Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Dania: Czerwone flagi witają polskich pracowników

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

jakie prawo?

Jakie prawo pozwala zatrudniać pracowników migrujących na podstawie przepisów kraju pochodzenia???

autor: dzugaszwili, data nadania: 2009-07-02 10:46:41, suma postów tego autora: 31

Oczywiście burżuazyjne,

drogi Dżugaszwili.

autor: Kim Ir Xian, data nadania: 2009-07-02 11:05:33, suma postów tego autora: 142

A na drzewach zamiast liści będą wisieć staliniści

Czy szanowna redakcja lewica.pl może zbanować delikwentów którzy wybierają sobie nicki zbrodniarzy z ZSRR lub sadzą teksty o Korei Płn? To już nawet nie jest śmieszne a ludzi odpycha;]

autor: Puciaq, data nadania: 2009-07-02 12:55:49, suma postów tego autora: 113

Puciaq

nie przejmuj sie, badz tolerancyjny wobec odmiencow, popatrz na to jak na nowy ciekawy przypadek schizofreni :)

autor: dyzma_, data nadania: 2009-07-02 13:54:31, suma postów tego autora: 2960

merytoryczne odpowiedzi

cieszą mnie merytoryczne odpowiedzi. niech ktoś mi powie jakie to prawo??? z tego co wiem kwestie warunków pracy regulują przepisy państwa w którym praca jest wykonywana? czy czegoś nie wiem czy autor artykułu się zapędził?

autor: dzugaszwili, data nadania: 2009-07-02 13:54:47, suma postów tego autora: 31

mnie tez to ciekawi

bo przeciez dyrektywe Bolesteina udalo sie uwalic, wprowadzili zasade kraju pochodzenia tylnimi drzwiami?

autor: MJ, data nadania: 2009-07-02 14:58:28, suma postów tego autora: 1280

Kraj pochodzenia

Dyrektywa Bolkesteina, później tzw Konstytucja Europejska a następnie Traktat Lizboński, to próby usankcjonowania pewnego status quo a nie tylko wprowadzenia rewolucji w przepisach. W wielu krajach, szczególnie tam gdzie jest słaby albo zaszczuty ruch związkowy, pracodawcy zatrudniają pracowników za pośrednictwem firm w innych krajach. Na przykład pracownik z Opola jedzie do Holandii zbierać owoce ale umowę podpisuje z agencją w Polsce, która mu pewne warunki proponuje i on się zgadza. Często te warunki są gorsze od warunków, jakie mają pracownicy na miejscu, bo firmy wykorzystują kruczki prawne i na przykład oficjalnie wysyłają tam pracowników "w delegację". Ponadto często pracownicy nie wiedzą jakie mają prawa, a jak się dowiadują i żądają swego, kończy im się umowa a na ich miejsce są kolejni z Opola.
W Danii widocznie jest podobnie, skoro członek Parlamentu Europejskiego i związkowcy robią w tej sprawie akcję i mówią, że pozwala na to Unia Europejska.
Dyrektywa Bolkesteina miała na celu ustanowienie zasad według których ci pracownicy nie mieli by prawa się domagać czegoś innego, bo taki stan rzeczy byłby legalny. W Wielkiej Brytanii jest system agencji pośrednictwa pracy. Agencje nie są zobowiązane do przestrzegania części praw przysługujących pracownikom(poza minimalnym wynagrodzeniem), np nie istnieje w ogóle coś takiego jak prawo do strajku i przede wszystkim zatrudniają z dnia na dzień. Jak się pracownikowi nie podoba, to następnego dnia nie ma dla niego shiftu. W taki sposób próbowano ostatnio podminować walkę pracowników rafinerii Visteon, gdzie sprowadzono portugalskich pracowników z agencji, za mniejsze stawki.

autor: demokrata, data nadania: 2009-07-02 15:57:06, suma postów tego autora: 316

Czy polaki

zrozumieją to po latach odmózdzania i indoktrynacji czerwona flaga zamiast krzyża moze być dla "mózgowców" szokiem ))))

autor: czerwony93, data nadania: 2009-07-02 16:24:14, suma postów tego autora: 2731

blabla

mi się zdaje że jak nie ma takiego prawa, a demonstrantom chodziło o nadużycia to tak wypadało by napisać w tekście.
Argumentacja oparta na wierze "skoro poseł i związkowcy protestowali" wydaje się podobna do argumentacji tych którzy powołują się na mądrość tego z polskich posłów który zanegował ewolucję :)

autor: dzugaszwili, data nadania: 2009-07-02 20:56:08, suma postów tego autora: 31

demokrata

dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz:) chodzilo mi wlasciwie tylko o zasade kraju pochodzenia- ktora jednak o ile dobrze cie zrozumialem, tak jak myslalem jednak NIE funkcjonuje w europejskim prawie, firmy musza to obchodzic przez delegacje i agencje pracy tymczasowej; wiec tekst wypadaloby jednak troche poprawic:)

autor: MJ, data nadania: 2009-07-03 00:36:43, suma postów tego autora: 1280

Dodaj komentarz