Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

USA: Obama nominował nową członkinię Sądu Najwyższego

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

To już żony sędziów zostają sędziami???

W USA nie ma prawników?

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-05-28 11:20:04, suma postów tego autora: 6199

Sotomayor

prawdopodobnie nie będzie bronić poprawki do konstytucji, gwarantującej prawo do aborcji.

autor: ABCD, data nadania: 2009-05-28 11:51:45, suma postów tego autora: 20871

Ciekawe skąd ten ośli upór prawników, nie uznających

reguł języka polskiego i z uporem maniaka obstających przy tym, że sędzina to tylko "żona sędziego". A przecież słowniki są chyba dla nich dostępne, jak nie w domu to w bibliotece?

autor: west, data nadania: 2009-05-28 12:18:44, suma postów tego autora: 6717

west - skoro już tak bronisz polszczyzny spod budki z piwem

to mów także "przyszłem", "wyszłem" i "poszłem".

Jakoś kobiet wykonujących zawód adwokata, czy radcy prawnego nie tytułuje się "adwokatowa", czy "radcowa".

Adwokat, radca, sędzia - zapamiętaj weście. Bez względu na płeć.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-05-28 13:30:12, suma postów tego autora: 6199

Jestem ciekaw czy to krewna Javiera?

Najwybitniejszego skoczka wzwyż w historii.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-05-28 13:33:27, suma postów tego autora: 6199

west - do kobiety-adwokata mów po prostu "adwokacino".

Na pewno będzie wniebowzięta:)

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-05-28 13:35:13, suma postów tego autora: 6199

Bredzisz, Sumuś. "Sędzina" jest oczywiście określeniem potocznym

ale w żadnym razie nie nieprawidłowym czy też żargonowym. Naprawdę, skorzystaj z dobrej rady i zajrzyj do słownika. Nawet online można skorzystać ze Słownika Języka Polskiego PWN i sprawdzić, że sędzina to - cytuję - "pot. forma ż od sędzia w zn. 1".

autor: west, data nadania: 2009-05-28 13:37:41, suma postów tego autora: 6717

west - jako specjalista od mowy potocznej zapewne "zakładasz w sądzie sprawę"?

Nie brnij dalej, weście - nie warto :)

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-05-28 13:43:53, suma postów tego autora: 6199

Ciekawe jak lewica przyjmie nominację zaufanej Clintona i Busha?

Pamiętajmy o tym, że Supreme Court odgrywa w USA nieporównanie wiekszą rolę, niż Sąd Najwyższy u nas i może być wykorzystywany politycznie.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-05-28 13:51:32, suma postów tego autora: 6199

Sumienie

Sędzina - w odniesieniu do kobiety prowadzącej rozprawy i wydającej wyroki, jest formą poprawną. Sprawdź w słowniku :)

autor: ancymon, data nadania: 2009-05-28 13:58:56, suma postów tego autora: 621

ancymon - w mowie potocznej spod celi albo z bazaru na pewno :)

tak samo jak zwrot "założyć sprawę". Jeśli natomiast zajrzymy do słownika POPRAWNEJ POLSZCZYZNY to nie znajdziemy tam takich zawodów jak sędzina, adwokacina, czy notariacina :)

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-05-28 14:44:17, suma postów tego autora: 6199

ABCD

Jak sędzia ma bronić poprawki konstytucyjnej? Przecież ona jest już zapisana w konstytucji. Co do sędzi (tudzież potocznie sędziny - na WPIA UW ma zajęcia z Panią sędzią i ona uważa, że jak mówią do niej per sędzina to też jest dobrze, a nie jest żoną sędziego, po prostu język ulega zmianom) Sotomayor, wątpie, że jeżeli kiedykolwiek będzie jakakolwiek sprawa który by miała podważyć wyrok Roe v. Wade, to Obama już na pewno wypytał ją czy jest pro-choice. A to, że orzekała na niekorzyść organizacji pro-choice, no przepraszam to w żaden sposób nie podważa prawa do wyboru jako takiego.

autor: tanngjost, data nadania: 2009-05-28 17:13:44, suma postów tego autora: 47

Sumienie Narodu

Ty wiesz co Terry Pratchett stwierdził o osobnikach nadużywających znaków zapytania?

autor: Panek, data nadania: 2009-05-28 19:52:10, suma postów tego autora: 896

Panek - Pratchetta, podobnie jak Sapkowskiego, czytywałem na przełomie lat

80-tych i 90-tych (opowiadania w Fantastyce). Dlatego wybacz, ale nie wiem. Pierwszy Świat Dysku czytałem, ale wieki temu. Do dziś czytuję wyłącznie Dicka i Silverberga, ale to dla Pratchetta poziom nieosiągalny.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-05-28 20:54:25, suma postów tego autora: 6199

gwoli ścisłości

sędzia odchodzi w stan spoczynku, nie na emeryturę.

autor: kls, data nadania: 2009-05-29 14:47:13, suma postów tego autora: 4

Barack Obama

Imperialistyczny prezydent na czele imperialistycznego, zbrodniczego, amerykańskiego reżimu. W wojnie koreańskiej Phenian (Pjongjang) był przez tych zbrodniarzy tak zbombardowany, jak Warszawa przez hitlerowców po powstaniu warszawskim. Na szczęście Wielki Wódz doprowadził do odbudowy miasta, i otworzył je na nowo w 1982 roku, 1 maja. Piękny prezent dla narodu w dzień Międzynarodowego Święta Pracy.

autor: Kim Ir Xian, data nadania: 2009-05-29 16:13:46, suma postów tego autora: 142

kim

żartujesz, prawda? :)))))

autor: MJ, data nadania: 2009-05-29 18:17:14, suma postów tego autora: 1280

Sumienie Narodu

Pratchet tą manierę troszkę krytykował. Zawsze mnie zastanawiało czemu taki np. "konserwatysta" jak JKM sadzi sekwencje ????!! jak jakiś głupek onetowy.

autor: Panek, data nadania: 2009-05-29 18:20:05, suma postów tego autora: 896

W którym miejscu

miałbym żartować? Piszę 100% poważnie.

autor: Kim Ir Xian, data nadania: 2009-05-29 20:09:49, suma postów tego autora: 142

Sumienie

A to przeczytaj teraz, bo Terry trochę się rozwinął i dalsze części cyklu dyskowego są nieporównywalnie lepsze od pierwszych.
Ale odnośnie tego Silverberga, to Ty poważnie? Bo ja chyba musiałam niefortunnie trafić. Trafiłam mianowicie dawno temu na cykl Majipoor i delikatnie mówiąc niezbyt udane toto. Ale może to taki pech. A Ty co byś jego polecił?
ps.
Naprawdę nie czytałeś nic wiecej Sapkowskiego niż te parę opowiadań w "Fantastyce", "Nowej Fantastyce"?

autor: yona, data nadania: 2009-06-01 10:11:51, suma postów tego autora: 1517

yona - poważnie - nigdy tego wiedźminowego chłamu nie wziąłem do ręki w wydaniu książkowym

Majipoor to kiepski wybór - polecam w szczególności "Umierając żyjemy", "Czas przemian", "Stochastyka", "Księgę Czaszek".

To oczywiście nie są oniryczne Dickowskie klimaty, ale
Silverberg to współczesna ścisła czołówka SF.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-06-02 13:17:37, suma postów tego autora: 6199

Dodaj komentarz