Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Grecja: Zamieszki po zastrzeleniu 15-letniego anarchisty (akt.)

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Mundur niebieski...


Kilka lat temu u nas też policjant zastrzelił chłopaka i zameldował, że ten... wpadł na słup.
Pamiętam związany z tym dwuwierdz: "Mundur niebieski, orzeł żelazny. Zabiłeś dziecko - jesteś odważny!".


autor: krik, data nadania: 2008-12-07 21:28:31, suma postów tego autora: 1649

Z tego co wiem w grecji jest dużo anarchistów

Ale niech ktoś mi powie czym się oni zajmują poza zadymami z policją i z tego co wiem greccy anarchiści często robią zamachy na policjantów i niech anarchista mi wytłumaczy kto np.miałby łapac morderców gdyby tak jak chcą tego anarchiści niebyło policji?

autor: Czerwony Adam, data nadania: 2008-12-07 21:43:03, suma postów tego autora: 1003

.

"Demonstranci w Atenach zaatakowali sklepy i banki"

BRAWO ELLADA!

autor: Bury, data nadania: 2008-12-07 22:52:52, suma postów tego autora: 5751

Adamie...


Przeczytaj uważnie, bo coś chyba pomyliłeś. To nie anarchiści zabijają w Grecji policjantów, lecz policjanci zabili jakiegoś chłopaka.

Różnica niby drobna ale jednak...

autor: krik, data nadania: 2008-12-08 03:02:37, suma postów tego autora: 1649

w starciach z policją w Grecji biorą udział

komuniści,anarchiści i inne nurty radykalnej lewicy, na demach widać flagi czerwone i czerwono-czarne.A zamachy na banki organizują nie tylko anarchiści ale i inni radykalni lewicowcy

autor: czerwony93, data nadania: 2008-12-08 12:25:59, suma postów tego autora: 2712

żenada

policjanci zastrzelili chłopaka, jeden ma postawiony zarzut morderstwa, drugi wspóludziału...okoliczności zajścia beda zbadane, a winni powinni zostać odpowiednio ukarani...

z drugiej strony, rozdokazywana gownarzenia dymi na ulicach, pali samochody, demoluje sklepy, niszczy dorobek życia i miejsca pracy wielu ciezko pracujacych ludzi...i oczywiście znajdują się forumowy lewycowcy z aplauzem "brawo Ellada"...żalosne i wstrętne...

autor: dr(e)s, data nadania: 2008-12-08 12:41:07, suma postów tego autora: 1539

Krik

Też bym strzelał, gdyby ktoś mnie chciał usmażyć koktajlem Mołotowa w samochodzie.

autor: J.K, data nadania: 2008-12-08 13:29:51, suma postów tego autora: 948

..

Policnat zostal juz dawno aresztowany pod zarzutem umyslnego zabojstwa. WIec widac wyraznie ze mlodocianym anarchistom chodzi o to co zwykle - czyli rozrobe.

autor: wojtas, data nadania: 2008-12-08 13:47:33, suma postów tego autora: 4863

Przynajmniej tyle...

A więc będzie protest. Ktoś organizuje poparcie dla młodych Greków, którzy na pewno walczą o większą sprawiedliwość. Dobrze, że taka informacja znalazła się na lewicowym portalu. Brawo!

autor: steff, data nadania: 2008-12-08 14:10:16, suma postów tego autora: 6626

Czerwony Adamie

Powiem jedno - nie masz po prostu żadnego pojęcia, czym jesteś anarchizm. Proponuję Ci najpierw trochę poczytać...

autor: RRRadykał, data nadania: 2008-12-08 15:09:50, suma postów tego autora: 1084

Żałosne i wstrętne jest to, że coraz częściej

potrzebujemy zamiast ochrony policji, ochrony przed policją.

autor: Getzz, data nadania: 2008-12-08 15:25:59, suma postów tego autora: 3554

J.K


Wydaje mi się, że odwracasz kolejność zdarzeń. Najpierw policjanci strzelali i zabili chłopaka, a dopiero potem poleciały koktajle mołotowa, prawda?

Z drugiej strony, choć prawdą jest, że jedynie człowiek w mundurze ma prawo zabijać, to mundur ten również go ogranicza, tj. nie daje mu prawa zabijania bez "dania racji". Już choćby dlatego, że za każdym mundurowym stoi cała potęga państwa.

No, chyba że potraktujemy sprawę w myśl piosenki: "Czy pogoda, czy słoneczko - dzieci bawią się w kółeczko. Nauczyciel z długim kijem dziś nikogo nie... uderzy".

autor: krik, data nadania: 2008-12-08 15:40:47, suma postów tego autora: 1649

Czytając

niektóre komentarze odnoszę wrażenie, że jestem na jakimś onecie. Ludzie - przecież to, czy policjant został napadnięty, czy też on sam napadł, nie ma żadnego znaczenia! Istotą jest, że w Grecji toczy się walka z kapitalizmem, a wydarzenie owo to tylko iskra, która podpaliła Ateny, Saloniki, Patras.

autor: Bury, data nadania: 2008-12-08 16:05:18, suma postów tego autora: 5751

@ dres

Mnie też prawdę mówiąc niezbyt podoba się podpalanie prywatnych aut. Wolalbym rzecz jasna, by były to banki i markety. Ale cóż, każda wojna jest totalna.

A swoją drogą to ty jednak dres masz mniemanie o kapitalizmie jeszcze mniejsze ode mnie, bo ja np. nie uważam, że auto to dorobek życia (ale to tak by the way).

autor: Bury, data nadania: 2008-12-08 16:09:20, suma postów tego autora: 5751

Bury

Pewnie, grecki kapitalizm juz sie chwieje...

autor: wojtas, data nadania: 2008-12-08 16:22:27, suma postów tego autora: 4863

w zajściach nie tylko anarchiści

W starciach biorą udział również inni radykalni lewicowcy.

Bury problem w tym ze adm. nie wywalają prawicowych troli i ci bluzgają do woli,bez cenzury to nie znaczy z prawackim śmieciem

autor: guevarysta, data nadania: 2008-12-08 16:44:29, suma postów tego autora: 773

nie szydź wojtas,

za którymś razem na pewno się zachwieje, za innym - runie.

autor: Bury, data nadania: 2008-12-08 16:46:08, suma postów tego autora: 5751

Grecy przynajmniej nie w polskim marazmie

Naprawde widać różnice w aktywności i świadomości klasowej

autor: polak17, data nadania: 2008-12-08 16:57:32, suma postów tego autora: 1297

Bury

Litosci. Cos sie zmieni na lepsze po tym jak paru nastolatkow porzuca sobie koktailami molotowa?

autor: wojtas, data nadania: 2008-12-08 17:18:04, suma postów tego autora: 4863

..

Conajwyzej zarobia wiecej firmy kladace krawezniki albo szklarskie.

autor: wojtas, data nadania: 2008-12-08 17:18:45, suma postów tego autora: 4863

kapitalizm w grecji się kończy? ;)

bury, ty serio myślisz, że te starcia uliczne w grecji, w których właściwie nikt nie robi sobie krzywdy, to już rewolucja?

:-)

autor: rote_fahne, data nadania: 2008-12-08 18:48:55, suma postów tego autora: 1805

guevarysta

Aż tak z tym trollingiem źle na lewica.pl nie jest. Dla porówniania: na portalach ceniących "demokrację" uporczywie twierdzą niektórzy, że zamieszki w Grecji są dziełem... Arabów i Czarnych (jak we Francji rok czy dwa temu).

autor: Bury, data nadania: 2008-12-08 18:58:38, suma postów tego autora: 5751

wojtas & rote_fahne

czy wy macie jakieś problemy ze słowem pisanym?

autor: Bury, data nadania: 2008-12-08 19:19:11, suma postów tego autora: 5751

bury

tzn?

autor: rote_fahne, data nadania: 2008-12-08 20:01:13, suma postów tego autora: 1805

zamordowanie

tego chłopaka było tylko iskrą, która padła na proch. W Grecji od dawna narastał protest przeciwko reformom neoliberalnego rządu - komercjalizacji edukacji, komercjalizacji systemu emerytalnego, ograniczania praw pracowniczych itp. a pośrednio również brutalności policji poczynającej sobie coraz bardziej brutalnie, bo otrzymuje na to ciche przyzwolenie władz. W tym kontekście walki uliczne są potrzebne aby przestraszyć władze i docelowo zablokować antyspołeczne działania. Nie czas biadać nad kilkoma sklepami i samochodami (zapewne solidnie ubezpieczonymi), gdy zagrożona jest większość ludzi pracy. Obawa o przypadkowe zniszczenie czyjejś własności nie powinna być przeszkodą w walce.

autor: Cisza_, data nadania: 2008-12-08 21:16:39, suma postów tego autora: 2083

cisza

...przestań, bo to już nawet nie grzech politycznej naiwności, ale zwykłe bajanie. też chciałbym, żeby to był greków polityczny wybuch przeciwko liberalizmowi, iskra na beczce prochu jak piszesz, która jeśli nie rozsadzi, to chociaż nieźle uszkodzi neoliberalny monolit polityczno-gospodarczy. bardzo żałuję, ale nic takiego się nie dzieje w tym momencie. system nawet nie drgnie.

autor: rote_fahne, data nadania: 2008-12-08 22:11:56, suma postów tego autora: 1805

.

Może i system tym razem nie drgnie , ale to właśnie poprzez działanie masy zyskują świadomość. To coś czego zapewne przedstawicielom polskiej, kanapowej , podzielonej na sto róznych pokłuconych ze sobą sekt lewicy ,nie idzie nijak zrozumieć. Dobre kilkanaście (a w skali kraju to pewnie kilkadziesiąt) tysięcy młodych ludzi jest zaangażowanych w działania organizowane przez anarchistów i radykalną lewice, uniwersytety są okupowane a w środe ma sie odbyć strajk generalny , a Wy siedząc sobie wygodnie na kanapach ględzicie o tym jak powinien wyglądać protest , a jak nie.
Z zazdrości to czy z oportunizmu?

autor: adv, data nadania: 2008-12-08 22:59:56, suma postów tego autora: 194

Wszystkim tym,

którzy twierdzą, że te zamieszki to tylko chuligaństwo rozpieszczonej bezideowej gównażerii przytaczam cytat z Trybuny, która bynajmniej opisując wydarzenie nie korzystała z Indymediów, tylko prasy mainstreamu:
"Nie wiadomo jednak, czy demonstracje nie zatopią centroprawicowego gabinetu, tym bardziej że protestują także związkowcy, oburzeni rosnącym bezrobociem i coraz wyższym kosztom życia. Z kolei studentom nie podoba się rządowa polityka edukacyjna. Przewiduje ona np. to, że młodzi medycy nie dostaną wynagrodzenia za pierwsze sześć miesięcy pracy zawodowej. W ostatni czwartek na ateńskie ulice wyszło cztery tysiące studentów."
PS: Piszę to jako osoba z początku nieprzekonana co do sensowności tych zamieszek.

autor: RRRadykał, data nadania: 2008-12-08 23:10:20, suma postów tego autora: 1084

rote

Nie pisałem że liczę na rozsadzenie systemu, a jedynie na zatrzymanie ze względu na obawy władz, antyspołecznych reform. Tylko tyle i aż tyle. Kapitalizm oczywiście od tego nie upadnie, ani się nie zachwieje, ale może będzie choć ten mały sukces.

autor: Cisza_, data nadania: 2008-12-08 23:15:59, suma postów tego autora: 2083

krik

Nie żebym polemizował, ale muszę stwierdzić, ze wiersz mi sie źle kojarzy:

"Mundur niebieski, orzeł żelazny. Zabiłeś dziecko - jesteś odważny!"

Pewnego wieczora jechałem autobusem. Po drugiek stronie siedziało kilku pijanych łebków i śpiewało własnie te słowa. Ludzie mało sie nie posikali ze strachu. Cały zatłocozny autobus był sterroryzowany przez tych gnoi. Słyszałem jak "pożyczyli" od kogoś komórkę. Wiesz co? Marzyłem wtedy by się pojawił jakiś sędzia Dred i ich powystrzelał. Oczywiscie nie zmienia to faktu, że policjanci sami nieraz się zachowuja jak zwierzęta i mordują rozrabiajace dzieciaki albo znerwicowanych pasażerów na lotniskach...

autor: Panek, data nadania: 2008-12-09 00:16:10, suma postów tego autora: 896

cisza

tak, rozumiem ciebie. moja uwaga jest tylko taka, że póki greckie związki zawodowe nie zaczną wychodzić na ulice, póki akcje przeciwko neoliberalnym reformą nie zostaną masowo wsparte przez ludzi, w których interesie jest powiedzieć "nie", itd. to sprawa jest stracona i żadne walki anarchistów z policją nic nie dadzą (chyba nie myślisz, że ktokolwiek bierze na poważnie te dymy jako "groźbę" wobec tych, którzy chcą neoliberalnego przyspieszenia???). oglądam newsy z grecji i póki co widzę jedynie tyle, że płoną samochody, jakiś dziadek ryczał nad spalonym autem, ludzie spieprzają po bramach, gliniarze bawią się całkiem dobrze (jeden nawet tańczył...), anarchiści bawią się całkiem dobrze, media bawią się całkiem dobrze. niestety na akcje polityczne się nie zanosi, szkoda tylko tego chłopaka i nie ma co dorabiać ideologii do tego morderstwa.

autor: rote_fahne, data nadania: 2008-12-09 00:19:44, suma postów tego autora: 1805

cisza2

jedyna nadzieja, że związkowcy otwarcie przyłączą się do anarchistycznych uliczników (albo odwrotnie), i coś się z tego urodzi jeszcze w tym tygodniu, czyli padnie grecki rząd (?), co pewnie powstrzyma reformy na jakiś czas (o tym mówiłeś tak?). chyba, że związki wypną się na dymiących anarchistów i strzelą focha, zamiast wykorzystać moment i podgrzać jeszcze atmosferę, upolitycznić wydarzenie, polepić wszystko w jedną całość...rozmarzyłem się. tak czy siak, zadecyduje postawa związków...

autor: rote_fahne, data nadania: 2008-12-09 00:43:49, suma postów tego autora: 1805

info

tu link do info ws. śmierci młodego anarchisty i akcji:

http://cia.bzzz.net/ateny_16_letni_anarchista_zastrzelony_przez_policje

autor: rote_fahne, data nadania: 2008-12-09 00:59:18, suma postów tego autora: 1805

Bury

Moze i mamy problemy z czytaniem, ale to chodzi Ci chyba raczej o umiejetnosc odcyfrowywania tajemnych znakow Kabaly. Bo jakos nie moge doczytac sie w tekscie o zadymie grupek licealistow symptomow upadku kapitalizmu.

Cisza: Ludziom pracy tez sie zdaza jezdzic samochodami. A jakos nie zauwazylem, zeby jacykolwiek ludzie pracy uczestniczyli w zadymach. Wiec nie widze roznicy pomiedzy zadymami na meczach a tym co sie dzieje w Grecji.

autor: wojtas, data nadania: 2008-12-09 09:24:21, suma postów tego autora: 4863

Nie chcę teraz mówić o upadku kapitalizmu, ale

może zauważylibyście, że kolejny uzbrojony bandzior w mundurze "nadużył kompetencji" (haha!) i zabił nastolatka, prawie dziecko. Oczywiście uzbrojony zwyrodnialec konsekwencji za morderstwo nie poniesie. Tzn. poniesie, przeniosą go pewnie na inny posterunek i nie dostanie premii.

autor: Getzz, data nadania: 2008-12-09 10:53:07, suma postów tego autora: 3554

Wojtas,

nie próbuj robić ze mnie idioty. Ja nie twierdzę, że kapitalizm w Grecji jutro upadnie albo że już właśnie upadł. Twierdzę, że wydarzenia takie - poprzez radykalizację świadomości - są jakimś krokiem ku temu. A swoją drogą to ciekawe, dlaczego tak alergicznie reagujesz na jakiekolwiek przejawy walki bezpośredniej.

autor: Bury, data nadania: 2008-12-09 11:15:06, suma postów tego autora: 5751

Oświadczenie Greków

http://cia.bzzz.net/nie_panstwowym_mordercom_komunikat_okupujacych_atenska_politechnike

autor: sal paradise, data nadania: 2008-12-09 13:12:11, suma postów tego autora: 1199

..

Getzz: Poki co, policjant ow zostal aresztowany pod zarzutem umyslnego morderstwa. gdyby probowano sprawe zatuszowac, postepowano by inaczej.

Bury: No wlasnie, jakim krokiem? Bo ja nie widze zadnego zwiazku, tak samo jak nie widze zadnego zwiazku pomiedzy upadkiem kapitalizmu a meczem Legia-Widzew.

autor: wojtas, data nadania: 2008-12-09 13:24:04, suma postów tego autora: 4863

Do czego ci "smarkacze" doprowadzili... :)))


Cytuję PAP-a:
Po czwartej nocy zamieszek, teraz Grecję czeka 24-godzinny strajk generalny, który związki zawodowe organizują przeciwko polityce oszczędnościowej prawicowego rządu. Związkowcy nie przystali na prośby władz i nie zrezygnowali z organizacji protestu.
W południe w centrum Aten dwie największe greckie centrale związkowe - Powszechna Konfederacja Pracujących Grecji (JSEE) i Najwyższa Rada Administracyjna Funkcjonariuszy Publicznych (ADEDY) zamierzają zorganizować manifestacje. Organizatorzy zaapelowali do uczestników o zachowanie spokoju.
Obie centrale gromadzą w sumie 2,5 mln członków. Katarzyna Jakielaszek z "Kuriera Ateńskiego" poinformowała na antenie TVN24, że porty lotnicze w greckiej stolicy zostają zamknięte.

A to gówniarze...


autor: krik, data nadania: 2008-12-10 09:19:13, suma postów tego autora: 1649

krik

Obie centrale JSEE i ADEDY w kolko apeluja o spokoj. Hasla ich marszu sa ekonomiczne i nic nie maja wspolnego z zadymami lewakow.

autor: wojtas, data nadania: 2008-12-10 12:53:49, suma postów tego autora: 4863

Zamieszki w Grecji

Widzę że jest tutaj wiele komentarzy, ale tak naprawdę niewielu orientuje sie w sytuacji. W oficjalnych mediach jest dużo dizinformacji, bo temat jest bardzo niewygodny dla całego świata kapitalistycznego.Ponieważ nie lubię oficjalnej propagandy mediów, moje wiadomości są bardziej wyszukane. Otóż wszystko zaczęło się wcześniej niż od zamordowania chłopca. Zaczęło się od strajku pielęgniarek i okupacji jednogodzinnej studentów medycyny, Ministerstwa Zdrowia. Studenci chcieli w ten sposób wymusić wysłuchanie ich i rozmowę. Już wtedy zaczęły się zamieszki. A zamordowanie chłopca było dodaniem oliwy do ognia. Chłopiec został zamordowany z zimną krwią.Sa świadkowie ktorzy to widzieli i rownież sfilmowali telefonem komórkowym. Z tąd ta wściekłość społeczeństwa. Poza tym zla sytuacja ekonomiczna kraju też zrobiła swoje. Bardzo duże bezrobocie, małe zarobki, korupcja w rządzie, masowe zwalniania z pracy, problemy z bankami, to wszystko spowodowało że ludzie nie wytrzymali. Zamieszki są spontaniczne, do demonstrujacych studentów, przyłączyli się również nauczyciele, profesorowie uniwersytetow,partia lewicowa,bezrobotni,nawet emeryci wyszli na ulicę, wiec nie można mowić że to tylko młodzi ludzie. Nienawiść do systemu zamanifestowala się w dewastacji bankow, luksusowych sklepów, centrów handlowych,ktore stanowią jakby symbol kapitalizmu. System się nie sprawdził i chcą ten system obalić. Moje wiadomości są z nieoficjalnych włoskojęzycznych stron oraz relacji naocznego świadka.

autor: AM, data nadania: 2008-12-10 15:22:56, suma postów tego autora: 2

wojtas


Mylisz się. Sprawdź doniesienia agencyjne i przebieg zdarzeń. Od początku.


autor: krik, data nadania: 2008-12-10 15:33:04, suma postów tego autora: 1649

zamieszki w Grecji

Nie czerpię moich wiadomości z polskich zaklamanych mediów. I nie zarzucaj mi brak wiedzy. Tak Cię boli to, że wreszcie jakiś kraj miał odwagę wystąpić przeciwko złemu systemowi kapitalistycznemu? Nie martw się nam to nie grozi. Przynajmniej na razie.Polacy są zbyt zmanipulowani przez telewizję i oficjalną propagandę typu, jaką to mamy wspaniałą demokrację i wolność i jaki to socjalizm był zły.Pranie mózgu ludziom przez 20 lat, zrobiło swoje.Jestem pełna podziwu dla Grecji, że potrafią walczyć o swoje.

autor: AM, data nadania: 2008-12-10 15:49:45, suma postów tego autora: 2

krik

To czemu na stronie greckich zwiazkow zawodowych nawolywanie do strajku generalnego zostalo ogloszono oficjalnie w piatek, a plany byly i wczesniej, podczas gdy smierc nastolatka miala miejsce w sobote?

autor: wojtas, data nadania: 2008-12-10 19:08:42, suma postów tego autora: 4863

Dodaj komentarz