? A ja myślałem, że wygrywał w demokratycznych wyborach. I nie miał brata Jeba, który by mu pomógł - tak jak George'owi W. Bushowi na Florydzie w 2000 roku.

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2008-11-09 18:13:41, suma postów tego autora: 2157

Artur Górski powinien się leczyć

Kompromituje nas całkowicie. "Koniec cywilizacji białego człowieka"??? Ciekawe czy facet jest w stanie zdefiniować kategorię cywilizacji?

autor: Teutonic, data nadania: 2008-11-09 18:35:58, suma postów tego autora: 333

..

Sam Gorski przeprosil za wypowiedz i powiedzial, ze ja zle odczytano, poniewaz bynajmniej nie chodzilo mu o wzgledy rasowe. Klub parlamentarny PiS potepil wypowiedz i zapowiedzial ukaranie posla.

Tymczasem np. w takim SLD swego czasu posel Gadzinowski twierdzil, ze roznice pomiedzy rasa zolta a biala sa ogromne i na przykladzie roznic anatomicznych mozna latwo dojsc do wniosku, ze np. koncepcja praw czlowieka i demokracji obca jest tej rasie. mowil to uzasadniajac rezim polityczny w Wietnamie. O ile mi wiadomo SLD nigdy go za to nie potepilo, ani Gadzinowski za nic nie przeprosil.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-09 18:45:16, suma postów tego autora: 4863

..

I jeszcze jedno. Czy z rowna sila potepicie inna rasistowska wypowiedz, np. C. Powella:
""Prezydent-elekt Obama będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Tak się też składa, że jest on czarny, co czyni jego zwycięstwo historycznym" ???

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-09 18:47:49, suma postów tego autora: 4863

Czyście się szaleju nażarli?


Podejmujecie dyskusję z trollem - jakimś poyebem_liberalem, który tu nie dość że publicznie obnaża swą mózgową sraczkę manną, to jeszcze wprowadza tu terminologiczny onanizm, co w yego wypadku winno być rzeczą wstydliwą.

Jedyna rada, to niech ten swój niezrozumny samogwałt uprawia na stronce właściwej dla tego rodzaju kretynów i odlepi się od tego portalu, w czym pomóc mu powinni również moderatorzy. Zdecydowanie. Bo robienie z tej stronki pisuardesu dla podobnych osobników od dawna zniechęca nawet do zaglądania tu, nie mówiąc o dyskutowaniu. Dyskusja z tego autoramentu gnojkami jest w pełnym tego słowa znaczeniu bezcelowa, bo niby co miałaby mieć na celu?

autor: krik, data nadania: 2008-11-09 18:40:13, suma postów tego autora: 1649

Obama kulturowo jest biały, po prostu, jak to ujął Berlusconi, "opalony"

Więc obawy posła Górskiego są nieco na wyrost.

autor: west, data nadania: 2008-11-09 19:03:46, suma postów tego autora: 6717

Wojtas,

naprawdę nie ma sensu bronić takiego kmiota jak ten Górski.

autor: Getzz, data nadania: 2008-11-09 19:16:57, suma postów tego autora: 3554

Getzz

Ehh, co to gadac, nic nie zrozumiales z tego co napisalem. Gorski nie ma tu zupelnie nic do rzeczy, zwlaszcza ze kompletnie nie zgadzam sie z jego pogladami. Natomiast zainteresowala mnie cala sytuacja, w ktorej zareagowano (w moim przekonaniu) na tym portalu i ogolnie na lewicy nieproporcjonalnie do rangi problemu, podczas gdy ignoruje sie inne, rasistowskie wydarzenia.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-09 20:01:00, suma postów tego autora: 4863

"Już niedługo Ameryka zapłaci wysoką cenę za ten GRYMAS DEMOKRACJI"

powiedział Artur G. będący GRYMASEM polskiej demokracji...

Natomiast rządy demokratów i administracji Baracka Obamy nazwał końcem cywilizacji białego człowieka...
Hmm... "końcem cywilizacji białego człowieka" są rządy niejakiego Debiliusza B., panie Górski A. - pośle o uśmiechu przygłupa, uśmiechu przyklejonym do białej facjaty, bełkoczącej co plwociny na jęzor przyniosą...

Więcej takich "złotych myśli" prawactwa, które uznaje tylko rządy Chrystusa króla, a zebździ się to prawactwo prędzej, niż się tego spodziewa...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-11-10 01:28:33, suma postów tego autora: 5956

Tu już nawet nie chodzi o rasizm

tego posła czy coś takiego, tylko o takie gadanie bzdur dla samego gadania bzdur.
Do czego mu to potrzebne? Żeby jeden dzień mówiło się o nim w internecie? Bo nie chcę mi się wierzyć, żeby nie miał świadomości, że po prostu powie bzdurę.

autor: Getzz, data nadania: 2008-11-10 12:13:57, suma postów tego autora: 3554

Z życia wyższych sfer

"Wiedzą państwo, że Barack Obama ma polskie korzenie Tak, jego dziadek zjadł polskiego misjonarza".
A wiedzą państwo, kto publicznie opowiada tak fantastyczne dowcipy? Jego Ekscelencja Radosław Sikorski,
minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Ech, ten legendarny takt.To radosna chwila, Ameryka
będzie miała nowy image – cieszył się w radiu i telewizji na wieść o zwycięstwie Obamy Radek Sikorski.
Chodzi panu o image ludożerców?

autor: Ebdon, data nadania: 2008-11-10 14:07:10, suma postów tego autora: 13

Radek Sikorski opowiada?

A w telewizji gadajom, że taki nuwuczesny on jest. Światowy. A widziołech panie, un gada jokby nigdy nie widzioł Murzyna. Jok i my w noszej wsi.

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2008-11-10 15:07:38, suma postów tego autora: 2157

@yogi

A komunistyczne wschodnie Niemcy nazywaly sie Republika Demokratyczna. I co? I nic. Narodowy socjalizm ma z socjalizmem tyle wspolnego co krzeslo z krzeslem elektrycznym.

Powiedz mi yogi, dlaczego kapitalisci poparli tak masowa Hitlera?

autor: Bogusław_Siemiątkowski, data nadania: 2008-11-10 15:26:09, suma postów tego autora: 700

Niestety,

nie tylko wypowiedź posła była skandaliczna ale także jej odbiór. Była pełna sala. Nie słyszałem ani buczenia ani gwizdów, choć wiem, że posłowie to potrafią, bo wyćwiczyli te umiejętności przy różnych innych okazjach. Czy musiał interweniować ambasador, by przywołać do życia właściwe reakcje? Obradom przwodniczył lewicowy bądź co bądź marszałek. Nie słyszałem jednak jego oburzenia...

autor: steff, data nadania: 2008-11-10 16:37:03, suma postów tego autora: 6626

steff

myslisz się, sala była pusta

autor: liber, data nadania: 2008-11-10 16:39:40, suma postów tego autora: 114

BOsgulaw Siemiatkowski

Po pierwsze nie masowo, po drugie z powodu rosnacej popularnosci komunistow. To jednakze nie oznacza, ze program nazistow byl im najblizszy. Analogicznie gdyby partia zdolna do powstrzymania komunistow byli socjaldemokraci, to poparliby pewnie socjaldemokratow. Ale co z tego wynika? Ano nic.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-10 16:58:53, suma postów tego autora: 4863

yogi_liberal, socjalista Hitler i kondycja portali prawicowych

Nie przepadam za zagrywkami z lewej i prawej strony polegającymi na odbijaniu sobie tych nazistów niczym gorącego kartofla. Lewacy nazywają Hitlera "skrajnym prawicowcem", a prawacy "wybitnym socjalistą". I tu i tu bzdura.

NSDAP mogła mieć w nazwie "socjalistyczny", mogła wdrażać elementy socjalistyczne, np. opiekę socjalną. I to wystarczy? Przecież poza tym w III Rzeszy wdrażano o wiele wiecej: zinstytucjonalizowany rasizm, szowinizm, tępienie komunistów, homoseksualistów i polityke wojen. Z tego zapamiętono dokonania nazistów. Ogólnie rozumiana lewica odcina się od takich pomysłów, a już na pewno nie można powiedzieć, że są to pomysły lewicowe. Szczerze mówiąc, to np. poparcie dla "naszych" wojen można znaleźć na tzw. prawicy. Nawiasem mówiąc...Panowie prawicowcy! Co to za umysłowy uwiąd u was? Na stronce NC leci copy-paste bez podawania źródeł jak na jakimś blogasku, na prawica.net piszą infantylne dzieciaki (np. 18 latkowie), a praktycznie każdy wpis to czytsa opinia w formie felietonu. Bez faktów, bez źródeł. Takie tam bla bla. Nudne to, napuszone i mało konkretne. Na przykład ostatnio jakiś tamtejszy mędrzec napisał, że "znaczenie Polski dzięki wojnom na BW wzrosło" i nikt z nim tam nie polemizował. Prawicowy mędrzec podał po prosty stwierdzenie i nie uznał za stosowne go umotywować. Oczywosta oczywistość. Wokół tych oczywistości skupia się dyskurs martwych mózgów. Nie dziwię się, że wielu prawicowców wchodzi na lewica.pl. Portale prawicowe to jak oglądanie "Klanu" w TV.

autor: Panek, data nadania: 2008-11-10 18:38:10, suma postów tego autora: 896

Panek

Nikt tu nie twierdzi, ze NSDAP byla lewicowa.
Po drugie rasizm lewicowosc nie wyklucza rasizmu (vide Jack London, Australijska Partia Pracy, poludniowoafrykanscy komunisci w czasie I Wojny swiatowej).
Podobnie "tepic komunistow" potrafili tez socjaldemokraci, wyjatkiem tez nie jest na lewicy homofobia (np. Engels).

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-10 19:44:19, suma postów tego autora: 4863

@wojtas

Masowe poparcie kapitalistow, a szczegolnie sklepikarzy i malych przedsiebiorcow dla Nazistow jest faktem. Strach przed komunistami to jednak troche za malo i nie jest prawda, ze rownie dobrze poparli by socjaldemokratow, gdyz ci ostatni mieli wtedy bardzo socjalistyczny program, oparty na walce klas. Nazisci chcac zostac pierwsza partia calego narodu, jako pierwsi zakwestionowali sens podzialow klasowych, a masowe poparcie kapitalistow wynikalo z bardzo probiznesowego programu Nazistow. Niskie podatki (III Rzesza byla rajem podatkowym, majac je na najnizszym poziomie ze wszystkich krajow zachodnich), pierwsza masowa prywatyzacja wczesniej znacjonalizowanych przedsiebiorstw oraz antyzwiazkowa polityka.

Poczytaj sobie kim byli wyborcy Nazistow.
http://www.johndclare.net/Weimar6_Geary.htm

Nie jest np. prawda, ze elektorat komunistow masowa popieral Hitlera, wprost przeciwnie, wyborcy zarowno socjaldemokratow jak i komunistwo to byla wielkomiejska klasa robotnicza, swietnie zorganizowana i bardzo wierna swoim partiom. Uzwiazkowienie odgrywala decydujaca role w poparciu politycznym jakiego udzielalai robotnicy.

35% wyborcow Nazistow nalezala do klasy robotniczej, sek w tym, ze najczesciej byli to mieszkancy wsi i malych miasteczek, ktorzy albo pracujac na miejscu, albo dojezdzajac do wiekszych miast, nie czuli sie zwiazani z kultura robotnicza i ze zwiazkami zawodowymi, a bardziej ze swoim dobrodziejem czy wiejskim ksiedzem, cechujac sie antysocjalistycznymi resentymentami. Druga specyficzna grupa, byli tzw. working class Tories, czyli
konserwatywni robotnicy, ktorzy wierzyli w paternalistyczne stosunki miedzy soba a dobrodziejem pracodawca.

"Other kinds of workers attracted to Nazism included Germany's equivalent of `working-class Tories': workers with a tradition of support for non-socialist politics, who had voted National Liberals under the Empire and DNVP in the early years of Weimar, but turned to the NSDAP in the Depression. Such were those employees of Krupp in Essen, who lived in company housing and benefited from an old tradition of employer paternalism. The NSDAP also made gains among those recruited from Stahlhelm labour exchanges in the Ruhr, and among workers recruited by textile employees in Franconia in 1932 precisely on account of their anti-socialist credentials."

No i ostatnia grupa robotnikow, ktora poprla NSDAP, byly...kobiety. Partie lewicowe byly partiami mezczyzn. Jedyna grupa robotnikow, ktora oposcila SDP na rzecz Nazistow, byly wlasnie robotnice.

"It is clear that some groups of workers were much more prone to support the NSDAP than others. This applies above all to rural labourers, to workers in rural areas and small provincial towns, and to craft workers in small units of production. Also to former agricultural workers; workers for whom industrial employment was only an ancillary activity; commuters who lived in the countryside but worked in town; workers in domestic industry, (often non-unionised, without socialist traditions and often female); and workers in transport, the postal services and the utilities (gas, water, electricity). In the latter cases both the KPD and the NSDAP benefited from the fact that it was often social-democratic local government which had to restrict the wages of their employees or lay them off in the Depression."

Polecam rowniez lekture Thomasa Childersa, na temat poparcia klasy sredniej dla Nazsistow, gdyz zdarzalo Ci sie pisac, o rzekomym robotniczym charakterze tej parti, a to niby za sprawa wyborcow komunistow, ktorzy mieli przeplywac do NSDAP.

http://books.google.pl/books?id=gwQOAAAAQAAJ&pg=PA318&dq=thomas+childers&as_brr=3

autor: Bogusław_Siemiątkowski, data nadania: 2008-11-11 12:31:31, suma postów tego autora: 700

Boguslaw Siemiatkowski

Z tymi socjaldemokratami to nie bylbym taki pewien. Badz co badz jednak przyczynili sie do powstrzymania ROzy Luksemburg & co w 1919. Fakt negowania podzialu klasowego wcale nie byl kwestionowany przez wszystkich nazistow, a przez niektorych byl uwypuklany bardzo silnie (Strasserowie i Goebbels)

Co do wyborcow Hitlera ja Ci polecam ze swojej strony nieco inna pozycje, np. znanego politologa Lipseta - Homo Politicus (to juz klasyka, na pewno sie zetknales). Wynika z niej, ze poparcie dla nazistow przede wszystkim zalezalo od regionu. W Bawarii byli to faktycznie drobni sklepikarze, chlopi, itp. Ale w Berlinie byla to niemal w 100% wielkomiejska klasa robotnicza.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-12 07:57:03, suma postów tego autora: 4863

@wojtas

Podzialy klasowe byly przez Nazistwo wspominane jedynie na poczatku lat 20-tych, zs co do Berlina to nie jest to prawda. Wielkomiejska klasa robotnicza popierala Nazistow jedynie z malymi wyjatkami, w miejscach w ktorych byly silne tradycje paternalistycznych relacji pomiedzy nimi a przedsiebiorcami. Co do Rozy L., soc-dem zwalczali komunistow ale jedynie dlatego, ze chcieli: a) utrzymac swe wplywy wsrod robotnikow, b) ratowac Republike.

autor: Bogusław_Siemiątkowski, data nadania: 2008-11-12 12:49:00, suma postów tego autora: 700

Dobrą puenta do wypowiedzi Górskiego

mogą być dziejsze słowa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że "każdy powinien mieć prawo do wyrażania swoich poglądów - nawet gdy są kontrowersyjne. Dodał, że wystąpienia poselskie mają charakter indywidualny i nie wyrażają stanowiska całej partii. Prezes PiS obawia się, że powszechne dążenie do "poprawności politycznej" może doprowadzić do tego, że przestaniemy być wolni. - Czy za chwilę - zgodnie z przewidywaniami choćby Jana Pawła II - nie obudzimy się w świecie, który nie jest światem wolnych ludzi, tylko światem jednej idei? - mówił Kaczyński". (Sygnały Dnia, cyt. za GW).

autor: Bury, data nadania: 2008-11-13 13:17:57, suma postów tego autora: 5751

Dodaj komentarz