Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Michałowski: Dlaczego PPS się nie udało

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Oszołom z IPN-u?

"Przypominam, że partia ta była chyba najbardziej inwigilowana od momentu jej powstania, a więc od 1987 r. do co najmniej połowy lat 90."

Co to ma być? Jaka inwigilacja? Przez kogo? Przez SB, które nikogo nigdy nie inwigilowało, a jedynie prowadziło archiwum podań o paszport? Czy może po 1989 r. przez demokratyczne władze z bogiem lewicy Jackiem Kuroniem na czele? Toż to teoria spiskowa godna Wyszkowskiego, Gwiazdów i innych ludzi chorych z nienawiści. Jak można zamieszczać coś tak ohydnego, rodem jak z "Gazety Polskiej"? Precz z farmazonami na poziomie IPN-u!

autor: Durango 95, data nadania: 2008-11-28 19:37:34, suma postów tego autora: 3848

Wkrótce na portalu lewica.pl....

ukaże się (mam nadzieję) wywiad z jednym z założycieli-odnowicieli PPS - Markiem Garzteckim.

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2008-11-29 12:15:12, suma postów tego autora: 2157

A jakiej się udało ?

Spoza "zmowy okrągłostołowej" żadnej partii się nie udało.

autor: mi, data nadania: 2008-11-29 19:42:39, suma postów tego autora: 86

??

Marek Garztecki-grabaż PPSu. Z checią przeczytam czemu zamiast bydowac partię rozłozył ja na łopatki

autor: red25, data nadania: 2008-12-01 10:48:19, suma postów tego autora: 322

Co to jest PPS?

Podkurzone Pudełko Sentymentalistów?

autor: wpadla bomba do piwnicy, data nadania: 2008-12-03 12:12:43, suma postów tego autora: 487

Inwigilowana?

Kto,do ....... ....... inwigilował PPS po zmianie ustroju?
Dlaczego? Po co? Jak szanowny profesor wymierzył "wielkość", czy też "natężenie" inwigilacji? Po co p....ć takie bajdy?
A czy nie prościej zacytować Asnyka "Przeżytych kształtów żaden cud nie wróci do istnienia", choćby nas było nie wiem, ilu, wspominających z rozrzewnieniem swoją młodość w OMTUR, rodziców w PPS itd.? Czasy się zmieniają, a my wraz z nimi.
Ot, co

autor: Staruszek, data nadania: 2008-12-03 14:29:40, suma postów tego autora: 206

errata

Sorki, miało być "Przykurzone" :)

autor: wpadla bomba do piwnicy, data nadania: 2008-12-03 15:36:42, suma postów tego autora: 487

bomba,

PPS była polską wersją socjaldemokracji. Czyli tej formacji lewicowej, która tym różni się od komunizmu, że nie wylądowała na wysypisku historii.

autor: ABCD, data nadania: 2008-12-03 17:38:52, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Wybacz, ale wraz z "Manifestem Trzeciej Drogi" Blaira i Schroedera socjaldemokracja właśnie w okolicach śmietnika się znalazła. Czy możesz mi na przykład wskazać prężne ugrupowanie socjaldemokratyczne - w tym starolewicowym sensie, do którego nawiązujesz - na polskiej scenie politycznej? Bo chyba nie powiesz, że jest nim to z "Socjaldemokracją" w nazwie, którego działacz zapluwał się broniąc idei płatnych studiów...

A tak w ogóle te stare izmy są dziś niewiele warte. Akurat w "Obywatelu" to wiedzą (tyle, że robią z tej wiedzy mało lewicowy użytek, ale to już zupełnie inna sprawa).

autor: wpadla bomba do piwnicy, data nadania: 2008-12-04 00:08:06, suma postów tego autora: 487

Sprawa prosta!

Nie udało się ponieważ PPS teraz jak i pod koniec upadku komuny, nie była i nie miała tych samych korzeni co PPS międzywojenna, z niektórymi wyjątkami, a postkomuna miała większe wpływy.

autor: katto maximus, data nadania: 2008-12-04 17:05:34, suma postów tego autora: 99

bombo,

wskaż mi w Polsce prężne ugrupowanie "na lewo od SLD".

autor: ABCD, data nadania: 2008-12-04 20:29:46, suma postów tego autora: 20871

Pomieszanie z poplątaniem (w dyskusji pod tekstem)

Zarówno PPS przedwojenny (program radomski), jak i w wielu swoich momentach współczesny (na pewno w okresie 1987-1990) miały okresy naprawdę radykalnie lewicowe a nie socjaldemokratyczne. Rolę porządnej socjaldemokracji z odchyleniami w stronę czegoś na kształt eurokomunizmu PPS miał w sejmowych latach 90. Jeśli chodzi o historycznych odnowicieli tej partii z 1987 r. to indywidualnie prawie każdy w którymś momencie _jakiś_ błąd popełnił. Sęk w tym, że jednak od początku tej dekady i nastaniu ziemszczyzny nie ma już chyba nikogo z obarczanych takimi bądź innymi zarzutami, ale mających też konkretne osiągnięcia działaczy wcześniejszych okresów (w maksymalnym uproszczeniu PPS-RD-owskiego, Lipsko-Malanowsko-Ciołkoszowego i przy-SLD-owskiego). Czemu więc obecna PPS nie może poszczycić się ani ułamkiem dokonań z tamtych lat?

autor: _Michal_, data nadania: 2008-12-04 23:32:05, suma postów tego autora: 4409

Dodaj komentarz