Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

WZZ "Sierpień 80" przeprowadził strajk ostrzegawczy w KHW

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

CZEŚĆ PRACY

No to się, Wojtku, znowu napracowałeś, żeby przerobić przywołaną w innym przez nas w innym wątku informacje PAP-owską. Wykazałeś się przy tym jak zwykle "obiektywizmem" i stronniczością, zapewne klasową.

PAP INFORMUJE
Związkowcy z Sierpnia'80 przeprowadzili we wtorek rano dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach należących do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Powodem protestu był trwający w spółce spór płacowy.
Do akcji strajkowych doszło w czterech z pięciu kopalń KHW, w których działa "Sierpień'80": Wujek, Mysłowice-Wesoła, Staszic i Murcki. Twierdzeniom związkowców, że na czas protestu w tych zakładach wstrzymano wydobycie węgla, stanowczo zaprzeczają przedstawiciele spółki.

"Podawanie takich informacji jest po prostu karygodne. Wydobycie było prowadzone" - powiedział PAP rzecznik KHW Ryszard Fedorowski.

Według niego, w kopalni Murcki pierwszym zjazdem ok. godz. 6 nie zjechało około 200 osób z 700-800 pracowników pierwszej zmiany, podobnie było w kopalni Wujek. W kopalniach Mysłowice-Wesoła i Staszic pracy o godz. 6 nie rozpoczęło jedynie po 60 pracowników. Później wszyscy uczestnicy strajku zjechali pod ziemię. W kopalni "Wieczorek" w ogóle nie doszło do strajku.

Tam, gdzie doszło do protestu, związkowcy organizowali tzw. masówki, podczas których informowali o powodach strajku.

"Akcja była udana, dostaliśmy bardzo wyraźne poparcie załogi dla naszych postulatów. Myślę, że to wystarczająco silny sygnał dla zarządu" - powiedział PAP szef "Sierpnia'80" w KHW Szczepan Kasiński.

"Nie chcę tego komentować. Podaję dane liczbowe, a ocenę skali poparcia pozostawiam innym" - zaznaczył Fedorowski.

W poniedziałek odbyła się kolejna tura rozmów między związkowcami a zarządem, z udziałem mediatora. Kolejne spotkanie wyznaczono na 15 czerwca. Jeśli rozmowy nie przyniosą porozumienia, związkowcy nie wykluczają kolejnych akcji.

Na początku roku zarząd KHW poinformował o zamrożeniu płac na 2009 r. Podwyżki możliwe będą w drugiej połowie roku, jeżeli holding osiągnie zadowalające wyniki finansowe. Nie godzą się z tym działacze związku "Sierpień'80", którzy zażądali 12-procentowej podwyżki i wszczęli spór zbiorowy z zarządem. Teraz są skłonni zaakceptować rozmowy o podwyżkach dopiero w drugim półroczu, ale domagają się 1500 zł jednorazowej wypłaty dla każdego pracownika,
jako rekompensaty za pierwsze półrocze.

Zarząd KHW podaje, że ewentualne podwyżki musi poprzedzić dokładna analiza wyników spółki za pierwsze półrocze.

"Nie możemy sobie pozwolić na podejmowanie zobowiązań wobec 20 tys. ludzi, nie mając w ręku dokładnej analizy kondycji firmy" - podkreślił Fedorowski. Przypomniał, że najważniejszym celem zarządu spółki jest utrzymanie stanowisk pracy i poziomu płac co najmniej na obecnym poziomie.

Katowicka Grupa Kapitałowa, skupiająca złożony z pięciu kopalń Katowicki Holding Węglowy i kopalnię zależną "Kazimierz Juliusz", to jedna z trzech największych spółek węglowych. Specjalizuje się w wysokiej jakości węglu energetycznym. Kopalnie grupy zatrudniają ok. 21,5 tys. osób i wydobywają ok. 15 mln ton węgla rocznie. W ubiegłym roku zysk netto KHW wyniósł ok. 7 mln zł.
(autor: BB, data nadania: 2009-05-27 08:36:49)

autor: BB, data nadania: 2009-05-27 23:02:02, suma postów tego autora: 4605

ZARAZ PO STRAJKU

Na początku 2010 roku Katowicki Holding Węglowy połączy kopalnie Murcki i Staszic w jedno centrum wydobywcze. To część działań antykryzysowych - dowiedział się portal wnp.pl.
To połączenie odbędzie się o rok szybciej niż pierwotnie planowano i nie ograniczy się tylko do administracji, bo kopalnie będę mieć ok. 1,5-kilometrowe podziemne połączenie.

Najpewniej w 2011 roku do centrum włączona też zostanie kopalnia Wieczorek.

Strategia KHW przewiduje łączenie kopalń w centra wydobywcze. Holding połączył już kopalnie Mysłowice i Wesoła, a także kopalnie Śląsk i Wujek.

Ostateczne, formalne decyzje w sprawie połączenia kopalń Staszic i Murcki jeszcze nie zapadły, ale ich administracyjne połączenie na początku 2010 roku jest planowane i najpewniej do niego dojdzie.

Działania antykryzysowe, w tym szybsze niż pierwotnie zakładano łączenie kopalń, związane są ze spodziewanym spadkiem sprzedaży węgla w bieżącym roku, który uderza we wszystkie spółki węglowe. Na zwałach KHW jest obecnie ok. 700 tys. ton węgla.

O planach łączenia kopalń w KHW portal wnp.pl informował już rok temu w tekście zatytułowanym: KHW: nowa kopalnia zespolona będzie na przełomie lat 2010/2011.

- Najpierw trzeba wszystko przygotować, a następnie stworzyć infrastrukturę techniczną, która sprawi, że to połączenie będzie uzasadnione - mówił wówczas dla portalu wnp.pl Stanisław Gajos, prezes KHW.

autor: BB, data nadania: 2009-05-27 23:36:05, suma postów tego autora: 4605

Z PREMEDYTACJĄ

Jak widać zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego zaraz po strajku ujawnił swoje plany, które zapewne będą skutkować nie tylko redukcją etatów związkowych, ale i intensyfikacją pracy górników. Nie obejdzie się zapewne bez planowych zwolnień. Wszystko w ramach oszczędności. Ktoś przecież musi zapłacić za kryzys.

autor: BB, data nadania: 2009-05-28 00:15:51, suma postów tego autora: 4605

ŚLEPA AWANGARDA

Nawet wyróżniający się działacze Polskiej Partii Socjalistycznej i socjaldemokraci, tacy jak dr Rafał Chwederuk, zwracają uwagę, że w dobie kryzysu związki zawodowe powinny zmienić swoją taktykę i skoncentrować się na rzeczach najważniejszych (patrz: wywiad z nim na łamach "Krytyki Politycznej"). W przeciwnym przypadku skutek będzie odwrotny od oczekiwań. Tymczasem naszej domorosłej awangardzie (choćby W. Orowieckiemu) wydaje się, że wazeliniarstwo wobec "Sierpnia 80" i jednostronna propaganda to to o co chodzi tu i teraz. I tak to ślepy prowadzi kulawego.

autor: BB, data nadania: 2009-05-28 05:39:09, suma postów tego autora: 4605

Dodaj komentarz