Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Sejm: Zakaz rozpowszechniania symboli komunistycznych

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Mam nadzieję...

że stowarzyszenie Nigdy Więcej rozpocznie baczny monitoring tak że w sprawie czerwonego totalitaryzmu.

autor: Cud2, data nadania: 2009-09-28 13:17:10, suma postów tego autora: 3207

,,,

Kolejny cios w goszystów.

autor: Marek, data nadania: 2009-09-28 13:33:33, suma postów tego autora: 1715

Dylemat

czerwona gwiazda czy sierp&młot z jednej strony rzeczywiście były symbolami totalitarnego ustroju, który można położyć na wadze, po drugiej stronie Rzeszy. Z drugiej strony rację ma Chwedoruk, że symbole te są bardziej wieloznaczne, odnoszą się do trockizmu, ruchu robotniczego czy komunistów nie utożsamiających się z myślą radziecką. Powstaje jednak problem - co byłoby, gdyby również np. hitlerowska swastyka była symbolem bardziej wieloznacznym i odnosiłaby się do innych spraw?

Może dobrym pomysłem byłby zakaz rozpowszechniania symboli komunistycznych, ale tylko w kontekście stalinizmu? Problem byłby tylko z egzekwowaniem i respektowaniem tego prawa - swoją drogą podobnie jest w przypadku zakazu propagowania nazizmu - Polacy są w czołówce, jeżeli chodzi o produkcję hitlerowskich flag, mundurów, rozpowszechnianie muzyki nazistowskiej. Wszystkie te produkty płyną do Niemiec, gdzie prawo jest surowsze.

autor: Crystiano, data nadania: 2009-09-28 14:00:27, suma postów tego autora: 1590

...

O! Czerwona flaga zakazana. Nie jeszcze? W ciemnogrodzie to tylko kwestia czasu.

autor: prezio, data nadania: 2009-09-28 14:09:39, suma postów tego autora: 878

prezio

Czerwona flaga zakazana.
-------------------------
A wiesz od czego tak czerwona?
Od robotniczej krwi !!!

autor: Cud2, data nadania: 2009-09-28 14:16:32, suma postów tego autora: 3207

Zakazywanie

propagowania symboli komunistycznych, faszystowskich jakichkolwiek jest zamachem na wolność słowa.

Aczkolwiek śmiesznie brzmi oburzenia tych którzy jednocześnie za white powerke by do więzienia wsadzali.

autor: maciej stanczykowski, data nadania: 2009-09-28 14:20:18, suma postów tego autora: 899

nowa lewica - nowe symbole a raczej ...

...a raczej konkretne osiągnięcia na polu walki z kapitałem i wyzyskiem. Legalizacja sierpa i młota oraz koszulki z Che nic nie zmieniają trzeba zacząć działać i to realnie a nie obwieszać się symbolami. Nowym symbolem lewicy powinna być SKUTECZNOŚĆ

autor: Cud2, data nadania: 2009-09-28 14:25:38, suma postów tego autora: 3207

.

Co w takim razie z sierpem i młotem w godle Austrii?

autor: Bury, data nadania: 2009-09-28 14:35:51, suma postów tego autora: 5751

Ryba psuje się od głowy...

nawet jeżeli głowa (sejmowa) pusta...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2009-09-28 14:52:48, suma postów tego autora: 5956

Wykwit antykomunistycznej histerii

Proponuję zakaz używania koloru czerwonego. Chyba że łączy się z białym, hehe...

Polska - najbardziej reakcyjny kraj Europy. Teraz nie ma już co do tego żadnych wątpliwości. Tę nowelizację trzeba jak najszybciej zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.

autor: fancom, data nadania: 2009-09-28 14:52:54, suma postów tego autora: 1427

Czerwona flaga

to symbol rozlanej przez burzujów,klerykałów i innych prawusów krwi robotniczej.No cóż zaścianek

autor: czerwony93, data nadania: 2009-09-28 15:10:54, suma postów tego autora: 2781

Szukaja wrogow

liberalni zlodzieje majatku narodowego Polski oraz prawicowi katoliccy ekstremisci szukaja wrogow publicznych- typowa taktyka odwracania uwagi opinii publicznej od rzeczywistych zagrozen.

autor: Wilkinson, data nadania: 2009-09-28 15:12:17, suma postów tego autora: 461

Wilkinson,

jasne, ze tak. Szykują się do rozgrabienia resztek majątku narodowego, sprywatyzowania szkolnictwa i służby zdrowia, co jeszcze bardziej pogłębi przepaść pomiędzy biednymi i bogatymi, nie rozwiązują żadnych palących problemów społecznych, bo ich mocodawcom zależy, by pozostały one nierozwiązane. Takie pomysły dowodzą tylko jednego - KRÓL JEST NAGI. I nie ma do zaoferowania społeczeństwu NIC poza biedą, wykluczeniem, bezrobociem, wyzyskiem, niepewnością jutra, dalszym rozgrabianiem dorobku pokoleń.

autor: fancom, data nadania: 2009-09-28 15:31:39, suma postów tego autora: 1427

@stańczyk

Pełna zgoda. Z głupimi poglądami trzeba polemizować, a nie ich zakazywać.

autor: Bloom, data nadania: 2009-09-28 15:57:07, suma postów tego autora: 306

czyli będą prześladowania i więzienie za przekonania polityczne! A to ci wolność!

.

autor: nana, data nadania: 2009-09-28 15:59:58, suma postów tego autora: 4653

....

no to przyjmuje zamówienia na koszulki z sierpem i młotem , a co jak kontestacvja to kontestacja , dla anarchistów na czarnym tle i z czaszką ,jak mieli Machnowcy . dla lewicowych marksistów socjalistów z POUM , dla leninistów z czerwona gwiazdką i złotym sierpem i młotem , dla każdego się coś znajdzie , z głupim prawem trzeba walczyć otwarcie , kto odważny , ja choć mnie znacie żem anty komunista już sobie koszulkę POUM robię kto następny kto da przykład.

STOP WARIATOM SEJMOWYM !

autor: Padre81, data nadania: 2009-09-28 16:22:48, suma postów tego autora: 94

...

Grzesiu to ja poproszę koszulkę.

autor: SzymonM, data nadania: 2009-09-28 16:25:13, suma postów tego autora: 915

A jednak się wystraszyli.

Uznali, że społeczna nośność komunistycznych idee jest duża. Boją się narastającej nostalgii za PRL. Wolność. To proste. Wrzucili do kosza razem ze sprzeciwianiem się kapitalizmowi, bo stało się przestępstwem. Nadchodzi - mam nadzieję - wielki sprawdzian dla TK, choć art. 13 Konstytucji RP, podpisanej przez lewicowego rzekomo Prezydenta, daje mu duże możliwości kuglowania w różnych kierunkach. W jakim pójdzie ? Zobaczymy. Z góry niczego nie można przesądzać. W każdym bądź razie na obecnym etapie wolność legła w gruzach. I to jest pewne i kompromitujące III Rp.

autor: steff, data nadania: 2009-09-28 17:33:23, suma postów tego autora: 6626

Zawsze można wrócic do czarnej flagi

Czarna flaga też była symbolem ruchu robotniczego, czerń była symbolem żałoby po zmarłych robotnikach...

Ale ogólnie to przerażające, Krytyka Polityczna nie ma się czego obawiac, ale różne organizacje nie dysponujące takimi środkami na PR jak najbardziej

Proponuje zakazac dystrybucji piwa Heineken- jako symbol ma czerwoną gwiazdę :)

Oczywiste jest to, że ta regulacja będzie używana wybiórczo jako bat na przeciwników politycznych...

Zawsze zazrościlem prawicy, ciągle zwycięża w walce z trupami politycznymi, nie musi wojowac np z Billem Gatesem czy lobby zbrojeniowym...

autor: Postsocjalista, data nadania: 2009-09-28 17:54:30, suma postów tego autora: 1953

no to teraz

trza usuwać, godło Austri bo tam przecież sierp i młot.... a ja odprasuję sobie koszulkę z wizerunkiem komendanta Che!
Sejmowe osły.... osły a nie posły.... sięgnęły już bruku!

Niech mnie osły sejmowe w cztery litery pocałują!

autor: abangel666, data nadania: 2009-09-28 18:40:33, suma postów tego autora: 411

To chyba dobrze

nie wolno nosić swastyki, nie wolno nosić sierpa i młota. Nie wolno nosić na koszule Goringa, nie wolno nosić Che.

autor: kwak, data nadania: 2009-09-28 18:58:25, suma postów tego autora: 1207

Ciekawe

czy za koszulke z Pinochetem też posadzą,czy ten faszystowski rzeźnik i guru konliberałów jest w zaścianku wpozo

autor: czerwony93, data nadania: 2009-09-28 19:47:15, suma postów tego autora: 2781

.

"Przyszły totalitarny reżim nie będzie miał symbolu sierpa i młota, czy swastyki wymalowanej. Nikt by tego nie łyknął, opór byłby za duży. Raczej właśnie pod takimi nic nie znaczącymi emblematami uśmiechnietych ludzików czy ptaków w koronie nowy totalitaryzm się zlęgnie. Dlatego zamiast zajmować się historycznymi dysputami na temat znaczenia sierpa i młota, lepiej zająć się tym co nam współcześni "demokraci" szykują. A takie zakazy mają tylko odwrócić uwagę - "totalitaryzm? to nie my, to ci od sierpa i młota".

XaViER, Pon, 2009-09-28 13:39
http://cia.bzzz.net/zakaz_produkowania_i_sprzedazy_komunistycznych_emblematow#comment

autor: Bury, data nadania: 2009-09-28 20:18:15, suma postów tego autora: 5751

Świetny pomysł, padre...

ale nie skorzystam, chytra jestem (_*_)
Mam śliczną koszulkę, którą zafajdałam tłuszczem z kotleta. Na tym miejscu (na lewej piersi) wyhaftuję przecudnej urody czerwoną gwiazdę, a na niej żółty sierp i młot. Nikt takiej nie będzie miał. Niech no tylko skonfiskują mi to dzieło-rękodzieło!
(*_*)

autor: Hyjdla, data nadania: 2009-09-28 20:22:30, suma postów tego autora: 5956

a ja

sobie noszę czerwoną gwiazdę z sierpem i młotem i mam w dupie prześladowców i ich zdebilowaciałe ustawy.

autor: no pasaran, data nadania: 2009-09-28 20:27:47, suma postów tego autora: 329

Represje będą się pogłębiać...prawicą ma pełnię władzy w rękach...lewica jest tragiczna

Prof. Ludwik Hass już swego czasu do tych zapędów prawicy się odniósł, wydaje się w bardzo zapomnianym tekście:

http://www.nie.com.pl/art12910.htm

"Przecież w określonej sytuacji nie będzie nic prostszego niż "udowodnienie", że wszelki socjalizm, nawet socjaldemokratyzm, wywodzą się ­ w rachunku ostatecznym ­ z owego zakazanego komunizmu, jako że ich wspólnym rodzicem był Karol Marks. Mogą się go wypierać, ile wlezie, wszak nieraz to już synowie wyrzekali się ojców, lecz nie sprawia
to, że pozbyli się ich wrednych genów."

Ta myśl niestety jak ulał pasuje do rzeczywistości polskiej...
Prof. Ludwik Hass słusznie zwracał uwagę na to jak wnukowie i synusiowie wyrzekli się własnych dziadków i ojców dzisiaj w czambuł potępiają marksizm i komunizm, egzaltując swoją miłość dla kapitalizmu, tudzież stojąc z boku zachowują cichy spokój by nie narazić się prawicowym jegomościom.

autor: Andrzej Kot, data nadania: 2009-09-28 20:32:00, suma postów tego autora: 800

To już nie ma bardziej bezsensownych newsów do publikowania?

Rozczarowujecie mnie. Komentatorzy również.

autor: szczupak, data nadania: 2009-09-28 21:25:30, suma postów tego autora: 3747

Marks pewnie był komunistą

ale z Engelsem już problem, bo kolegował się z Klarą Zetkin i Augustem Beblem, tymi socjalzdrajcami...

A Fidel to komunista czy nie?
Na Kubie Komunistyczna Partia Kuby została zdelegalizowana po dojściu Castro do władzy, ale w powszechnym przekonaniu Castro jest komunistą...

Czy Louis Blanqui i Proudhon byli komunistami?

Przykłady można by mnozyc...

Czy noszenie koszulki z komunistami Andropowem lub Czernienka jest zakazane, skoro są to postacie slabo rozpoznawalne?
Wreszcie- czy festiwal ku czci Bruno Jasieńskiego - Brunonalia jest propagowaniem komunizmu?

Właściwie poza ewidentnymi przypadkami typu Pol Pot, Stalin, Lenin, Mao, Kim Ir Sen, Dzierżyński bardzo trudno byłoby uczciwie dowieść że dana postać była komunistą...

Broniewski, Hochfeld, a nawet Tuwim- wszystko to postacie niejednoznaczne...
Prawo to jako nieprecyzyjne będzie podatne na stronnicze interpretacje i nadużycia, albo pozostanie martwą literą

P.S
Czy noszenie koszulki z Maciejem Nowickim jest zakazane?;)

autor: Postsocjalista, data nadania: 2009-09-28 21:51:40, suma postów tego autora: 1953

W czym problem?

Dziś prawactwo cenzuruje nas, jutro my ocenzurujemy prawactwo. To jest walka klas a nie salonowe dyskusje. Dziś dyktatura burżuazji jutro dyktatura proletariatu. Historia sie wcale nie skończyła jak by chcieli neokonie.

autor: red spider 666, data nadania: 2009-09-28 22:39:29, suma postów tego autora: 1549

To tylko zrównanie faszyzmu i komunizmu w zakresie symboliki.

Pod względem zwyrodnienia ideologicznego zrównianie to nastapiło dawno temu. Choć oczywiście lewacy, posiadający moralność Kalego będą zawodzić, że to zamach na wolność słowa. Na tej samej zasadzie łysole we flyersach domagają się prawa do noszenia opasek z hakenkreutzem i zamawiania pięciu piw jednym gestem.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-09-28 23:11:24, suma postów tego autora: 6199

kwak,

tylko ciekawe, dlaczego cała Europa i przytłaczająca większość świata jest akurat innego zdania.

Te zmiany nieuchronnie muszą prowadzić do zakazu istnienia partii komunistycznych. Bo jak może istnieć partia komunistyczna bez komunistycznej symboliki? A moze o to tak naprawdę chodzi? By pośredni zakazać takim ugrupowaniom działalności?

W każdym razie, czas wyprasować czerwoną koszulkę z Leninem.

autor: fancom, data nadania: 2009-09-28 23:53:23, suma postów tego autora: 1427

Kilka spraw

Klara Zetkin zakładała ...Komunistyczną Partię Niemiec co raczej nie podpada pod zarzut "socjalzdrady", uściślając już tutaj wywołany wątek jej osoby przez Postsocjalistę.
Zaliczana ona była z m.in. Leonem Jogichesem, Różą Luksemburg, Franzem Mehringiem ale do tzw. lewicy internacjonalistycznej SPD.
Clara Zetkin organizowała w 1915 roku w Berlinie, antywojenną konferencję kobiet-socjalistek (jeszcze wtedy przynajmniej posługujących się tego określenia).
Była zresztą za ten "występek" więziona.
Jedna z jej córek także dołączyła do KPD.


Wymiana pseudonimu Lenin w jednym szeregu ze Stalinem czy Pol Potem (jakiego "marksizm" był podobny ale pod wieloma względami z programem jednego z polskich przedwojennych nurtów narodowo-radykalnych, głoszącego iż trzeba dokonać deproletaryzacji miast i oprzeć się na wsi) też jest nadużyciem a wręcz wydaje się być celowym zrównaniem tych postaci.
Zapewne Bruno Jasieński w latach 20-tych czy 30-tych uważał się za człowieka jakiemu najbliżej ideowo jest do ruchu komunistycznego.
Należał do KP Francji.

Ten "Marcin Nowicki" jest chyba pewnym Michałem o ile się nie mylę.
Czemu zresztą miałby być twarzą marksizmu czy komunizmu w Polsce. Kto go miałby niby takim wytypować. Chyba nie ty Postsocjalisto a jeśli już to raczej polskie służby do spółki z posłami POPiS-u, dopatrując się w pewnym portalu "zagrożenia terrorystycznego".

PS.
Jeżeli prawdą jest (choć nie miałem okazji tego obejrzeć) iż podczas obrad sejmowych nad tą przyjętą w końcu poprawką, pewni posłowie prawicy w swojej namolności, niesieni poczuciem "zwycięstwa historycznego" dopominali się o wprowadzenie przepisów jakie zakazywałby także używanie koloru czerwonego to można bez żadnych oporów stwierdzić iż kraj ten jest bastionem reakcji wszelakiej tym bardziej bo prawie nikt na lewicy nie pomstuje co się zaczyna tutaj wyrabiać a wręcz takiego szczupaka irytuje zamieszczenie na tymże portalu (zresztą spóźnione) informacji o tej sejmowej fuszerce i ataku na idee komunistyczne, radykalnie lewicowe.
To że zabroniona ma zostać produkcja, sprzedaż, jak i samo posiadanie i prezentacja druków, nagrań, w tym filmów, lub inny przedmiotów zawierających treści m.in komunistyczne jest znakomitym dla prawicy ruchem, ponieważ już nie tylko Lenin czy chociażby Trocki ale nawet Marks musiałby się stać wyklęty, usuwany chociażby z bibliotek gdyż był jednym z głównych propagatorów komunistycznej idei, społeczeństwa komunistycznego.
Już np. w wielu bibliotekach pozbyto się pism Lenina i Marksa. W nielicznych jeszcze można spotkać przedwojenne pisma komunistów polskich wydane w PRL czy biografie działaczy komunistycznych, książki o historii ruchu robotniczego (ale przecież też na ogół wydane w czasach "komunistycznych). Jednakże gdy na dobre wejdą owe przepisy w życie (a biorąc układ sił na scenie politycznej jest to bardzo możliwe) to praktycznie stanie się niemożliwe dotarcie do takich książek, tekstów nawet w "celach naukowych".
Prawica z każdym dniem coraz bardziej umacnia swoje wpływy w tym kraju, znakomicie udaje jej się skierować złość ludzi na idee czy wartości radykalnie lewicowe (w tym i te także bardziej umiarkowane) łącząc je z reguły ze sprawami, wydarzeniami wagi drugorzędnej, próbując je połączyć z faszyzmem czy nazizmem dopuszczając się przy tym szeregu zręcznych manipulacji.
Lecz "lewica" i tak woli siedzieć cicho. Głowy przecież nie jest w stanie podnieść. Co najwyżej posypie głowę popiołem. Ważniejsze w każdym bądź razie dla niej są "kompromisy" z prawicą, liberałami niż próba opisania pewnych procesów, historii za pomocą lewicowego arsenału, przypomnienia o przedwojennej chociażby historii.
To przecież dla "lewicy" byłoby równoznaczne z wejściem w buty tych jacy używają "języka nienawiści".
"Prawdziwa lewica" też woli się "drobnostkami" nie zajmować...
Prawica ma ubaw po pachy i ...zastępy komentatorów na portalach internetowych jakim jeszcze mało, bo dążących do przypisania lewicy...faszyzmu i nazizmu.

autor: Andrzej Kot, data nadania: 2009-09-29 00:40:28, suma postów tego autora: 800

faszyzm

W tej samej poprawce do KK Sejm wyłączył odpowiedzialność za propagowanie faszyzmu popełnioną w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

autor: Roger, data nadania: 2009-09-29 01:07:31, suma postów tego autora: 514

Andrzeju Kocie,

a gdyby za pomocą ustawy tego typu udało się w swoim czasie zablokować Khmer Rouge?

autor: ABCD, data nadania: 2009-09-29 11:10:31, suma postów tego autora: 20871

do Sz. Towarzysza Andrzeja Kota

Śmieszą mnie sekciarskie spory komentatorów na tym portalu

Chodziło mi tylko o to że słowo symbol może być rozumiane wieloznacznie

Tylko tyle

Szczerze mówiąc nie mam ,,niestety'' żadnego osobistego interesu by uczestniczyć w tych żałosnych sporach

Przepraszam Pana Andrzeja Kota, ze uraziłem taką wielką i pomnikową osobistość jak On

Tomasz Sosnowski, dnia 29 września Roku Pańskiego 2009

autor: Postsocjalista, data nadania: 2009-09-29 12:06:06, suma postów tego autora: 1953

prawusy kompromitują zaścianek

To nikogo na lewicy nie powinno martwić.Wszystko co osłabia i ośmiesza skansen jest dobre.

autor: guevarysta, data nadania: 2009-09-29 14:34:18, suma postów tego autora: 785

Wieloznaczność symboli

Symbole rzeczywiście mogą być wieloznaczne. Choćby ów słynny "salut rzymski", który "zmałpowali" od starożytnych Rzymian naziści. Nasi przewrażliwieni prawodawcy, będą za niedługo rozpatrywali, czy aktor grający Juliusza Cezara propaguje "ustrój totalitarny", w czasie sceny pozdrawiania legionistów, czy też ludu rzymskiego.

autor: neoconstantine, data nadania: 2009-09-29 21:16:01, suma postów tego autora: 119

Constantine


Zakazany jest "komunizm" (cokolwiek by to miało znaczyć?) i faszyzm Mussoliniego, Horthy'ego, ks. Tiso.... ale hitlerowski _nazizm_ nie jest zakazany.... możesz więc śmiało paradować po mieście w stroju SS.... i śpiewać "haj li, haj lo - haj la".

A może by tak jeszcze zakazać symbolu falangi, flagi amerykańskiej... a przede wszystkim zdelegalizować chrześcijaństwo, wszak niektórzy historycy tylko liczbę ludzi spalonych na stosach szacują na ponad 20 mln. A do ofiar chrześcijaństwa dochodzą jeszcze krucjaty, pogromy, wojny....

Trza by też zdelegalizować kapitalizm i liberalizm, bo zabiły więcej górników w kopalni Wujek niż Stan Wojenny....
Zdelegalizować też islam.

Najlepiej zdelegalizować wszystko.... oprócz diet poselskich!

Jakiś czas temu śmialiśmy się z Kononowicza, który zadeklarował swój program wyborczy:
"żeby nie było niczego".
Ha!
Dziś program ten realizują posły polskie!

***

Na szczęście mamy jeszcze Unię i Strasburg.


autor: abangel666, data nadania: 2009-09-30 01:30:04, suma postów tego autora: 411

abangel666

[Na szczęście mamy jeszcze Unię i Strasburg.]

no to sie zdelegalizuje:)

autor: dyzma_, data nadania: 2009-09-30 13:29:23, suma postów tego autora: 2960

To ja chyba...

...sprawie sobie koszulke Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (choc mam wiele zastrzezen do ich ewolucji w ostatnich latach). Moga mnie wtedy sadzic z dwoch paragrafow: za propagowanie komunizmu i za propagowanie "organizacji terrorystycznej".

autor: PMB, data nadania: 2009-09-30 13:34:59, suma postów tego autora: 1628

Taki zakaz ma wyrażnie faszystoską gębe !

Jak można zakazywać symbole rewolucyjne uciskanych narodów przez klasy zaplutej burżuazji ? Klasa posiadająca będzie nam dyktowała moralność z punktu widzenia totalnej nienawiści do społeczeństwa demokratycznego i obywatelskiego ? Osobiście idę po kij na ten Sejm pełen Watykańskich agentów niszczących Polskę

autor: Skowronski, data nadania: 2009-09-30 18:25:31, suma postów tego autora: 147

Tak, tak ABCD,

zbrodniarzy Czerwonych Khmerów, którzy wymordowali pół Kambodży dałoby się powstrzymać ustawą nie pozwalajacą im nosić koszulek z Che :) Na pewno by się przejęli.
PS. Chyba, że to jeden z Twoich charakterystycznych żartów :)

autor: Getzz, data nadania: 2009-09-30 21:16:19, suma postów tego autora: 3554

PS.

Nowelizacją ustawy.

autor: Getzz, data nadania: 2009-09-30 21:19:26, suma postów tego autora: 3554

i burżuje mogą mieć problemy:

i burżuje mogą mieć problemy:
http://wyborcza.pl/1,75248,7097446,Do_wiezienia_za_koszulki_z_Che_Guevara.html

"Poseł Pięta mówi, że też spotkał się z podobnymi wątpliwościami. Zgłosił się do niego np. kolekcjoner z pytaniem, co ma w tej sytuacji zrobić. - Oczywiście, nikt nie będzie zmuszany do usuwania emblematów faszystowskich czy komunistycznych z kolekcjonowanych przez siebie przedmiotów. To byłby absurd - uspokaja poseł.

Dodaje, że rozpowszechnianie przedmiotów z symboliką komunistyczną i faszystowską będzie dozwolone w celach artystycznych, edukacyjnych, kolekcjonerskich i naukowych. Dlatego organizatorzy inscenizacji historycznych mogą być spokojni. Nic im nie grozi. Podobnie jak właściciele stylizowanych lokali. Oczywiście, o ile jest to tylko stylizacja, a nie manifestacja poparcia dla systemu komunistycznego. - Osobiście znam kilka takich restauracji i wiem, że ich właścicieli absolutnie nie można podejrzewać o propagowanie komunizmu - mówi Pięta.

Dodaje, że duże wyzwanie będzie stało przed stróżami prawa. - Każdą taką sytuację trzeba będzie traktować indywidualnie, zbadać przede wszystkim intencje - wyjaśnia".



według tej interpretacji wszyscy będą mogli posługiwać się symbolami komunistycznymi tylko nie sami komuniści. co to jest jak nie karanie za poglądy?

autor: yoda, data nadania: 2009-10-02 12:54:56, suma postów tego autora: 141

Dodaj komentarz