Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Jan Piaseczny: Koltan spływa krwią

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Zysk

jest źródłem tych tragedii. U nas też występują różne patologie z jego powodu, których kiedyś nie było. Tylko ograniczenie naszej działalności do zaspakajania usprawiedliwionych potrzeb każdego z nas może uwolnić nas od tych nieszczęść, od potwornego pożerania jednych przez drugich, jak w świecie zwierząt.

autor: steff, data nadania: 2009-11-12 10:46:23, suma postów tego autora: 6626

Jezu.

Mnie nieustannie towarzyszy poczucie winy. Z jednej strony - nie sposób wypisać się z tej zbudowanej na krwi cywilizacji i przestać używać różnych dóbr, z drugiej - nie widać żadnej realnej alternatywy dla świata zniewolonego przez rynek i panujące nad umysłami media. O jakim realnym sprzeciwie może być mowa, skoro nawet tu, na lewicy, byle drobna inicjatywa budzi na ogół nie solidarność, a krytykę i czepialstwo o drugo- i trzeciorzędne detale? O personalia, o historyczny rodowód.
Wobec tego pomieszania języków (mam na myśli chroniczny brak porozumienia w sprawach istotnych) mój wrodzony optymizm coraz bardziej staje się przeszłością.

autor: zielona, data nadania: 2009-11-12 11:32:20, suma postów tego autora: 861

steff

nie traktuj tego jako poprarcia dla katastrofalnej sytuacji w DRK, ale czy powaznie wyobrazasz sobie chocby prowadzenie profesjonalnej dzialalnosci wywrotowej bez komorki? Czasy wielkich zakladow i skupisk ludzkich w ktorych mozna z beczki przemawiac juz sie dawno skonczyly. Filmy dokumentalne o Afryce tez trzeba z czegos puszczac - i pewnie w laptopie tez jest tantal z Konga. Nie zdziwilbym sie jezeli w kompie z ktorego ten komentarz napisales byly czesci wyprodukowane w jakims sweatshopie z Chin.
Jedynym rozwiazaniem jest nie luddyzm (choc ograniczenie konsumpcji oczywiscie byloby wskazane chocby ze wzgledow na ograniczonosc zasobow), ale globalne odzyskanie kontroli spolecznej nad procesami decyzyjnymi. A do Konga sam najchetniej wyslalbym sily rozjemcze ONZ, gdyby tylko mialy zdolnosc bojowa US Army...

autor: MJ, data nadania: 2009-11-12 12:52:24, suma postów tego autora: 1280

Wujek Dobra Rada

Co konkretnie proponuje autor? Zaprzestać kupowania surowców od afryki? To niby miałoby sprawić że te narody staną się mlekiem i midem płynące?

Bardzo mi przykro co się dzieje w Kongo czy Rwandzie, ale nie są to jedyne kraje kapitalistyczne gdzie wydobywa się surowce dla zysku. W krajach rozwiniętych przemysł wydobywczy dąży do zysku i jakoś udaje się zapewnić bezpieczeństwo i świetne warunki płacowe górnikom. Skoro kongijczycy czy rwandyjczycy tolerują u siebie bandytyzm to nie oczekujcie że wrócę do lasu tylko dlatego bo nie wiem kto i jak wyprodukował mojego laptopa.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-12 13:20:37, suma postów tego autora: 4329

Przy okazji:

wszystkim, którzy się podniecają dobrodziejstwami energii jądrowej, chcę przypomnieć, że do jej uzyskania potrzebny jest uran. Którego wydobycie nie jest przyjemne, zdrowe ani bezpieczne.
Również ten koszt należy brać pod uwagę przy sporządzaniu bilansu.
Nawiasem mówiąc, jedne z największych złóż uranu znajdują się właśnie w Kongo...

autor: zielona, data nadania: 2009-11-12 13:23:58, suma postów tego autora: 861

zielona

A po co nam lewicowe inicjatywy, przecież wiemy jak się kończą gdy odnoszą sukces. Jeszcze większą pasożytniczą konsumpcją rządu, jeszcze większą władzą biurokracji, czyli dokładną antytezą wolnego rynku.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-12 13:25:35, suma postów tego autora: 4329

MJ

>>globalne odzyskanie kontroli spolecznej nad procesami >>decyzyjnymi

Z MJ i steffem na przywódczych stołkach "społecznej" elity totalitarnej biurokracji.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-12 13:27:04, suma postów tego autora: 4329

./..

MJ:
"Jedynym rozwiazaniem jest (...)."

No tak, "There Is No Alternative", uwielbiam to. Musisz tylko dogadać się z innymi miłośnikami "jednej drogi", bo Wasze wersje się różnią, a to prowadzi do niebezpiecznego zakrzywienia czasoprzestrzeni ;-)

To oczywiście żart. A poważnie to masz rację. Rzeczywiście radykalna ochrona przyrody(a wiele wskazuje na to, że tylko taka mogłaby utrzymać ten świat takim, jaki znamy) jest praktycznie niemożliwa. Tzn. nie jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu. Czas się przyznać, że sytuacja wymyka nam się spod kontroli. Coś takiego chyba jednak nie przejdzie przez usta tych, którzy Ziemię "czynią sobie poddaną" na różne sposoby...

-

Mógłbyś mi zdradzić co oznacza "globalne odzyskanie kontroli spolecznej nad procesami decyzyjnymi"?

autor: Miś_Bucharin, data nadania: 2009-11-12 13:42:50, suma postów tego autora: 3566

zielona

a entuzjastom wegla proponuje wycieczke na topniejace lody Antarktydy.
Podoba ci sie demagogia to moge tak dalej...

autor: MJ, data nadania: 2009-11-12 14:12:15, suma postów tego autora: 1280

Mis_Bucharin

Wprowadzenie systemu demokracji uczestniczacej w poszczegolnych krajach i przejecie przez spoleczenstwo obywatelskie zgodnie z duchem tego systemu kontroli nad miedzynarodowymi instytucjami finansowymi. Jak widzimy funkcjonowanie demokracji uczestniczacej mozesz przeczytac tu:
http://www.lepszyswiat.org.pl/files/demokracja.pdf

Jezeli ci chodzi o metody- to coz... masowy ruch spoleczny jest jedynym rozwiazaniem, wiec w Polsce jeszcze troche nam to zajmie;) A czy pozniej wystarczy kontrolowac rzadzacych przez nacisk spoleczny bez przejmowania struktur wladzy, czy tez trzeba bedzie zbudowac nadbudowe polityczna i zgodnie z normami demokratycznymi przeglosowac oponentow, to pokaze przyszlosc. Na razie na plaszczyznie lokalnej osiagamy w Poznaniu pierwsze sukcesy za pomoca wariantu pierwszego.

Co do TINA- to jezeli chcemy zmienic system globalny, rzeczywiscie nie ma alterbatywy bez (mam nadzieje pokojowej) rewolucji spolecznej:) Jakkolwiek by to w naszej sytuacji smiesznie nie brzmialo;) One solution - revolution :)

Jliber. Nie wiem skad ten pomysl, nie planuje kariery politycznej. Chcialbym dac ludziom mozliwosc decydowania i kiedys obudzic sie w swiecie, gdzie nie bedzie co roku umierac z glodu, braku wody i lekarstw wiecej osob, niz zostalo wymordowanych w czasie Holocaustu przez cala II wojne swiatowa, to wszystko.

autor: MJ, data nadania: 2009-11-12 14:19:52, suma postów tego autora: 1280

Ech, MJ :(

Jaka demagogia? Wysokie koszty ludzkie wydobycia uranu to fakt.
Tak jak faktem są topniejące lody Antarktydy.
I jak faktem jest, że zasoby i węgla, i uranu są mocno ograniczone.
Zaprzeczysz?

autor: zielona, data nadania: 2009-11-12 16:45:51, suma postów tego autora: 861

zielona

Oczywiscie, ze nie zaprzecze. Tyle, ze nie zmienia to faktu, iz twoja wypowiedz byla demagogiczna :)

Jasne, ze zarowno uran, jak i wegiel sa zasobami ograniczonymi- i co z tego? Wciaz nikt nie przedstawil rzetelnie udokumentowanej alternatywy wobec paliw kopalnych dla Polski, zakladajacej odejscie od tychze paliw kopalnych w 100%. Jezeli sie myle, to mnie popraw :)

autor: MJ, data nadania: 2009-11-12 17:53:33, suma postów tego autora: 1280

zielona

Mam nadzieję, ze twój nick jest związany z twoim proekologicznym nastawieniem do życia. Jeśli tak, to powiedz mi proszę co sie stało z dziurą ozonową. Kilka lat temu ekolodzy panikowali, ze ta dziura zaraz, za moment, praktycznie już zabije nas wszystkich. I co? Zapomnieliście o niej. Już dziurą ozonową nie będziecie straszyć ludzi?

autor: kwak, data nadania: 2009-11-12 18:06:52, suma postów tego autora: 1207

jliber

To, co proponujesz, już jest w Rwandzie, czy Kongo. Prywatni właściciele, w obstawie uzbrojonych band, grabią dobra naszej ziemi. Podobnie byłoby u nas, w Niemczech, czy Rosji, gdyby organy tych państw, w interesie większości swych społeczeństw, nie ingerowały w te sprawy. Choć - jak z poprzedniego zdania wynika - powierzasz mi misje szlachetną, to jednak na twoich warunkach jej nie przyjmę, bo musiałbym tolerować, więcej, firmować społeczny kanibalizm, za którym ty bez zająknięcia się opowiadasz.

autor: steff, data nadania: 2009-11-12 20:05:32, suma postów tego autora: 6626

...

Kwak:
dziura ozonowa była i jest. Raz większa, raz mniejsza. Jeśli nie powiększa się gwałtownie zgodnie z wcześniejszymi prognozami, to prawdopodobnie właśnie dlatego, że na skutek naszego "straszenia" zostały praktycznie wyeliminowane urządzenia domowe produkujące freon.

MJ:
a kto miałby sporządzić taki "rzetelny", ekspercki raport? To kosztuje kupę kasy. Tylko rząd mógłby za to zapłacić. A rząd nie jest zainteresowany.
Dlatego póki co, są rozmaite szacunki, np. uczelni austriackich i niemieckich, przedstawione w cytowanej już przeze mnie nieraz książce "ERENE - Europejska Wspólnota Energii Odnawialnej".


autor: zielona, data nadania: 2009-11-13 00:10:49, suma postów tego autora: 861

problemem nie jest tantal,

problemem jest kapitalizm, a prawdziwy kapitalizm to zysk, prawdziwi kapitalisci to psychopaci, a nie liberalne bajki o wolnosci i wolnosciowcach. taka kapitalistyczna "wolnosc" o ktorej marudza liberalowie moze istniec tylko na niewielkich obszarach, gdy wieksza reszta obszarow traktowana musi byc jak jeden wielki magazyn wszystkiego (surowcow, niewolniczej pracy itd....)

od czego zaczac, na poczatek od siebie, nie uczestniczyc w tym wyscigu lansu, mody i trendow na wciaz nowe te same (jezeli juz posiedlismy..) gadzety, ktorych sens istnienia mozna wyjasnic tylko magnetycznym dla psychopaty slowem zysk...

autor: dyzma_, data nadania: 2009-11-13 01:09:09, suma postów tego autora: 2960

> dyzma - respect !

Trafna diagnoza !

autor: eres, data nadania: 2009-11-13 04:06:29, suma postów tego autora: 271

steff

Tylko dlaczego takie Congo jest na końcu rankingu wolności gospodarczych?

http://www.heritage.org/Index/Ranking.aspx

Skoro zbrojne bandy to kapitalizm, powinny być w czołówce, czyż nie?

A jeżeli się mylisz, i jednak kapitalizm to coś innego niż zbrojne bandy (rozważ taki szalony pomysł: poszanowanie praw własności każdego Kowalskiego?), to widać po rankingu że Congo niewiele różni się od Północnej Korei, czyli socjalistyczny raj jest tam już tuż za rogiem.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-13 09:37:19, suma postów tego autora: 4329

steff

Czym innym jest "społeczna" elita totaliarnej biurokracji socjalizmu niż zbrojną bandą zmuszającą ludzi do niewolniczej pracy? Przypominam fakty, nie było jeszcze socjalizmu który by nie zabijał uciekinierów za granicę, oraz który by płacił miesięczne "pensje" w wysokości większej niż stawka godzinowa w sąsiednich krajach kapitalistycznych. Piekną nowomową nie zakryjesz faktu że to zwykłe niewolnictwo, po Korei Pn widać że jeszcze gorsze (bo zorganizowane) niż "zwykłe" zbrojne bandy jak w Congo.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-13 09:40:14, suma postów tego autora: 4329

MJ

Dobrze wiesz że ludzie mają już dzisiaj wolność decydowania. Kiedyś wszyscy wierzyli w socjalizm, więc wprowadzano socjalizm, ale okazał się totalitarny i zubażający. Teraz większość ludzi zaakceptowała "kapitalizm" (podatki na każdym kroku, 50% PKB wydatków państwa, monopol państwa na pieniądz, megadotacje dla znajomych królika i hektary biurokracji - niezły "kapitalizm"!!!) jako mniejsze "zło", mimo że socjalistyczne idee wydają im się ciągle przepiękne w "teorii". Tymczasem socjalizm to niezmiennie droga do zniewolenia, istotą cywilizacji zawsze była jego antyteza, poszanowanie praw własności każdego Kowalskiego. Socjalizm niszcząc wolny rynek, nieważne jak piękna nowomowa mu towarzyszy, staje w tym samym szeregu co feudalizm czy merkantylizm.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-13 09:58:39, suma postów tego autora: 4329

jliber

od dluzszego czasu nie jestem socjalista, wiec nie bede bronil tej doktryny. Przy czym zauwaz, ze twoj poglad na kapitalizm dotyczy tak naprawde tylko jednej z wielu mutacji tego systemu- i to, ze obecnego status quo za kapitalizm nie uznajesz nie znaczy, ze tak jest w rzeczywistosci. Rowniez "socjalizmow" jest przeciez wiele.

I nie wiem, gdzie wyczytales ze moje srodowisko chce zniszczyc mechanizmy rynkowe? W LS staramy sie patrzec realnie na gospodarke :) Choc oczywiscie podatki beda, wiec nie bedzie ci sie nasz swiat podobal ;P

autor: MJ, data nadania: 2009-11-13 11:45:04, suma postów tego autora: 1280

jliber!

Podobnie działa libertarianizm, który za podstawę swego istnienia przyjął akt bandytyzmu nazywany "zawłaszczeniem", czyli okupacją.

autor: cetes, data nadania: 2009-11-13 11:53:10, suma postów tego autora: 633

MJ

A wiesz dlaczego jest tyle odmian "kapitalizmu"? Bo kapitaliści są największym wrogiem kapitalizmu. Kapitaliści często chcą przywileju ograniczenia wolnej konkurencji kosztem konsumenta, czy wprowadzenia ogromnych dotacji, wydatków rządowych, w tym prowadzenia wojen kosztem podatnika. Potem przychodzi lewicowiec i krytykuje to jako objaw "kapitalizmu". To się nie nazywa kapitalizm, ale merkantylizm oraz feudalizm.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-13 13:06:23, suma postów tego autora: 4329

cetes

Dlaczego więc nie popełnisz samobójstwa jako zawłaszczyciel przestrzeni którą zajmuje Twoje ciało? Nie mówiąc o energii potrzebnej aby utrzymać Cię przy życiu. Zawłaszczenie!!! Jeżeli nie popełniasz samobójstwa, znaczy że akceptujesz potzebę zawłaszczenia obszaru przestrzeni trójwymiarowej. I cóż z tego że Ci to potrzebne do przeżycia? Czy Twoje prywatne potrzeby definiują co jest złe a co dobre?

autor: jliber, data nadania: 2009-11-13 12:51:26, suma postów tego autora: 4329

jliber!

Ja nie zawłaszczam przestrzeni, bo ją po śmierci oddam.
Komu? Nie wiadomo.
Każdy zawłaszczyciel darów natury, czyli złodziej, a jeśli używa siły lub grozi jej użyciem podczas obrony tych zawłaszczonych dóbr, to bandyta zasługujący na natychmiastowe, radykalne, wyrugowanie ze społeczeństwa.

autor: cetes, data nadania: 2009-11-13 17:54:30, suma postów tego autora: 633

./..

MJ, "gospodarka rynkowa" rozłoży Ci nawet najlepszy ustrój polityczny, niestety...

autor: Miś_Bucharin, data nadania: 2009-11-14 06:45:36, suma postów tego autora: 3566

jliber

to kapitalistyczne stosunki wlasnosci sa przyczyna owych "staran" o surowce, tereny, niewolnikow, wladze panstwowa etc. Jak sam wiesz i potwierdziles przy pewnej okazji, to nie wolnosc okresla kapitalizm, tylko SKUTECZNOSC w owym zawlaszczaniu. Mozna wiec przyjac zwiazek wolnosci i kapitalizmu za incydentalny dotyczacy okreslonych miejsc, sytuacji i czynnosci np: centrow handlowych, gdzie ta wolnosc objawia sie tylko mozliwoscia dokonywania swobodnej wymiany handlowej osob tam przebywajacych i spelniajacych minimalne kryteria wstepu czyt. majacych "portfel"... gdzie indziej wolnosc bylaby balastem w rubryce koszty dla kapitalizmu, wiec kapitalizm naturalnie stara sie tego balastu pozbyc...

autor: dyzma_, data nadania: 2009-11-14 12:33:37, suma postów tego autora: 2960

Tak, drogi Jiber, coś mocno zabolało

że zdecydowałeś się zabrać głos. Ale nie lękaj się, ja nie będę nazywał tego co dzieje się w Congo, Nigerii czy Surinamie kapitalizmem ani socjalizmem (sic!). Ja nazwę to "prawdziwym obliczem człowieczeństwa".

autor: szczupak, data nadania: 2009-11-15 10:34:53, suma postów tego autora: 3747

./..

Widzę Szczupaku, że jest wiecznie żywa wizja jaką zrodził protestancki fundamentalizm, tj. złego, zepsutego człowieka i jego "prawdziwej" parszywej natury, przenikniętej grzechem do szpiku kości.

Mnie to nawet nie dziwi, przecież do genialny sposób terroryzowania ludzi i "udowadniania" im, że lepiej nie będzie, ale za to może być gorzej, jak nie będą posłuszni...

autor: Miś_Bucharin, data nadania: 2009-11-16 09:39:37, suma postów tego autora: 3566

szczupak

raczej wypaczeniem prawdziwego oblicza czlowieka...

autor: dyzma_, data nadania: 2009-11-16 12:49:30, suma postów tego autora: 2960

Mis_Bucharin

Co do rynku, to mechanizmy rynkowe niekoniecznie musza pozostac poza kontrola spoleczna. Choc jliber ma odrobine racji, ze kapitalisci sa wrogiem, moze nie tyle kapitalizmu, co systemu wolnorynkowego, taka jest logika kazdej wladzy, ze nie chce miec nad soba kontroli i dazy do absolutyzmu- czy w gospodarce, czy w polityce, czy w kulturze. Istota systemu demokratycznego to wprowadzenie instytucji prawnych, jak prawa antymonopolowe, ktore ograniczaja takie mozliwosci degeneracji systemu. A w polityce- prawne instytucje demokracji uczestniczacej. I Mis Bucharin syty- i Jliber caly :)

A Misiu, co do natury czlowieka. To, jak niewiele dzieli nas od zwierzat, widac na kazdej wojnie i w kazdym systemie umozliwiajacym ukazanie prawdziwej natury czlowieczenstwa- od obozow koncentracyjnych, przez wiezienia, po zakony do ktorych przymusowo kierowano dzieci w Irlandii. Gdy ludzie przestaja sie bac prawa, opinii innych, kary, gdy czuja sie panami zycia i smierci, wychodzi z nich caly shit ktory maja w duszach. I ida na calego. Cywilizacja jest tylko cienka skorupka jajka skrywajaca nasze genetyczne, zwierzece barbarzynstwo. Niemoralne, czy amoralne, na pewno egoistyczne i nie liczace sie z niczym poza naszym "ja". Z roku na rok jestem coraz mniejszym zwolennikiem "czystej karty", nie wszystko mozna zrzucic na "zle wychowanie" i "system"...

autor: MJ, data nadania: 2009-11-17 21:36:44, suma postów tego autora: 1280

cetes

>>Ja nie zawłaszczam przestrzeni, bo ją po śmierci oddam

Hahaha, dobre, czyli można coś ukraść pod warunkiem że się to "odda" po śmierci?

autor: jliber, data nadania: 2009-11-18 08:22:06, suma postów tego autora: 4329

dyzma_

>>to kapitalistyczne stosunki wlasnosci sa przyczyna >>owych "staran" o surowce, tereny, niewolnikow, wladze >>panstwowa etc.

Jasne, stosunki, bo przecież elity totalitarne krajów komunistycznych nigdy nie starały się o surowce, tereny, niewolników (tzn "obywateli" "opłacanych" kilkadziesiąt razy gorzej niż w sąsiednich krajach kapitalistycznych) czy władzę państwową. Dopiero komunistyczne kraje się o tych niewolników _naprawdę_ starają, zabijając wszelkich własnych uciekinierów na granicy.

>>gdzie indziej wolnosc bylaby balastem
>>w rubryce koszty dla kapitalizmu, wiec kapitalizm >>naturalnie stara sie tego balastu pozbyc...

Kapitalizm niczego nie stara się pozbyć, na poziomie dziecięcego rozumowania personifikujesz sobie idee, wyczarowałeś sobie wilka z bajki. Jeżeli chodzi ci o to że _kapitaliści_ czegoś chcą się pozbyć, to pełna zgoda, kapitaliści są największym wrogiem kapitalizmu.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-18 08:29:15, suma postów tego autora: 4329

szczupak

Prawdziwe oblicze ludzkości to takie jakie widzisz na całym świecie, nikt nie jest mniej czy bardziej prawdziwy, to dziecięca klasyfikacja. Congo, Nigeria czy Surinam to ludzkość w stanie pierwotnym sprzed wynalezienia kapitalizmu. Oczywiście także sprzed wynalezienia socjalizmu który kapitalizm niszczy sprowadzając ludzkość z powrotem do stanu pierwotnego.

autor: jliber, data nadania: 2009-11-18 08:32:00, suma postów tego autora: 4329

MJ

>>kapitalisci sa wrogiem, moze nie tyle kapitalizmu,
>>co systemu wolnorynkowego

Sprawdź sobie co to znaczy "kapitalizm" w słowniku, bo nie wiem co niby innego on znaczy niż właśnie system wolnorynkowy. Nie możesz winić kapitalizmu za to że zdefiniowałeś go sobie tak aby obejmował przejawy... socjalizmu (państwowe wojny, dotacje państwa dla kapiatlistów, bańki państwowego monopolu pieniądza itd).

autor: jliber, data nadania: 2009-11-18 09:19:45, suma postów tego autora: 4329

jliber

[elity totalitarne krajów komunistycznych]

elity totalitarne jakichkolwiek krajow to czystej wody kapitalisci, pragna wszystko wszelkimi metodami zawlaszczyc dla siebie, a czy kapitalisci w innych krajach nie pragna tego samego ?

[eżeli chodzi ci o to że _kapitaliści_ czegoś chcą się pozbyć, to pełna zgoda]

kapitalisci chca posiadac, a pozbyc sie odpowiedzialnosci.

autor: dyzma_, data nadania: 2009-11-18 16:40:15, suma postów tego autora: 2960

jliber

oj, to nie slyszales dotad o kapitalizmie panstwowym? To przykro mi bardzo;)
ale powaznie, to mozesz sobie bajac o ideach, ale kapitalizm od samego poczatku byl wprowadzany nie w formie idealnej, wiec smialo mozna powiedziec, ze jego obecna forma JEST tym "rzeczywistym" kapitalizmem. Jak sie upierasz, mozesz to sobie nazwac realnym kapitalizmem :)
Tak czy siak, definiujac kapitalizm przede wszystkim przez pryzmat mozliwosci akumulacji kapitalu i generalnie dominacji prywatnej formy wlasnosci, a nie mechanizmow rynkowych, ktore jak sie zgodzisz NIGDY nie zostaly w pelni wprowadzone w zycie, upieralbym sie przy twierdzeniu, ze kapitalisci nie sa jak napisales wrogammi kapitalizmu jako takiego, a tylko mechanizmow organiczajacych mozliwosc maksymalizacji zyskow.
Na szczescie, choc z drugiej strony barykady, wrogiem twojego "idealnego" kapitalizmu, czyli jak sadze libertarianizmu w czystej postaci, jest takze cale spoleczenstwo...

autor: MJ, data nadania: 2009-11-18 18:14:12, suma postów tego autora: 1280

MJ, przestań ty obrażać zwierzęta.

>To, jak niewiele dzieli nas od zwierzat, widac na kazdej wojnie i w kazdym systemie umozliwiajacym ukazanie prawdziwej natury czlowieczenstwa<

>Cywilizacja jest tylko cienka skorupka jajka skrywajaca nasze genetyczne, zwierzece barbarzynstwo.<

Zwierzęta nie zabijają dla przyjemności. Nie stosują tortur. Nie wyniszczają się nawzajem w ramach własnego gatunku. I nie eksploatują bezmyślnie środowiska, w którym żyją.

Jeśli człowiek robi wszystkie te żałosne rzeczy, to dlatego, że właśnie utracił zwierzęcą jedność ze światem. Uznał się za władcę świata, a nie jego część. Na własną zgubę.

autor: zielona, data nadania: 2009-11-20 13:17:34, suma postów tego autora: 861

Dodaj komentarz